Domů » Bleskovky » Huawei je připraven podepsat smlouvy o nešpionáži, na garancích se může podílet i čínská vláda

Huawei je připraven podepsat smlouvy o nešpionáži, na garancích se může podílet i čínská vláda

Huawei v poslední době čelí politickému tlaku ve spojení s budováním telekomunikační infrastruktury, převážně pak sítí 5G. Čínská firma sice patří mezi jednu z největších v oboru, avšak podle mnohých západních politiků mohou její technologie představovat riziko.

Zakladatel a předseda představenstva Huawei Žen Čeng-fej poskytl CNN v březnu letošního roku rozhovor, v němž se proti těmto tvrzením ohradil. V pořadu mimo jiné prohlásil, že je jeho společnost připravena podepsat se zeměmi, kde působí, smlouvy o nešpionáži, jakož i o závazku, že jeho společnost neinstaluje do svých zařízení tzv. backdoors.

Komunistická strana ujišťuje: Huawei data nezneužije, trváme na dodržování pravidel

„Pokud některá země chce takovou dohodu podepsat, aby se ujistila, že čínské společnosti nikdy neinstalují backdoors a nebudou shromažďovat informace špionážní povahy, Huawei bude podpis takových smluv jedině podporovat,“ říká Žen Čeng-fej jednoznačně.

Aby vyvrátil možné trvající pochybnosti západních zemí, nabízí Žen, že v případě smlouvy mezi příslušnou zemí a Huawei, je ochoten přizvat k podpisu také čínskou vládu.

Žen Čeng-fej při účasti na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (Zdroj: HuaweiPress)

Čínská vláda se k možnosti smluvní garance zatím nevyjádřila. Jang Ťie-čch’, člen politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, nicméně na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že čínská vláda především požaduje po čínských firmách, aby dodržovaly mezinárodní zákony, jakož i pravidla v zemích, kde působí. Také popřel, že by v Číně existoval zákon, který by firmám ukládal instalovat do svých zařízení zadní vrátka nebo shromažďovat informace špionážního charakteru. „Jedná se o oficiální prohlášení čínské vlády světu,“ zdůraznil Žen.

Otázkou však je, jestli takováto ujištění mohou něco změnit v očích západních státníků. Pokud totiž existuje obava ze špionáže ze strany čínské vlády, působí prohlášení představitele KSČ trochu úsměvně.

Přežije Huawei?

K tématu aktuálního stavu své firmy Žen v rozhovoru říká: „Nebojím se o přežití Huawei. Naše prodeje v lednu a únoru 2019 meziročně vzrostly o 35,8 %. Myslíme si, že letos nás čeká velmi silný růst. Možná budeme dokonce muset přijmout opatření, abychom růst společnosti nějak regulovali.“

Žen také hovořil o cenové politice Huawei. Řekl, že v oblasti nastavování vyšších cen se musí inspirovat u Applu. „Nebudeme se snažit ždímat trh snižováním cen. Navzdory veškerému tlaku, pod kterým aktuálně jsme, budeme své výrobky prodávat za odpovídající ceny.“

Na otázku, zda myslí vážně, že to, co se právě děje jeho společnosti, považuje za dobrou věc, Žen odpovídá stručně: „ano.“

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

20 komentářů

 1. Huawei může podepsat co chce, je to podvodnicky odpad a urcite se mu vyhnout jak v infrastrukture (zadne zakazky, zadne site), tak i v mobilnim svete.

  • Na to už je pozdě od huawei je tady téměř vše včetně státní sféry, nicméně vnitro a obrana by mohla udělat obměnu, něco to bude stát ale, nebo patřičně úpravy.
   Nedávno byl někde článek a Belgie žádné spionovani ne prokázala takže třeba se opravdu ničeho nedopustili, ale vzhledem k politice domovské čilý a majiteli H tady to riziko stále bude

  • Neni, pri novych vyberovych rizenich nedavat teto firme zakazky. Napr. nyni 5G, postupne ji vysachovat. Ano nebude to najednou, ale postupne to pujde.

  • Nemožné co píšeš.
   Tohle je dobrý point tak jenom na nějakou demostraci.
   Nejsou zákonné důvody, které by tento postup odmítnutí umožňoval.
   Každá firma se proti takovým postupům bude právně vymezovat.
   O dalších postupech snad ani nemusím psát, tyto jsou nyní již zřejmé.

  • Představ si, že taková Čína si sama rozhoduje, koho na trh pustí a koho ne, s nikým o tom nediskutuje a nijak to nezdůvodňuje a s žalobami u tamních soudů taky nikdo nepochodí, komunistická strana tam stojí nad právem.
   A zákonné důvody jsou, varování kybernetického úřadu je zavazující a podle zákona firma nesmí být vpuštěna do infrastruktury státu.

  • Přesně tak, Huawei ať se staví třeba na hlavu, ale každý stát má právo se rozhodnout koho vpustí jak na trh, tak do infrastruktury a žádná žaloba to nemůže změnit. Huawei nemá automatická práva na nic.

  • M.K….
   Jako odpověď na tvúj koment použiji citaci: …Když dva dělají totéž, není to totéž.
   a nebo tu jednoduchou citaci o jablku a hrušce?

  • htcjirka
   hybnou silou všeho, úplně všeho jsou peníze/dluhy a vliv.
   Snad toto je dostatečnou odpovědí pro poměr našeho státu a ostatních v jakémkoliv sporu.
   Smutné, ale dobré vědět pro zbytečnou naději a následné zklamání v dané věci.

  • Jj, co je hybnou sílou všeho je známé, ale Huawei by neměl ani co žalovat, nemá jediný nárok na nic. Má asi takový nárok, jako by žaloval jednotlivce, že si koupil Samsung a ne jeho Huawei.

  • Karel Endler

   Ono je to dojí: Nikdo nemusí výrobky a služby libovolné firmy kupovat a používat. Nikdo ji ale nesmí pomlouvat a uvádět o ní nepravdivé údaje čili lži.

   Huawei nás nemůže žalovat za nenákup, ale může nás žalovat za škody, způsobené kecy NÚKIBu, a navíc to může vyhrát, protoža pro tvrzení NÚKIBu opravdu neexistují žádné důkazy, to varování vydal na žádost BIS, kterou o to požádala CIA.

   Důsledkem může být zaplacení spousty miliard za nic a nákup drahého evropského či USA vybavení s prokázanými zadními dvířky pro NSA. Trump se naší debilitě chechtal asi tak dvě hodiny.

  • Jestli je něco známé, potom je potřebné se tím řídit.
   Ušetří to mnoho času a planých nadějí.
   Ví co chtějí, vědí proč a také toho dosáhnou za jakoukoliv cenu.
   Není síly, která by jim v tom dříve či později zabránila.
   Není zde nikdo, kdo by se jim efektivně dokázal postavit.
   Mají velmi silné a vlivné krytí, s podporou argumentační historie v tomto odvětví.
   Na tento případný spor náš stát nemá, ví to prezident i premiér.
   Vlk a koza jsou v tom citátu.
   A to je celé.

  • Bob, ale houby, nedělej z nich něco, co nejsou, ty už ses dopředu podělal. NÚKIB pouze varoval před rizikem, které hrozí, Huawei toto riziko nedokázal nijak vyvrátit, tak že zkrátka riziko existuje, o tom není důvod jakkoliv pochybovat. . Už jen to, že se jedná o darebáckej režim, který vraždí vlastní obyvatele za názory, je dostatečným důvodem je nepodporovat. A náš prezident? Škoda mluvit, je to kolaborantskej parchant který kdoví proč, našel zalíbení ve východních despociích. Stačí se podívat na státy, které Čínským komunistům nelezou do perdele, tam Huawei prosí a slibuje, jaká různá opatření udělá, aby se nemohlo nic stát, ovšem kvůli tomu našemu servilnímu šaškovi, kterého si ani Číňani neváží, hned vyhrožují žalobou. Co vlastně z těch žluťáků máme? Vůbec nic.

  • Karel Endler

   Už i Velká Británie rozhodla o vybavení 5G sítí od Huawei – bere ho všema deseti.

   Jen někteří kreténi stále blábolí kraviny o špionáži a bůhvíčem.

 2. A Čínská vláda začne tvrdit, že jsou nekomunisté a proto jim lze věřit?

 3. Huawei je ze samotné podstaty špionážní nástroj čínského režimu, který je masivně podporovaný a chráněný, a věřit tomu, že se na tom něco změní nějakým podpisem, může snad jen úplně naivní blbec.

  • Potřebujeme jejich investice – zatím se jedná pouze o obchod s vizí a sny.
   Zatím jsme jenom jejich tržiště.
   Pazourek za pazourek.
   A ani ti sportovci z poslední delegace pod 10M osobního profitu nepůjdou.
   Za vším hledej peníze nebo ženu. :-)

  • Nebude Huawei, bude jiná společnost, není to jediná investiční pobídka a kor v tomto odvětví.

  • htcjirka
   Zde, stejně jako v jaderné energetice se jedná o jiná pravidla.
   Naprosto jiná!
   A v současnosti to jsou pouze tři země, a nakonec svedou souboj jenom dvě.
   Toto je jedna z nich, kde v matrixu jiní určují výsledná pravidla.
   Apple a Hua jsou v této oblasti jejich zájmy.
   Zde se nejedná o obchod, zde jde o strategický vliv.
   Tomuto plně odpovídají politické aktivity v této věci.

 4. Bláhově věřit cokoli vládě jedné nemálo krvavě rudé strany může jen ten, kdo ji nezažil.
  A to jsme tady měli oproti Ťamanům ještě setsakra hodně fešáckej socík!

  • Hlavní problém je v tom, že pod vedením současného a zřejmě doživotního prezidenta Xi Jinpinga se Čína opět navrací k maoistickým praktikám totální kontroly celé společnosti.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).