Domů » Bleskovky » Huawei odhaluje svůj první počítač s ARMovým procesorem. Applu však konkurovat nebude

Huawei odhaluje svůj první počítač s ARMovým procesorem. Applu však konkurovat nebude

Apple v minulém týdnu představil první počítače se vlastním ARMovým čipsetem Apple M1, který oproti produkci od Intelu nabízí výrazně vyšší výkon a výdrž. Proniknout do světa počítačových ARMových procesorů se již nějakou dobu snaží i Qualcomm, pozadu nechce zůstat ani Huawei. Čínská firma už na konci loňského roku představila 64jádrový serverový čipset KungPeng 920 s TDP 180W, existuje však i úspornější 4 nebo 8jádrová varianta určená do počítačů.

Huawei MateStation: desktop s ARMovým proceosorem

Jedním z nich má být model MateStation B515, který má být nejprve určen do vládního a korporátního sektoru, poté se má teprve dostat mezi širokou veřejnost. Počítači chybí jablečná elegance, oproti tomu však potěší širokou konfigurovatelností. KungPeng 920 totiž v sobě neintegruje RAM, stejně tak není zatížen omezením z hlediska portové vybavenosti.

huawei matestation

Počítač MateStation B515 tak může být vybaven až 64 GB paměti (k dispozici jsou čtyři sloty UDIMM DDR4-2400), mohou k němu být připojeny dva SSD disky s paticí M.2 a až šest dalších skrze rozhraní SATA 3.0. Díky přítomnosti tří slotů PCIe 3.0 (x16, x4 a x1) mohou být připojené standardní grafické karty, Huawei vsází na AMD R7 Radeon 430 GPU. Portovou výbavu zastupují čtyři USB 3.0, čtyři USB 2.0 a Ethernet. Huawei bude k počítači nabízet vlastní monitor s úhlopříčkou 23,8“ a rozlišením Full HD+.

Dočkáme se i komerčně prodávaných modelů?

Huawei MateStation bude existovat v mnoha konfiguracích, ovšem jejich ceny vzhledem k zaměření zatím neznáme. Otázkou je, jak bude Huawei ve vývoji počítačových procesorů pokračovat – o jejich návrh se stará dceřiná firma HiSilicon, výrobu obstarává společnost TSMC, která k ní využívá 7nm proces. Toto partnerství nicméně bylo kvůli americkým sankcím zpřetrháno, a tak se možná s procesory KungPeng ve spotřebitelských zařízeních nikdy nesetkáme. Huawei ovšem může aktuálně využívat ARMové procesory od Qualcommu, takže možná se v budoucnu nějakých ARMových počítačů od této čínské značky ještě dočkáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.