USA obvinily Huawei z průmyslové špionáže. Firma obvinění odmítá

Spojené státy včera formálně obvinily společnost Huawei a její finanční ředitelku, kterou kanadská policie zadržela už na začátku prosince (informovali jsme zde). USA dále zveřejnily rozsáhlou sérii trestních obvinění proti společnosti Huawei. Konkrétně se jedná o obvinění z porušování amerických sankcí vůči Íránu a krádeže obchodních tajemství. Čínské ministerstvo zahraničí v reakci vyzvalo Spojené státy americké, aby přestaly s bezdůvodným poškozováním čínských firem.

blank

Huawei provádělo průmyslovou špionáž, tvrdí USA

Finanční ředitelka Meng Wan-čou byla americkým ministerstvem spravedlnosti obviněna v celkem třinácti bodech, ve kterých se objevilo například maření spravedlnosti, internetové podvody či spiknutí s cílem praní špinavých peněž. Napětí mezi USA a Čínou se tedy opět vystupňovalo.

Finanční ředitelka společnosti Huawei - Meng Wan-čou
Finanční ředitelka společnosti Huawei – Meng Wan-čou

Z průmyslové špionáže a krádeže obchodního tajemství byla obviněna také společnost Huawei (text celého obvinění ve formátu PDF naleznete zde). Americké FBI se podařilo získat interní e-maily, ve kterých bývá často zmiňován zaměstnanecký bonusový program, který měl zajišťovat odměny těm zaměstnancům, kterým se povede získat od konkurence obchodní tajemství. Společnost také měla od amerického operátora T-Mobile neoprávněně získat nástroje na testování smartphonů za pomoci robotů.

Jedno z mnoha obvinění, které USA vůči společnosti Huawei vznesly
Jedno z mnoha obvinění, které USA vůči společnosti Huawei vznesly

Oficiální prohlášení společnosti Huawei k celé kauze

Společnost Huawei je zklamána z vývoje situace a obvinění vznesených vůči společnosti. Poté, co byla zatčena finanční ředitelka Meng Wang-čou, zástupci společnosti se pokoušeli komunikovat s vyšetřovateli, ale jejich žádost byla zamítnuta bez dalšího vysvětlení. Obvinění z porušení obchodního tajemství byla již předmětem občanského řízení, ve kterém došlo ke smíru obou stran. Porota došla k závěru, že nevznikla žádná škoda, ani nebylo zjištěno úmyslné nebo poškozující jednání ve vztahu k obchodnímu tajemství.

Huawei vyvrací jakékoliv pochybnosti, že by její dceřiná společnost porušila zákony Spojených států. Zároveň si není vědoma protiprávního jednání ze strany paní Mengové a věří, že americké soudy nakonec dojdou ke stejnému závěru.

Autor článku blank
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku