Domů » Bleskovky » Intel představil novou generaci rozhraní Thunderbolt 3: Rychlejší, výkonnější a s USB-C konekorem

Intel představil novou generaci rozhraní Thunderbolt 3: Rychlejší, výkonnější a s USB-C konekorem

Intel na veletrhu Computex představil novou generaci rozhraní Thunderbolt 3, která je ve všech směrech lepší než současná verze, a především přináší všechny jeho výhody do konektoru USB-C. Thunderbolt 3 nově dokáže přenášet data rychlostí až 40 Gbps, podporuje zobrazení na dvou 4K monitorech při 60 Hz, 100W nabíjení (15W pro zařízení), a podporuje rozhraní USB 3.1 (10 Gbps) či Mini DisplayPort.

Díky novému rozhraní bude možné přes USB-C konektor a jeden kabel zařízení nabíjet, připojit jej k externím obrazovkám a přenášet data vysokou rychlostí. Thunderbolt 3 je zpětně kompatibilní s rozhraním Thunderbolt 2, jen bude potřeba sáhnout po redukci. První zařízení vybavená tímto rozhraním by se měla na trhu objevit ke konci letošního roku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

28 komentářů

 1. Jak na to tak koukám, konektor USB-C se klukům inženýrským velice povedl :-)! Už se těším, až se začne masivněji používat (jen aby to netrvalo moc dlouho)

  • Se nediv, však také měl Apple pravděpodobně největší slovo:)

  • Vím, že máš Apple za božskou společnost….. Ale nepřeháněl bych to ;-)

  • vojtausti: Víš vůbec něco o vzniku tohoto std.?

  • Apple do projektu zapojil 18 inženýru, Intel 24 inženýrů, Microsoft 16, Google 10 a nejméně pak Dell (5) a HP (6). Na standardu se menším dílem podílely i jiné společnosti jako třeba AMD, Displaylink a další.

  • lerion (neregistrovaný)

   vojtausti: uni napsal, že Apple to zařídil, tak to prostě zařídil. To je jedno jestli tam měl lidí 5 nebo 50, ale Apple za to všechno může a nikdo jiný. (A unimu nesmíš říct něco jiného, jinak se rozbrečí).

  • vojtausti: Jsem rád, že jsem tě donutil si k tomu něco zjistit. Tedy Apple 2. nejpočetnější skupina, s Intelem navíc velcí kamarádi na poli HW. Tedy Apple&Intel (seřazeno abecedně…) měli jistě největší vliv, zvláště s ohledem na předešlý Lightning (Apple) a Thunderbolt (Apple+Intel).

   Vcelku jasná záležitost.

  • Je to vlastně náhodně paralela s DX12 u MS, ale nerozebírejme, kdo ví, kolik antifanoušků AMD by se tu sešlo, tak radši nejitřme.

  • Ale já jsem si nic zjišťovat nemusel :-D Jsem vcelku v obraze, jinak bych ti ani prvně neodpovídal. Neřekl jsem, že by se Apple na vývoji nepodílel. Ale tvrdit, že měl největší slovo? UNI, prosím tě, měj trošku nadhledu… Buďme rádi za tento jednotný a široce využitelný standart, na kterém se spolupodíleli největší hráči na trhu.

  • LivingLegend

   UNI : Prekvapive vim, a vim ze tam byli pani z Intelu… Takze mne to neprekvapuje ze si to tak udelali

  • vojtausti: Ano, buďme rádi, pro některé bohužel navzdory přítomnosti Apple při vývoji, ale to je jejich problém:)

   Kdyby se toho chytlo USB konsorcium, tak z toho vyleze kočkopes typu MicroUSB 3.0:)

  • femx (neregistrovaný)

   @UNI ach jo…

   [odkaz]

   A spokesperson explained that the „USB Type-C Cable and Connector Specification was developed by the USB 3.0 Promoter Group“.

  • femx (neregistrovaný): Však jsem psal, že je to obdoba DX12. Tam to taky neprogramuje AMD, ale MS, ale hlavním slovem „proč a jak“ je AMD svým API Mantle. Ano, DX12 je MS, ale děkujme bohu, resp. AMD.

   BDW. těch 18 inženýrů Apple tam nebylo jen pro to, aby změřilo velikost portu:) Takže Apple podíl v USB 3.1 bude značně větší, než AMD v DX12 (tedy dle doposud známých faktů).

   A ne, netvrdím, že SUB Type-C je Applí jen pro to, že jej jako první uvedl v MacBooku, což může na BFU působit:)

   Já furt nevím, kde je problém:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Jasně, že Apple uvedl jako první v Macbooku USB-C. Nikdo jiný totiž Macbooky nevyrábí…

  • lerion (neregistrovaný): Měl jsem na mysli (ale omylem, pozapomněl jsem na Foxconn Nokia N1). Nicméně mediálně začalo mnoho lidí (a řekl bych i serverů) vnímat USB Type-C až s příchodem MacBook, což je vlastně první globálně dostupný produkt s tímto konektorem.

   Tedy jsem omylem připsal premiéru konektoru MacBooku. Tvá reakce je ale mimo, jen mě navedla k pravému přehlédnutí:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Takže opět, jako vždy dáváš Applu prvenství za něco, v čem první nebyl…

   U tebe je to uni klasika…

  • femx (neregistrovaný)

   @UNI mimo jine jde i o to ze jsi zertoval o USB konzorciu ze kdyby na tom pracovali dopadlo by to zalostne a svete div se, prave oni na tom pracovali.

   A za dalsi Apple mel hned po Intelu na projektu nejvice inzenyru ale kdo se jakou merou podilel jde tezko odhadnout. A konecne, Apple nebyl prvni kdo uvedl device s USB-C

   [odkaz]

   „If Apple did indeed “invent” USB Type-C, it would be very strange that Nokia would have announced a product with it last year (the N1 Android tablet, pictured above). While Apple was the first to announce a laptop with the standard, Google’s Chromebook Pixel 2 was announced hours later, and is the first laptop to ship with the spec, landing in reviewers’ hands last week. It is strange, however, that Google seemingly held their announcement back until after Apple announced the MacBook.“

  • lerion (neregistrovaný)

   Nikdo tu netvrdí, že se Apple na vývoji USB-C nepodílel, ale uni to tu prezentuje tak, že byl Apple prakticky jediný, kdo ho udělal…

   Já naopak chválím, že velké technologické firmy se daly dohromady. Užitek z toho budou mít především uživatelé.

  • Netvrdim, že má Apple prvenství, Foxconn Nokia N1 jsem zmínil, neřekl jsem, že Apple byl jediný. Čtěte pls., jinak diskuse není možná. Over

 2. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Takže teď budeme u každého článku o novém telefonu číst uniho blaboly o tom, jak je to stejnestejně nahovno, protože to nemá Thunderbolt 3. Co na tom, že Intel sám s tím počítá až na rok 2016… Už se těším. Jinak technologie super, reálně však rozšíření neočekávám dřív než v roce 2017.

  • Tak tvé bláboly kolem fyzických tlačítek tě dnes neuspokojily, tak pokračuješ tady dokonce s osobním napadáním? Dnes si asi stal levou nohou a my to tady odnášíme:(

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   S těmi fyzickými tlačítky tady děláš že sebe blba už pěkně dlouho. Problém je, že fanatickou obhajobu featury Applu, která má zřejmě na iOs své opodstatnění, což nikdo nespochybňuje, aplikujes na Android, který funguje úplně jinak.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): Nesmysly, nesmysly. Fakt až obtěžuješ. Např. senzorové tlačítko na iPhone slouží k Reachability. Užití senzorového tlačítka u Androidu má naprosto stejné opodstatnění, např. já na svém K920 bych za to (Micro screen) byl velmi vděčný, místo nesmyslného gesta na displeji, jen pro to, aby se to náhodou nepodobalo Apple…

   To nemá co dělat s iOS, Android, xyz, je to o fyzice.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Ma to co delat s celou koncepci ovaldani systemu, ktera je u Andorida jina nez u iOS. U Androida je uzposobena pro tlacitka na displeji – viz. Nexus. Cokoli jineho je vyboceni ze standardu.

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Tlačítka na displeji jsou hrozné zlo :)

  • Honza (neregistrovaný)

   @TOMÁŠ: Je to asi o osobnich preferencich. Me tlacitka na displeji vyhovuji mnohem vice, ovladani je mnohem konzistentnejsi

   @UNI: Kdyby hw tlacitko nemel iphone ale jenom nektere androidi telefony tak bys tady blabolil jaky je to kockopes. BTW proc si konecne misto K920 neporidis iphone a usetril nas sve fanaticke adorace vseho jablecneho?

  • Honza (neregistrovaný): co je to za blábol s tou konzistencí?:) Viděl jsi někdy moderní telefon se senzorovými tlačítky? A nechápu další blábol, adorace všeho jablečného = ergonomie ovládání (HW tlačítka)? Tak jo, honorujeme tu Apple (eh, ergonomii, resp. HW tlačítka).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).