Domů » Bleskovky » Intel razí do boje proti 3,5mm jack konektoru, bude to jeho definitivní konec?

Intel razí do boje proti 3,5mm jack konektoru, bude to jeho definitivní konec?

Je to až neuvěřitelné, ale jack konektor v podobě jaké ho známe dnes, je tu s námi už rovných 50 let. O to neuvěřitelnější je fakt, že by tento zažitý standard měl v blízké budoucnosti vystřídat konektor zcela jiný, a to jak svými rozměry, vzhledem, tak i funkcemi a specifiky. Řeč je o USB Type C, o konektoru, který v budoucích letech bude nejen na poli mobilních telefonů pravděpodobně dominovat a nastolovat nový řád.

Prvním odvážlivcem, který se chtěl od šedého průměru odlišit byl Apple. V roce 2012 představil zcela nový konektor Lightning, který přinesl iPhone 5 a do tváří většiny uživatelů spotřebitelského světa vnesl úžas. Přesto Apple pospolu s konektorem Lightning stále do svých telefonů dává 3,5mm jack. Podle dosavadních úniků to ale vypadá, že i Apple kompletně zruší jack a nabídne jen konektor Lightning, který obstará nabíjení, komunikaci se zařízením a dokonce i propojení se sluchátky.

lightning_apple

Podobnou cestou se nyní vydává i kalifornská společnost Intel, která chce využít šance a 3,5mm jack kompletně nahradit konektorem USB-C. Tuto novinku Intel vykřikl do světa na své vývojářské konferenci SZCEC v čínském Šen-čenu.

Změna by měla pro uživatele celou řadu výhod, ale i nevýhod. USB-C nabízí kvalitnější podání zvuku a vylepšuje normu USB Audio Device Class 2.0 takovým způsobem, že pokud zapojíte do telefonu například sluchátka, telefon ihned sluchátka rozpozná a bez prodlevy začne přehrávat hudbu. Další výhodou je využití technologie aktivního potlačování okolního šumu, kterou u svých sluchátek aktuálně nabízí například firma JBL, která by kýženého výsledku s 3,5mm jackem nedosáhla.

Amazon-USB-Type-C

Nevýhody uživatel pocítí zejména ve svém nakoupeném příslušenství. Pokud máte sluchátka za několik tisíc korun a zakoupíte si telefon s USB-C bez jack konektoru, máte zaděláno na problém.

Řešení těchto problému může být ukryto v různých redukcích, které nejsou zrovna dvakrát pohodlné. Ta možnost tu ale stále je. USB-C totiž podporuje jak digitální přenos signálu, tak přenos analogový. Analogový signál přenášejí dva postranní kontakty, které jsou umístěny po bocích USB-C konektoru. Dalším řešením je použít technologii Bluetooth, zde se však objevují různá omezení, která tato technologie s sebou nese například v ztrátové komprimaci přenášené hudby. Ale už i tento neduh je v dnešní době řešitelný.

Svou zkušenost v praxi už mají majitelé telefonu čínské společnosti LeEco (LeTV), která jako první úplně odstranila jack konektor, a veškerou komunikaci tak nechává na novém USB-C. Vyvstává proto otázka. Jak mohu telefon nabíjet a zároveň poslouchat hudbu? Mají výrobci do telefonů dávat porty USB-C rovnou dva nebo nabíjení zajistí například bezdrátová nabíječka a konektivitu jeden USB-C port.

leeco

Osobně jsem mnohdy telefon nabíjel a zároveň poslouchal drátovými sluchátky hudbu, a tak nevím, co bych v tomto případě dělal. Má sluchátka za několik tisíc, která jsem pořídil poměrně nedávno bych určitě kvůli tomu nevyměňoval. Budu si tedy muset počkat na nabití telefonu a až poté poslouchat hudbu.

Bude zajímavé sledovat postupný vývoj. Společnost Apple se snaží prorazit se svými konektory Lightning a trošku schyzofrenně do 12palcového MacBooku dává USB-C. Z druhé strany zase v brzké době přijde masivní nával Androidích telefonů s malými porty USB-C. Jak jste na tom vy? Vidíte ve zrušení jack konektoru evoluční pokrok technologie, který je prostě nutný i za cenu všech záporů spojenými se starým příslušenstvím?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments