TOPlist

Instagram čelí záplavě falešných účtů. Jak se těmto podvodům bránit?

Umělá inteligence v mobilní aplikaci
  • Na Instagramu se šíří nebezpečné falešné profily známých lidí a firem
  • Cílem útočníků je sofistikovaný phishing či rovnou krádež osobních dat
  • Experti na bezpečnost jednoznačně doporučují: podvodné profily vždy nahlašujte

Instagram patří mezi nejoblíbenější sociální sítě, každý měsíc jej používají 2 miliardy lidí po celém světě. Jeho popularita mu však přináší jistá bezpečnostní rizika. Jedním z nich je podvodné napodobování účtů, které může ohrozit nejen jednotlivce, ale i firmy a jejich pověst.

Falešné profily na Instagramu

Podvodníci běžně vytvářejí falešné profily známých osobností, značek nebo vedoucích pracovníků firem. Cílem je často krádež osobních údajů, šíření malwaru nebo podvodné nabídky práce. S tímto typem podvodu se snadno setkáte i na síti X, Facebooku nebo třeba v obchodech s aplikacemi, kde se podvodné aplikace vydávají za skutečné.



telefon s aplikací instagram



Nepřehlédněte

Instagram vyrazil do boje proti sexuálnímu vydírání. Uživatele ochrání i před podvody

Důvodem, proč je tento problém tak rozšířený, je jednoduchost založení nového účtu, zatímco nahlašování falešných profilů bývá časově náročné a uživatelům se do toho jednoduše nechce. „Velké značky čelí tomuto problému prakticky denně. Kyberzločinci vytvářejí věrohodně vypadající falešné účty a využívají je k různým podvodům,“ upozorňuje Petr Kadrmas ze společnosti Check Point, která před vzrůstajícími podvody varovala.

Útočníci provozují falešné účty z několika důvodů. Často se snaží získat osobní údaje, přihlašovací informace, nebo dokonce peníze od důvěřivých uživatelů. Jiní využívají podvodné profily k šíření škodlivých odkazů nebo malwaru prostřednictvím falešných soutěží či zpráv. Může jít o klasický phishing, kdy šmejdi jen využijí důvěryhodné jméno odcizené společnosti nebo jednotlivce. V některých případech je motivací i poškození reputace konkrétních osob či firem.

Podezřelé účty vždy nahlašujte

Instagram sice umožňuje nahlášení podvodných účtů, ale proces často trvá dlouho a ne vždy vede k úspěchu. Navíc se objevily případy, kdy místo falešných profilů byly omylem zrušeny legitimní účty. Nehledě faktu, že i v případě, kdy dojde ke zrušení podvodného účtu (což může trvat několik týdnů až měsíc), útočníci si mohou během pár minut založit několik dalších podvodných profilů a pokračovat, jako by se nechumelilo.



Bezpečnost aplikací



Nepřehlédněte

Jaké aplikace do telefonu nestahovat? Zeptali jsme se bezpečnostních špiček z Izraele

Jak Check Point informuje, firmy i jednotlivci, kteří se dostanou do kontaktu s odcizením osobního účtu na Instagramu, se mohou chránit několika způsoby:

  • Vzdělávání zaměstnanců a zákazníků o rizicích spojených s falešnými účty a podezřelými odkazy
  • Automatizované monitorování sociálních sítí, které pomáhá odhalovat napodobeniny firemních účtů
  • Rychlá reakce na podvodné profily – podezřelé profily vždy nahlaste, pomůžete tím i ostatním, navíc zkuste informovat i kolegy z oboru
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku