Domů » Bleskovky » Známe cenu Huawei Mate 30 Pro. Jak to ale bude s dostupností?

Známe cenu Huawei Mate 30 Pro. Jak to ale bude s dostupností?

Společnost Huawei dnes na tiskové konferenci v Mnichově představila smartphone Huawei Mate 30 Pro, který z hlediska hardwarové výbavy a možností fotoaparátu míří na absolutní špičku. Vůbec bych se v tomto případě nebál použít výraz „supersmartphone“, jelikož novinka nabízí vše, nač si jen vzpomenete – více si o něm můžete přečíst v našem podrobném preview.

Huawei Mate 30 Pro barvy
Huawei Mate 30 Pro byl představen ve čtyřech barevných variantách

Ostře sledovaná premiéra s politickou pachutí

Premiéra Huawei Mate 30 Pro rovněž byla jednou z nejsledovanějších v historii společnosti, a to především kvůli stále probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou a sankcím, které USA uvalily, nemůže Google čínskému gigantovi Huawei povolit certifikaci pro používání jejich služeb. To v praxi znamená, že v Huawei Mate 30 Pro zcela chybí obchod Google Play, Google služby a další nezbytné aplikace.

Nepřehlédněte – Špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?

Některé zahraniční weby včera informovaly, že se modelová řada Huawei Mate 30 v Evropě možná vůbec nebude prodávat. Telefon se nakonec do prodeje dostane, ale nad přesnějším datem zatím visí velký otazník. Přímo v tiskové zprávě od českého zastoupení společnosti Huawei stojí:

Série Huawei Mate 30 bude nejprve uvedena na čínském trhu oficiálně 26. září, přičemž smartphony bude možné předobjednat již 19. září. Na trhy asijsko-pacifického regionu včetně Malajsie, Filipín, Singapuru a Thajska by série Mate 30 bude uvedena od listopadu. Později se dostane i na další trhy. O dostupnosti na českém trhu ještě nebylo rozhodnuto.

Mate 30 Pro halo

Huawei hledá řešení, jak telefony na trh uvést co nejdříve

Myslím si, že v Huawei nyní intenzivně pracují na strategii a řešení, jak telefony ve vybraných evropských zemích uvést do prodeje tak, aby uživatelé nebyli omezování chybějícími službami Googlu. Řešením by mohl být například vlastní obchod Huawei s názvem App Gallery, nicméně ani tam by nabídka aplikací nemohla být tak bohatá, jako v případě Google Play. Problém by mohl být například s bankovními aplikacemi.

Redaktoři serveru Pocket-Lint.com po tiskové konferenci zkoušeli v demo zóně nahrát (side-load) GMS balík (Google Mobile Services) na Huawei Mate 30, a následně i další aplikace od Googlu (YouTube, Gmail…), nicméně pokus byl neúspěšný právě proto, že v systému chybí podpora pro GMS. Aplikace jako WhatsApp, Facebook či Messenger se ale skrze .apk soubory nainstalovat povedlo.

CEO Huawei Mate 30
Šéf Huawei ukazuje nové smartphony Mate 30 Pro (zdroj: Pocket-lint.com)

Yu dále uvedl, že dělají maximum pro to, aby telefon dostali do prodeje. Podle jeho slov řada Mate 30 míří na evropský trh, nicméně zatím se neví kdy a ani kterých zemí se to bude týkat. To platí i pro Českou republiku a Slovensko. Jak zaznělo výše, o dostupnosti u nás zatím nebylo rozhodnuto.

Evropská cena Huawei Mate 30 Pro činí 1 099 euro (asi 28 500 korun) za variantu 8 + 256 GB. 5G varianta vyjde na 1 199 eur (31 000 Kč). Klasický Huawei Mate 30 bude stát 799 euro (asi 20 700 korun) v konfiguraci 8 + 128 GB.

Právě probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou nepoškozuje jen Huawei, ale v konečném důsledku jsou postiženi i zákazníci. Huawei Mate 30 Pro je skvělý telefon, ale mimo domovskou Čínu zatím nebude využitelný. Doufejme, že se Huawei povede najít řešení a řada Mate 30 se později dostane i na český trh. Vše ukáže až čas…

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments