Domů » Bleskovky » Huawei je připraven podepsat smlouvy o nešpionáži, na garancích se může podílet i čínská vláda

Huawei je připraven podepsat smlouvy o nešpionáži, na garancích se může podílet i čínská vláda

Huawei v poslední době čelí politickému tlaku ve spojení s budováním telekomunikační infrastruktury, převážně pak sítí 5G. Čínská firma sice patří mezi jednu z největších v oboru, avšak podle mnohých západních politiků mohou její technologie představovat riziko.

Zakladatel a předseda představenstva Huawei Žen Čeng-fej poskytl CNN v březnu letošního roku rozhovor, v němž se proti těmto tvrzením ohradil. V pořadu mimo jiné prohlásil, že je jeho společnost připravena podepsat se zeměmi, kde působí, smlouvy o nešpionáži, jakož i o závazku, že jeho společnost neinstaluje do svých zařízení tzv. backdoors.

Komunistická strana ujišťuje: Huawei data nezneužije, trváme na dodržování pravidel

„Pokud některá země chce takovou dohodu podepsat, aby se ujistila, že čínské společnosti nikdy neinstalují backdoors a nebudou shromažďovat informace špionážní povahy, Huawei bude podpis takových smluv jedině podporovat,“ říká Žen Čeng-fej jednoznačně.

Aby vyvrátil možné trvající pochybnosti západních zemí, nabízí Žen, že v případě smlouvy mezi příslušnou zemí a Huawei, je ochoten přizvat k podpisu také čínskou vládu.

Žen Čeng-fej při účasti na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (Zdroj: HuaweiPress)

Čínská vláda se k možnosti smluvní garance zatím nevyjádřila. Jang Ťie-čch’, člen politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, nicméně na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že čínská vláda především požaduje po čínských firmách, aby dodržovaly mezinárodní zákony, jakož i pravidla v zemích, kde působí. Také popřel, že by v Číně existoval zákon, který by firmám ukládal instalovat do svých zařízení zadní vrátka nebo shromažďovat informace špionážního charakteru. „Jedná se o oficiální prohlášení čínské vlády světu,“ zdůraznil Žen.

Otázkou však je, jestli takováto ujištění mohou něco změnit v očích západních státníků. Pokud totiž existuje obava ze špionáže ze strany čínské vlády, působí prohlášení představitele KSČ trochu úsměvně.

Přežije Huawei?

K tématu aktuálního stavu své firmy Žen v rozhovoru říká: „Nebojím se o přežití Huawei. Naše prodeje v lednu a únoru 2019 meziročně vzrostly o 35,8 %. Myslíme si, že letos nás čeká velmi silný růst. Možná budeme dokonce muset přijmout opatření, abychom růst společnosti nějak regulovali.“

Žen také hovořil o cenové politice Huawei. Řekl, že v oblasti nastavování vyšších cen se musí inspirovat u Applu. „Nebudeme se snažit ždímat trh snižováním cen. Navzdory veškerému tlaku, pod kterým aktuálně jsme, budeme své výrobky prodávat za odpovídající ceny.“

Na otázku, zda myslí vážně, že to, co se právě děje jeho společnosti, považuje za dobrou věc, Žen odpovídá stručně: „ano.“

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments