Cena:

Internetová historie jako NFT. Draží se první text z Wikipedie i iMac jejího zakladatele

Wales iMac

Je to tady, další artefakt minulosti byl přetvořen ve velmi hodnotné NFT. Aukční dům Christie’s tentokrát draží první text z internetové encyklopedie Wikipedia, který je starý více než 20 let.

Jimmy Wales imac
V aukci je také starý iMac zakladatele Wikipedie

Za jednoduchým příspěvkem ‚‚Hello, World!‘‘ stojí spoluzakladatel společnosti Jimmy Wales a na její domovskou stránku text umístil v lednu roku 2001. Od té doby se z Wikipedie stala jedna z nejznámějších internetových stránek po celém světě. Nyní obsahuje více než 6,4 miliardy článků na všechna možná témata. Texty vkládají a revidují dobrovolníci z celého světa. S návštěvností 2 miliardy lidí měsíčně se jedná o třináctou nejoblíbenější stránku vůbec.

Wales rozhodně není prvním prodejcem takového historického digitálního majetku. Například Jack Dorsey jako zakladatel Twitteru nedávno vydražil svůj první tweet za 2,9 milionu USD (asi 65 000 000 Kč).

wiki nft wales
První příspěvek z Wikipedie

Vyvolávací cena Walesova příspěvku je 100 USD, aukce však trvá až do 15. prosince a výsledná cena bude mít určitě několik nul navíc. Kromě tohoto NFT dal Wales do dražby také jeden fyzický předmět. Jedná se o červený iMac, na kterém Wales dnes obří projekt Wikipedie rozjížděl.

Peníze, které Wales díky aukcím svého digitálního i fyzického majetku vydělá, hodlá vložit do svého relativně nového projektu WT.Social, což je alternativa známých sociálních sítí, jako je Facebook a Reddit. Má však fungovat na lepších algoritmech a nepodporovat nenávist a konflikty. Část výtěžku půjde také na různé charity.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.