TOPlist

Recenze HTC U12+: kýžený návrat na výsluní?

HTC U12+ recenze

O tchajwanské společnosti HTC kolují v posledních měsících nepříliš pozitivní zprávy týkající se finančních výsledků či propouštění zaměstnanců. Přes všechny tyto nelichotivé informace však výrobce i nadále pracuje na představování nových smartphonů. Po povedeném loňském modelu HTC U11 (recenze) si výrobce připravil novinku nesoucí označení HTC U12+. Smartphone staví na základech svého předchůdce, v mnoha ohledech jej ale výrazně vylepšuje. Některé funkce a vychytávky HTC U12+ jsou dokonce tak jedinečné, že je u konkurence nenajdete. Bude to všechno dohromady stačit pro úspěch nové vlajkové lodi z pera kdysi ikonické značky HTC? To vám prozradí naše HTC U12+ recenze.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: v hlavní roli tvrzené sklo

Už v případě loňského modelu vsadil výrobce na kombinaci skla a kovu. Stejnou volbu materiálů provedlo HTC i u letošní vlajkové lodi. Zadní a přední stranu kryje sklo, boční rámeček je z kovu.

HTC U12+ recenze

Celkové rozměry těla dosahují hodnot 156,6 × 73,9 × 8,7 milimetrů, hmotnost je lehce vyšší – 188 gramů. Díky zakulaceným bokům se telefon drží v ruce velmi dobře. Po vzoru svého předchůdce nabízí U12+ zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Díky certifikaci IP68 by měl telefon bez újmy vydržet v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut. I my v redakci jsme jej podrobili krátké koupeli v napuštěném umyvadle a U12+ vše bez potíží přežil.

HTC U12+ recenze
HTC U12+ se vody nebojí

Spodní hrana těla obsahuje datový konektor USB-C a štěrbinu, pod kterou se ukrývá hlasitý reproduktor. Přídomek hlasitý je v tomto případě oprávněný. HTC U12+ totiž nabízí jeden z nejhlasitějších a zároveň i nejkvalitnějších zvukových přednesů mezi smartphony. K tomu je využit nejen reproduktor na spodní hraně, který se stará primárně o přednes basů, ale i druhý reproduktor umístěný nad displejem. Ten má za úkol reprodukovat hlavně výšky.

Kvalitní je i zvukový přednes do sluchátek. Standardní 3,5mm výstup bohužel chybí a v balení bohužel není ani redukce z datového konektoru USB-C, což trochu zamrzí. Naštěstí jsou přibalena alespoň sluchátka právě pro toto rozhraní, která navíc hrají překvapivě dobře.

Nad zobrazovačem sídlí kromě reproduktoru také dvojice čelních fotoaparátů. Oba senzory mají rozlišení 8 megapixelů a světelnost objektivu f/2,0. Sekundární fotoaparát je zde pro záznam rozdílné hloubky obrazu, takže můžete pořizovat efektní selfies. Fotoaparáty slouží i pro rozpoznávání obličeje uživatele, což je jeden ze způsobů zabezpečení. I když je rychlost tohoto způsobu odemykání poměrně dobrá, Huawei (popřípadě Honor) je v tomto ohledu ještě rychlejší.

Využít můžete samozřejmě i „klasický“ způsob odemykání telefonu prostřednictvím čtečky otisků prstů. Ta je umístěna na zádech telefonu a k její přesnosti a rychlosti tentokrát nemám žádné výtky. Hlavní dominantou skleněných zad je ovšem modul duálního fotoaparátu doplněný a přisvětlující diodu.

Dejte sbohem klasickým spínačům

Jedním z lákadel loňského HTC U11 byly tlakové senzory umístěné na bocích telefonu. Po sevření spodní části těla provedl telefon nastavenou akci. Výrobce tuto funkci označuje jako Edge Sense. V letošním modelu samozřejmě tato funkce nesmí chybět.

HTC U12+ však zachází ještě o krok dále. Tlakové senzory totiž nahradily i tlačítko pro spuštění telefonu a dvojici tlačítek pro ovládání hlasitosti. Místo klasických mechanických spínačů jsou na pravé straně těla jen pevná tlačítka vybavená tlakovými senzory. Zpětnou odezvu poskytují vibrace.

Nahradit tradiční spínače tlakovými senzory je zajímavý nápad. Během prvních dní používání jsem si však musel poměrně dost zvykat. I když je vibrační odezva opravdu výborná, stále si myslím, že jsou mechanické spínače (alespoň prozatím) lepší volba.

Během testování jsem se několikrát setkal s tím, že tlakové spínače nesprávně reagovaly. Někdy jsem měl telefon jen položený na stole a sama od sebe se změnila úroveň hlasitosti. Jindy jsem zase musel vyvinout velkou sílu, aby telefon zareagoval na stisk. Podle našich informací již pracuje výrobce na aktualizaci, která by měla tyto problémy eliminovat.

HTC U12+ v modré barvě s průhlednými zády
HTC U12+ v modré barvě s průhlednými zády

Tlakové senzory na bocích těla lze využít pro celou řadu operací. V nastavení si můžete navolit libovolnou funkci pro krátký nebo dlouhý stisk. Poklepáním prstem na levý nebo pravý bok zmenší celé prostředí tak, že jej lze ovládat jednou rukou. Na tlak citlivé boky také mohou sloužit i jako spoušť fotoaparátu. Funkci Edge Sense je navíc možné využít i v celé řadě dalších aplikací, což je příjemná změna proti loňsku, kdy bylo využití značně omezené.

HTC U12+ je po konstrukční stránce podařený telefon. Převažující sklo je sice pěkné na pohled, ale bohužel se také velmi snadno ušpiní od otisků prstů. Na test nám dorazila barevná varianta Ceramic Black. Kromě toho bude k dostání i verze Flame Red (červená) a vůbec nejzajímavější je barevná varianta Translucent Blue laděná do odstínů modré a nabízející průhledná záda.

 

Displej: tenké rámečky v moderním poměru

Displej nového HTC U12+ má úhlopříčku 6 palců a rozlišení 1440 × 2880 pixelů. Poměr stran je tak „moderních“ 18 ku 9. HTC vsadilo na displej typu Super LCD6 s výborným barevným podáním, pozorovacími úhly i čitelností.

Displej se chlubí podporou režimu HDR10, takže si budete moci vychutnat obsah se širokým dynamickým rozsahem. Novinka nabízí také ambientní režim, kdy jsou i v pohotovostním stavu zobrazeny na displeji informace jako je aktuální datum a čas, či upozornění na zmeškané notifikace. Ambientní režim je možné v nastavení vypnout a nechat se upozorňovat pouze notifikační diodou nad displejem.

Rámečky kolem displeje jsou proti předchůdci o poznání tenčí. 6palcový panel zabírá přibližně 80 procent čelní strany. Celý předek je krytý odolným sklem Gorilla Glass.

Výkon stačí na všechno

Hnacím motorem novinky se stal aktuálně nejvýkonnější čipset z produkce společnosti Qualcomm. Snapdragon 845 disponuje celkem 8 procesorovými jádry (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,8 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) a grafickým čipem Adreno 630. Tady si rozhodně na nedostatek výkonu stěžovat nemůžete.

Operační paměť má kapacitu úctyhodných 6 GB a do vnitřního úložiště je možné uložit 64 nebo 128 GB dat. Další místo můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD. Při použití paměťové karty ale přijdete o jeden ze slotů pro nanoSIM.

Hardwarové parametry HTC U12+

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 6 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 156,6 × 73,9 × 8,7 - 9,7 mm, hmotnost: 188 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6", Super LCD 6, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 2880 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.75, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, laserové AF, OIS, druhý: 16 Mpx (12 Mpx efektivních), teleobjektiv, f/2.6, 1/3.1", 1.0µm, 2× optický zoom, AF, selfie kamera: 8 + 8 Mpx, f/2.0, Full HD

Možnosti konektivity jsou prvotřídní. Potěší podpora všech českých LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 nebo třeba NFC. Jediné, co by mohli někteří zákazníci postrádat je infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Datový konektor USB-C splňuje standard USB 3.1, takže se můžete těšit na velmi rychlý přenos dat. Pro přesné určení polohy využívá telefon geolokační služby GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.

Operační systém: pozměněné Oreo

Smartphone během testování běžel na operačním systému Android 8.0.0 Oreo. Jak má HTC ve zvyku, systém byl doplněný o grafickou nadstavbu Sense, vyznačující se upraveným vzhledem a přidáním některých funkcí.

Jedna z funkcí nese název BlinkFeed a jedná se v podstatě o aplikaci shromažďující aktuální zprávy, počasí a další informace. Součástí této aplikace je dokonce samostatná obrazovka nalevo od domovské, jejíž vzhled si můžete upravovat dle svých potřeb. Bohužel v praxi jsou funkce BlinkFeed spíše rušivé. Často totiž vyskakují notifikace z této aplikace, takže jsem ji po několika dnech používání raději deaktivoval.

Jinak je součástí systému jen několik dalších systémových nástrojů a samozřejmě sada aplikací z produkce Googlu. Optimalizace systému je na velmi dobré úrovni. Během doby testování jsem se nesetkal s žádným zásekem nebo pádem aplikace.

Baterie a výdrž: nezapomeňte přepnout rozlišení

V útrobách telefonu je umístěný akumulátor s kapacitou 3500 mAh, což je na dnešní dobu lehce nadprůměrná hodnota. Bohužel, celková výdrž se řadí spíše k podprůměru. I při běžném používání totiž mizí procenta baterie velmi rychle a pokud si nedáte pozor, nemusí vám telefon vydržet ani celý den v provozu.

Výrazný podíl na rychlejším vybíjení baterie má samozřejmě vysoké rozlišení Quad HD+ displeje (1440 x 2880 px). V nabídce Nastavení – Displej a gesta – Pokročilé rozhodně doporučuji přepnout z Quad HD+ rozlišení obrazovky na Full HD+. Výdrž telefonu tím prodloužíte až o 25 % (obraz sice nebude super jemný, ale pouze jemný, ale věřte mi, že při běžném používání to ani nepoznáte). Stejné řešení používá například Samsung u Galaxy S9 a S9+, který dokonce Full HD+ rozlišení nastavuje jako výchozí, i když oba modely disponují Quad HD+ panelem. Úspora energie je v tomto případě skutečně znatelná.

Snížením rozlišení displeje prodloužíte výdrž telefonu až o 25 procent
Snížením rozlišení displeje prodloužíte výdrž telefonu až o 25 procent

Výrobce s telefonem dodává také optimalizační aplikaci Boost+, která vám pomůže uvolnit operační paměť a optimalizovat aplikace vůči baterii. Aktivovat lze také funkci Chytré vylepšení, která bude automaticky ukončovat dlouho nepoužívané aplikace, čímž by se opět měla šetřit baterie a systém by měl mít volných více prostředků.

Částečnou útěchou je alespoň velmi rychlé nabíjení, kdy se z prázdného stavu do plna dokáže telefon nabít přibližně za hodinu a 20 minut. Naopak nepotěší absence bezdrátového nabíjení. To se díky skleněným zádům přímo nabízí, ale bohužel si musíte nechat zajít chuť.

Fotoaparát a záznam videa: útok na nejvyšší příčky

Zatímco loňské HTC U11 si vystačilo s jedním primárním fotoaparátem, nový model U12+ nabízí dvojici senzorů. Pokud k tomu připočteme i dvojici čelních kamerek, může se novinka pochlubit celkem čtyřmi fotoaparáty.

Primární senzor hlavního duálního fotoaparátu se pyšní rozlišením 12 megapixelů a světelností f/1,75. Tento senzor označuje výrobce jako širokoúhlý, zatímco sekundární fotoaparát slouží pro dvojnásobné optické přiblížení. Rozlišení sekundárního senzoru je 16 megapixelů, světelnost objektivu je o poznání horší a činí f/2.6. Pro přisvícení poslouží duální dioda.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje vše potřebné a nesmí pochopitelně chybět ani plně manuální mód. Pokročilí uživatelé si tak mohou pohrát s nastavením parametrů snímání a dostat z fotoaparátu opravdové maximum.

Kvalita fotografií je jedním slovem špičková. Snímky mají výborné vykreslení detailů, věrné barevné podání i nízkou hladinu šumu. Při fotografování během horších světelných podmínek musíte počítat s přibývajícím šumem i sléváním některých detailů. Celkově se však může HTC U12+ směle rovnat konkurenčním vlajkovým modelům.

Standardní přiblížení | dvojnásobný optický zoom

Režim pro focení portrétů

Nechybí ani portrétový režim, ve kterém se rozmaže pozadí za zabíraným objektem (úroveň lze ponechat na automatice, nebo si ji v hledáčku nastavit ručně). Za dobrého světla to funguje velmi dobře a skvělé je, že úroveň rozmazání pozadí lze měnit i po uložení fotografie skrze nástroj Editor režimu Bokeh, který najdete v Galerii. Optimální vzdálenost pro focení portrétů je v rozsahu 50 až 200 cm.

Portrétní režim na HTC U12+
Portrétní režim na HTC U12+

Záznam videa

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k a frekvence 60 snímků za sekundu. Také kvalita pořízených videí je na výborné úrovni. Výtečnou zprávou je, že novinka disponuje optickou stabilizací, a to dokonce u obou senzorů. Během záznamu videa je možné plynule přepínat mezi primárním a sekundárním fotoaparátem. Telefon dokáže pořizovat i slow-motion videa a to v rozlišení Full HD při frekvenci 240 snímků za sekundu.

Výrobce se u videa soustředil i na kvalitu zaznamenaného zvuku. O kvalitní záznam zvukové stopy se stará celkem čtveřice mikrofonů. Během záznamu se také automaticky upravuje citlivost mikrofonů v závislosti na zvoleném přiblížení obrazu. V tomto ohledu si vede HTC výborně.

Závěrečné hodnocení: bude to stačit na záchranu značky?

Smartphone HTC U12+ je pro tuto tchajwanskou společnost důležitý. Na jeho úspěchu či neúspěchu může záviset budoucnost celé značky. Výrobce rozhodně neponechal nic náhodě. Na českém trhu se novinka prodává za cenu kolem 21 tisíc korun, nicméně pokud se zaregistrujete do HTC klubu (stačí jen zadat e-mail), můžete telefon zakoupit za 19 795 Kč. Za své peníze dostanete špičkově zpracovaný smartphone s povedeným designem, velmi vysokým výkonem, výtečným fotoaparátem a zajímavým tlakovým ovládáním.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Nedostatků má telefon jen několik. Zklamaný jsem byl z podprůměrné výdrže. V tomto ohledu si vede konkurence přeci jen lépe. Nepotěšila mě ani aplikace BlinkFeed, jejíž notifikace uživatele téměř neustále ruší. Ovládání prostřednictvím tlakových senzorů je zajímavé (i když chce ještě vyladit) a jsem zvědavý, zda se inspirují i další výrobci. HTC U12+ má rozhodně všechny předpoklady pro úspěch.

HTC U12+

HTC U12+
8.7

Design a zpracování

9.5/10

Výkon a optimalizace

9.2/10

Hardwarová výbava

9.1/10

Kvalita fotografií a videa

8.9/10

Výdrž baterie

6.6/10

Klady

  • výborný displej
  • kvalitní zpracování a zajímavý vzhled
  • velmi vysoký výkon
  • zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • povedený duální fotoaparát
  • dobře optimalizovaný systém
  • funkce Edge Sense
  • stereoreproduktory s výborným přednesem

Zápory

  • průměrná výdrž s QHD+ rozlišením
  • pomalejší odemykání obličejem
  • absence bezdrátového nabíjení
  • záda jsou silným magnetem na otisky prstů
  • tlakové ovládání chce ještě vyladit
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku