Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Huawei pomáhá v boji s koronavirem: diagnostika do 2 minut s 98% úspěšností

Huawei pomáhá v boji s koronavirem: diagnostika do 2 minut s 98% úspěšností

Do boje proti koronaviru se už zapojuje i Huawei. Na rozdíl od některých jiných technologických firem však nešel cestou nákupu zdravotnických pomůcek či vybavení, ale zkouší přímo vylepšit systém detekce onemocnění.

koronavirus covid
Zdroj obrázku: Centers for Disease Control and Prevention

Systémem již byly vybaveny první nemocnice, konkrétně jedna na Filipínách a jedna v Ekvádoru. Zprovoznění v nemocnici trvá prý jen asi 14 hodin a další nemocnice by tak měly v nejbližších dnech následovat. Huawei tvrdí, že zájem o jeho technologii projevily už desítky států z celého světa.

coronavirus
Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Vylepšené „cétéčko“

Huawei přitom pro diagnózu volí trochu jiný přístup, než je odebrání vzorků a jejich následná analýza. Koronavirus napadá plíce, což je patrné na snímcích z CT (výpočetní tomograf). Tyto snímky následně zamíří na servery Huawei Cloud, kde je zanalyzuje umělá inteligence na základě dat ve stále se rozrůstající databázi, kterou zatím tvoří prý především data z Číny.

huawei covid AI test
Schéma analýzy CT snímku (Zdroj: Huawei / Rappler)

Výsledek je analyzován a lékařům poskytnut během dvou minut, přičemž úspěšnost má dosahovat 98 %. Test zatím není používán jako průkazný a dělá se tak ověřovací odběr. Ten ale může trvat až několik dní a jeho provedení je náročné na lidské zdroje. Metoda analýzy CT snímků tak umožní rychle „zpracovat“ velké množství pacientů s minimálním využitím personálu a přijmout příslušná opatření do verifikace klasickým laboratorním testem.

Tip: Nedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Umělá inteligence by také měla dokázat rozlišit fáze a závažnost infekce. Lékařské týmy tak mohou technologii využívat i po prvotní diagnóze například k monitoringu efektivity léčby.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments