Domů » Články » Infografika od Samsungu: jaké novinky přinese prostředí Experience 9.0?

Infografika od Samsungu: jaké novinky přinese prostředí Experience 9.0?

Nové smartphony od Samsungu přijdou se systémem Android Oreo, na kterém bude „navěšeno“ inovované prostředí nazvané Experience 9.0. Korejský gigant nyní zveřejnil infografiku, která nám dává malou ochutnávku novinek chystaného prostředí.

Přívětivější klávesnice

Inovována bude například klávesnice, která se dočká řádku s nástroji, z něhož bude možné přistupovat rychle k vybraným položkám – samolepkám, smajlíkům, našeptávači slov, hlasovému zadávání, nastavení, apod. Tyto položky bude možné z řádku odstraňovat, přidávat či přesouvat podle pohodlí uživatele. Klávesnice také dostane zjednodušené nastavení a vysoce kontrastní režimy pro uživatele s poruchou barvocitu.


Chytřejší vyhledávání

Vylepšeno bude také vyhledávání napříč celým systémem. Dostanete se k němu tažením prstu dolů po domovském obrazovce, při psaní požadavku se budou živě zobrazovat návrhy veškerých položek v telefonu (kontaktů, aplikací, souborů, apod.) a mimo něj (aplikace z Play Store či Galaxy Apps). Vyhledávání v kontaktech, v souborech, zprávách, emailech a nastavení se bude nově zobrazovat v kartách, skrze které půjde vyvolat vybrané položky a funkce, aniž by bylo nutné otevřít aplikaci samotnou.

Bixby se sluncem v duši

Inteligentnější bude také asistentka Bixby, která uživateli ihned po zazvonění budíku prozradí předpověď počasí a nastaví barvu pozadí a hudbu běžící na pozadí tak, aby s počasím souzněla.

Ochrana očí s „barevnými filtry “

Pokud si doma zapomenete své optimistické růžové brýle, budete si moci do této (a jiných) barev přenastavit celé prostředí telefonu. Tento barevný filtr má mít za následek ochranu očí u lidí, jimž převažující bílá barva nedělá dobře.

Novinky v Samsung Cloud

Pokud používáte cloudové úložiště od Samsungu, budete si moci jeho ikonu umístit přímo na plochu. V aplikaci pak konečně bude přímo na základní obrazovce patrné, kolik prostoru a jakým obsahem máte zaplněno.

Správa a automatizace zařízení

Součástí prostředí je také správa veškerých připojených zařízení, přičemž nově bude možné přímo na její domovskou obrazovku umisťovat karty pro rychlý přístup k vybraným funkcím spárovaných zařízení (televize, chytré žárovky, apod.). Pro některá zařízení bude možné nastavovat automatické chování, např. při příchodu do obývacího pokoje v přednastaveném časovém intervalu zapnout světla. Do podmínek půjde zařadit jak fyzická poloha, tak status zařízení.

Duální Zprávy

Výchozí aplikaci pro psaní zpráv bude možné používat pod dvěma separátními účty; sekundární účet bude naznačen speciálním odznáčkem na ikoně aplikace. Pro aplikace vyžadující autentizaci skrze telefonní číslo bude zapotřebí pro dva účty použít dvě rozdílná čísla.

Jemnější DeX

Samsung také bude vylepšovat počítačové prostředí DeX, které dostane podporu pro Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) a WQHD (2 560 × 1 440 pixelů) displeje. Změna rozlišení půjde učinit v Nastavení. Prostředí DeX bude nově zobrazovat seznam všech nainstalovaných aplikací ve fullscreen režimu, stejně tak bude možné na celé obrazovce hrát hry, které doporučí aplikace Game Launcher.

Příznaky v emailu

Výchozí emailová aplikace se u účtů připojených přes Exchange Active Sync naučí používat příznaky, jednoduchým swipnutím doprava půjde nastavit připomínka na email na jiný den a čas.

Prostředí Samsung Experience má dostat ještě více novinek, o kterých bude korejský gigant informovat později. Většinu funkcí z nového prostředí by měly dostat nejen chystané vlajkové modely Galaxy S9 a S9+, ale také všechny Samsungy, které v budoucnu dostanou aktualizaci na Android 8.x Oreo a budou mít odpovídající hardware – prostředí DeX zůstane nadále výsadou pro vlajkové modely.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Refael
Anonym
Refael

Doufam, ze misto bileho, ruzoveho a fialoveho pozadi bude mozne dat i cerne, kvuli zivotnosti baterie a S-AMOLED displeje.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Přesně tak, ta černá je nejdůležitější barva.

Pan Paraplíčko
Anonym
Pan Paraplíčko

To lze celkem dobře vyřešit tématy v samsung themes. Dost taky pomůže aplikace substratum s placeným doplňkem pro S6, S7 a S8. Práce se substratum je složitější, ale většina mnou používaných aplikací v černé barvě za to stojí.

Jméno
Anonym
Jméno

Super, ale otázka je skôr kedy konečne to uvoľnia

Carach
Uživatel
Carach

Už jim to trvá no…

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50

Je zajímavé,že k dnešnímu dni je Oreo ůdajně nainstalován na snad jen 1 procentu zařízení.A to jsem se dočetl,že Google začíná vyvíjet Nový Android N.Ty funkce jsou v Novém Oreu zajímavé,ale domnívám se,že nedorazí dříve,než koncem ůnora-možná

Michal
Anonym
Michal

Ja ma Orea uz nolik mesicu. Ale nemam Samsung. Tam by se clovek ani nemusel dockat.

uni
Uživatel
uni

Ale to moc to jedno procento podílu neposuno, což :)

Michal
Anonym
Michal

Zrejme ti unikl smysl meho prispevku, jako ostatne vzdycky, coz?

Jerry
Anonym
Jerry

Problém je, že jak je Oreo tak málo rozšířené, tvůrci aplikací kašlou na kompatibilitu a mít dnes Oreo spíše znamená cestu k problémům. Novinek je tam stejně minimum a ta jediná užitečná, což je menu po podržení prstem na ikoně je na Oreu v podstatě nezávislá a může ji mít každý s Nova Launcherem

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50

Domnívám se,že Oreo dostaneme od Samsungu třeba jako hezký dárek k Vánocům-letošním-haha

uni
Uživatel
uni

No klávesnice se především potřebuje naučit qwerty laylout, ne až tak smajlíky. Cloud se směšnou kapacitou (kam se nazazálohuje ani samotné zařízení…) opravdu nemá problém ve widgetu. Atp.

SLOVovca
Anonym
SLOVovca

Kopirak ? Fotr tě měl hodit na žampiony, byl by jsi dobré hnojivo, takhle jsi jen hnůj.

Ip Man
Uživatel
Ip Man

Domnívám se že Oreo nebude dřív než představení nových S9 a S9+ pak teprve Samsung laskavě uvolní aktualizaci pro S8, S8+, Note 8 atd jako fakt si dávají na čas to ať se jdou bodnout oproti jiným výrobcům, hlavně že kešujou za vlajkové lodě téměř třicet tisíc to takové Sony už má Oreo od října 2017

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50

Bohužel je to smutná realita,ale mám pocit,že se tak stane

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50

A už vyšla informace,že Oreo pro S8 vyjde až koncem ůnora a v nějakém regionu v Africe.Takže zůstávám v klidu,takže ten předpoklad,že ho uvolní až po představení S9 se ukázal jako správný!!!A my ostatní si počkáme na Vánoce,pište Ježíškovy

Tomas
Anonym
Tomas

Dobrý den, mám Samsung Galaxy S7 Edge a po posldní aktualizaci se mi pořád při práci s telefonem zobrazují náhledy oznámení v horní části displeje uprostřed a nevím jak se toho zbavit, nepřišel jsem na to čím to vypnout …. Dá se to vůbec? Děkuji za radu