Domů » Články » Infografika od Samsungu: jaké novinky přinese prostředí Experience 9.0?

Infografika od Samsungu: jaké novinky přinese prostředí Experience 9.0?

Nové smartphony od Samsungu přijdou se systémem Android Oreo, na kterém bude „navěšeno“ inovované prostředí nazvané Experience 9.0. Korejský gigant nyní zveřejnil infografiku, která nám dává malou ochutnávku novinek chystaného prostředí.

Přívětivější klávesnice

Inovována bude například klávesnice, která se dočká řádku s nástroji, z něhož bude možné přistupovat rychle k vybraným položkám – samolepkám, smajlíkům, našeptávači slov, hlasovému zadávání, nastavení, apod. Tyto položky bude možné z řádku odstraňovat, přidávat či přesouvat podle pohodlí uživatele. Klávesnice také dostane zjednodušené nastavení a vysoce kontrastní režimy pro uživatele s poruchou barvocitu.

Chytřejší vyhledávání

Vylepšeno bude také vyhledávání napříč celým systémem. Dostanete se k němu tažením prstu dolů po domovském obrazovce, při psaní požadavku se budou živě zobrazovat návrhy veškerých položek v telefonu (kontaktů, aplikací, souborů, apod.) a mimo něj (aplikace z Play Store či Galaxy Apps). Vyhledávání v kontaktech, v souborech, zprávách, emailech a nastavení se bude nově zobrazovat v kartách, skrze které půjde vyvolat vybrané položky a funkce, aniž by bylo nutné otevřít aplikaci samotnou.

Bixby se sluncem v duši

Inteligentnější bude také asistentka Bixby, která uživateli ihned po zazvonění budíku prozradí předpověď počasí a nastaví barvu pozadí a hudbu běžící na pozadí tak, aby s počasím souzněla.

Ochrana očí s „barevnými filtry “

Pokud si doma zapomenete své optimistické růžové brýle, budete si moci do této (a jiných) barev přenastavit celé prostředí telefonu. Tento barevný filtr má mít za následek ochranu očí u lidí, jimž převažující bílá barva nedělá dobře.

Novinky v Samsung Cloud

Pokud používáte cloudové úložiště od Samsungu, budete si moci jeho ikonu umístit přímo na plochu. V aplikaci pak konečně bude přímo na základní obrazovce patrné, kolik prostoru a jakým obsahem máte zaplněno.

Správa a automatizace zařízení

Součástí prostředí je také správa veškerých připojených zařízení, přičemž nově bude možné přímo na její domovskou obrazovku umisťovat karty pro rychlý přístup k vybraným funkcím spárovaných zařízení (televize, chytré žárovky, apod.). Pro některá zařízení bude možné nastavovat automatické chování, např. při příchodu do obývacího pokoje v přednastaveném časovém intervalu zapnout světla. Do podmínek půjde zařadit jak fyzická poloha, tak status zařízení.

Duální Zprávy

Výchozí aplikaci pro psaní zpráv bude možné používat pod dvěma separátními účty; sekundární účet bude naznačen speciálním odznáčkem na ikoně aplikace. Pro aplikace vyžadující autentizaci skrze telefonní číslo bude zapotřebí pro dva účty použít dvě rozdílná čísla.

Jemnější DeX

Samsung také bude vylepšovat počítačové prostředí DeX, které dostane podporu pro Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) a WQHD (2 560 × 1 440 pixelů) displeje. Změna rozlišení půjde učinit v Nastavení. Prostředí DeX bude nově zobrazovat seznam všech nainstalovaných aplikací ve fullscreen režimu, stejně tak bude možné na celé obrazovce hrát hry, které doporučí aplikace Game Launcher.

Příznaky v emailu

Výchozí emailová aplikace se u účtů připojených přes Exchange Active Sync naučí používat příznaky, jednoduchým swipnutím doprava půjde nastavit připomínka na email na jiný den a čas.

Prostředí Samsung Experience má dostat ještě více novinek, o kterých bude korejský gigant informovat později. Většinu funkcí z nového prostředí by měly dostat nejen chystané vlajkové modely Galaxy S9 a S9+, ale také všechny Samsungy, které v budoucnu dostanou aktualizaci na Android 8.x Oreo a budou mít odpovídající hardware – prostředí DeX zůstane nadále výsadou pro vlajkové modely.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments