Recenze Pocket PC HTC Touch Cruise

Velká recenze Pocket PC se 128MB RAM, GPS, Wi-Fi, UMTS/HSDPA, 3MPx fotoaparátem a technologií TouchFLO

-První vlaštovkou společnosti HTC pro letošní rok je model Touch Cruise. Jedná se o výborně vybavený komunikátor s poslední verzí operačního systému Windows Mobile 6 Professional, rychlým 400MHz procesorem, GPS přijímačem a nikterak nezaostává ani co se datové komunikace týká. Nalezneme u něj jak bezdrátové Wi-Fi a Bluetooth moduly, tak i podporu sítí třetí generace. Třešničkou na dortu je ovládací rozhraní TouchFLO, které nabízí zajímavé řešení pro snadnější ovládání operačního systému.

Za zapůjčení přístroje děkuji internetovému obchodu AH Mobile s.r.o. . Testovaný vzorek obsahoval finální verzi ROM s označením 1.25.405.1 (z 11.12.2007).Při prvním spuštění zařízení se objeví obrazovka, ve které máte na výběr, zda chcete instalovat českou nebo zachovat stávající anglickou lokalizaci. Během testování jsem několik dní používal právě naši mateřštinu a poté jsem vyzkoušel i původní anglickou verzi. Čeština Cruise nikterak výrazně nezpomaluje, avšak s angličtinou se mi přístroj jevil o něco svižnější.

Klady (+)
rychlý procesor
128MB RAM
GPS, Wi-Fi, 3MPx fotoaparát
konstrukce a design
ovládání pomocí TouchFLO
FM rádio 
 
Zápory (-)
nižší multimediální výkon
kryt je náchylný na otisky
menší počet funkčních kláves 

Zobrazit kompletní hardwarové parametry v našem Katalogu.

 

Obsah balení
– HTC Touch Cruise
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1350mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset + molitanové polštářky
– anglický uživatelský manuál (+ český na CD)
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– 3 CD-ROM disky

Podobně jako všechny nové modely od HTC, se i Touch Cruise dodává v luxusní černé krabici. Ta je rozdělena do dvou pater, v horním, které je odděleno pěnovou přepážkou, je zasazený samotný komunikátor, a pod ním se nachází zbytek příslušenství.

- - -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávané pouzdro působí sportovním dojmem, přístroj do něj skvěle pasuje, ovšem řada uživatelů brzy sáhne po jiném řešení, jelikož pouzdro není možné nikterak uchytit za opasek, chybí mu jakýkoliv klips a celý povrch je dokonale hladký. Pouzdro je vyrobeno z pevné kůže a uvnitř je vystláno jemným plyšem, pro zpevnění je jeho okraj lemován švem. Horní stranu rovněž nelze nikterak uzavřít, přesto z něj telefon sám od sebe nevypadne, jelikož je velice těsné.

Z počátku jsem k dodávaným sluchátkům přistupoval trochu skepticky. Myslel jsem si, že budou stejná, jako u nedávno recenzovaného HTC TyTNa II, nicméně zde je kvalita mnohem lepší. Zvuk lze ještě vyladit pomocí systémového ekvalizéru, ten je ale funkční pouze pokud připojíte sluchátka, pro zvuk z reproduktoru jej není možné použít. Stereo headset se připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se zasouvá i synchronizační kabel nebo nabíječka. Kvůli tomu není možné například poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet, i když je možné od HTC zakoupit speciální redukci/rozdvojku. Na tenkém kablíku sluchátek nalezneme úzký plastový váleček, na kterém je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru, mikrofon a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít kabel uchytit například za košili, můžete k tomu využít malé plastové spony. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky.

- - -

Stylusy naleznete v balení dva, a oba jsou klasické konstrukce, nejsou tedy výsuvné-teleskopické. Tělo je vyrobeno z lehkého kovu, hrot a špička z plastu. Stylus je velice lehký a dobře se s ním pracuje. Li-ion baterie má kapacitu 1350mAh a při běžném používání vám s ní telefon vydrží i tři dny na jedno nabití, což je kapesních počítačů velice dobrá hodnota. Je jasné, že pokud budete využívat datových přenosů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Já jsem zpravidla dobíjel obden, přičemž denně jsem uskutečnil cca 20 minut hovorů v GSM síti, zhruba hodinu poslouchal hudbu, připojil se do Wi-Fi sítě a v průběhu dne vyřizoval e-mailovou korespondenci přes GPRS/EDGE (+ surfování na internetu). Když jsem přístroj používal jako GPS navigaci v automobilu, vydržel mi přístroj na jedno nabití necelých 7 hodin. Podsvícení displeje jsem měl nastaveno na minimální hodnotu a GSM modul byl aktivní. Navigaci se budu podrobněji věnovat v dalších kapitolách recenze.

- - -

Na prvním CD „Začínáme“ naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync a také trial verzi Microsoft Outlook 2007, druhý disk nabízí navigační software TomTom 6 s možností stáhnout si mapu jednoho města zdarma, zálohovací nástroj Sprite Backup Tool a GPRS Monitor pro měření přenesených dat. V balení jsem měl přiložené ještě třetí disk, který obsahoval český manuál ve formátu PDF.

 

Konstrukce, provedení a design
Cruise je zařízení mnoha tváří a osobně mě z oficiálních renderů po designové stránce příliš nezaujal. To se ale změnilo, jakmile jsem v rukou držel skutečné zařízení. Na fotografiích přístroj může působit nudným a nevýrazným dojmem, avšak v reálu Cruise díky lesklému povrhu působí neskutečně elegantně. Náchylnost na usazení otisků je věcí druhou, celkově má ale Cruise co do sebe a svým vzhledem dokáže zaujmout i ve vašem okolí. Kryt telefonu je z velké části vyroben z tmavého plastu s biologickou úpravou na povrchu, některé prvky jsou zvýrazněny stříbrně a tato barva rovněž převládá na přední části v okolí displeje. Touch Cruise není nikterak velké zařízení, výrobci se veškeré funkce podařilo vtěsnat do krabičky o rozměrech 110 x 58 x 15.5 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na přijatelných 130 gramech včetně baterie. U produktů HTC bývá dílenské zpracování vždy velice dobré, a ani Cruise na tom není jinak. Jediným pohyblivým dílem je kryt baterie na zadní straně, i ten je však uchycen velice pevně a nikde nic nevrže.

- -

Cruise patří do rodiny \“touch“ komunikátorů, kam patří ještě modely HTC Touch (Enhanced) a Touch Dual. Charakteristickými prvky všech tří prezentovaných zařízení je displej, který se nachází v jedné rovině s předním krytem, což usnadňuje ovládání systému pomocí prstů a rovněž snazší využívání technologie TouchFLO. Klasické kapesní počítače mají displej vždy několik milimetrů zapuštěný, modely ze série Touch se však rozhodly vykročit jiným směrem, a dle mého názoru je toto konstrukční uzpůsobení zdařilé. Malý problém nastává pouze při nanesení ochranné fólie na displej, jelikož ta je díky pozici displeje daleko více náchylná na nechtěné odlepení, než u telefonů se zapuštěným displejem, naštěstí výrobce ke Cruise dodává fólii, která přesně vyplní celý přední prostor, přesto bych doporučil dávat na ni větší pozor, jelikož stačí jen malé zachycení o roh fólie, a už se z části odlepí a dostanou se pod ni nečistoty.

- -

Displej nabízí standardní QVGA rozlišení, úhlopříčku 2.8″ a dokáže zobrazit 65k barevných odstín. Okolí displeje je lemováno šedivým pruhem, na kterém se ve spodní části blyští logo výrobce. Nad displejem se uprostřed nachází malý otvor pro telefonní reproduktor a nezapomnělo se ani na dvojici signalizačních diod. Ty informují o aktivním telefonním modulu, Wi-Fi, GPS navigaci, Bluetooth nebo zmeškaných událostech. V pravém rohu se v kruhovém otvoru nachází čočka přední VGA kamery; tu můžete použít jak pro zachycování autoportrétů, tak především pro videohovory. Pod displejem se nachází ovládací kolečko a čtveřice tlačítek. Všechna tlačítka jsou zasazena do jednoho kovového dílu a odlišeny jsou pouze malými ikonkami, oddělovací linky nebo jiné zvýrazňovací prvky bychom hledali marně. Ze začátku jsem při používání těchto kláves trochu tápal, jelikož jsem byl z předešlých zařízení zvyklý vše nahmatávat poslepu. Po několika dnech už jsem ale s přístupem k jednotlivým klávesám neměl žádný problém, orientaci vám navíc usnadní vystouplé kolečko. První dvě klávesy (příjem a ukončení hovoru) není možné nikterak předefinovat, zbývající dvě (GPS, Internet Explorer) lze ale v nastavení systému snadno přemapovat. Postrádám zde pouze tlačítko Ok, se kterým by bylo možné rychleji potvrzovat dialogy a minimalizovat aplikace.

- -

- -

Ovládací kolečko je velice dobře vyřešeno. Můžete s ním otáčet v obou směrech a rychle se pohybovat v systémových nabídkách, kontaktech nebo v rozepsaném textu. Kolečko ale zároveň slouží jako čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, jednoduše geniální a rychle si na tuto kombinaci navyknete. Uvnitř je kolečko podsvíceno bílou diodou, díky které se ve tmě pod displejem rozzáří nenápadný prstýnek. Je škoda, že výrobce zapomněl na světlocitlivý senzor, pomocí kterého by se automaticky mohlo regulovat podnícení tlačítek a kolečka.

- -

- -

Zadní straně dominuje objektiv 3MPx fotoaparátu, který je zvýrazněn stříbrným kroužkem. Nad ním se pod gumovou záslepkou nachází konektor pro připojení externí GPS antény. Součástí odnímatelného krytu baterie je malé sklíčko, které najde uplatnění při pořizování autoportrétu. Obě boční strany jsou zvýrazněny stříbrnou linkou, do které jsou zasazeny další ovládací prvky. Na levém boku to je pouze posuvník pro regulaci hlasitosti a klávesa pro spouštění hlasového ovládání (lze předefinovat), na protějším – pravém, pak tlačítko pro spuštění fotoaparátu, které je nepatrně vystouplé. Několik centimetrů pod ním se pod nenápadnou záslepkou nachází otvor pro paměťové karty typu micro SD/SDHC.

- - -

Horní hrana je osazena pouze tlačítkem Power, které se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, přesto je na dotek velice dobře přístupné. Do spodní části výrobce umístil synchronizační miniUSB (ExtUSB) konektor, malý otvor pro provedení softwarového restartu a rovněž výřez pro provléknutí poutka. V pravém rohu se nachází zdířka pro stylus, který je v ní dostatečně pevně uchycený a ani po několika týdnech testování mechanismus nevykazoval znatelnější známky opotřebení.
Sečteno a podtrženo, Touch Cruise je velice pěkné a výborně zpracované zařízení. Je škoda, že se zapomnělo na již zmíněné tlačítko Ok nebo některé z dalších funkčních kláves, místo pro ně by se na těle komunikátoru určitě našlo a tyto klávesy by alespoň dokázaly zaplnit prázdná místa na krytu.

- - -

Videopohled na HTC Touch Cruise

 

Operační systém, technické parametry, výkon
HTC Touch Cruise obsahuje zcela stejný chipset a hardware (procesor, paměť, grafický čip, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, fotoaparát), jako zmíněný HTC TyTN (Kaiser), a vzhledem k tomu, že benchmarky dopadly u obou modelů téměř totožně, vypůjčil jsem si některé řádky právě z recenze Kaisera. Cruise je oproti TyTNovi II navíc vybaven plnohodnotným rozhraním TouchFLO druhé generace, TyTN II naopak nabízí vlastní hardwarovou klávesnici, která se negativně podepsala na hmotnosti. Pokud si vedle sebe Cruise a TyTNa II postavíte, uvidíte výkonově a funkčně zcela rovnocenná zařízení; HTC díky těmto dvěma modelům dokonale obsadila trh, jelikož oba komunikátory jsou vybaveny všemi důležitými prvky, které si dnešní doba žádá, a zákazník si tak může vybrat, kterému dá přednost; psavce uspokojí právě TyTN II s hardwarovou klávesnicí, tu však spousta uživatelů vůbec nepotřebuje, a proto raději sáhnout třeba po Cruise.

- -

Jak je to vlastně s tím výkonem a chipsetem?
Cruise obsahoval finální verzi ROM (Windows Mobile 6 Professional) a celkově podával velice dobrý výkon. Stěžovat si nemohu ani na stabilitu, která byla stejně jako u TyTNa II výborná. Je vidět, že inženýři v HTC umějí ROM velice dobře vyladit. Na zahraničních serverech i v našem fóru se aktivně diskutuje o výkonnostních problémech, které má Cruise a TyTN II především při vykreslování grafiky. Spekuluje se o dvou problémech, které za nižší výkon mohou. Některé zdroje hovoří, že Cruise (a další Pocket PC využívající chipset Qualcomm MSM 7200) neobsahuje správný ovladač od akcelerátoru ATi Imageon, horší je pak druhé tvrzení, podle kterého v chipsetu akcelerátor vůbec není. Situace je tedy zatím trochu nejasná, pokud by se ale jednalo jen o softwarový problém, stačilo by vypustit novou ROM, ve které by byly integrovány nové ovladače. Pokud ale v chipsetu akcelerátor fyzicky chybí, bude problém daleko větší a především neřešitelný.

V oficiální dokumentaci chipsetu (blokové schéma) grafický akcelerátor nalezneme, výrobci samotní (Qualcomm a HTC) ale tvrdí pravý opak. Trochu úsměvně pak působí vyjádření HTC, která prý nové komunikátory neprezentuje jako multimediální zařízení, avšak v oficiálních specifikacích nechybějí věty jako \“excelentní multimediální výkon“ či \“vysoký výkon při přehrávání multimédií\“. Rovněž společnost Qualcomm své chipsety prezentuje jako velice výkonné v oblasti multimédií, a chipsety ze série 7200 jsou vůbec první, které v sobě fyzicky kombinují dva procesory – jeden pro operační systém a telefonní moduly, a druhý právě pro akceleraci při přehrávání multimediálního obsahu.

-

Nerad bych zde v recenzi šířil nějaký flame, faktem ale je, že například při navigaci se vykreslování mapy trochu seká, a rovněž při přehrávání videa ve VGA rozlišení má Cruise velké problémy. Rovněž při používání fotoaparátu se ve špatných světelných podmínkách obraz výrazně trhá, k čemuž by u moderního chipsetu opravdu nemělo docházet. Během hraní her jsem ale nic podobného nezaznamenal a ať už je tvrzení výrobce a znepřátelených zákazníků jakékoliv, Cruise nabízí dostatečný výkon. Je škoda, že jeho možnosti nejsou využity na maximum, proto nezbývá doufat, že se jedná pouze o softwarový problém, který by v budoucnu vyřešila nová ROM.

- -

- -

Procesor
O procesoru a chipsetu již bylo napsáno dost, doplním snad jen, že zmíněné dvě procesorové jednotky pracují na frekvencích 400MHz a druhá na 274MHz (ta se používá pro akceleraci videa či pro obsluhu hardwarových periférií, jako UMTS modul, Wi-Fi, Bluetooth, GPS nebo fotoaparát). Pokud nyní nebudu hodnotit grafický výkon, je rychlost procesoru dostatečná, Cruise si přitom zachoval poměrně dobrou výdrž. Poměr mezi výkonem a výdrží je tedy téměř ideální.

Naměřené hodnoty v programu SPB Benchmark
-

Díky dostatečně velké operační paměti RAM není vůbec problém mít na pozadí spuštěných několik desítek aplikací, včetně internetového prohlížeče, přehrávače hudby nebo e-mailového klienta; přístroj bude i v takovém případě reagovat velice svižně – kombinace rychlého CPU a velké RAM dělá divy. Co se týče přehrávání videa, snímek v rozlišení 320×240px při 30FPS za vteřinu nedělal komunikátoru vůbec žádné problémy, s VGA rozlišením si ale opravdu neporadí.

Paměť
U 90% zařízení, která jsou dnes na našem trhu dostupná, najdeme operační paměť RAM s kapacitou 64MB. Není to málo, ale pro potřeby dnešních aplikací tato hodnota již pomalu přestává stačit. Toho jsou si zřejmě velice dobře vědomi i pánové v HTC, a Cruise konečně dostal do vínku 128MB RAM. Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, s takovou kapacitou je práce v operačním systému o poznání svižnější, a to i při více spuštěných aplikacích. Paměť ROM má kapacitu 256MB, avšak poměrnou část si z ní ukousne samotný operační systém (stejně jako po nastartování z RAM), při prvním spuštění (WWE ROM bez CZ lokalizace) je uživateli přístupných pouze 87MB pro uživatelská data a 63MB RAM pro běh aplikací; TyTN II byl v tomto ohledu o něco lepší (127MB ROM/71MB RAM). Vnitřní paměť pravděpodobně velice rychle zaplníte, a proto bude potřeba poohlédnout se po nějaké paměťové kartě. Cruise si rozumí s microSD/SDHC kartami. Otestoval jsem v něm klasickou 2GB microSD kartu a rovněž 4GB microSDHC kartu, a nikde se neobjevily žádné komplikace. Při kopírování dat na paměťovou kartu se rychlost zápisu pohybovala okolo 385kB/sec (při přenosu přes Windows Mobile Device Center, respektive WinCE plugin pro Total Commander).

-

Displej
Dotykový displej nabízí standardní QVGA rozlišení (240×320px), jeho úhlopříčka je 2.8″ a dokáže zobrazit 65 534 barevných odstínů. Spousta uživatelů v diskuzích vytýká právě chybějící QVGA displej; je pravda, že VGA rozlišení by takovému high-endovému komunikátoru slušelo daleko více, ale pro úhlopříčku 2.8″ je QVGA zcela dostačující, a celkově musím displej u Cruise pochválit. Jeho svítivost je dostatečná, intenzitu lze samozřejmě regulovat v několika stupních nezávisle pro napájení z baterie nebo ze sítě, úplně ztlumit jej ale nelze. Čitelnost na přímém sluníčku je o něco horší, v takových situacích pomůže snížení svítivosti na minimální hodnotu. Displej u mnou testovaného kousku měl malý nádech do žluta a barvy působily příliš studeně, nejedná se ale o problém všech kusů, jelikož jsem měl později možnost vyzkoušet i jiný, a ten tímto neduhem netrpěl.

-

Telefonní část, datové přenosy, připojení
Komunikační schopnosti HTC Touch Cruise jsou na výborné úrovni, přístroj je totiž možné používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA sítích. GSM modul je quad-bandový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 10). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 3,6Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps. Vzhledem ke svému bydlišti jsem nemohl použitelnost v sítích třetí generace otestovat, proto budu vycházet z hodnot, které mi poskytl náš čtenář uiqjirka se svým TyTNem II, u Cruise by situace měla být shodná – v místech s horším pokrytím UMTS se rychlost stahování během celého dne pohybuje stabilně okolo 95-105kB/sec, což je velice dobré. Cruise lze díky speciální aplikaci použít i jako UMTS/HSDPA modem k vašemu PC.

- -

Během telefonního hovoru je zvuk čistý a hlasitost dostatečná. Ani protější strana si během hovoru nestěžovala na žádné rušení nebo jiné nedostatky. V případě potřeby je možné aktivovat hlasité handsfree, zvuk pak bude vycházet z reproduktoru na zadní straně telefonu, při maximální hlasitosti zvuk z reproduktoru nepříjemně drnčel. Pokud chcete šetřit akumulátor a telefon budete často připojovat k počítači, můžete si v nastavení vypnout nabíjení během připojení, synchronizace ale zůstane i nadále funkční.

Bezdrátové technologie
Ani v tomto směru Cruise nijak nezaspal dobu, nabízí totiž jak Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR/A2DP), tak i Wi-Fi 802.11b/g. Přes Bluetooth lze velice snadno synchronizovat s PC, připojit stereo sluchátka, odesílat soubory nebo sdílet složku se soubory ostatním zařízením. Bluetooth jsem otestoval s několika dalšími Pocket PC (E-TEN M800, Mobinote G800) a se stereo reproduktorem Just Mobile Bluetune, a nikde jsem nenarazil na žádné komplikace, vše fungovalo korektně. Pokud vlastníte Bluetooth tiskárnu, můžete si přímo z telefonu vytisknout e-maily a další textové dokumenty.

Výtky nemám ani k integrovanému Wi-Fi modulu; připojení do WPE/WPA zabezpečených sítí bylo po vyplnění potřebných údajů úspěšné a stěžovat si nemohu ani na kvalitu signálu. Tam, kde jsem zvyklý se připojovat se svým notebookem i jinými kapesními počítači, jsem se bez problémů připojil i s Cruise. Ve srovnání s TyTNem II mi Cruise přijde o něco více citlivější na bezdrátový signál a ve stejných pozicích indikoval znatelně více signálu.

GPS navigace
Touch Cruise uspokojí i příznivce GPS navigace, výrobce jej totiž osadil dostatečně citlivým čipem, který je integrovaný přímo v chipsetu od Qualcommu, a podle dostupných specifikací by se mělo jednat o ještě citlivější modul, než jakým je SiRF Star III (což mohu z praxe potvrdit). Přímo v balení naleznete CD s navigačním software Tom Tom Navigator ve verzi 6, a rovněž možnost stáhnout si do něj zdarma mapu jednoho města. Rychlost zaměření a fixace pozice mě příjemně překvapila, po prvním spuštění a konfiguraci navigačního software (pro TomTom defaultně Jiná NMEA, COM4, rychlost 57600) trvala fixace zhruba 30 vteřin. Když jsem GPS zkoušel v centru města, trvalo zachycení satelitů o něco déle (45 – 60 vteřin), v husté městské zástavbě byla moje pozice dokonce zaměřena až téměř po dvou minutách; záleží ale na spoustě aspektů, například množství domů v okolí nebo počtu rušivých elementů.

- -

Pokud chcete fixaci pozice urychlit, můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne aktuální informace o satelitech z internetu (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA).

-

FM rádio
Přímo v telefonu nalezneme aplikaci pro ovládání FM rádia, kterému nechybí ani podpora RDS (neplést s GPS a TMC). Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte. Kvalita příjmu rádiového signálu je velice dobrá, v aplikaci si samozřejmě můžete uložit své oblíbené stanice, nechat si automaticky vyhledat dostupné nebo využít funkci jemného/ručního ladění.

Fotoaparát
Na zadní straně telefonu najdeme objektiv 3MPx fotoaparátu s Autofocusem, tomu nechybí ani podpora režimu makro. Je ale škoda, že výrobce zapomněl na přisvětlovací diodu, která by své uplatnění v horších světelných podmínkách určitě našla. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px (formát JPG, BMP), a v případě potřeby lze v nastavení fotoaparátu vybrat rozlišení nižší. Kvalita výsledných snímků je velice dobrá; fotografie jsou pěkně ostré, i když v základním nastavení je intenzita jasu poměrně vysoká. Při nedostatečném světle jsou fotky trochu méně vyhlazené a objevuje se celkem znatelný šum, rovněž rychlost vykreslování ve tmě rapidně klesá. Focení textu není pro telefon žádný problém, snadno si s ním vyfotíte například jízdní řád nebo důležitý odstavec z nějaké publikace.

- - -

Pokud chcete vyfotit snímek, je potřeba tlačítko pro obsluhu fotoaparátu přidržet – přístroj zaostří, což je signalizováno zvukovým efektem, a až poté domáčknutím zachytíte fotografii. Při dostatku světla je optika poměrně rychlá, při focení ve tmě ale bude ostřit klidně i několik vteřin. Stejná situace nastává i při natáčení videa, za jasného dne lze pořídit poměrně ostré a plynulé snímky (max. rozlišení je 320×240px, formát 3GP), avšak v horších světelných podmínkách je kamera téměř nepoužitelná.

- -

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velice dobře přizpůsobena ovládání pomocí prstů, na základní obrazovce vidíte aktuální režim (k dispozici jsou i další – Panorama, Sport, Burst), nastavené rozlišení, počet snímků podle volné paměti, vyvážení bílé, blesk a další položky. K dispozici je i digitální zoom, ovšem snímky pořízené s přiblížením nejsou příliš kvalitní.

- - -

Všechny snímky si můžete prohlédnout v naší Galerii.

 

Srovnávací tabulka     
  HTC Touch Cruise HTC P3300 (Artemis)
Obrázek 

 

Operační systém WM6 Professional WM 5.0 Phone edition AKU2.3, oficiální WM6 Pro upgrade
Displej Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\“ Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\“
Procesor Qualcomm MSM7200
1. jádro 400MHz, 2. jádro 274MHz
TI OMAP 850 taktovaný na 201MHz
Rozměry 110 x 58 x 15.5 mm 108 x 58 x 17 mm
Hmotnost (včetně baterie 130 gramů 127 gramů 
Paměť 128MB SDRAM, 256MB ROM 64MB RAM, 128MB ROM 
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10)
GSM (850/900/1800/1900Mhz)
EDGE (třída 10), GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, USB 1.1
GPS Qualcomm chipset (20 kanálů) SiRF Star III (20 kanálů)
Digitální fotoaparát 3.0MPx (Auto Focus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
1.92Mpx, max. 1600x1200px, možnost natáčet video
Baterie Li-Ion 1350 mAh Li-Ion 1200 mAh 
Pohotovostní režim 400 hodin 200 hodin 
Max. doba hovoru  360 minut v GSM, 300 minut v UMTS 230 minut 
Slot pro pam. karty microSD/SDHC microSD 
Další informace FM rádio s RDS, skrolovací kolečko, HTC ExtUSB konektor FM rádio, skrolovací kolečko

 

TouchFLO druhé generace
Stejně jako nedávno recenzovaný HTC Touch Dual, i Cruise obsahuje technologii TouchFLO druhé generace. Součástí tohoto rozhraní je několik aplikací, které vylepšují funkce operačního systému a do jisté míry usnadňují jeho ovládání.

- -

Obecně se dá technologie TouchFLO rozdělit do několika subjektů
– HTC Home plugin na obrazovce Dnes
– HTC Cube (rotační \“krychle\“)
– velká nabídka Start + zoom horní stavové lišty
– nový skin aplikace Phone
– Quick list (seznam základních akcí)
– HTC Album (prohlížeč fotografií s podporou gest)
– Audio manager s upraveným skinem
– Comm Manager s upraveným skinem
– fotoaparát s upraveným skinem
– dvě nové softwarové Touch klávesnice (xT9)
– vylepšené kontakty
– podpora skrolování/posouvání pomocí tahu prstem

Video: HTC TouchFLO v akci

HTC Home
Šikovná plugin, která na základní obrazovce zobrazuje aktuální čas, informace o počasí a odkazy na rychlé zástupce (lze nadefinovat). Dále je z ní možné přistupovat do SMS zpráv a historie hovorů, případně si změnit vyzváněcí melodii nebo aktivovat/vypnout tichý profil.

-

HTC Cube
Rotační \“krychli“ je možné vyvolat z kterékoliv nabídky v systému, stačí jednoduše táhnout prstem ze spodní části displeje směrem nahoru. Vyvolání je doprovázeno pěknou animací. Samotný objekt má pouze tři strany, na kterých se zobrazují kontakty včetně fotografií (lze nadefinovat 9 kontaktů), zástupci klíčových aplikací a třetí strana je rezervována třemi odkazy na programy HTC Album, HTC Audio manager a Video. Pokud v Audio manageru přehráváte nějaký soubor, zobrazí se vám jeho název v kostce, odkud můžete skladbu pozastavit nebo přeskočit na další/předchozí. Tahy prstů doprava a doleva otáčejí mezi jednotlivými stranami, tahem odshora dolů HTC Cube opět schováte.

- -

HTC Album
Tento vylepšený prohlížeč obrázků vám dovolí využívat několik pohybových gest při práci s obrázky. Pohybem doprava nebo doleva se přepínáte mezi jednotlivými obrázky, krouživým tahem vyvoláte funkci zoom (lze použít i rotační kolečko), půlkruhem s obrázkem rotujete a pokud prst na displeji přidržíte déle, můžete se zvětšeným obrázkem snadno posouvat. Jednoduchým kliknutím pak vyvoláte menu, ze kterého se můžete přepnout do náhledu všech snímků nebo si můžete nechat zobrazit doprovodné informace o souboru.

- -

HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť. Společně s Audio Managerem můžete využívat jednoduchý záznamník Voice Recorder.

-

QuickList
V nastavení telefonu je možné upravit chování klávesy pro ukončení hovoru, respektive jejího dlouhého stisku. Můžete si tedy vybrat, zde se při této akci chcete odpojit od datových přenosů, aktivovat tichý profil a nebo vyvolat právě nabídku QuickList. Ta obsahuje několik odkazů, pomocí kterých lze aktivovat letadlový režim, nastavit vibrace nebo uzamknout zařízení.

- -

Velká nabídka Start
V nastavení systému lze aktivovat zvětšení nabídky Start, rozdílu si můžete všimnout na přiložených screenshotech. Jednotlivé položky jsou o něco větší a mnohem snadněji přístupné pro vaše prsty. Pokud tuto funkci zapnete, aktivuje se automaticky i přiblížení horní stavové lišty – stačí klepnout do oblasti statusových ikonek a ihned se objeví bublina se zvětšenými symboly.

- -

- -
Velká a klasická nabídka Start

Touch keyboard
Pro rychlejší psaní připravil výrobce dvě softwarové klávesnice, které mají speciálně upravená tlačítka pro snadné psaní pomocí prstů. První varianta (12) připomíná klasickou klávesnici z mobilních telefonů, druhá (20) se pak hodí spíše pro psaní se slovníkem xT9, v oficiální verzi však chybí podpora češtiny.

- -

Jde to i bez stylus, ale…
Přeskinování se dotklo i dalších aplikací, jako například Správce komunikace, fotoaparátu nebo Kontaktů. Grafika je lépe optimalizována pro snadné ovládání pomocí prstů, v praxi tedy stačí kliknout na ikonku a stylus můžete nechat odpočívat. Velice pohodlné a návykové je i skrolování pomocí tahů prsty. Rychle se dá takto listovat například v Kontaktech (tam přibyla i boční lišta s abecedním seznamem), v nabídce Start nebo v internetovém prohlížeči.

-

Celkově mě TouchFLO příjemně překvapilo a rychle jsem si na něj zvykl, spoustu základních úkonů můžete provádět bez nutnosti vytahovat stylus, avšak v dalších úrovních systému se vytažení stejně nevyhnete. Rotační kostka je sice efektní, ale po pár dnech vás omrzí, hojně jsem ale využíval skrolování v nabídkách či gesta v HTC Album. Když jsem se s Cruise loučil a vrátil se zpět ke své M700, marně jsem tahal prst po displeji s nadějí, že se něco stane :-) .

 

Bonusový software
Kromě bohaté nabídky \“touch“ aplikací v telefonu najdeme i několik dalších programů, které nejsou standardní součástí operačního systému.

Opera Mobile 8.65
Opera Mobile je společně s Tom Tomem asi nejvíce hodnotný software, který výrobce s telefonem dodává. Opera je dle mého názoru mnohem lepší než vestavěný Internet Explorer. Podporuje otevření více oken, je rychlejší, lépe přizpůsobuje obsah stránky rozměrům displeje a celkově se mi s ní mnohem lépe pracuje. Opera je v systému nastavena jako defaultní prohlížeč, což lze ale v případě potřeby změnit.

-

SPB GPRS Monitor
Velice užitečná aplikace, která slouží k měření přenesených dat přes GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA. Program dokáže na základě vložených dat počítat cenu za aktuálně přenášená data, nabízí bohatou statistiku a přehledné grafy přenosu dat.

Sprite Backup
Kompletní záloha systému se vždycky hodí, a právě pro tyto účely je v zařízení připravený Sprite Backup. Aplikace dokáže zálohovat různé části operačního systému (složku Dokumenty, e-maily, SMS zprávy, obsah paměťové karty a spousty dalších adresářů).

HTC Task Manager 1.5
Task Manager dokáže zobrazit aktuálně spuštěné procesy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat. Dále umí změnit funkci křížku v pravém horním rohu pro dlouhý a krátký stisk. Například lze nastavit, že při kliknutí se aplikace minimalizuje, při přidržení ukončí.

- -

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

RSS Hub
Pokud používáte RSS kanály, můžete je stahovat pomocí jednoduché RSS čtečky. Ta dovoluje servery třídit do skupin a případně text stahovat pro pozdější offline prohlížení.

-

Connection setup
Po vzoru jiných výrobců nyní nalezneme v nových komunikátorech HTC aplikaci, která vám pomůže s nastavením datových účtů a MMS zpráv. Program se při prvním spuštění zařízení automaticky zeptá, zda chcete provést automatickou konfiguraci, v případě potřeby je ale možné Connection setup vypnout (například pokud si chcete datové profily nastavit ručně).

Esmertec JAVA Manager
Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Oproti TyTNovi II, kde jsem se nad jeho použitelností trochu rozčiloval, doznal u Cruise kladných změn. Bez problémů s ním funguje Opera Mini 4 a konečně reaguje i na pohyb prsty, fungovala mi i aplikace SMS Grátis od Vodafonu. Na spuštění náročnějších midletů (JAVA 3D) si ale budeme muset zajít chuť.

 

Celkové hodnocení
Sám jsem dlouhou dobu preferoval spíše komunikátory s vlastní hardwarovou klávesnicí, a až donedávna jsem považoval Kaisera za své budoucí možné zařízení, nicméně po několika týdnech strávených s Cruise jsem si dokázal zvyknout i na psaní pomocí softwarové klávesnice a celkově jsem byl s přístrojem nadmíru spokojen. Cruise disponuje výborným výkonem a především dostatkem operační paměti RAM, která bude v nadcházejících Windows Mobile komunikátorech hrát velkou roli, a Cruise má v tomto ohledu velice dobře našlápnuto. Pochválit jej musím i za citlivý GPS přijímač, kvalitní fotoaparát a datovou výbavu; s telefonem nebudete mít problém připojit se na internet opravdu odkudkoliv, ještě lépe na tom budou uživatelé, kteří se nacházejí v místech pokrytých sítěmi třetí generace.

Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích recenze, Cruise a TyTN II jsou hardwarově zcela totožné modely, ve prospěch TyTNa hraje hardwarová klávesnice, ve prospěch Cruise naopak svěží design a rozměry, plná podpora TouchFLO a v neposlední řadě i nižší cena. Ta se v době recenzování pohybovala okolo částky 13 000,- Kč včetně DPH. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

229 komentářů

 1. Standa (neregistrovaný)

  Hm, jako ppc střední třídy bez klávesnice super. Jeden z mála designů, který se mi konečně líbí. Sympatická je i možnost zakázat nabíjení při spojení s pc, a bonusový software, zvlášť Opera a GPRS Monitor.

  Vidím tam v přehrávači Čajkovského Labutí jezero – Jirko, máš vkus…

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  perfektní recenze ..něco takovýho sem už dlouho nečet, fakt povedený!

  Teď už jenom sehnat těch pár peněz co to stojí

 3. Anonymous (neregistrovaný)

  Taky se přidávám. Velmi pěkná recenze.
  Chosé.

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  Pěkná recenze. U přístroje mi velmi chybí plnohodnotná klávesnice bez které si komunikátor už nedovedu představit.(mám VARIO)

 5. Anonymous (neregistrovaný)

  Zkoušel někdo s tímto přístrojem SIP volání? WM6 by to měly mít integrováno, na internetu jsem viděl nějaké návody, jak to přes registry povolit. Zajímaly by mne však praktické zkušenosti, zda je to normálně integrováno a lze použít klasické vytáčení přes seznam, jak se změní výdrž baterie, pokud je wifi stále zapnuté apod. Sám nyní používám Nokii E60 s integrovaným SIP klientem a je to velice užitečné a uvažuji o nějaké inovaci – bud E51 nebo Cruise.

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Je to krasne zariadenie ale po tom co som si precital clanok na nemenovanom webe o cipoch od ATI tak by som ho nechcel v ziadnom pripade. A je to skoda, mal som na neho zalusk

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Konecne nekdo napsal ze zarizeni od HTC s qualcommem ma nizsi multimedialni vykon… ja mam Kaisera a ten vykon po te graficke strance je HROZNY!!! Jestli HTC nevyda ovladace tak si od jejich firmy nekoupim nikdy nic!
  Uz jen petice o nespokojenosti zakazniku kvuli multimedialnimu vykonu… kde je nejakych 9000 podpisu

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Ten problém s ovladači grafiky je mírně řečeno nafouknutá bublina. Tedy pokud beru v úvahu vlastní zkušenost, kdy na Kaiserovi běhá všechno perfektně rychle a navíc i videa v originál PC kvalitě šlapou na 100%.

 9. Sir Andrew (neregistrovaný)

  S vykonem to slo do kytek z od dob Omapu. ve tride mame 5 PDA – 3x kamosi Vario a jak Qtek 9000 + MDA Compact – Oba moji milacci Varia drti! Compact je uzdedecek a Uni maka ve velkem rozliseni a stejne jsou lepsi! Kde jsouty casy MDA2, MDA3 – to jsou dela do ted! Nejnovejsi neznamena nejlepsi a HTC zaspalo dobu. Podobne je na tom ale i E-Ten, ktereho ROMky nezvladaji VGA… Ze by usnuli na vyvrinech? Chtelo by jim vysvetlit ze mit logo Windows neznamena uspech!

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  Velmi pěkná recenze na velmi špatný přístroj! HTC Kaiser hadra!!

 11. Anonymous (neregistrovaný)

  re: Zkoušel někdo s tímto přístrojem SIP volání?:

  Ja rozjel 802.cz na HTC Artemis. Funguje to, ale slysitelnost druhe strany v HTC je proste zalostna.

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  Hardwarově pěkný přístroj, ale bez klávesnice fakt ne, vyťukávat něco na tom displeji chce trpělivost a pevnou ruku :D to radši s sebou budu tahat své Vario III, už aby mi ho vrátili ze servisu.

 13. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím plzeňského fotografa, fotak foti dobre, se musi nechat :D

 14. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak na tuhle recenzi jsem čekal, a vidím, že se to vyplatilo. Jirko díky, jako vždy perfektně a detailně popsané, jdu do něj a objednávám.

 15. Anonymous (neregistrovaný)

  taky marne hledam nejaky dotazeny WM zarizeni. Ze neni graficky vykon tragedie? videl jsem videa na youtube a navigace se lehce trha (sipka ukazujici polohu vozidla se pohybuje skokove), narozdil od staryho compacta, kde to jede plynule (stejna rychlost auta).
  Ja bych ale uvital, kdyby HTC udelalo nejaky multimedialni WM zarizeni, jestlize tohle podle jejich slov neni. Tzn. 5Mpix(stacil by i ten 3Mpix) fotak s xenonem a AF, klasicky jack konektor a o neco vetsi display by se taky hodil, klidne stejne rozliseni – ale at se na tom lepe pise prsty. Hlavne by ale mohl byt citelny i na slunicku a mit syte barvy, a to i pri pohledu ze stran. No driv nebo pozdeji se dockame.

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokud jej nekdo chcete, tak jej umim za 12300 Kc – CZ zarucak 2 roky
  htccruise@centrum.cz

 17. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, připojuji se ke kladnému hodnocení recenze. Opravdu je (a bude)v prodeji pouze verze se stříbrným okrajem kolem displeje (v jisté reklamě je tmavý)? p.

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  Mel bych par dotazu
  – Esmertec JAVA Manager, RSS hub, Opera .. tyto programy jsou v telefonu predinstalovany, nebo jsou i prilozeny na CD.
  – Esmertec JAVA Manager .. funguje tedy (aplikace nespadnou po startu) bez nutnosti nastavovat anglicke prostredi? Nevite, jaka verze tam je (pripadne link na ni).
  – GPS vs Geocaching .. jak je na tom toto HTC po strance Geocachingu. Jak je to se zapnutim/vypnutim staticke navigace. Otestoval nekdo (spise dotaz na ctenare) jestli na nem funguje Handy Geocaching a pripradne jak jej nastavit?

  Mam tu u sebe jak Kaisera tak Cruise, ale uz ne CD. Diky.

 19. Anonymous (neregistrovaný)

  Dekuji za zatim nejpodrobnejsi recenzi.Uz cca 2 roky „upgraduji“ svoji MPx220 a tento by moh jednim z vyvolenych,ale stale nejsem presvedcen:
  1) audio
  mobil pouzivam hodne jako prehravac, pouzivam programy PocketMusic,Mini Lyrics Magic. Jak je to tedy s audiem:
  – kvalita zvuku (tedy sluchatek a vystupu)
  – moznost pripojeni normal.sluchatek (kolik stoji redukce,dostupnost,funkcnost prijeti hovoru…)
  – pouziti uvedenych programu s omezenou klavesnici (zvyk je zelezna kosile)
  – co umi predinstal prehravac, podpora tagu, lyrics, vlastnich playlistu…

  2) video
  – jake formaty to umi
  – jak zvladne TCPMP s omezenou klavesnici
  – je mozne vybrat vlastni titulky a jak jsou citelne

  Omlouvam se, dotazu bych mel jeste x (GPS, pouziti turistickych navigaci (GPSDAsh), vydrz v terenu, nahradni baterie, filtrovani sms a hovoru, autozmena profilu v zavislosti na case… takovych programu mam desitky,akorat si nedovedu predstavit jejich funkcnost bez hw(mob.) klavesnice.
  Dekuji za jakekoliv dlasi informace.
  Pro ostatni: mate nejaky tip na podobne zarizeni s klasickou mob. klavesnici, mam jeste pockat?

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  Lidicky pomoc, kamarad mi ted volal ze si jej koupil u O2 ale ze mu nejdou prijimat hovory, nestalo se to nekomu?

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim.
  Pěkná recenze.
  Jen bych měl jeden dotaz. Už se to řešilo ve fóru a i v diskuzi pod článkem o oznámení recenze.

  Dá se nějak změnit adresář, z kterého ukazuje fotky Touch FotoAlbum? Nebo kdyby se aspoň vyfocené fotky ukládali do toho alba. Jinak mi přijde tato funkce použitelná jen z půlky, když si fotky do toho alba musim nahrát ručně.

 22. Anonymous (neregistrovaný)

  Díky za pěknou recenzi, která je na základě mých zkušeností opravdu výstižná. Nakonec je tu opravdu solidní zařízení bez klávesnice (kterou nemusím), který má ve vybavení všechno a i cena je rozumná. Předtím jsem měl HP6815 a musím uznat, že Cruise je provedením a ovládáním o 2 třídy výš, mnohem příjemnější, softwarově dotažený, základní ovládání 1 rukou není problém. Jinak jsem tam přidal 8 GB kartu (cca 1500,-), taky funguje bez problémů. Co se týká vzhledu, tak na obrázcích se mi taky nelíbil, ale ve skutečnosti je to mnohem lepší. Ještě by to chtělo nějakou na otisky míň citlivou fólii a u VF síť s normálními datovými přenosy.

 23. Anonymous (neregistrovaný)

  Tento smartphone mám 2 týdny a jsem celkem nadšený.

  Klávesnice – předtím jsem měl normální telefon s T9, do Cruise jsem si nahrál českou XT9 a píšu jako na klasickém telefonu. Ta malá klávesnice jde jen se stylusem.

  Video apod. – s TCPMP přehrává avi i s titulky, lepší je opravdu převést na 320×240, jinak se video trochu místy seká.

  VOIP jsem si povolil přes registry, ale zatím s 802.cz nefunguje, zůstane connecting.

  GPS – TomTom funguje jak má, geocaching přes NoniGPSPlot funguje taky.

  Jinak jde různé věci přenastavit, např. do Dnes přidat často volaná čísla a často používané aplikace, takže je místo 4 záložek 6 (viz návod na xda-developers.com).

 24. Anonymous (neregistrovaný)

  Cruise man tri tydny a jsem, az na par drobosti, velmi spokojen. K recenzi bych doplnil – v cesku je v baleni tez 1GB micro SD a krom CZ lokalizace take soft klavesnice InterWrite Pro. Fotak se da tez ovladat pomoci kolecka/tlacitka na cele pristroje. Protoze jsem manager tak ocenuji predevsim rychlost a prehlednost ovladani, dobrou stabilitu systemu a rychla data odkudkoliv. Crujse urcite neni urcen tem, kteri pisi desitky SMS dene, nebo si telefon pletou s VGA kamerou nebo DVD prehravacem. Pro ty jsou jina zarizeni. A ted k problemum. Jednou s funkci je FM radio. To dela zatim nejvic problemu. Nepravidelne, ale casto se aplikace FM radia spustu bez toho, aby HW modul zacal pracovat. Lze kupodivu rucne ladit vlevo od 108MHz do 0 a vpravo od 0 do 2 MHz, nic se vsak nenaladi. Coz je samozrejme spatne. Myslim, ze vina bude na strane HTC, protoze radio je asi urcene primarne pro Asiske frekvence. GPS se mi v aute netrha a nemam s nim zadny problem. Prijemnym prekvapenim je kvalitni DA prevodniku a audio vystupu.

 25. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuji Vám pane Hrmo za výbornou recenzi, budu si vaše jméno pamatovat.
  ________
  aramaki

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  Muzete prosim pridat odkaz na xda-developers jak nastavit na obrazovce Dnes 6 zalozek misto soucasnych 4? Diky

 27. Anonymous (neregistrovaný)

  Predem se chci omluvit za laicky dotaz, ale mam nejasnost v jedne veci. Zajimal by me ten displej… jaky je to zpusob reseni. Jedna se o klasicky „promackavaci“ system jako je u touchscreenu standartem, nebo jde o sklenenou „odporovou“ vrstu jako ma napriklad iphone? kde se nic nemusi „promackavat“ a k zaznamenani ukonu dojde. Obecne mi ten iphone zpusob prijde genialni a hlavne daleko robusnejsi.

 28. vasin (neregistrovaný)

  U TyTyna, jsme četl o problémech s grafikou, což činí problém třeba u iGO. Prý je to nějakým grafickým čipem. Jak je to u Tohoto zařízení?

 29. Anonymous (neregistrovaný)

  vasine, vasine…kdyby sis aspoň přečetl tu recenzi nebo se podíval do nějaké diskuze, než se takhle zpetáš.

 30. MrProchy (neregistrovaný)

  No Ati a Qualcomm nastínili spolupráci, a právě v souvislosti s MSM7XXX chipsety.

  http://www.qualcomm.com/press/releases/2004/040322_ati.html

  Od te doby ale uběhlo už hodně vody, (AMD koupil ATI) atd. Někdo by dotoho už měl konečně vnést světlo.

  Ale stále nechápu, proč je tento chipset s multimediálním výkonem tak na štíru. Můj Samsung S3C2442 400Mhz v HTC Hermes (Tytn 1) bez větších problémů přehraje DivX videa v rozlišení i lehce nad VGA, Ati Imageon kvůli problému s artefakty pro dekodovani nepoužívám.

  Tzn Qualcomm by to měl výkonově zvládat aplikačním procesorem také. Skoro bych řekl, že to opravdu ukazuje na špatnou funkci té multimediálně-akcelerační části chipsetu. Ať už je to nový Imageon, či jiné řešení. Majitelům asi nezbývá než čekat na nové drivery nebo nějaký hack, který přepne na „softwarový“ dekoding

 31. Anonymous (neregistrovaný)

  Poradte nekdo – jak rozchodit ceskou T9 – aby ji clovek mohl pouzivat na soft Touch Keyboard?

  Nasel jsem o tom par diskuzi, ale vsechny byly o Smartphonech…

  Diky

 32. Anonymous (neregistrovaný)

  Já ten Cruise proste miluju, mám ho doma pár dním ale fakt stojí za to

 33. Anonymous (neregistrovaný)

  To je trapný, dal jsem sem příspěvek a asi se to nelíbilo, tak se to smazalo !!trapný!!

 34. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Trapnej je akorat autor toho komentáře, který tady spamuje s výdělkem na internetu a odkazem na svůj nicneříkající reklamní web. A přesně takové komentáře budeme mazat dál :-P

 35. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  re: Opravdu je (a bude)v prodeji pouze verze se stříbrným okrajem?

  Ano, HTC vyrábí pouze jednu verzi, která má stříbrný okraj. Jiná barevná kombinace HTC Touch Cruise není.

 36. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  re: Esmertec JAVA Manager, RSS hub, Opera .. tyto programy jsou v telefonu predinstalovany, nebo jsou i prilozeny na CD?

  Vsechny aplikace jsou integrovany primo do ROM/ExtROM, s vyjimkou nekolika zminenych (viz uvod recenze – obsah CD).

 37. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  V komentarich padl dotaz na zpusob snimani dotyku displeje. Jedna se o klasickou „promackavaci“ metodu, stejne jako u jinych Pocket PC.

 38. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Odkaz na diskuzi o HTC Home Customizeru, ktery by mel umet upravit Home plugin (pocet tabulek, styl… nemam to vyzkousene, pouze co mi nasel vyhledavac a Cruise jiz nemam k dispozici).

  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=319308

 39. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokud jej nekdo chcete, tak jej umim za 12300 Kc – CZ zarucak 2 roky……proc kdyz ho prodavaji v beznym internetovym obchode za 11984kc…a to jsem ani moc extra nehledal

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  Hezká recenze, měl bych jen 4 dotazy :
  1. budí i při vypnutém přístroji ?
  2. má vibrační zvonění?
  3. existuje redukce sluchátkového výstupu pro 3,5 jack ?
  3. zvládne i 8GB kartu?
  děkuji. PeterP

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  1. ne
  2. ano
  3. ano
  4. ano

 42. Anonymous (neregistrovaný)

  To s tím buzením ve vypnutém stavu, to je nějaká nová vymoženost?
  Vždyť to přece uměly PDA málem odnepaměti…

  a konečně, předpokládám, že upomínky umí spustit i když není zrovna „zapnutý“…

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Co je na tom divného. Vždyť počítač vám taky nestáhne například aktualizace, když je vypnutý.

 44. Anonymous (neregistrovaný)

  Á, zas někdo, kdo sice naprosto netuší o čem jde řeč, ale považuje za nutné si „uslintnout“.

  Za normálního provozu PDA není nikdy kompletně vypnuté, je jen „uspané“ a z tohoto režimu může být okamžitě probuzeno. To by nešly ani přijímat hovory.
  Jestli Touch Cruise neumí z tohoto režimu zapnout budík, tak je to smutné (byť určitě řešitelné).

 45. Anonymous (neregistrovaný)

  Ad VOIP: Mam Qtek 8310 s WM6, VOIP podporu jsem musel dohrat (cab je na xda-developers foru), ale problem je s tim ze neni zadne ui na nastavovani (MS to zamyslel pro enterprise pouziti), takze se musi vyrobit xml soubor, zabalit do cabu a nainstalovat.
  Jinak ale mi to s 802.cz funguje, v ramci moznosti (240MHz OMAP dela problemy), zvuk ale nic moc a ozyva se z reproduktoru, ne ze sluchatka.
  Pomohl mi tenhle odkaz: http://blog.vyvojar.cz/michal/archive/2007/07/30/226109.aspx a pak je treba zmenit jeste dialplan.xml, tak aby kdyz mate kontakt ulozeny s CZ predcislim, aby telefon poslal SIP sluzbe cislo bez predcisli, ale uz nevim kde jsem to nasel…

 46. Erkil1452 (neregistrovaný)

  Experti Budit uplne vypnuty urcite neumi. A urcite to neumi ani zadny jiny smartphone, uz z principu vazby OS-aplikace – je-li vypnut OS, nebezi ani aplikace a nebezi tedy ani budik. TO by tam musel byt jeste extra „hloupy“ firmware, ktery by se o to staral. Ale k cemu ze… Bezne kdyz zmacknete kratce napajeni, vypne se displej a zamknou klavesy i displej, ale telefon budi i prijima hovory. Pokud chcete vypnout opravdu TELEFON pak je mozne vypnout GSM/3G modul a „telefon“ stale budi. Ale skutecne nic nezmuze, kdyz je skutecne vypnuty. To je opravdu jako s pocitacem. Ten taky vypnuty nic nedela.

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdrojem těchto zmatků je nespíš Katalog mobilů, ve kterém jsou u různých PDA uvedeny tyto informace nejednotně (u některých je uvedeno, že při vypnutém mobilu budí, u některých ne, každý si může vyhledat příslušné příklady).

 48. Anonymous (neregistrovaný)

  Pochvala recenzi jednoznačně patří, je plnohodnotná a ačkoliv v každých rukách se telefon chová tak trochu jinak (v závislosti na svém pánu), lze si udělat komplexní obrázek o tomto přístroji. Kdo ještě nikdy neměl WM, doporučuji zvážit využitelnost nabídek a bezklávesnicový vstup. V recenzi je velmi zajímavě napsáno: „Čitelnost na přímém sluníčku je o něco horší, v takových situacích pomůže snížení svítivosti na minimální hodnotu.“ Je to trochu překlep a pár řádku předtím: „Spousta uživatelů v diskuzích vytýká právě chybějící QVGA displej.“ Myslím že nechybí:D A poslední věc, která se mi nezdála byla: „Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velice dobře přizpůsobena ovládání pomocí prstů, na základní obrazovce vidíte aktuální režim (k dispozici jsou i další – Panorama, Sport, Burst), nastavené rozlišení, počet snímků podle volné paměti, vyvážení bílé, blesk a další položky.“ Obzvláště nastavení blesku považuji u zařízení bez blesku celkem zbytečné, ať zabere třeba 1kb:D Některé pasáže jsem vynechal, proto nevím je-li ještě někde nějaká ta chybička, která se vloudí při stíhání termínů. Jen tak dál, fandím!!!

 49. jirisvec (neregistrovaný)

  Už jsem se pokoušel několikrát zeptat na zprovoznění vyzváněcích profilů a filtrování hovorů současně. Je na to nějaká aplikace? Za kolik? Chtěl bych na noc jen zapnutý budík a aby se mi dovolaly jen vyvolené osoby, ostatní budou ve zmeškaných hovorech. Díky za radu.

 50. Anonymous (neregistrovaný)

  No jsem docela na vazkach.. Asi pockam s cim letos vyleze Sonyericsson a pak se uvidi. Myslil ze k necemu podobnemu nema daleko a dost se o tom spekuluje, tak se necham prekvapit. Jinak kdyby Cruise melo vychytane ty mouch o kterych se tady tak vehementne diskutuje, tak bych asi nevahal ani min…

 51. Erkil1452 (neregistrovaný)

  Ze by SE prisel s WM intenzivne pochybuji.

 52. Anonymous (neregistrovaný)

  je tam trochu chybka – Šikovná plugin

 53. Anonymous (neregistrovaný)

  jirisvec: Mozno toto (ale neskusal som): http://www.spbsoftwarehouse.com/products/phonesuite/?en

  BTW, od leta mam HTC Touch a keby som vtedy vedel, ze tak rychlo pride Cruise, pockal by som. Inak spokojnost az na dve veci:
  1. Uz mi menili zakl. dosku, lebo sa fon pokazil. Pristroj posielali do Prahy a ked sa po tyzdni vratil, mal nahratu cesku ROM, ktora nepodporovala Letter Recognizer. Takze isiel znova do servisu kvoli nahratiu anglickej ROM (a ti magori tam druhykrat zbytocne vymenili zakl. dosku).
  2. Casto sa stava, ze ked mi niekto vola, pocuje ozvenu svojho hlasu.
  Inak pohoda. Ovladanie je velmi navykove. Ked vezmem do ruky priatelkino PDA Fujitsu-Siemens, frflem, ze treba vela klikat.

 54. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny… vlastním tuto mašinku už skoro 3 tejdny a asi příští týden se chystám do Prahy na REKLAMACI… zdá se že mi odešel USB konektor… takže bacha na to …

  Od prvního dne všechno v cajku (synchro, nabíjení, rádio) pak z ničeho nic se začal sám od sebe odpojovat při synchro (rádio zkoušeno jen první den)… zkouška přeinstalace visty i xp + hard reset cruise – teď už se vůbec nechytí – zařízení usb nebylo rozpoznáno a ani rádio které jsem teď teprve zkoušel podruhé po cca 3 týdnech – je hluché a zdá se že blbne ==== nabíjení funguje to nechápu… ještě proběhne zkouška na jiném kompu ale myslím si že chyba je v Cruisu… Takže se asi budu muset obrnit trpělivostí…

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  Muze mi nekdo potvrdit, ze tento pristroj umi nahravat hovory (a hlavne jde slyset druha strana)? Viz problemy WM (me Treo 750 to neumi).

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  Potvrzuji ze NELZE jako na zadnem podobnem zarizeni WM5/6 …
  mvp

 57. Golf (neregistrovaný)

  4 Erkil1452 /Ze by SE prisel s WM intenzivne pochybuji./

  Tak to ses ale setsakramentsky sekl, prave se stalo….

