Domů » Články » IDC zveřejnilo podíl operačních systémů za druhý kvartál: Nadvláda Androidu pokračuje

IDC zveřejnilo podíl operačních systémů za druhý kvartál: Nadvláda Androidu pokračuje

IDC každé čtvrtletí zveřejňuje data, které ukazují tržní podíl mobilních operačních systémů a jejich vývoj. Android vládne všem a komplikuje růst u dalších platforem.

Analytická společnost IDC zveřejnila pravidelnou čtvrtletí zprávu o podílu mobilních operačních systémů. Ve druhém čtvrtletí se poprvé prodalo více než tři sta milionů chytrých telefonů. Podle IDC to bylo přesně 301,3 milionů smartphonů a růst meziročně dosáhl 25,3 %.

Dominantní zůstává Android spolu s iOS, kteří společně kontrolují 96,4 procenta trhu, a pro konkurenci zbývá jen malý prostor. Android je jasně nejprodávanější s 255,3 miliony prodanými telefony a 33,3% meziročním růstem. iOS zaznamenalo meziročně drobný propad i přes 12,7% růst prodejů. Všechny ostatní systémy v meziročním porovnání ztrácely.

Tip ke čtení: Android vládne smartphonům, iOS se drží a Windows Phone hlásí propad (statistika za 2Q)

 

Zástupci IDC situaci na trhu okomentovali takto: „Řada výrobců se soustředí na telefony s cenou pod 200 dolarů a zde se silně daří Androidu, který rychle roste na rozvojových trzích. Během druhého kvartálu bylo 58,6 procenta telefonů s Androidem levnějších než 200 dolarů a to je dělá atraktivní proti ostatním zařízením. S nedávným představením Android One, ve kterém Google nabízí výrobcům referenční design zařízení s cenou pod sto dolarů, může být růst v levném segmentu ještě silnější. Pro ostatní hráče to bylo velmi náročné. Windows Phone jde zde od roku 2010, ale nepodařilo se mu pokořit pětiprocentní hranici a největší výrobce chytrých telefonů Samsung stále nevypustil Tizen do světa. Největším problémem pro mladší systémy je získat dostatek partnerů. Ne jen výrobců telefonů, ale také vývojářů, kteří se snaží minimalizovat pracnost vývoje a omezují se na dva velké ekosystémy.“

 

Android dosáhl nového rekordu v tržním podílu a téměř ho zdvojnásobil za poslední tři roky. Samsung zůstává stále ve vedení, ale jeho podíl klesl k 29,3 % oproti čtyřiceti procentům před dvěma lety. Od té doby konkurence jako Coolpad, Huawei, Lenovo, LG, Xioami a ZTE velmi slušně rostou a zmenšují prostor pro vedoucí Samsung.

iOS nejspíše dosáhlo ve druhém kvartálu letošního minima jako v předchozích letech, další čtvrtletí začne růst tržní podíl s představením nových zařízení. Letos se s zahájením prodeje většího iPhonu očekává silnější navýšení tržního podílu a mohl by lehce zatlačit dominantní Android.

Windows Phone zaznamenal meziroční propad v prodejích, ale mírně rostl v porovnání s prvním kvartálem. To ho jasně staví na třetí příčku mezi mobilními operačními systémy. Počet výrobců se zatím nezvětšil, ale je oznámena řada partnerství, speciálně na rozvojových trzích, takže bychom do konce roku měli vidět telefony od značek BLU, Micromax, Prestigio, Yezz, Foxconn, Gionee, JSR, Karbonn, Lava, lenovo, LG, Longcherr a ZTE.

BlackBerry zaznamenalo po třech čtvrtletích propadu mírný růst, ale v meziročním porovnání se propadlo o značných 78 %. Drobné zlepšení zaznamenalo BlackBerry na klíčových trzích jako je asijsko-pacifický region a firmy v Severní Americe a Západní Evropě. Přesto zůstává situace nepříznivá s tržním podílem 0,5 %.

Podíl ostatních systémů klesl pod dvě procenta ani to nevypadá, že by se měl nějaký z nových hráčů výrazněji vynořit. Situace na trhu je stále podobná jako v přechozích čtvrtletích. Android dominuje celému trhu a Apple kontroluje horních „deset procent“ a generuje největší zisky. Ostatní operační systémy se zatím spíše snaží najít své místo na trhu a prosadit ve větším měřítku.

BlackBerry se soustředí tradičně na firemní klientelu a země jako je Indonésie, kde se těšilo velké popularitě, zatím se ovšem větší úspěch nedostavil. Mobilní Windows naopak na řadě evropských trzích dosahují tržního podílu přes deset procent a daří se i v dalších zemích, zatím však pouze v levnějším segmentu, kde čelí tvrdé konkurenci ze strany Androidu. Zajímavostí je, že podle údajů IDC má Windows Phone větší podíl zařízení pod 200 dolarů než Android. Jedním z důvodů, proč Windows Phone meziročně ztratil je pomalá obměna portfolia, která je spojena s přechodem Nokie do rukou Microsoftu.

David Podzimek

Subscribe
Upozornit na
guest
221 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments