Domů » Bleskovky » IKEA má neviditelnou bezdrátovou nabíječku. Nainstalujete ji do libovolného nábytku

IKEA má neviditelnou bezdrátovou nabíječku. Nainstalujete ji do libovolného nábytku

Před šesti lety představil švédský nábytkový gigant IKEA první řadu svých bezdrátových nabíječek různých podob – byly integrované v nočních stolcích, ve stolních lampách, samostatně, a dokonce existovala i sada pro zabudování bezdrátové nabíječky do libovolného nábytku.

ikea

Tato sada nicméně vyžadovala pro instalaci vyříznutí kruhového otvoru do nábytkové desky, což nebyl zrovna jednoduchý proces. Po šesti letech tak IKEA přichází s elegantnějším řešením „udělej si sám“.

IKEA Sjömärke: stačí nabíječku „připlácnout“ zespodu

Nová bezdrátová nabíječka se jmenuje Sjömärke a lze ji instalovat prakticky pod jakoukoliv desku. Oproti své starší kolegyni má výhodu v tom, že není nutné do desky vyřezávat otvor, nabíječku stačí přichytit zespodu, a to buď oboustrannou lepicí páskou nebo čtyřmi šrouby.

IKEA

Instalace je tak naprosto triviální, je nutné splnit pouze dvě podmínky – deska musí být vyrobena z materiálu, který neblokuje magnetické pole (například dřevo nebo plast) a její tloušťka se musí pohybovat mezi 8 a 22,2 milimetry.

IKEA - SJÖMÄRKE draadloze lader gebruiken en installeren

K nabíječce vede 180 cm dlouhý kabel, samotná nabíječka pracuje ve standardu Qi 1.2.4 s maximálním nabíjecím výkonem 5 Wattů. Z tohoto důvodu se jedná o řešení vhodné například do nočního stolku, kdy máte na nabíjení celou noc. Nabíječka obsahuje elektroniku, která hlídá přehřívání.

IKEA 2

Kromě oboustranné lepicí pásky najdete v balení i samolepku ve tvaru X, kterou si na horní straně desky označíte místo, kam pokládat telefon. Škoda, že IKEA nabíječku nevybavila i magnetickým prstencem pro podporu funkce MagSafe, díky které by se novější iPhony automaticky „přichytily“ na to správné místo.

IKEA Sjömärke půjde do prodeje 1. října letošního roku, cena je stanovena na 999 korun.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. A jak velke magnety by si redaktor predstavoval, aby fungoval magsafe pres 2cm tlustou desku?

  • Tak magnety můžou být na desce, stejně jako to X.

  • Danco… víš jak funguje indukční nabíjení? :D

  • @Johny
   Jo vím, mizerně. Já to nazývám „továrnou na ztráty“
   Na jednu stranu se různí byrokrati chvástají snižováním ztrát horování proti stand-by režimům el. spotřebičů, zvyšováním účinnosti, snahou o nulovou uhlíkovou stopu
   Na druhou stranu se rozvíjí i často „dotují“ technologie, které mají účinnost bídnou.

   Inu svět je plný paradoxů.

  • Účinnost bezdrátového nabíjení je zhruba 75%, přes kabel je to o 10% lepší.

   Inu jediný paradox na tomto světě je tvůj nonsense komentář.

  • @Steve Jobs
   nesmíš brát wikinu doslova, nejsou tam vždy relevantní informace.
   1) indukční přenos, nikoliv přenos VF v rezonanci – rozpyl Mg pole
   Proč se přesně tomuto snažíme u konstrukcí transformátorů zabránit??
   2) absence jádra s „rozumnou“ ε (permitovotou)
   3) plochý civky
   4) vzdálenost cívek od sebe větší než zanedbatelná (8÷22mm) zvlášť u toho horního konce bude účinnost katastrofální
   5) na obou stranách cívek měniče (polovodiče = ztráty, spínání = ztráty komutací)

  • @Steve @Dalca
   je krásné si splést permitivitu a permeabilitu.
   správně je PERMEABILITA, za chybu v předchozím příspěvku se P.T. čtenářstvu omlouvám.

 2. @Steve

  strc co zasuvku merak odberu, pripoj libovolne zarizeni, koukni koli dolejes do baterky a pak koukni na merak koli to zezralo ze zasuvky. Mno a to je ucinnost. a pookud vezmu prenos pres krapet vyssi kmitocet plochou civkou do druhe pleche civky, vzdalenost civek od seebe dejme tomu 8mm, pak 75% by byla primo hvezdna hodnota. To by predpokladalo mit magneticky tok se zcela eliminovanym rozptylem a na obou stranach naprosto suprove dokonalou bezztratovou elektroniku. Tj 75% v prenosu na magneticke strane je spickovy parametr. elektronika u zasuvky 90%, elektronika v mobilu 90% a jsme na 60% realne sotva 50%. vynasobeno poctem mobilu je to uz zajimavy cislo promrhane elektriky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).