Cena:

Hyperloop One v akci: potrubní pošta pro lidi úspěšně překonala rychlost 300 km/h

Elon Musk si může pomalu ze svého seznamu vizí budoucnosti odškrtávat splnění dalšího projektu. Dálková přeprava lidí a materiálu v kapslích „klouzajících“ v potrubí se úspěšně přesouvá z vizualizací do reality, a to díky společnosti Hyperloop One a její testovací trati v nevadské poušti.

How Virgin Hyperloop One's System Becomes Reality

Trať z betonových trubek v délce půl kilometru již posloužila k několika úspěšným testům, přičemž při tom posledním se podařilo testovacímu vozidlu XP-1 z hliníku a uhlíkových vláken o délce 8,5 metru překonat rychlost 300 km/h. V reálném nasazení by přitom měla být dopravní rychlost až čtyřnásobná.

Při testování bylo využito elektrického pohonného systému s výkonem 3 tisíce koní; kapsle nejprve cestovala po 16 kolech, která se po aktivaci systému magnetické levitace zatáhla. Oproti drahám maglev využívaných v Japonsku nebrání Hyperloopu v cestě odpor vzduchu, díky jeho odčerpání je tlak vzduchu redukován až na úroveň, jakou byste zažili ve výšce 61 tisíc metrů.

Virgin Hyperloop One State 2 Testing | 310 kph (190mph)

Před inženýry Hyperloop One je nicméně stále ještě dlouhá cesta se spoustou výzev – bude například nutné vymyslet způsob nakládky a vykládky materiálů a lidí, aniž by došlo k narušení vakua; bude také zapotřebí vybudovat rozsáhlé tratě s minimem směrových a výškových oblouků o velkém poloměru, atd. Věci se ale hýbou kupředu a zástupci společnosti Hyperloop One jsou připraveni o budoucnosti dopravy jednat na vládní úrovni a zapojovat do hry další firmy, aby se vývoj co nejvíce urychlil a přinesl nový způsob rychlé a efektivní přepravy.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.