TOPlist

iPhone 15 Pro Max nečekaně pohořel v testu odolnosti. Přesto není důvod k obavám

iPhone 15 Pro Max v modré barvě
  • Letošní iPhony Pro mají titanový rámeček, díky kterému se povedlo výrazně snížit hmotnost
  • V testu odolnosti populárního youtubera nečekaně pohořel v jedné disciplíně
  • Přesto jej můžeme označit za odolný, jelikož všechny další testy dopadly skvěle

V pátek Apple začal prodávat nové iPhony, tudíž se internet začal plnit jednak prvními dojmy a také všemožnými zkouškami odolnosti. V druhé kategorii již zlidověly testy youtubera Zacka Nelsona, který na YouTube kanále JerryRigEverything mučí telefony ostrými hroty, ohněm a nakonec svými pažemi. Jak z jeho tradiční tortury vyšel nejnovější iPhone 15 Pro Max?

Pozor na poškrábání rámu a ohnutí celého telefonu

Zatímco prakticky všechny dnešní smartphony jsou slepence hliníkového rámu a odolných skel Gorilla Glass, letošní iPhony Pro vsází na titanový rám a vlastní odolné sklo Ceramic Shield. Toto sklo prokázalo v testu odolnosti svoji kvalitu – první vrypy se sice objevily po kontaktu s hrotem o tvrdosti 6 podle Mohse jako u konkurenčních skel, ale tyto stopy byly viditelně menší.

Škoda že tvůrce videa nepodrobil stejnému testu čočky fotoaparátu – Apple tvrdí, že jsou vyrobené ze safírového krystalu, z minulých let ale víme, že jejich odolnost vůči poškrábání je srovnatelná s klasickými skly.

Na poškrábání je náchylný i titanový rám opatřený modrou PVD vrstvou. Zack Nelson potvrdil, že není problém se pod tuto vrstvu dostat a odhalit pravý odstín titanu. Z tohoto důvodu je nejbezpečnější zakoupit verzi v barvě přírodního titanu, která má identickou barvu po celé hloubce materiálu a škrábance tak na ní budou nejméně vidět. Ukázalo to i video z rozborky, které mimo jiné prokázalo i novou konstrukci s odnímatelnými zády. Video také odhalilo, že titanový je pouze rámeček, zatímco vnitřek šasi je vyroben z hliníku.

Zpět ale k testu odolnosti. Pravost titanu byla potvrzena zkouškou ohněm – titan se totiž po chvíli zbarvuje do hnědé, modré a bílé barvy. Mučení ohněm podstoupil i displej, vyvázl z něj bez ztráty kytičky. Z této části testu jsme zvyklí na dočasné nebo trvalé poškození jednotlivých pixelů, ovšem v případě iPhonu 15 Pro Max se nestalo zhola nic.

Hardwarové parametry iPhone 15 Pro Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 17, čipset: Apple A17 Pro, 3nm, hexa-core, GPU: Apple GPU (6 jader), RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,9 × 76,7 × 8,25 mm, hmotnost: 221 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,7", OLED, rozlišení: Super Retina, 1290 × 2796 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4 422 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.78, 24, 28 a 35 mm (1×, 1,2× a 1,5×), 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 120 mm, PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13 mm, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video

Test byl zakončen tradičně zkouškou odolnosti vůči zlomení, ve které poslední generace iPhonů bez obtíží obstávaly. O to větší bylo překvapení, když se krátce po začátku této disciplíny ozvalo křupnutí zadního skla a objevil se „pavouk“ přes celá záda i modul fotoaparátu. Nevíme, zda za tento jev může nová konstrukce, která umožňuje záda snadno vyměnit, avšak zdá se, že iPhone 15 Pro Max vydrží méně než jeho předchůdce.

Rozebíratelná konstrukce iPhonu 15 Pro
Rozebíratelná konstrukce iPhonu 15 Pro

Nový iPhone tak bude bezpečnější nosit v ochranném pouzdře. Jednak zamezíte ošoupávání barvy na titanovém rámu a také telefonu přidáte bezpečnostní vrstvu tlumící nežádoucí pnutí, která by mohla vést až k poškození zadního skla.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku