TOPlist

Instagram a Facebook v Evropě vypneme, hrozí Zuckerberg

instagram like pexels

Společnost Meta a její sociální síť Facebook aktuálně zažívá turbulentní časy. Po neoslnivých čtvrtletních výsledcích a pádu hodnoty akcií o 25 % přichází další problémy. Ve zprávě pro amerického regulátora Meta zmiňuje možný odchod z evropského trhu. Ten by se netýkal pouze Facebooku, ale i Instagramu.

Důvodem jsou nové evropské zákony, podle nichž by data uživatelů měla být uchovávána pouze na serverech fyzicky umístěných v Evropě. To je pro Metu velký problém, protože s daty nyní pracuje i na amerických serverech a do budoucna tomu nebude jinak, protože je to zásadní například pro cílení reklam.

instagram 2020
Problém se týká také Instagramu

Kvůli novým pravidlům, která Meta nebude schopna respektovat, může dojít k nedostupnosti Facebooku (včetně Messengeru) i Instagramu na celém území Evropy, což podle Nicka Clegga z Mety může mít velké dopady i na zdejší ekonomiku. Dotkne se to malých i větších firem napříč různými sektory, protože reklamy na těchto sociálních sítích přináší zákazníky mnoha společnostem.



Facebook Timothy Hales Bennett Unsplash



Nepřehlédněte

Facebook řeší dramatický propad uživatelů. Růst se zastavil poprvé od jeho založení

Nabízí se otázka, jak na tom bude komunikační nástroj WhatsApp, který se nejen v Evropě těší obrovské popularitě. I tato aplikace pracuje s daty uživatelů, nicméně zpráva tuto službu prozatím nezmiňuje a není tedy zřejmé, zda by se případné omezení dotklo i WhatsAppu.

Vadila by vám nedostupnost Instagramu a Facebooku v Evropě?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zpráva pro regulátora má pouze poukázat na možné budoucí problémy a nebezpečí pro investory, nic tedy zatím není jisté. Meta se však s evropskými regulátory bude muset dohodnout na nějakém kompromisu. V opačném případě nově vzniklá situace nepotěší představitele Mety ani mnohých evropských podniků. Ostatně přímo Mark Zuckerberg požaduje, aby všechna uživatelská data mohla být i nadále odesílána na servery společnosti Meta v USA.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku