Domů » Bleskovky » Hyperloop One v akci: potrubní pošta pro lidi úspěšně překonala rychlost 300 km/h

Hyperloop One v akci: potrubní pošta pro lidi úspěšně překonala rychlost 300 km/h

Elon Musk si může pomalu ze svého seznamu vizí budoucnosti odškrtávat splnění dalšího projektu. Dálková přeprava lidí a materiálu v kapslích „klouzajících“ v potrubí se úspěšně přesouvá z vizualizací do reality, a to díky společnosti Hyperloop One a její testovací trati v nevadské poušti.

How Virgin Hyperloop One's System Becomes Reality

Trať z betonových trubek v délce půl kilometru již posloužila k několika úspěšným testům, přičemž při tom posledním se podařilo testovacímu vozidlu XP-1 z hliníku a uhlíkových vláken o délce 8,5 metru překonat rychlost 300 km/h. V reálném nasazení by přitom měla být dopravní rychlost až čtyřnásobná.

Při testování bylo využito elektrického pohonného systému s výkonem 3 tisíce koní; kapsle nejprve cestovala po 16 kolech, která se po aktivaci systému magnetické levitace zatáhla. Oproti drahám maglev využívaných v Japonsku nebrání Hyperloopu v cestě odpor vzduchu, díky jeho odčerpání je tlak vzduchu redukován až na úroveň, jakou byste zažili ve výšce 61 tisíc metrů.

Virgin Hyperloop One State 2 Testing | 310 kph (190mph)

Před inženýry Hyperloop One je nicméně stále ještě dlouhá cesta se spoustou výzev – bude například nutné vymyslet způsob nakládky a vykládky materiálů a lidí, aniž by došlo k narušení vakua; bude také zapotřebí vybudovat rozsáhlé tratě s minimem směrových a výškových oblouků o velkém poloměru, atd. Věci se ale hýbou kupředu a zástupci společnosti Hyperloop One jsou připraveni o budoucnosti dopravy jednat na vládní úrovni a zapojovat do hry další firmy, aby se vývoj co nejvíce urychlil a přinesl nový způsob rychlé a efektivní přepravy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Zaoberajú sa hovadinami, radšej keby sadili stromy

 2. No, tenhle test je celkem nic nerikajici. Ano, jde to. To jsme prece vedeli uz pred 20 lety, kdyz jsme se ucili na stredni fyziku. Ale pujde to udelat tak, aby se to dalo bezne kazdy den pouzivat a zaplatila vystavba a provoz? Tim si nejsem tak jisty. Uz jen udrzet v potrubi dlouhem stovky kilometru „vakuum“ (ono to neni tak uplne vakuum…) a dodrzet nejake bezpecnostni prvky bude orisek…

  • Nemusíš se bát. Musk určitě zaměstnává lidi, kteří tomu rozumí. Pokud můžeš něčím přispět, pošli CV.

   • Ty budes jeden z tech clenu sekty uctivacu Muska, vid?

   • Přesně tak, spoustu čecháčků si myslí, že znají řešení problému, kterým se zabývají desítky lidí…

   • Jen proto, že řeknu nějaký fakt, tak je ze mě fanatik? Prober se. Víš, když někdo dělá projekt s tak obrovským rozpočtem, tak si na to samozřejmě najme lidi, kteří tomu budou rozumět a budou vědět, co a jak funguje a co a jak fungovat nebude. Dokud se ti nepodaří vybudovat něco podobného, nebo alespoň nepřiložíš ruku k dílu (soudě dle komentáře toho víš jistě mnoho o dané problematice), budeš jen další jouda ze Smartmanie. Hezký den.

   • Martine, mam ti tu zacit vyjmenovavat obrovske projekty, na kterych se podilely spousty opravdovych odborniku (bez ironie) a dopadly fiaskem? Bylo jich mnoho. To, ze si najmu tym odborniku jeste neznamena, ze se to podari dovest do konce. Jako jeden z tech uspesnejsich neuspechu je treba letadlo Concorde. Historie ukazala, ze ano, lze mit nadzvukove dopravni letadlo, ale prinosy nevyvazi zapory. A o to jde.

    Hyperloop je bez pochyby mozny, ale nejsem si jist, zda se podari zvladnout technologicky natolik, aby se provoz a vystavba zaplatila.

  • urcite to sadenie stromov by bolo viac uzitocnejsie, lebo toto sa nikdy nestane beznym dopravnym prostriedkom, lenze to niektori vyssie nechapu

   • a strom se kdy přesně stane běžným dopravním prostředkem?

   • Hyperloop je iba bublina, slepa cesta vyvoja, nieco ako Concorde. Treba investovat do niecoho rozumnejsieho. Iba stromy su naozaj dolezite. A je ich malo !

   • Nemotejte sem Concord, pokud letecké dopravě tomu nerozumíte tak šoupejte nohama a neplácejte nesmysly. Zajímavé video na youtube… hledejte: Why Planes Don’t Fly Faster pokud neumíte anglicky tak je to i na videacesky :)

   • Das sem odkaz co len potvrdzuje co som pisal. Bolo to tak drahe, ze sa to neoplatilo, presne taky bude aj hyperloop

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).