Domů » Bleskovky » iFixIt: Rozebrali novou Apple TV a Apple jim za to zablokoval účet a smazal aplikaci

iFixIt: Rozebrali novou Apple TV a Apple jim za to zablokoval účet a smazal aplikaci

Server iFixit se zabývá rozebíráním žhavých technologických novinek, přičemž výsledkem je stanovení tzv. indexu rozebiratelnosti, který číselně popisuje, jak snadno či obtížně lze danou hračku rozmontovat. Této disciplíny se zúčastnily i zařízení s logem nakousnutého jablíčka, po nedávné rozborce Apple TV a dálkového ovladače Siri Remote však došla Applu trpělivost.

  

iFixit se k nové Apple TV dostal díky vývojářskému účtu oficiální cestou s předstihem, bohužel rozebráním zařízení porušil podmínky, v nichž je definováno, jak se zařízením (ne)nakládat. Vývojový kit má sloužit především pro tvorbu aplikací, a nikoliv k demontáži a zveřejňování podrobností o zařízení, které ještě není v prodeji. Pár dní po zveřejnění videa s rozborem Apple zablokoval serveru iFixit vývojářský účet, na který se naneštěstí vázala i oficiální aplikace iFixit pro iOS, ta byla z App Store se zrušením účtu smazána.

    

Redaktoři serveru iFixit si uvědomují, že chyba se stala na jejich straně, proto z aféry nedělají žádné drama. Novou aplikaci pro iOS se nechystají, za to intenzivně pracují na mobilní verzi svých webových stránek. 

P.S. Apple TV si u iFixit vysloužila hodnocení 8 z 10, což znamená, že ji lze rozebrat a opravit poměrně snadno. Na kompletní rozborku se můžete podívat na stránkách iFixit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Apple je taková analogie umíněného rozmazleného děcka. Všechno všem bere, na všechny žaluje, binec neuklízí, ale jen shrne pod postel, kdo nejede podle něj, tomu nepůjčí hračku a když už s něčím přijde sám, čtyřikrát to zveličí a preventivně žaluje na dva nejbližší okolo :-)

  • Pavel (neregistrovaný)

   Asi proto je tam kde je. Ale v tomhle případě si myslím, že jejich reakce byla naprosto oprávněná když v iFixit porušili podmínky…

  • chlumik (neregistrovaný)

   :-D Ty jsi zase vtipnej. Apple rozdal ty kitu za 1 dolar pár jich je i tady v česku. Prostě porušily smlouvu tak je zablokovali. Aspoň podle nich zlepší jejich mobilní web :-D

 2. tomas (neregistrovaný)

  Neviem aku zmluvu maju medzi sebou a ci tam je aj kolonka nerozoberat. Ked take nieco tam neni tak to by bolo napadnutelne sudnou cestou. Ved predsa mame demokraciu a slobodu prejavu. Stale sa s tim ohanaju vsetci ale asi len ked im to vyhovuje

 3. lerion (neregistrovaný)

  Na Apple mi vadi tisice veci a firma mi svym chovanim neni vubec sympaticka. Ale tady je naprosto jasne poruseni podminek.

  Pokud dostanu nejake zarizeni s predstihem s podminkou, ze to slouzi pouze pro vyvoj a ze se o nem nesmi nic zverejnovat, tak zverejnovat nebudu.

  Mohou byt radi, ze to Apple resil smazanim uctu a ne soudni cestou.

  • Michal (neregistrovaný)

   Na druhou stranu snad Apple ví, že se ta firma zabývá okamžitým rozebíráním novinek, tak co by s tím asi tak jiného dělali?

  • Jan (neregistrovaný)

   Michal, chcel by som videt sud na ktorom by si s tymto obstal :-)

  • Michal (neregistrovaný)

   Tady ale nejde o soud, jen mi je divný, proč Apple dává přednostně novinku firmě, která se zabývá rozebíráním novinek.

   Podmínky porušili, to sami uznali.

  • Makrela (neregistrovaný)

   Že by proto, že se jedná o jeden z předních technologických žurnálů, takže můžou mít možnost dopředu se na zařízení podívat a seznámit se s ním než přijde oficiální verze? Tohle platí obzvláště v případě, že není ještě v prodeji a tak tato verze se může významně lišit od verze prodejní a takováto manipulace může poškodit jméno firmy. Tady neni vůbec o čem diskutovat. Buď podmínky přijmeš, nebo zařízení odmítneš a podmínky nepřijmeš. Švejkování tu neni na místě.

  • Michal (neregistrovaný): A to by Apple bylo k čemu, když cílem rozesílání přístrojů je podpora vývojářů pro podporu při uvedení na trh? Firma byla i vývojář, měli vlastní aplikaci.

  • Michal (neregistrovaný)

   Tak to jsem nevěděl, že každý, kdo udělá aplikaci, dostává novinky od Applu s předstihem( seš si jistý, že to stačí?) Ale tahle firma se chovala pokaždé stejně, to znamená, k čemu se dostali, to okamžitě rozebrali a zveřejnili. Nebyl jediný důvod si myslet, že tentokrát to bude jinak, podmínky, nepodmínky. Porušili to schválně.

  • Michal (neregistrovaný): Já jsem neřekl, že každý, iFixIt ale dostal. Byl důvod, aby dostal, proč ne. Byl registrován ve vývojářském programu, měl vydanou aplikaci, svou popularitou je vlivný, proč by jej Apple nepodpořil zasláním přístroje pro vývoj? Nebo ať si to klidně rozeberou. Pointa je, že porušili NDA.

   BTW. předmět nadpisu je špatně, ale to už jsme zde zvyklí.

  • uni, michal: Devkity se nerozdavali nahodne, zadalo se o ne pres web. formular. Kdo pozadal, mel sanci devkit dostat.

  • weth:Tak jiný postup mě ani nenapadl:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).