Domů » Bleskovky » Desetiletý chlapec hacknul Instagram. Facebook jej za to náležitě odměnil

Desetiletý chlapec hacknul Instagram. Facebook jej za to náležitě odměnil

Malému chlapci z Helsinek se povedla nevídaná věc. Podařilo se mu totiž nabourat do Instagramu. Malému školákovi je jen 10 let, a už se mu dostává zasloužené pozornosti, protože Facebooku ukázal, jak jednoduše může vymazat jakýkoliv komentář nebo popis u zveřejněné fotografie, a to dokonce i u Justina Biebera, jak sám zavtipkoval.

Odhalování chyb komunitou není nic nového a u velkých společností je to běžná praxe, protože samotní vývojáři nemusí vždy odhalit všechny chyby a kolize, které při programování nastanou. Pro tyto případy má Facebook připravený vlastní program s názvem Facebook Bug Bounty, který slouží jako motivační nástroj pro hackery (veřejné testery) k nalezení různých chyb; ti za svou píli samozřejmě dostanou náležitě zaplaceno.

facebook-home-stock

Desetiletý kluk, Jani, si tak přišel na celých 10 tisíc dolarů (přibližně 230 000 Kč) a jak sám poznamenal, tuto „výhru“ investuje do fotbalové výbavy a nového kola. Zároveň doufá, že v budoucnu do světa prorazí jako bezpečnostní expert. Našlápnuto má dobře.

Program Facebooku na odhalení chyb v softwaru jen v roce 2015 vyplatil hackerům nebo tzv. etickým hackerům (White-hat Hackers) na 936 000 dolarů (přibližně 22 milionů korun). Za celou svou existenci od roku 2011 Facebook odměnil přes 800 lidí, kterým vyplatil už přes 4,3 milionu dolarů (přibližně 99 milionů korun).

Facebook chybu bleskově opravil, mladému hackerovi vřele poděkoval a odeslal zaslouženou odměnu.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).