Domů » Bleskovky » Huawei pomáhá v boji s koronavirem: diagnostika do 2 minut s 98% úspěšností

Huawei pomáhá v boji s koronavirem: diagnostika do 2 minut s 98% úspěšností

Do boje proti koronaviru se už zapojuje i Huawei. Na rozdíl od některých jiných technologických firem však nešel cestou nákupu zdravotnických pomůcek či vybavení, ale zkouší přímo vylepšit systém detekce onemocnění.

koronavirus covid
Zdroj obrázku: Centers for Disease Control and Prevention

Systémem již byly vybaveny první nemocnice, konkrétně jedna na Filipínách a jedna v Ekvádoru. Zprovoznění v nemocnici trvá prý jen asi 14 hodin a další nemocnice by tak měly v nejbližších dnech následovat. Huawei tvrdí, že zájem o jeho technologii projevily už desítky států z celého světa.

coronavirus
Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Vylepšené „cétéčko“

Huawei přitom pro diagnózu volí trochu jiný přístup, než je odebrání vzorků a jejich následná analýza. Koronavirus napadá plíce, což je patrné na snímcích z CT (výpočetní tomograf). Tyto snímky následně zamíří na servery Huawei Cloud, kde je zanalyzuje umělá inteligence na základě dat ve stále se rozrůstající databázi, kterou zatím tvoří prý především data z Číny.

huawei covid AI test
Schéma analýzy CT snímku (Zdroj: Huawei / Rappler)

Výsledek je analyzován a lékařům poskytnut během dvou minut, přičemž úspěšnost má dosahovat 98 %. Test zatím není používán jako průkazný a dělá se tak ověřovací odběr. Ten ale může trvat až několik dní a jeho provedení je náročné na lidské zdroje. Metoda analýzy CT snímků tak umožní rychle „zpracovat“ velké množství pacientů s minimálním využitím personálu a přijmout příslušná opatření do verifikace klasickým laboratorním testem.

Tip: Nedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Umělá inteligence by také měla dokázat rozlišit fáze a závažnost infekce. Lékařské týmy tak mohou technologii využívat i po prvotní diagnóze například k monitoringu efektivity léčby.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Libb
Uživatel
Libb
Offline

Radši umřu na koronavir než dát ta data Číně… Lidi se zbláznili? Pokud to není open source (včetně dat), čuchám v tom sběr dat.

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

Zblblí jsou spíše ti, co musí vždy kritizovat Čínu, ať už jde o cokoli.
Tady v tomto nevidím nic špatného. Jestli to používá Huawei cloud, tak to znamená, že data nemusí nutně být v Číně. Servery Huawei jsou po celém světě a data se ukládají na nich. A tam se musí dodržovat místní zákony i co se týče nakládání se soukromými daty. Takže ten Váš sběr dat do Číny zde jaksi pokulhává.
Mimochodem, tady stačí jen poslat CT bez identifikace uživatele. Je pouze na lékaři, který to pošle, jaká data mu pošle.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

I kdyz si taky myslim, ze tady je kritika nemistna, protoze pomoc se v dnesni situaci hodi temer jakakoliv, tak tohle mi na druhou stranu zase prijde extremne naivni; „A tam se musí dodržovat místní zákony i co se týče nakládání se soukromými daty. Takže ten Váš sběr dat do Číny zde jaksi pokulhává“.

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

A proč? Microsoft bojoval za svá práva, když odmítl americkým úřadům poskytnout data, která byla uložena v Irsku. Američané nemají v Irsku kompetence. Tak jako Čína nemá kompetence získávat nějaká data umístěna v Evropě.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Vindis: Jenze velke zname uspesne spolecnosti v USA maji trochu jiny vztah s tamni vladou nez velke zname spolecnosti v Cine.

Honza
Anonym
Honza
Offline

Jak chceš…..

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

LIBB:
A ty si myslíš, že někdy někoho budou zajímat tvoje data? 😀

Ivana
Anonym
Ivana
Offline

Čichám, čichám člověčinu….koho pak tu matko máš ?

Přemysl Louda
Uživatel
Přemysl Louda
Offline

Je špatné že celková atmosfera,kterou rozpoutal DONALD,co se týče ČÍNY,má za následek tyto nenávistné projevy.Vládnoucí špičky,sami zanášejí nedůvěru v ČÍNU a pochopitelně se to projevuje na vyjadřování některých jednotlivců.Je potřeba mít větší rozhled,umět řeči a přečíst si také vyjádření světa.Ne všechno je tak jak se nám to lajnuje.Ahoj

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Pan „Hňump“ (alias „americký Zeman“) je kapitola sama pro sebe, každopádně tady jde o něco jiného a konkrétně o to, že už několik let jsou lidi ZÁMĚRNĚ STRAŠENI. A to hlavně tím, že si zavirují telefon/PC, že jim někdo ukradne všelijaká důležitá data (např. fotky z dovolené 😀), že je někdo sleduje (Google a teď i čínští soudruzi, kteří moc potřebují vědět, kam třeba chodí do kina 😀), že jim někdo vyčerpá účet (kde mají posledních 7 tis. a do výplaty pořád daleko 😀)… prostě samé LŽI a NESMYSLY… PS: Stačí jen ČÍST (CELÉ články ne jen nadpisy a ne… Číst vice »

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Nejak dukaz krome blaboleni?

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

QWERTZ:
Důkazů máš kolem sebe dost, pokud ti fungují oči, uši a mozek, takže o nich musíš vědět sám. Pokud ne, nemá smysl, abysme to dál rozebírali…

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Aha, takze fanousek konspiracnich teorii…. v roce 2020…. tezke casy, opravdu…

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

QWERTZ:
Já jsem právě PROTI konspiračním teoriím 😀