Domů » Články » I mistr tesař se někdy utne: přehled inovací ze světa smartphonů, které se nepovedly

I mistr tesař se někdy utne: přehled inovací ze světa smartphonů, které se nepovedly

Inovace je mantrou dnešní společnosti. Bez stálého posunu vpřed si už nedovedeme představit náš každodenní život, čemuž se přizpůsobují i technologické firmy. Většinou se snaha o pokrok promění v úspěch, často však společnosti narazí na slepou uličku. Které „přešlapy“ ve světě smartphonů byly za poslední dobu ty nejvýraznější?

Samsung Galaxy Note 7

Tenhle případ si jistě pamatujeme všichni. Nová vlajková loď od korejského gigantu se nesla v duchu velkých očekávání, která se ji dařilo plnit. Až na jednu drobnost, kterou byla baterie. V Samsungu si nedali práci s testováním nového telefonu, což v několika případech vedlo k jeho samovznícení.

Telefon to byl skvělý, jen nebýt té baterie …

Samsung krizi ustál a všechny své smartphony stáhnul s trhu, za což se taky zákazníkům omluvil. Snaha posunout hranice chytrých telefonů se na první pohled sice Samsungu vymstila, nicméně po fiasku začali v Koreji smartphony repasovat a znovu je uvedly na trh s přídomkem FE, o který je velký zájem.

3D technologie

Trojrozměrný obraz v kapse byl dlouhou dobu vlhkým snem všech sci-fi nadšenců. Když společnosti zabývající se výrobou televizí začaly dodávat první 3D televize do domácností, tak to vypadalo, že se sen stane realitou. Jenže o 3D technologie není mezi lidmi valného zájmu, což odnesly i některé telefony.

3D se ve světě spotřební elektroniky moc neprosadilo

Mezi představitele „3D neúspěchu“ patří bezesporu Amazon Fire Phone, který přinesl i novinku v podobě 3D displeje. Kolosální neúspěch neodvrátilo ani razantní snížení ceny. Na českém trhu pak můžeme zavzpomínat na LG, jehož model Optimus 3D disponoval 3D fotoaparátem. Reálné využití ovšem bylo nulové.

WebOS

Když společnost Palm uvedla svůj model Pre, ohlásila zároveň své zmrtvýchvstání. Nový operační systém WebOS měl v plánu konkurovat iOS a Androidu, leč sláva společnosti zůstala zamrznutá v dobách Pocket PC. Poté, co se Palmu nepodařilo prosadit na trhu, svitla naděje, když WebOS koupila firma HP, aby vdechla systému nový život.

Kdysi slavné značce ujel vlak

To se bohužel nepodařilo i přes to, že ambice mělo HP velké. Na úvodní konferenci představilo hned tři zařízení – dva telefony a jeden tablet. Ten se později stal hitem, když HP vyprodávalo skladové zásoby za 99 dolarů. Za posmrtným úspěchem stála především možnost na tablet snadno portovat konkurenční Android.

Facebook Phone

Dlouhou dobu se spekulovalo, že se Facebook chystá vydat vlastní telefon. Po experimentech s „Facebook tlačítkem“ v telefonech HTC Salsa a ChaCha se největší sociální síť světa spojila znovu s tchajwanským výrobcem a společně představili HTC First – první a jediný „Facebook telefon“, který byl některými pasován na zabijáka iPhonu.

Příliš mnoho Facebooku škodí

Spolupráce HTC a Facebooku ovšem nepadla na úrodnou půdu. O telefon s Androidem a launcherem od Facebooku, který běžel na průměrném hardwaru, nebyl zájem, a to ani po razantním snížení ceny. Facebook sice ještě nějakou dobu udržoval svůj launcher při životě, později ale skonal i ten. Jediný pokus dostat se k uživatelům blíže, než pouze skrze aplikaci, tak skončil neúspěchem.

Microsoft Kin

Předchůdci Windows Phone dali Microsoftu cennou lekci, která se ovšem příliš nezúročila v budoucím mobilním směřování softwarového giganta. V České republice se Kin One a Kin Two neprodávaly, což má logické vysvětlení – na trhu nevydržely déle než tři měsíce.

Nerozlučná dvojka, která to rychle zabalila

Microsoft do vývoje investoval velké množství peněz i času. Telefony, které byly ve vývoji tři roky masivně dotoval a podporoval, al nebylo mu to nic platné. Zařízení Kin postrádaly dnes tak samozřejmé věci, jako třeba obchod s aplikacemi. Také startovací cena nebyla nejnižší, což v kombinaci s rádoby smartphonem nevytvořilo příznivé podmínky pro úspěch.

Sony Tablet P

Dva jsou lepší než jeden, nebo ne? Tuhle otázku si museli položit v Sony, když připravovali svůj produkt s názvem Tablet P, který tvarem připomínal pouzdro od brýlí. Skládací tablet, který tvořily dvě obrazovky, byl na svou dobu revoluční koncept, jehož úspěch zhatily dvě věci – nepřipravený software a malý trh s tablety.

Sony s tabletem P moc úspěchu nesklidilo

Android byl teprve ve verzi Jelly Bean, která se dvěma displeji neuměla pracovat. Malý tabletový trh také nedokázal vytvořit prostor pro experimenty s různými formami, což předurčilo Sony k neúspěchu. A taky tady byla ta věc s předělem uprostřed. Je s podivem, že i v roce 2017 se na tento koncept nezanevřelo. Snad se v ZTE z chyb Sony poučili.

Samsung Galaxy Beam

Náš výčet neúspěšných pokusů o inovaci zakončí gigant z Korejského poloostrova. Když Samsung vypustil na trh svůj Galaxy Beam tak se zdálo, že právě telefon se zabudovaným projektorem bude onou příslovečnou „další velkou věcí“. Místo toho se Galaxy Beam stal jen dalším z řady ne zrovna úspěšných produktů.

Ani druhá generace díru do světa neudělala

I když jsou v Koreji populární například telefony s přijímačem telefonního signálu, model s projektorem díru do světa neudělal. Na vině bylo především nízké rozlišení projektovaného obrazu a slabá výdrž baterie, která použití projektoru velmi limitovala. Hardwarová výbava nebyla také jedna z nejlepších a vše podtrhla cena 13 000 Kč. Beam se sice dočkal nástupce a spekuluje se i o třetí generaci, šance na úspěch jsou nicméně stále mizivé.

I přes to, že výčet propadáků může působit na první pohled negativně, opak je pravdou. To, že se technologické společnosti snaží inovovat a posouvat naše hranice vnímání chytrých zařízení, je veskrze pozitivní věc. Důležité je ovšem také schopnost poučit se z předchozích chyb a ty pokud možno neopakovat.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments