Domů » Články » Investice: Nokia – Fénix, který vstane z popela?

Investice: Nokia – Fénix, který vstane z popela?

Výsledky společnosti Nokia za 1. čvrtletí 2012 byly opět zklamáním: tržby se meziročně propadly o 29 %, přičemž v segmentu smartphonů to bylo dokonce o 52 %.

Profitabilita společnosti se dostává do záporných čísel. Výhled na celý letošní rok není o mnoho lepší. Kdysi stávala akcie Nokia 20 EUR, ještě před dvěma lety to bylo téměř 10 a dnes 2 EURa. Přesto, nebo právě proto, začíná být akcie Nokia pro nákup zajímavá.

Kořen současných problémů Nokia je třeba hledat u strukturální změny trhu, ve kterém firma dlouhá léta dominovala. Změna nastala s příchodem iPhone v roce 2007 (ano, právě v tom roce stála akcie Nokia ještě přes 20 EUR), který od základu změnil náš pohled na smartphone a jeho využití. Nokia na daný trend zareagovala pozdě a špatně. Na trhu se pak kromě iPhone brzy prosadily přístroje na bázi volně šiřitelného systému Android, který zažil obrovský boom a jehož penetrace v segmentu smartphone činí kolem 50 %.

I v segmentu obyčejných „hloupých“ telefonů zažívá Nokia težké časy. Čelí zde tlaku mnoha, převážně asijských, výrobců, kteří tlačí cenu těchto přístrojů stále níž. Marže na těchto telefonech se u Nokia dostávají pod 5 %, což již nestačí na to, aby se celá společnost udržela v černých číslech.

Za celý rok 2012 se očekává čistá ztráta společnosti téměř 1 miliarda EUR. Mezinárodní agentury S&P a Fitch už snížily rating Nokia do spekulativního pásma s výhledem „negativní“. To ale neznamená, že má společnost okamžité existenční problémy. Na konci 1. čtvrtletí 2012 měla firma k dispozici ještě téměř 10 miliard EUR likvidních prostředků, což je dostatečný polštář, který poskytuje čas na změnu k lepšímu.

Nejdůležitějším katalyzátorem pro obrat je partnerství Nokia a Microsoftu na poli smartphonů, které bylo navázáno minulý rok. Spojení nových smartphonů Nokia Lumia a operačního systému Windows Phone 7 vypadá velmi slibně. Na trhu jsou tyto produkty zatím krátce, potenciál je však velký.

- - -
Nokia Lumia 610

Microsoft se v nedávné době snažil produkovat vlastní řadu smartphonů, ale neuspěl.  Jedním z důvodů byl nevhodný operační systém s řadou omezení. Oproti tomu Windows Phone 7 je objektivně velmi kvalitní, odborníky dobře hodnocený a veřejností kladně přijímaný operační systém. Pro svůj software potřebuje Microsoft optimalizovaný hardware. Nebude ho už sám navrhnovat a vyrábět jako Apple, raději vytvoří silné partnerství s jedním výrobcem (Nokia). Ostatním výrobcům svůj SW také nabídne, ale protože je každá licence na každý přístroj za poplatek, zájem není takový jako v případě Androidu.

Microsoft pochopil, že mobilní byznys už dnes není o prodeji přístrojů. Jejich prodeje sice stále tvoří nemalé zisky, ale vše směřuje k prodeji aplikací a dalších zařízení tvořících ekosystém. Apple budiž jasným příkladem. Mnohé studie dokazují, že velké množství uživatelů, kteří si jako první přístroj od Apple koupili iPhone (případně jako druhý po iPod), si následně přikoupilo iPad nebo MacBook a začalo stahovat aplikace a kupovat SW a tvořit si celý Apple ekosystém. Tím se stávají jakýmisi „zajatci“ Applu a značná část jimi utracených peněz v tomto odvětví putuje Applu. A vzhledem k tomu, že tento segment zahrnuje i hudbu, filmy a do budoucna i televizi, nejedná se rozhodně o malé peníze.

Microsoft prostě ví, kde dnes leží a do budoucna bude ležet „core business“. Proto využívá stále velmi silnou značku Nokia pro šíření smartphonů s Windows Phone 7. V USA (a nejen tam) je úspěšný model Nokia Lumia 900 rozdáván takřka zadarmo. Objektivně, je to model, který se plně vyrovná top Androidům jako je HTC One X nebo Samsung Galaxy S III. Uživatelský pocit z Nokia Lumia 900 je dokonce výrazně lepší.

 - - -
Nokia Lumia 800

Pro společnost Nokia je výše uvedené v každém ohledu dobrou zprávou, dává jí to jedinečnou možnost, jak se znovu vrátit na výsluní. Navíc se stále jako více reálná jeví možnost, že Microsoft poté, co investoval miliardy dolarů do společného projektu, využije nízké ceny akcie Nokia a vykoupí ji z trhu. Je to mnohem pravděpodobnější scénář než nedávné spekulace o převzetí Samsungem.

Na druhou stranu, pokud nedojde ke zmíněnému převzetí, zmrtvýchvstání Nokie nebude rychlé, odehraje se postupně během nekolika příštích let, protože budování nového „ekosystému“ něco stojí a profitabilita společnosti Nokia poroste pomalu. Už příští rok by se však Nokia měla opět vrátit k mírnému zisku.

Zdroj (převzato s laskavým svolením autora – Robert Doucha, Verdi Capital)

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.

44 komentářů

 1. Pěkný článek. Nokii velmi fandím a její problémy dávám nejvíce za vinu dvou věcem:

  1) Naprosto otřesný marketing. Například chvíli Symbian vychvalují, pak z něj udělají open source, pak ho zase uzavřou, pak ho téměř zabijou a teď vydají PureView 808… Ať ten mobil fotí jak chce skvěle, přece si nekoupím telefon, za jehož OS jeho výrobce viditelně nestojí. Nebo Maemo a Meego – téměř jen kladně hodnocené systémy. Vydají se ale dva modely a nazdar bazar…

  Android má podporu Googlu, iOS Applu, WM tlačí Microsoft, ale za Symbianem nestojí ani Nokia. Proto ho mají buď ve velkém propagovat nebo okamžitě zabít a ukončit jeho trápení. Je to velmi dobrý systém (ty téměř poslední verze), ale pokud za ním nestojí výrobce, je to k ničemu…

  Stejně tak Windows Phone. Sám mám Lumii 800 a jsem velmi spokojen. Problém je, že kdyby mi předchozí telefon neodešel, rozhodně bych si teď telefon s Windows Phone nekoupil. Ať už WP8 přinese něco zásadního nebo jen vylepší stávající WP7.5, všichni čekají právě na něj. Dokud tedy nebude jistá aktualizace pro současná zařízení, moc lidí si to nebude chtít koupit. Jak říkám, sám jsem chtěl počkat na WP8.

  Takže se není čemu divit, že i kdyby WP 7.5 byl opravdu nejlepší OS na trhu (zda je nebo ne nechám na vás – nejsem Radek Hulán), lidi stejně radši sáhnou po nějakém Samsungu…

  Nokia musí začít tvrdě prosazovat své produkty, co nejvíce informovat zákazníky (i ty potencionální a třeba jen ve stručných zprávách) o tom, co chystá a co bude. Dnes nejvíc prodává ta „aura“ kolem daného zařízení – viz iPhone nebo Galaxy SIII. Lumia 900 má sice s aurou slušně našlápnuto, ale pořád tomu něco chybí…

  2) Pokrytí trhu. Na to, kolik má Nokia modelů nemá podle mého názoru zcela pokrytý trh. V low-endech už zas tak silná není. Telefonů střední třídy sice má spoustu, ale za trochu vyšší peníze, než by se slušelo. Pak tu máme vyšší střední třídu – což je L800 a L900. Chybí ovšem ty hi-tech mobily. Ano, WP nepotřebuje pro provoz čtyřjádro. Ale „čím víc jader, tím víc Adidas“ – takovýhle věci prostě získávaj zákazníky. Jak může Apple prodat průměrný telefon za 20 tisíc? Začne se ohánět slovy „HD“, Retina, pojmenuje nějak vznešeně procesor.

  Ať tedy Nokia udělá vícejádrový telefon, s pureview foťákem, HD displejem a velikostí tabletu. A přestože to bude nejdražší a nejzbytečnější zařízení na trhu, budou se při současném smýšlení lidí na něj stát dlouhé fronty…

  • Hezky napsaný článek a i tvůj komentář není zase úplně tak zlý, ale přesto dodám, že jsem od jednoho joudy četl, že L800 je naprostá špička a L900 dokonce úplně ten nejvyšší hight co může být, ať už jde o OS nebo displej :D

  • Není to náhodou ten jouda, který je v mém avataru překryt opičákem? :-D Jsem fanda Nokie a Microsoftu, ale umím se dívat i kriticky. Jak říkám s L800 jsem velmi spokojen, ale je tam spousta chyb. Co je na tom displeji naprosto úžasné je Clear Black technologie. Ale rozlišení je „běžné“ a matice nic moc.

   Jak říkám, L800 a L900 považuji za vyšší střední třídu. Velmi pěkné mobily, které si určitě najdou své majitele. Jejich problém ale je, že se tváří jako high-end zařízení. A to bohužel podle mě nejsou.

   Uvidíme, jaké další modely nám Nokia přinese.

  • Tak s tím avatarem jsi mě dostal :D

  • To víš, Hulán mě nazval opičákem a když jsem se (ve vší slušnosti) bránil, zabanoval mě na těch svých směšných webech :-D Tak mi nezbývá než z něj už mít jen prdel :-D

  • Gabriel (neregistrovaný)

   Naprostý souhlas!!!

  • Tak to je asi pro Tebe čest né, když Tě nazval bratrem :D a jinak jsem celkem zvědavý na Nokii na třídu low-end na mobil L510 a co to udělá třeba s trhem :)

  • Hlavně by se měli vykašlat na 256MB RAM. Ať si tam dají horší displej a horší foťák, ale snižovat funkce WP tím, že na 256 MB zařízeních bude WP kvůli výkonu ořezané a nepoběží tam všechny aplikace je podle mě špatný krok. Cena pamětí zas není tak vysoká, aby se vyplatilo ztratit spoustu zákazníků jen kvůli málo RAM.

   Už takhle třeba Lumia 800 vypadá oproti mému dřívějšímu telefonu (Nokia 5800XM) jak chudý příbuzný – sice má mnohem lepší procesor a víc RAM, ale například absence paměťových karet a předního fotoaparátu u tak drahého telefonu se mi v dnešní době zdá směšná… Ano, přední fotoaparát jsem nikdy nevyužil a v L800 mám 2x víc GB než jsem měl na microSD v 5800XM, ale jak říkám – dnes prodává aura a tabulkové parametry.

   Stejně tak Windows Phone je úžasný systém. Přestože má hodně omezení, zamiloval jsem si ho. Ale co mě vždy dokáže rozčílit, když věci, které jsem u symbianových telefonů deset let zpátky považoval za samozřejmost tenhle nemá…

   Ať už jde o sdílení internetu přes kabel, vyslovení jména volajcího při příchozích hovorech, ovládání hlasitosti pro telefon a hudební přehrávač zvlášť, blikání (například tlačítka windows) upozornění na zmeškanou událost…

   Ve WP je prostě ještě spousta věcí, co je třeba co nejdříve zlepšit. Jsou to drobnosti, ale je jich tolik, že že to nedá přehlížet. Mám ten systém rád, fandím mu a pokud to poladí, věřím, že polovina z vás, co to čte bude stát frontu na nové WP8 telefony. Ale musí doladit ty hlouposti a chyby…

  • Uz davno som necital take vyvazene prispevky. Konecne sa najde niekto, kto v prispevkoch nevyzdvihuje svoj telefon do nebies, kto vie najst aj v tom „svojom“ systeme chyby a nedava si pred nimi klapky na oci.

   Vystriedal som vsetky systemy na trhu, WP sa mi tiez velmi paci (aj ked momentalne ma tolko chyb, ze pouzivam zatial android). Najvacsie su multitasking (sports tracker nevie bezat na pozadi) a notifikacie. Dufam ze obidve chyby bude vo WP8 odstranene.

  • Taky se mi WP libí a štve mě na něm hodně věcí, ale nejvíc mě vytáčí odpovědi ve stylu „to nepotřebuješ, to není chyba to je funkce…“ Vím co chci a pokud mi to nenabídnou tak si koupím jiný telefon ( až Omnia 7 umře…)

  • Sports Tracker by měl být snad problémem aplikace, nikoli OS. Každopádně tohle je věc, která mě také štve. Styl multitaskingu ve WP se mi zdá jako dobrý kompromis mezi úsporou systémových prostředků (baterie, RAM), ale některé aplikace prostě musí běžet stále – viz například ten Sports Tracker. Věc, kterou jsem u starších iOS (nevím, jak je to teď) hodně kritizoval je tady najednou taky…

   Jsem opravdu fanda Windows Phone. Jasně, že každý systém má svoje chyby, ale dokud bude mít Windows Phone zásadní nedostatky tam, kde i moje 5 let stará Nokie vše s přehledem zvládá, nemůže pomýšlet na vedení trhu…

   Na systému se mi především líbí, že je úplně jiný. Zatímco Android, Symbian, Bada, iOS a podobné jsou co se týče UI téměř stejné, Metro je to, co zcela odlišuje WP. Všude máte ikonky, domovské obrazovky, více ploch… U WP to je jinak. Mě osobně se to moc líbí. Rychle jsem si na to zvykl a kdokoli dostane moji Lumii do ruky, rychle se s ní naučí pracovat (narozdíl třeba od Androidích telefonů, kde co model, to jiné ovládání a někdy je opravdu oříšek na něco přijít).

   Windows Phone má velký potenciál a je jen na Microsoftu a Nokii, zda zůstanou u tohoto sice dobrého, ale ne zcela dodělaného systému nebo doladí systém do stavu, kdy bude moct zcela s přehledem konkurovat ostatním. A já věřím, že pokud odstraní chyby, stane se i z natolik uzavřeného OS světová jednička. Ale na to si musíme ještě hodně dlouho počkat…

  • Musím souhlasit, když jsem měl konečně poprvé v ruce omnii7, byl jsem naprosto unešený z metro UI, na první pohled systém určitě zaujme. Bohužel zklamání příjde, když máte telefon nějakou chvíli v ruce a zjišťujete, nakolik je systém omezený:(

  • Zas až tak hrozné to není. Když jsme soupeřili s kamarádem, zda je lepší Nokie než Android, tak se nakonec ukázalo že bez rootnutí tam toho o moc víc neumí.

   Ale (a teď všeobecně) se ukazuje trend, že rozšiřování chytrých telefonů mezi široké masy (hloupých) uživatelů vedou k tomu, že chytré telefony jsou hloupější a hloupější… :-(

   To samé odráží i poslední nabídky operátorů – už se nepředhánějí, kdo bude mít levnější volání a SMS, ale kdo vám lépe nastaví v mobilu email nebo poradí jak si změnit vyzvánění… Tady je něco špatně, ne?

  • co bez rootnuti neumi?

  • „Ale (a teď všeobecně) se ukazuje trend, že rozšiřování chytrých telefonů mezi široké masy (hloupých) uživatelů vedou k tomu, že chytré telefony jsou hloupější a hloupější… :-(“

   Tuto větu jsi vystihnul velice pěkně,bohužel tomu tak je..

  • Vlastně to odstartoval iPhone. Předtím se výrobci předháněli v tom, kdo dokáže udělat telefon, který je blíž počítači. Nyní to utíká přesně opačným směrem. Za chvíli už nebudou funkce vůbec žádné a budeme mít všichni jen předražené facebook čtečky s osmijádry a HD displeji…

  • Tak ja nevidim problem v tom, ze niektore OS maju urcite obmedzenia (aspon sa dostanu viac pod kozu aj netechnickym typom ludi) a stale ma clovek na vyber medzi viacerymi OS.Skor mi vadi to, ze perspektivne a otvorene OS sa zarezu este skor nez dostanu sancu sa presadit ( viz MeGo, Bada )….

  • To ani, ale zrovna MS s Windows měl obrovský počet uživatelů, kteří byli rádi za spoustu možností, přístup do všech částí systému a mohli si tak systém přizpůsobit jak chtěli a nainstalovat co chtěli. Windows Phone a Windows 8 jsou úplně opačným směrem a snaží se nám vnutit, že nejlepší je nemít nic na výběr a tím podle mě přicházejí o obrovský počet potenciálních zákazníků. Minimálně bych udělal verze Windows phone Home nebo Professional, každý by si vybral to svoje

  • V tomto s tebou na 100% suhlasim. MS mal pokracovat s WM + pridat novy OS- sucasny WP ako konkurenciu iOS…

  • VNavrátil: Klidně bych si přikoupil k telefonu nějakou licenci, která by mi ho odemkla (vadí mi hlavně přístup do registrů – 70% problémů, co s WP mám se dá v registrech odstranit).

  • TO MCEZA:

   „Vlastně to odstartoval iPhone. Předtím se výrobci předháněli v tom, kdo dokáže udělat telefon, který je blíž počítači. Nyní to utíká přesně opačným směrem. Za chvíli už nebudou funkce vůbec žádné a budeme mít všichni jen předražené facebook čtečky s osmijádry a HD displeji…“

   To je pro me VELMI nezvykle videt nekoho, kdo pise to co ja :D Bohuzel je to tak :( Kdyz se zacnou specializovane veci az moc prizpusobovat siroke verejnosti, tak je KONEC veskeremu pokroku. Photoshop je take cilen hlavne pro profesionaly a prizpusobovat ho uzivatelum, kteri jsou zvykli na „Malovani ve Windows“ je TOTALNI BLBOST a jen se tim TOTALNE dok*rvi pokrocila funkcnost :( Kdo chce neco lepsiho, at se to nauci, kdo se nechce ucit a premyslet, at ma 3310ku (tu vlastne v dnesni dobe uzivatel najde v telefonu s WP :D ).

 2. V článku je uvedeno několik dezinformací. Neexistuje žádný důveryhodný odhad, kolik prodělají za celý rok 2012. I sama Nokia přestala vydávat výhledy vzdálenější než na následující čtvrtletí. Známá je ztráta za první čtvrtletí, která činí 1,34 miliardy EUR, a proto je souhrnná celoroční ztráta kolem 1 miliardy EUR se současným trendem prakticky vyloučena.

  K agenturám Fitch a S&P se v pátek přidala poslední z velké trojky, Moody’s. Řada analytiků začíná být přesvědčena, že se Nokia nachází ve smrtící spirále, ze které ji dostane jen něco velkého.

  „Objektivně, je to model, který se plně vyrovná top Androidům jako je HTC One X nebo Samsung Galaxy S III.“

  Zde asi došlo k záměně objektivně za subjektivně. Objektivně jsou totiž One X a S3 plné moderního HW a Lumii předčí. I přes to pak může být L900 subjektivně lepší.

  Dále nesouhlasím s přesvědčením autora o nevyhnutelném zmrtvýchvstání, které bude díky současnému negativnímu vývoji jen lehce opožděno. Rovněž odhady profitability na následující rok jsou čistě spekulativní a nemají, kromě tvrzení autora, žádnou oporu.

  Pokud mluvíme o celkových finančních výsledcích Nokie, postrádám zmínku o divizi Nokia Siemens Networks, která stojí zhruba za 2/3 ztrát za poslední čtvrtletí.

  • Uplny suhlas :) Objektivne nemoze L900 ani len naznakom konkurovat modelom GalaxyS3 ci OneX. To, ze niekomu subjektivne vyhovuje, neznamena, ze je to najlepsi phone na trhu…

  • Tady je třeba dat pozor na jednu věc. Samotna ztrata divize mobilních telefonu byla tusim 230 milionu, zbytek tvořilo prevzeti divize Nokie Siemens Networks…

  • Toto cislo uz davno neplati.Nejvetsi ztratovou divizi jsou nyni mobilni telefony.

  • BISCUIT84: Proc nemuze Lumia 900 konkurovat One X a Galaxy S III? Protoze nema vicejadro, ma mensi displej a urcita omezeni systemu? Podle teto logiky jim nemuze konkurovat ani iPhone.

   Nikde neni receno, ze je to nejlepsi smartphone na trhu. Jen, ze je schopna konkurovat top modelum jinych vyrobcu. Coz dle mnoha zahranicnich recenzi opravdu je.

  • HTCJIRKA: Zdroje a jejich cisla se ocividne dost rozchazeji. Sam mam ruzne udaje od ruznych zdroju. Sama Nokia je na konkretni cisla dost skoup, takze tezko soudit.

   Nicmene urcite interni udaje naznacuji, ze situace neni tak dramaticka, jak je v mediich prezentovana.

  • x (neregistrovaný)

   Jen doplním:

   Egonleap: Odhady pochopitelně existují, např starší odhad od Morgan Stanley (který vlastní významný podíl Nokie, tedy je určitě blízko informacím z Nokie) říká 37mil Lumii v 2012. Pak třeba mnohem novější a také střízlivější odhad od IDC říká 36mil WP v 2012 (z čehož naprostá většina bude Nokia).

   Ne všechny agentury snižují hodnocení Nokie, např v podledních dnech některé agentury zlepšily výhled.

   Nejztrátovější divizí Nokie je Nokia Siemens Networks se ztrátou přes 1miliaru EUR, ztráta na divizi mobilních telefonech je jen přes 200milionu EUR (a to i přesto že, Nokia investuje do výstavby nové továrny v asii, která spadá do této divize).

   Myslím že mediální obraz Nokie je mnohem horší než skutečnost, která není až tak špatná (pominemeli Nokia Siemens divizi)

  • Marek : No sam si odpovedal, objektivne naozaj tymto modelom konkurovat nemoze, subjektivne samozrejme ano. Niekomu vyhovuje najlepsie L900, rovnako ako niekomu moze najlepsie vyhovovat BB 8520, dalsiemu zas hlupa Nokia :) Jednoducho, modely OneX a SGS3 su nabite najnovsiemi funkciami, HD rozlisenim displayu atd… U iP 4S tie multimedialne funkcie tiez moc nezaostavaju, navyse mas na Appstore mnozstvo roznych aplikacii. Lumia nema z toho nic, HW na urovni mid-end Androidu, momentalne aj lacnejsie Xperie maju lepsiu HW vybavu nez L900….

 3. Fandím Nokii a systému WP, ale srovnávat Lumii 900 s Galaxy III nebo One X je scestné. Samsung a HTC jsou technologicky jinde. Tam kde Nokia nasadí 4,3 palcový display s nic moc rozlišením má konkurence o půl palce víc a HD. Taktéž tlouštka telefonů je nesrovnatelná. O jednojádrovém procesoru v době čtyřjádrových se ani nemá smysl zmiňovat. Můžeme spekulovat zda tyto vychytávky asijských výrobců jsou k něčemu, shodneme se ale že „prodávají“ což se u Nokie neděje. Navíc jsou ceny Lumií úplně mimo. Nokia by měla mít agresívní cenovou politiku, protože dohání špíčky v segmentu a ne prodávat jednojádro za stejnou cenu jako čtyřjádro u konkurence. Vysvětlete mi třeba smysl 610ky Lumie: levná moc není, harware má z doby předpotopní a ještě kazí jméno rychlému WP lagy a sekáním. Celkově si myslím že Nokia do tří let padne, mozna i dřív a divizi smartfounů převezme Microsoft.

  • Beru displej a rozliseni. To ale neni problem Nokie, ale pozadavku WP7.

   Nicmene 4,5″ a vic nemusi byt nutne vyhra. Napr. ja jsem jeden z tech, a nejsem sam, komu tohle reseni nevyhovuje. Velikost displeje a telefonu kolem 4″ je optimalni.

   4 jadra? Objektivne k cemu? Odprosteme se od marketingove masirky „cim vic prouzku, tim vic adidas“ a nalejme si cisteho vina. K cemu dnes, v kazdodennim pouzivani, potrebujete 4 jadra? A co dobre optimalizovany system na jednojadru nezvladne?

   Berme v potaz, ze modely Lumia a WP7 jsou mireny na „bezne lidi“. Neberu v potaz cenovou politiku v CR, ktera je diky operatorum uplne na levacku. Opravdu bezneho cloveka, ktery se o mobilni technologie nezajima, trapi, kolik ma telefon jader? Z vlastni zkusenosti vim, ze spousta lidi tohle vubec neresi a ani nema tuseni, ze v telefonu je neco jako procesor, natoz ze by mohl byt vicejadrovy.

  • Cituji sám sebe (fujtaxl): Můžeme spekulovat zda tyto vychytávky asijských výrobců jsou k něčemu, shodneme se ale že „prodávají“. Sám mám WP v Omnii 7 a své holce jsem právě pořídil Lumii 710. Dnes vyšel na iDnes zajímavej článek z kterýho se dá lecoszajímavýho vytáhnout. A podobných článků je jen za letoušek spousty. Nikoli však o Samsungu nebo Applu. jen a jen o Nokii…

 4. Velice dobře napsané příspěvky…Dávám palec nahoru. A souhlasím…

  • Taky dávám palec nahoru,vážně pěkně sepsané a s rozumným nadhledem.

  • Teď jen aby ten nadhled měli i kluci s Microsoftu, Googlu a Applu. Jenom tak se můžeme dostat někam dál, než že se budou jen předhánět kdo má víc jader a čí displej je víc HD…

  • goodhoko (neregistrovaný)

   V tom ať se klidně předhánějí, to je pro nás spíše výhoda. Já bych spíš doufal, aby se navzájem podporovali ve vývoji, a ne potápěli patenty. Taková situace je ale úplná utopie. Ještě jednou musím souhlasit s dobrou úrovní komentářů pod tímto článkem (všech).

  • Jenže k čemu čtyřjádro, když to na tom nemůže běžet víc aplikací najednou?

  • I ten iOS a WP7 jsou multitaskové systémy. GUI vlákno běžící na jednom jádru není přibržďováno ději na pozadí – už třeba jenom rozparsování odpovědi z push notifikace může zabrat několik milisekund. Ideálně by měly mít všechny procesy na pozadí minimální prioritu, aby GUI bylo plynulé i na jednojádru, ale u některých nejmenovaných systémů ani to evidentně nestačí a prosazují se tam vícejádrová CPU.

 5. Osobne som prešiel s SGII na Lumiu 800 a plná spokojnosť ale tvrdiť, že vypadá to velmi slibně je príliš optimistický pohľad. Na trhu jsou tyto produkty zatím krátce, potenciál je však velký. Až nato, že IPhone zarábal od prvej sekundy. A podobne bol a je Samsung s radou Galaxi. Čiže som skeptik.

  • Souhlasim. Rada Lumia ma velky potencial, jenze je na trhu jen kratce a potrebuje vyrazne vic casu. Otazkou je, jestli ten cas Nokia ma. Muzeme o tom diskutovat.

   10 mld. EUR je sice velky polstar, ale ten firma jako je Nokia, bez patricnych prijmu, vycucne jako nic.

   Jak dlouho bude jeste Microsoft bavit pumpovat do Nokie penize? Nebylo by opravdu lepsi, kdyby ji koupil a nepotrebnych divizi se zbavil?

   Tusim, ze se to rozsekne celkem brzy.

 6. Taktéž vlastním SGS2 a celkově telefony s androidem přes dva roky,ale Windows Phone jako systém se mi vždy líbíl od prvopočátku.Již nějakou dobu používám placený launcher na svém telefonu Win7 a posledních pár dní jsem navážkách ,zda ho nevyměnit za Lumii800(navigace + aplikace od Nokie) nebo HTC Titan(displej a baterie).K tomu jsem před týdnem manželce koupil Lumii710 a prostě nemůžu si pomoct ,ale fakt se mi velicé líbí, jak je ten systém udělaný.Na SGS2 nemůžu říci křivého slova,mám ho půl roku a šlape naprosto skvěle nyní s upraveným systémem 4.0.3,k tomu spousty placených aplikací,skvělé fotky atd.,ale stejně mě to táhne zkusit zase něco nového.Jsem prostě takový.Inzerát na výměnu telefonu jsem nedal zatím proto,že si velice dobře uvědomuju nedostatků WP a s velkou částí bych se i smířil(mass storage,vlastní tóny na sms,budík či upozornění,wifi hotspot,absence flashe v prohlížeči a je toho spousta…)ale problémy Sportstrackeru mě štvou,jelikož ten program využívám od dob své bývalé E72.Takže zatím aspoň testuju WP v manželky telefonu.Jak jsem dříve neměl Nokii rád,tak dnes jí přeju ať tady dál funguje.Bude to dobře jen pro lidi-čim více výrobců kvalitních telefonu a příslušenśtví,tím lépe pro nás zákazníky.

  • Souhlasim. Nokia by mela na trhu zustat minimalne z duvodu tvorby silnejsiho konkurencniho prostredi.

   Ad SportsTracker. Chapu, ze prechod na jinou app neni jednoduchy, ale zkousel jste Endomondo? Ten na WP7 slape hodne dobre.

  • Endomondo mám koupený,ale nepoužívám ho a to proto,že jsem nikde nenašel možnost v programu vyfotit aktuální místo,jak to dělám ve SportsTrackeru.Budu sledovat stránku programu,zda ten problém jejich programu už vyřešily.

 7. Mame tu dalsi skvele vysledky nokie Q2/2012 a jeji dráze Windows Phone a Lumii.Nove vysledky hovori o 4milonech prodanych Lumii (z toho je 600 000kousku ve Státech) a rekordni ztrátě $1.01 billion dolar(1,01 miliardy).Myslim,ze akcionari jsou opet cim dal vice spokojeni.

  [odkaz]

  Jinak k prevodu 1,01 billon dolar = 1,01 miliardy korun

  Anglicky mluvící země používají obvykle krátkou škálu, zbytek Evropy (včetně ČR) zase dlouhou škálu.

  Problém je, že mnoho lidí si tento rozdíl neuvědomuje, a tak neopatrný překladatel přeloží billion dollars bez většího zamýšlení jako bilion dolarů. Jenže to je v našem prostředí, jak je vidět z tabulky, tisíckrát víc.

  [odkaz] … doaru.aspx

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).