Velká recenze Pocket PC se 128MB RAM, GPS, Wi-Fi, UMTS/HSDPA, 3MPx fotoaparátem a technologií TouchFLO
První vlaštovkou společnosti HTC pro letošní rok je model Touch Cruise. Jedná se o výborně vybavený komunikátor s poslední verzí operačního systému Windows Mobile 6 Professional, rychlým 400MHz procesorem, GPS přijímačem a nikterak nezaostává ani co se datové komunikace týká. Nalezneme u něj jak bezdrátové Wi-Fi a Bluetooth moduly, tak i podporu sítí třetí generace. Třešničkou na dortu je ovládací rozhraní TouchFLO, které nabízí zajímavé řešení pro snadnější ovládání operačního systému.
Za zapůjčení přístroje děkuji internetovému obchodu AH Mobile s.r.o. . Testovaný vzorek obsahoval finální verzi ROM s označením 1.25.405.1 (z 11.12.2007).Při prvním spuštění zařízení se objeví obrazovka, ve které máte na výběr, zda chcete instalovat českou nebo zachovat stávající anglickou lokalizaci. Během testování jsem několik dní používal právě naši mateřštinu a poté jsem vyzkoušel i původní anglickou verzi. Čeština Cruise nikterak výrazně nezpomaluje, avšak s angličtinou se mi přístroj jevil o něco svižnější.
Klady (+) |
rychlý procesor |
128MB RAM |
GPS, Wi-Fi, 3MPx fotoaparát |
konstrukce a design |
ovládání pomocí TouchFLO |
FM rádio |
Zápory (-) |
nižší multimediální výkon |
kryt je náchylný na otisky |
menší počet funkčních kláves |
Zobrazit kompletní hardwarové parametry v našem Katalogu.
Obsah balení
– HTC Touch Cruise
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1350mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset + molitanové polštářky
– anglický uživatelský manuál (+ český na CD)
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– 3 CD-ROM disky
Podobně jako všechny nové modely od HTC, se i Touch Cruise dodává v luxusní černé krabici. Ta je rozdělena do dvou pater, v horním, které je odděleno pěnovou přepážkou, je zasazený samotný komunikátor, a pod ním se nachází zbytek příslušenství.
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti
Dodávané pouzdro působí sportovním dojmem, přístroj do něj skvěle pasuje, ovšem řada uživatelů brzy sáhne po jiném řešení, jelikož pouzdro není možné nikterak uchytit za opasek, chybí mu jakýkoliv klips a celý povrch je dokonale hladký. Pouzdro je vyrobeno z pevné kůže a uvnitř je vystláno jemným plyšem, pro zpevnění je jeho okraj lemován švem. Horní stranu rovněž nelze nikterak uzavřít, přesto z něj telefon sám od sebe nevypadne, jelikož je velice těsné.
Z počátku jsem k dodávaným sluchátkům přistupoval trochu skepticky. Myslel jsem si, že budou stejná, jako u nedávno recenzovaného HTC TyTNa II, nicméně zde je kvalita mnohem lepší. Zvuk lze ještě vyladit pomocí systémového ekvalizéru, ten je ale funkční pouze pokud připojíte sluchátka, pro zvuk z reproduktoru jej není možné použít. Stereo headset se připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se zasouvá i synchronizační kabel nebo nabíječka. Kvůli tomu není možné například poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet, i když je možné od HTC zakoupit speciální redukci/rozdvojku. Na tenkém kablíku sluchátek nalezneme úzký plastový váleček, na kterém je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru, mikrofon a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít kabel uchytit například za košili, můžete k tomu využít malé plastové spony. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky.
Stylusy naleznete v balení dva, a oba jsou klasické konstrukce, nejsou tedy výsuvné-teleskopické. Tělo je vyrobeno z lehkého kovu, hrot a špička z plastu. Stylus je velice lehký a dobře se s ním pracuje. Li-ion baterie má kapacitu 1350mAh a při běžném používání vám s ní telefon vydrží i tři dny na jedno nabití, což je kapesních počítačů velice dobrá hodnota. Je jasné, že pokud budete využívat datových přenosů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Já jsem zpravidla dobíjel obden, přičemž denně jsem uskutečnil cca 20 minut hovorů v GSM síti, zhruba hodinu poslouchal hudbu, připojil se do Wi-Fi sítě a v průběhu dne vyřizoval e-mailovou korespondenci přes GPRS/EDGE (+ surfování na internetu). Když jsem přístroj používal jako GPS navigaci v automobilu, vydržel mi přístroj na jedno nabití necelých 7 hodin. Podsvícení displeje jsem měl nastaveno na minimální hodnotu a GSM modul byl aktivní. Navigaci se budu podrobněji věnovat v dalších kapitolách recenze.
Na prvním CD „Začínáme” naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync a také trial verzi Microsoft Outlook 2007, druhý disk nabízí navigační software TomTom 6 s možností stáhnout si mapu jednoho města zdarma, zálohovací nástroj Sprite Backup Tool a GPRS Monitor pro měření přenesených dat. V balení jsem měl přiložené ještě třetí disk, který obsahoval český manuál ve formátu PDF.
Konstrukce, provedení a design
Cruise je zařízení mnoha tváří a osobně mě z oficiálních renderů po designové stránce příliš nezaujal. To se ale změnilo, jakmile jsem v rukou držel skutečné zařízení. Na fotografiích přístroj může působit nudným a nevýrazným dojmem, avšak v reálu Cruise díky lesklému povrhu působí neskutečně elegantně. Náchylnost na usazení otisků je věcí druhou, celkově má ale Cruise co do sebe a svým vzhledem dokáže zaujmout i ve vašem okolí. Kryt telefonu je z velké části vyroben z tmavého plastu s biologickou úpravou na povrchu, některé prvky jsou zvýrazněny stříbrně a tato barva rovněž převládá na přední části v okolí displeje. Touch Cruise není nikterak velké zařízení, výrobci se veškeré funkce podařilo vtěsnat do krabičky o rozměrech 110 x 58 x 15.5 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na přijatelných 130 gramech včetně baterie. U produktů HTC bývá dílenské zpracování vždy velice dobré, a ani Cruise na tom není jinak. Jediným pohyblivým dílem je kryt baterie na zadní straně, i ten je však uchycen velice pevně a nikde nic nevrže.
Cruise patří do rodiny \”touch” komunikátorů, kam patří ještě modely HTC Touch (Enhanced) a Touch Dual. Charakteristickými prvky všech tří prezentovaných zařízení je displej, který se nachází v jedné rovině s předním krytem, což usnadňuje ovládání systému pomocí prstů a rovněž snazší využívání technologie TouchFLO. Klasické kapesní počítače mají displej vždy několik milimetrů zapuštěný, modely ze série Touch se však rozhodly vykročit jiným směrem, a dle mého názoru je toto konstrukční uzpůsobení zdařilé. Malý problém nastává pouze při nanesení ochranné fólie na displej, jelikož ta je díky pozici displeje daleko více náchylná na nechtěné odlepení, než u telefonů se zapuštěným displejem, naštěstí výrobce ke Cruise dodává fólii, která přesně vyplní celý přední prostor, přesto bych doporučil dávat na ni větší pozor, jelikož stačí jen malé zachycení o roh fólie, a už se z části odlepí a dostanou se pod ni nečistoty.
Displej nabízí standardní QVGA rozlišení, úhlopříčku 2.8″ a dokáže zobrazit 65k barevných odstín. Okolí displeje je lemováno šedivým pruhem, na kterém se ve spodní části blyští logo výrobce. Nad displejem se uprostřed nachází malý otvor pro telefonní reproduktor a nezapomnělo se ani na dvojici signalizačních diod. Ty informují o aktivním telefonním modulu, Wi-Fi, GPS navigaci, Bluetooth nebo zmeškaných událostech. V pravém rohu se v kruhovém otvoru nachází čočka přední VGA kamery; tu můžete použít jak pro zachycování autoportrétů, tak především pro videohovory. Pod displejem se nachází ovládací kolečko a čtveřice tlačítek. Všechna tlačítka jsou zasazena do jednoho kovového dílu a odlišeny jsou pouze malými ikonkami, oddělovací linky nebo jiné zvýrazňovací prvky bychom hledali marně. Ze začátku jsem při používání těchto kláves trochu tápal, jelikož jsem byl z předešlých zařízení zvyklý vše nahmatávat poslepu. Po několika dnech už jsem ale s přístupem k jednotlivým klávesám neměl žádný problém, orientaci vám navíc usnadní vystouplé kolečko. První dvě klávesy (příjem a ukončení hovoru) není možné nikterak předefinovat, zbývající dvě (GPS, Internet Explorer) lze ale v nastavení systému snadno přemapovat. Postrádám zde pouze tlačítko Ok, se kterým by bylo možné rychleji potvrzovat dialogy a minimalizovat aplikace.
Ovládací kolečko je velice dobře vyřešeno. Můžete s ním otáčet v obou směrech a rychle se pohybovat v systémových nabídkách, kontaktech nebo v rozepsaném textu. Kolečko ale zároveň slouží jako čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, jednoduše geniální a rychle si na tuto kombinaci navyknete. Uvnitř je kolečko podsvíceno bílou diodou, díky které se ve tmě pod displejem rozzáří nenápadný prstýnek. Je škoda, že výrobce zapomněl na světlocitlivý senzor, pomocí kterého by se automaticky mohlo regulovat podnícení tlačítek a kolečka.
Zadní straně dominuje objektiv 3MPx fotoaparátu, který je zvýrazněn stříbrným kroužkem. Nad ním se pod gumovou záslepkou nachází konektor pro připojení externí GPS antény. Součástí odnímatelného krytu baterie je malé sklíčko, které najde uplatnění při pořizování autoportrétu. Obě boční strany jsou zvýrazněny stříbrnou linkou, do které jsou zasazeny další ovládací prvky. Na levém boku to je pouze posuvník pro regulaci hlasitosti a klávesa pro spouštění hlasového ovládání (lze předefinovat), na protějším – pravém, pak tlačítko pro spuštění fotoaparátu, které je nepatrně vystouplé. Několik centimetrů pod ním se pod nenápadnou záslepkou nachází otvor pro paměťové karty typu micro SD/SDHC.
Horní hrana je osazena pouze tlačítkem Power, které se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, přesto je na dotek velice dobře přístupné. Do spodní části výrobce umístil synchronizační miniUSB (ExtUSB) konektor, malý otvor pro provedení softwarového restartu a rovněž výřez pro provléknutí poutka. V pravém rohu se nachází zdířka pro stylus, který je v ní dostatečně pevně uchycený a ani po několika týdnech testování mechanismus nevykazoval znatelnější známky opotřebení.
Sečteno a podtrženo, Touch Cruise je velice pěkné a výborně zpracované zařízení. Je škoda, že se zapomnělo na již zmíněné tlačítko Ok nebo některé z dalších funkčních kláves, místo pro ně by se na těle komunikátoru určitě našlo a tyto klávesy by alespoň dokázaly zaplnit prázdná místa na krytu.
Videopohled na HTC Touch Cruise
Operační systém, technické parametry, výkon
HTC Touch Cruise obsahuje zcela stejný chipset a hardware (procesor, paměť, grafický čip, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, fotoaparát), jako zmíněný HTC TyTN (Kaiser), a vzhledem k tomu, že benchmarky dopadly u obou modelů téměř totožně, vypůjčil jsem si některé řádky právě z recenze Kaisera. Cruise je oproti TyTNovi II navíc vybaven plnohodnotným rozhraním TouchFLO druhé generace, TyTN II naopak nabízí vlastní hardwarovou klávesnici, která se negativně podepsala na hmotnosti. Pokud si vedle sebe Cruise a TyTNa II postavíte, uvidíte výkonově a funkčně zcela rovnocenná zařízení; HTC díky těmto dvěma modelům dokonale obsadila trh, jelikož oba komunikátory jsou vybaveny všemi důležitými prvky, které si dnešní doba žádá, a zákazník si tak může vybrat, kterému dá přednost; psavce uspokojí právě TyTN II s hardwarovou klávesnicí, tu však spousta uživatelů vůbec nepotřebuje, a proto raději sáhnout třeba po Cruise.
Jak je to vlastně s tím výkonem a chipsetem?
Cruise obsahoval finální verzi ROM (Windows Mobile 6 Professional) a celkově podával velice dobrý výkon. Stěžovat si nemohu ani na stabilitu, která byla stejně jako u TyTNa II výborná. Je vidět, že inženýři v HTC umějí ROM velice dobře vyladit. Na zahraničních serverech i v našem fóru se aktivně diskutuje o výkonnostních problémech, které má Cruise a TyTN II především při vykreslování grafiky. Spekuluje se o dvou problémech, které za nižší výkon mohou. Některé zdroje hovoří, že Cruise (a další Pocket PC využívající chipset Qualcomm MSM 7200) neobsahuje správný ovladač od akcelerátoru ATi Imageon, horší je pak druhé tvrzení, podle kterého v chipsetu akcelerátor vůbec není. Situace je tedy zatím trochu nejasná, pokud by se ale jednalo jen o softwarový problém, stačilo by vypustit novou ROM, ve které by byly integrovány nové ovladače. Pokud ale v chipsetu akcelerátor fyzicky chybí, bude problém daleko větší a především neřešitelný.
V oficiální dokumentaci chipsetu (blokové schéma) grafický akcelerátor nalezneme, výrobci samotní (Qualcomm a HTC) ale tvrdí pravý opak. Trochu úsměvně pak působí vyjádření HTC, která prý nové komunikátory neprezentuje jako multimediální zařízení, avšak v oficiálních specifikacích nechybějí věty jako \”excelentní multimediální výkon” či \”vysoký výkon při přehrávání multimédií\”. Rovněž společnost Qualcomm své chipsety prezentuje jako velice výkonné v oblasti multimédií, a chipsety ze série 7200 jsou vůbec první, které v sobě fyzicky kombinují dva procesory – jeden pro operační systém a telefonní moduly, a druhý právě pro akceleraci při přehrávání multimediálního obsahu.
Nerad bych zde v recenzi šířil nějaký flame, faktem ale je, že například při navigaci se vykreslování mapy trochu seká, a rovněž při přehrávání videa ve VGA rozlišení má Cruise velké problémy. Rovněž při používání fotoaparátu se ve špatných světelných podmínkách obraz výrazně trhá, k čemuž by u moderního chipsetu opravdu nemělo docházet. Během hraní her jsem ale nic podobného nezaznamenal a ať už je tvrzení výrobce a znepřátelených zákazníků jakékoliv, Cruise nabízí dostatečný výkon. Je škoda, že jeho možnosti nejsou využity na maximum, proto nezbývá doufat, že se jedná pouze o softwarový problém, který by v budoucnu vyřešila nová ROM.
Procesor
O procesoru a chipsetu již bylo napsáno dost, doplním snad jen, že zmíněné dvě procesorové jednotky pracují na frekvencích 400MHz a druhá na 274MHz (ta se používá pro akceleraci videa či pro obsluhu hardwarových periférií, jako UMTS modul, Wi-Fi, Bluetooth, GPS nebo fotoaparát). Pokud nyní nebudu hodnotit grafický výkon, je rychlost procesoru dostatečná, Cruise si přitom zachoval poměrně dobrou výdrž. Poměr mezi výkonem a výdrží je tedy téměř ideální.
Naměřené hodnoty v programu SPB Benchmark
Díky dostatečně velké operační paměti RAM není vůbec problém mít na pozadí spuštěných několik desítek aplikací, včetně internetového prohlížeče, přehrávače hudby nebo e-mailového klienta; přístroj bude i v takovém případě reagovat velice svižně – kombinace rychlého CPU a velké RAM dělá divy. Co se týče přehrávání videa, snímek v rozlišení 320×240px při 30FPS za vteřinu nedělal komunikátoru vůbec žádné problémy, s VGA rozlišením si ale opravdu neporadí.
Paměť
U 90% zařízení, která jsou dnes na našem trhu dostupná, najdeme operační paměť RAM s kapacitou 64MB. Není to málo, ale pro potřeby dnešních aplikací tato hodnota již pomalu přestává stačit. Toho jsou si zřejmě velice dobře vědomi i pánové v HTC, a Cruise konečně dostal do vínku 128MB RAM. Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, s takovou kapacitou je práce v operačním systému o poznání svižnější, a to i při více spuštěných aplikacích. Paměť ROM má kapacitu 256MB, avšak poměrnou část si z ní ukousne samotný operační systém (stejně jako po nastartování z RAM), při prvním spuštění (WWE ROM bez CZ lokalizace) je uživateli přístupných pouze 87MB pro uživatelská data a 63MB RAM pro běh aplikací; TyTN II byl v tomto ohledu o něco lepší (127MB ROM/71MB RAM). Vnitřní paměť pravděpodobně velice rychle zaplníte, a proto bude potřeba poohlédnout se po nějaké paměťové kartě. Cruise si rozumí s microSD/SDHC kartami. Otestoval jsem v něm klasickou 2GB microSD kartu a rovněž 4GB microSDHC kartu, a nikde se neobjevily žádné komplikace. Při kopírování dat na paměťovou kartu se rychlost zápisu pohybovala okolo 385kB/sec (při přenosu přes Windows Mobile Device Center, respektive WinCE plugin pro Total Commander).
Displej
Dotykový displej nabízí standardní QVGA rozlišení (240×320px), jeho úhlopříčka je 2.8″ a dokáže zobrazit 65 534 barevných odstínů. Spousta uživatelů v diskuzích vytýká právě chybějící QVGA displej; je pravda, že VGA rozlišení by takovému high-endovému komunikátoru slušelo daleko více, ale pro úhlopříčku 2.8″ je QVGA zcela dostačující, a celkově musím displej u Cruise pochválit. Jeho svítivost je dostatečná, intenzitu lze samozřejmě regulovat v několika stupních nezávisle pro napájení z baterie nebo ze sítě, úplně ztlumit jej ale nelze. Čitelnost na přímém sluníčku je o něco horší, v takových situacích pomůže snížení svítivosti na minimální hodnotu. Displej u mnou testovaného kousku měl malý nádech do žluta a barvy působily příliš studeně, nejedná se ale o problém všech kusů, jelikož jsem měl později možnost vyzkoušet i jiný, a ten tímto neduhem netrpěl.
Telefonní část, datové přenosy, připojení
Komunikační schopnosti HTC Touch Cruise jsou na výborné úrovni, přístroj je totiž možné používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA sítích. GSM modul je quad-bandový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 10). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 3,6Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps. Vzhledem ke svému bydlišti jsem nemohl použitelnost v sítích třetí generace otestovat, proto budu vycházet z hodnot, které mi poskytl náš čtenář uiqjirka se svým TyTNem II, u Cruise by situace měla být shodná – v místech s horším pokrytím UMTS se rychlost stahování během celého dne pohybuje stabilně okolo 95-105kB/sec, což je velice dobré. Cruise lze díky speciální aplikaci použít i jako UMTS/HSDPA modem k vašemu PC.
Během telefonního hovoru je zvuk čistý a hlasitost dostatečná. Ani protější strana si během hovoru nestěžovala na žádné rušení nebo jiné nedostatky. V případě potřeby je možné aktivovat hlasité handsfree, zvuk pak bude vycházet z reproduktoru na zadní straně telefonu, při maximální hlasitosti zvuk z reproduktoru nepříjemně drnčel. Pokud chcete šetřit akumulátor a telefon budete často připojovat k počítači, můžete si v nastavení vypnout nabíjení během připojení, synchronizace ale zůstane i nadále funkční.
Bezdrátové technologie
Ani v tomto směru Cruise nijak nezaspal dobu, nabízí totiž jak Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR/A2DP), tak i Wi-Fi 802.11b/g. Přes Bluetooth lze velice snadno synchronizovat s PC, připojit stereo sluchátka, odesílat soubory nebo sdílet složku se soubory ostatním zařízením. Bluetooth jsem otestoval s několika dalšími Pocket PC (E-TEN M800, Mobinote G800) a se stereo reproduktorem Just Mobile Bluetune, a nikde jsem nenarazil na žádné komplikace, vše fungovalo korektně. Pokud vlastníte Bluetooth tiskárnu, můžete si přímo z telefonu vytisknout e-maily a další textové dokumenty.
Výtky nemám ani k integrovanému Wi-Fi modulu; připojení do WPE/WPA zabezpečených sítí bylo po vyplnění potřebných údajů úspěšné a stěžovat si nemohu ani na kvalitu signálu. Tam, kde jsem zvyklý se připojovat se svým notebookem i jinými kapesními počítači, jsem se bez problémů připojil i s Cruise. Ve srovnání s TyTNem II mi Cruise přijde o něco více citlivější na bezdrátový signál a ve stejných pozicích indikoval znatelně více signálu.
GPS navigace
Touch Cruise uspokojí i příznivce GPS navigace, výrobce jej totiž osadil dostatečně citlivým čipem, který je integrovaný přímo v chipsetu od Qualcommu, a podle dostupných specifikací by se mělo jednat o ještě citlivější modul, než jakým je SiRF Star III (což mohu z praxe potvrdit). Přímo v balení naleznete CD s navigačním software Tom Tom Navigator ve verzi 6, a rovněž možnost stáhnout si do něj zdarma mapu jednoho města. Rychlost zaměření a fixace pozice mě příjemně překvapila, po prvním spuštění a konfiguraci navigačního software (pro TomTom defaultně Jiná NMEA, COM4, rychlost 57600) trvala fixace zhruba 30 vteřin. Když jsem GPS zkoušel v centru města, trvalo zachycení satelitů o něco déle (45 – 60 vteřin), v husté městské zástavbě byla moje pozice dokonce zaměřena až téměř po dvou minutách; záleží ale na spoustě aspektů, například množství domů v okolí nebo počtu rušivých elementů.
Pokud chcete fixaci pozice urychlit, můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne aktuální informace o satelitech z internetu (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA).
FM rádio
Přímo v telefonu nalezneme aplikaci pro ovládání FM rádia, kterému nechybí ani podpora RDS (neplést s GPS a TMC). Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte. Kvalita příjmu rádiového signálu je velice dobrá, v aplikaci si samozřejmě můžete uložit své oblíbené stanice, nechat si automaticky vyhledat dostupné nebo využít funkci jemného/ručního ladění.
Fotoaparát
Na zadní straně telefonu najdeme objektiv 3MPx fotoaparátu s Autofocusem, tomu nechybí ani podpora režimu makro. Je ale škoda, že výrobce zapomněl na přisvětlovací diodu, která by své uplatnění v horších světelných podmínkách určitě našla. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px (formát JPG, BMP), a v případě potřeby lze v nastavení fotoaparátu vybrat rozlišení nižší. Kvalita výsledných snímků je velice dobrá; fotografie jsou pěkně ostré, i když v základním nastavení je intenzita jasu poměrně vysoká. Při nedostatečném světle jsou fotky trochu méně vyhlazené a objevuje se celkem znatelný šum, rovněž rychlost vykreslování ve tmě rapidně klesá. Focení textu není pro telefon žádný problém, snadno si s ním vyfotíte například jízdní řád nebo důležitý odstavec z nějaké publikace.
Pokud chcete vyfotit snímek, je potřeba tlačítko pro obsluhu fotoaparátu přidržet – přístroj zaostří, což je signalizováno zvukovým efektem, a až poté domáčknutím zachytíte fotografii. Při dostatku světla je optika poměrně rychlá, při focení ve tmě ale bude ostřit klidně i několik vteřin. Stejná situace nastává i při natáčení videa, za jasného dne lze pořídit poměrně ostré a plynulé snímky (max. rozlišení je 320×240px, formát 3GP), avšak v horších světelných podmínkách je kamera téměř nepoužitelná.
Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velice dobře přizpůsobena ovládání pomocí prstů, na základní obrazovce vidíte aktuální režim (k dispozici jsou i další – Panorama, Sport, Burst), nastavené rozlišení, počet snímků podle volné paměti, vyvážení bílé, blesk a další položky. K dispozici je i digitální zoom, ovšem snímky pořízené s přiblížením nejsou příliš kvalitní.
Všechny snímky si můžete prohlédnout v naší Galerii.
Srovnávací tabulka | ||
HTC Touch Cruise | HTC P3300 (Artemis) | |
Obrázek |
![]() |
![]()
|
Operační systém | WM6 Professional | WM 5.0 Phone edition AKU2.3, oficiální WM6 Pro upgrade |
Displej | Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\” | Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\” |
Procesor | Qualcomm MSM7200 1. jádro 400MHz, 2. jádro 274MHz |
TI OMAP 850 taktovaný na 201MHz |
Rozměry | 110 x 58 x 15.5 mm | 108 x 58 x 17 mm |
Hmotnost (včetně baterie | 130 gramů | 127 gramů |
Paměť | 128MB SDRAM, 256MB ROM | 64MB RAM, 128MB ROM |
Podporované sítě | UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz) EDGE a GPRS (třída 10) |
GSM (850/900/1800/1900Mhz) EDGE (třída 10), GPRS (třída 10) |
Datové funkce | Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 | Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, USB 1.1 |
GPS | Qualcomm chipset (20 kanálů) | SiRF Star III (20 kanálů) |
Digitální fotoaparát | 3.0MPx (Auto Focus, makro režim) přední kamerka pro videohovory |
1.92Mpx, max. 1600x1200px, možnost natáčet video |
Baterie | Li-Ion 1350 mAh | Li-Ion 1200 mAh |
Pohotovostní režim | 400 hodin | 200 hodin |
Max. doba hovoru | 360 minut v GSM, 300 minut v UMTS | 230 minut |
Slot pro pam. karty | microSD/SDHC | microSD |
Další informace | FM rádio s RDS, skrolovací kolečko, HTC ExtUSB konektor | FM rádio, skrolovací kolečko |
TouchFLO druhé generace
Stejně jako nedávno recenzovaný HTC Touch Dual, i Cruise obsahuje technologii TouchFLO druhé generace. Součástí tohoto rozhraní je několik aplikací, které vylepšují funkce operačního systému a do jisté míry usnadňují jeho ovládání.
Obecně se dá technologie TouchFLO rozdělit do několika subjektů
– HTC Home plugin na obrazovce Dnes
– HTC Cube (rotační \”krychle\”)
– velká nabídka Start + zoom horní stavové lišty
– nový skin aplikace Phone
– Quick list (seznam základních akcí)
– HTC Album (prohlížeč fotografií s podporou gest)
– Audio manager s upraveným skinem
– Comm Manager s upraveným skinem
– fotoaparát s upraveným skinem
– dvě nové softwarové Touch klávesnice (xT9)
– vylepšené kontakty
– podpora skrolování/posouvání pomocí tahu prstem
Video: HTC TouchFLO v akci
HTC Home
Šikovná plugin, která na základní obrazovce zobrazuje aktuální čas, informace o počasí a odkazy na rychlé zástupce (lze nadefinovat). Dále je z ní možné přistupovat do SMS zpráv a historie hovorů, případně si změnit vyzváněcí melodii nebo aktivovat/vypnout tichý profil.
HTC Cube
Rotační \”krychli” je možné vyvolat z kterékoliv nabídky v systému, stačí jednoduše táhnout prstem ze spodní části displeje směrem nahoru. Vyvolání je doprovázeno pěknou animací. Samotný objekt má pouze tři strany, na kterých se zobrazují kontakty včetně fotografií (lze nadefinovat 9 kontaktů), zástupci klíčových aplikací a třetí strana je rezervována třemi odkazy na programy HTC Album, HTC Audio manager a Video. Pokud v Audio manageru přehráváte nějaký soubor, zobrazí se vám jeho název v kostce, odkud můžete skladbu pozastavit nebo přeskočit na další/předchozí. Tahy prstů doprava a doleva otáčejí mezi jednotlivými stranami, tahem odshora dolů HTC Cube opět schováte.
HTC Album
Tento vylepšený prohlížeč obrázků vám dovolí využívat několik pohybových gest při práci s obrázky. Pohybem doprava nebo doleva se přepínáte mezi jednotlivými obrázky, krouživým tahem vyvoláte funkci zoom (lze použít i rotační kolečko), půlkruhem s obrázkem rotujete a pokud prst na displeji přidržíte déle, můžete se zvětšeným obrázkem snadno posouvat. Jednoduchým kliknutím pak vyvoláte menu, ze kterého se můžete přepnout do náhledu všech snímků nebo si můžete nechat zobrazit doprovodné informace o souboru.
HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť. Společně s Audio Managerem můžete využívat jednoduchý záznamník Voice Recorder.
QuickList
V nastavení telefonu je možné upravit chování klávesy pro ukončení hovoru, respektive jejího dlouhého stisku. Můžete si tedy vybrat, zde se při této akci chcete odpojit od datových přenosů, aktivovat tichý profil a nebo vyvolat právě nabídku QuickList. Ta obsahuje několik odkazů, pomocí kterých lze aktivovat letadlový režim, nastavit vibrace nebo uzamknout zařízení.
Velká nabídka Start
V nastavení systému lze aktivovat zvětšení nabídky Start, rozdílu si můžete všimnout na přiložených screenshotech. Jednotlivé položky jsou o něco větší a mnohem snadněji přístupné pro vaše prsty. Pokud tuto funkci zapnete, aktivuje se automaticky i přiblížení horní stavové lišty – stačí klepnout do oblasti statusových ikonek a ihned se objeví bublina se zvětšenými symboly.
Velká a klasická nabídka Start
Touch keyboard
Pro rychlejší psaní připravil výrobce dvě softwarové klávesnice, které mají speciálně upravená tlačítka pro snadné psaní pomocí prstů. První varianta (12) připomíná klasickou klávesnici z mobilních telefonů, druhá (20) se pak hodí spíše pro psaní se slovníkem xT9, v oficiální verzi však chybí podpora češtiny.
Jde to i bez stylus, ale…
Přeskinování se dotklo i dalších aplikací, jako například Správce komunikace, fotoaparátu nebo Kontaktů. Grafika je lépe optimalizována pro snadné ovládání pomocí prstů, v praxi tedy stačí kliknout na ikonku a stylus můžete nechat odpočívat. Velice pohodlné a návykové je i skrolování pomocí tahů prsty. Rychle se dá takto listovat například v Kontaktech (tam přibyla i boční lišta s abecedním seznamem), v nabídce Start nebo v internetovém prohlížeči.
Celkově mě TouchFLO příjemně překvapilo a rychle jsem si na něj zvykl, spoustu základních úkonů můžete provádět bez nutnosti vytahovat stylus, avšak v dalších úrovních systému se vytažení stejně nevyhnete. Rotační kostka je sice efektní, ale po pár dnech vás omrzí, hojně jsem ale využíval skrolování v nabídkách či gesta v HTC Album. Když jsem se s Cruise loučil a vrátil se zpět ke své M700, marně jsem tahal prst po displeji s nadějí, že se něco stane :-) .
Bonusový software
Kromě bohaté nabídky \”touch” aplikací v telefonu najdeme i několik dalších programů, které nejsou standardní součástí operačního systému.
Opera Mobile 8.65
Opera Mobile je společně s Tom Tomem asi nejvíce hodnotný software, který výrobce s telefonem dodává. Opera je dle mého názoru mnohem lepší než vestavěný Internet Explorer. Podporuje otevření více oken, je rychlejší, lépe přizpůsobuje obsah stránky rozměrům displeje a celkově se mi s ní mnohem lépe pracuje. Opera je v systému nastavena jako defaultní prohlížeč, což lze ale v případě potřeby změnit.
SPB GPRS Monitor
Velice užitečná aplikace, která slouží k měření přenesených dat přes GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA. Program dokáže na základě vložených dat počítat cenu za aktuálně přenášená data, nabízí bohatou statistiku a přehledné grafy přenosu dat.
Sprite Backup
Kompletní záloha systému se vždycky hodí, a právě pro tyto účely je v zařízení připravený Sprite Backup. Aplikace dokáže zálohovat různé části operačního systému (složku Dokumenty, e-maily, SMS zprávy, obsah paměťové karty a spousty dalších adresářů).
HTC Task Manager 1.5
Task Manager dokáže zobrazit aktuálně spuštěné procesy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat. Dále umí změnit funkci křížku v pravém horním rohu pro dlouhý a krátký stisk. Například lze nastavit, že při kliknutí se aplikace minimalizuje, při přidržení ukončí.
Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.
RSS Hub
Pokud používáte RSS kanály, můžete je stahovat pomocí jednoduché RSS čtečky. Ta dovoluje servery třídit do skupin a případně text stahovat pro pozdější offline prohlížení.
Connection setup
Po vzoru jiných výrobců nyní nalezneme v nových komunikátorech HTC aplikaci, která vám pomůže s nastavením datových účtů a MMS zpráv. Program se při prvním spuštění zařízení automaticky zeptá, zda chcete provést automatickou konfiguraci, v případě potřeby je ale možné Connection setup vypnout (například pokud si chcete datové profily nastavit ručně).
Esmertec JAVA Manager
Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Oproti TyTNovi II, kde jsem se nad jeho použitelností trochu rozčiloval, doznal u Cruise kladných změn. Bez problémů s ním funguje Opera Mini 4 a konečně reaguje i na pohyb prsty, fungovala mi i aplikace SMS Grátis od Vodafonu. Na spuštění náročnějších midletů (JAVA 3D) si ale budeme muset zajít chuť.
Celkové hodnocení
Sám jsem dlouhou dobu preferoval spíše komunikátory s vlastní hardwarovou klávesnicí, a až donedávna jsem považoval Kaisera za své budoucí možné zařízení, nicméně po několika týdnech strávených s Cruise jsem si dokázal zvyknout i na psaní pomocí softwarové klávesnice a celkově jsem byl s přístrojem nadmíru spokojen. Cruise disponuje výborným výkonem a především dostatkem operační paměti RAM, která bude v nadcházejících Windows Mobile komunikátorech hrát velkou roli, a Cruise má v tomto ohledu velice dobře našlápnuto. Pochválit jej musím i za citlivý GPS přijímač, kvalitní fotoaparát a datovou výbavu; s telefonem nebudete mít problém připojit se na internet opravdu odkudkoliv, ještě lépe na tom budou uživatelé, kteří se nacházejí v místech pokrytých sítěmi třetí generace.
Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích recenze, Cruise a TyTN II jsou hardwarově zcela totožné modely, ve prospěch TyTNa hraje hardwarová klávesnice, ve prospěch Cruise naopak svěží design a rozměry, plná podpora TouchFLO a v neposlední řadě i nižší cena. Ta se v době recenzování pohybovala okolo částky 13 000,- Kč včetně DPH. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.
Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.