 58. Golf (neregistrovaný)

  Nahravat hovory umi prostrednictvim VITO AudioNotes, ale aby bylo slyset i protistranu, je potreba mit zapnuty hlasity odposlech, vyzkouseno…

 59. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokud jej nekdo chcete, tak jej umim za 12300 Kc – CZ zarucak 2 roky……proc kdyz ho prodavaji v beznym internetovym obchode za 11984kc…a to jsem ani moc extra nehledal.
  Jantare – to je výprodej zde: http://www.patro.cz/p/objects/1074785653.html Ale samo, že už ho tam dáááávno nemají. Byl to nějaký použitý kus. Než něco napíšeš, tak si to prvě prověř nulo!

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den,
  prosim o radu, jak zjistit pri pouziti internetu objem prenesenych dat
  nebo cas prenosu? Nikde jsem nenasel odkaz na nejake pocitadlo. Dekuji. M.

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  to Golf: A stalo se. :D Podívej se do novinek…

 62. Golf (neregistrovaný)

  Anonyme, kdyby ses kouknul poradne, tak sis vsimnul, ze jsem reagoval na toho Erkila nize, musis vic cist, ja to prave vim…..

 63. Anonymous (neregistrovaný)

  Uprimne, byt lepsi nez Kaiser je snadne. Soudim podle sve mesicni zkusenosti, kdy jsem ze Symbianu (rada telefonu, ruzne Nokie, SE atd.) zkusil po dlouhe dobe (Pocket PC na PDA) Windows mobile. Nechapu, jak to nekdo muze v praci pouzivat. Potrebuji synchronizaci OTA s exchangem (takze Blackberry, roadsync, pripadne pure Active sync), dobre kontakty, instant messaging, prehravani hudby a pokud lze, tak qwerty klavesnici. To vse sice Kaiser nabizi, ale vsechno je to takove (jak to rict), hodne nekonzistentni a nespolehlive. Za ten mesic me pristroj donutil udelat 2x hard reset (najednou nefunkcni data pres 3G/GPRS), obnoveni backupu zafungovalo, ale nasledne jsem mel velke problemy se synchronizaci. Je mi jasne, ze tu budu pranyrovan, ze jsem neznaly a urcite je to moje chyba. Mozna je, pravdou ale (z meho pohledu) take je, ze tato zkusenost me z Win mobile zarizeni definitivne vylecila. PDA je to pekny, ale porad mam i u WM6 pocit, ze je tam ten telefon hodne spatne naroubovany. Celkove myslim, ze se vratim k Blackberry, protoze to byla (a je) z meho pohledu profi funkcni sluzba (vcetne dodavaneho telefonu). Ma svoje nedostatky, ale funguje. Verim, ze WM lze dokonfigurovat do stavu pouzitelnosti (treba Sunnysoft contacts je vazne dobre, zvlast v porovnani se zakladni Contact aplikaci Outlooku), ale pokud chcete zarizeni pouzivat a ne si hrat je BB, pripadne i nektery ze Symbianu vyrazne pouzitelnejsi. Asi nedovoli zdaleka tolik co WM, ale zase obecne vzato funguji. BB temer vzdy, Symbian vicemene, ale WM je opravdu hruza. Tolik moje zkusenost s Kaiserem. Krome qwerty je recenzovane zarizeni totez, takze pro me z toho plyne WM nikdy vice.

 64. Anonymous (neregistrovaný)

  Jeste musim dodat, ze rychlost Kaisera (neresim multimedia, ale beznou praci) je opravdu bidna. Nechapu, jak nekdo muze do recenze napsat, ze jsou to rychla zarizeni. Ano, mozna v porovnani s jinyma, ale pod pojmem rychle si predstavuji neco uplne jineho. Napriklad IPhone je opravdu rychle zarizeni. Kaiser je jen o malinko rychlejsi snek, tak snad je Cruise lepsi.

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Opravdu WM neumí nahrávat hovor aby byli slyšet obě strany?

  Symbian toto umí hravě.Existuje spousta aplikací

 66. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, jak hodnotite HTC Cruise vs. SE X1, diky!

 67. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtěl jsem se zeptat, zda lze psát písmena prostřednictvím grafiti či zda se musí „pouze“ používat softwarová klávesnice. Díky.

 68. Anonymous (neregistrovaný)

  Na co je prosim vás RSS čtečka? Díky

 69. Anonymous (neregistrovaný)

  Máte někdo zkušenost z programem „MemMaid 2“ v tomto nebo jiném PDA zařízení? Je to bohužel v angličtině, tak nevím, co to všechno umí.

 70. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtel bych se zeptat, zda je nejaky zpusob jak pri prichozim hovoru „vypnout vyzvaneni“ a prichozi hovor jen nechat „tise zvonit“ neco jako na Nokii „ticho“. Diky

 71. Anonymous (neregistrovaný)

  Zvonění: No „alespoň“ tohle jako Nokia určitě umí, Nastaveí, profily nebo zvuky. Nějaký lepší dotaz?

 72. Anonymous (neregistrovaný)

  Umí nekdo poradit kde se da v ceskych zemich koupit hardwarove prislusenstvi od HTC ke Cruisu jako headsety, redukce usb, 3,5 jack popripade screen protector? pet

 73. Anonymous (neregistrovaný)

  v sunnysoft.cz

 74. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, asi je to hloupá otázka, ale je používání GPS nějak zpoplatněno (nemyslím teď nákup map). Ta samá otázka i u internetu.

 75. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ne, GPS není nikterak zpoplatněno (platí se pouze za nákup navigačního software), u Cruise je navíc TomTom 6 zdarma (s možností stáhnout mapu jednoho města).

  Internet je zpoplatněn (GPRS/EDGE/UMTS) podle tarifu operátora, přes Wi-Fi je to zdarma.

 76. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuji za rychlou odpověď, pane Hrmo, a pro mě zásadní informace.

 77. Anonymous (neregistrovaný)

  Sunnysoft ano. Měl jsem na mysli ale originální příslušenstvi od HTC. Nanašel jsem žádného dealera. Pet

 78. Anonymous (neregistrovaný)

  Mohl byste mi prosím vás, pane Hrmo, taky tak rychle odpovědět na otázku: K čemu se používá RSS čtečka (RSS Hub)?
  Děkuji

 79. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  RSS Hub slouží k monitorování RSS kanálů internetových serverů, viz. například naše RSS kanály tady na SmartManii (odkazy pod bleskovkami na titulní stránce).

  Přes tuto aplikaci si stahujete nové články z monitorovaných webů přímo do zařízení, a v případě potřeby si je rozkliknete-přečtete celé. Šetří to čas i přenesená data. RSS je skvělá věc

 80. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím,
  mám Polarise s českou lokalizací, verze ROM 1.25.405.1
  Jsem právě v Jižní Koreji a telefon si moc nerozumí s místní UMTS sítí. Vše šlape OK, ale u příchozích hovorů se mi ukáže číslo volaného jako: 00000000 Nezáleží na volajícím, je to vždy osm nul.
  V recenzi píšete, že se při prvním zapnutí dá zvolit česká, nebo anglická lokalizace. Chtěl bych zkusit anglickou, ale Polaris mi tuto možnost nenabídne ani po vyjmutí baterky. Nevíte jak na to?
  Další možnost je zkusit nahrát originální anglickou ROM, ale na to jsem ještě nesebral odvahu.

 81. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ta nabidka s vyberem lokalizace se zobrazi pri prvnim spusteni pristroje (po vybaleni) a nebo po provedeni Hard resetu. Tim ale prijdete o vsechna ulozena data.

 82. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim, tento pristroj by se mi libil, ovsem ten silene leskly display je fakt problem :( !! Tak aspon, kolik je vydrz baterie pri zaplem GPS ? Treba aspon tohle by me presvedcilo. Diky

 83. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, zajímá mě použitelnost GPS. Jak je to s těmi mapami? To je v tom jen jedno město? Kolik stojí alespoň celá ČR? Nebo lze použít i nějaký jiný program než TomTom?
  Používáte ho někdo pravidelně třeba v autě? Vyrovná se klasickým GPS přijímačům určeným do auta?
  Nemá to statickou navigaci (nebo jak se to jmenuje), kvůli které by byl nepoužitelný například na geocashing?
  Díky

 84. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,prosím o radu.Rozhoduji se mezi TY TN II.,Cruisem a případně Artemisem.Jde mi primárně o běžné volání,občas nějaká SMS,ale hlavně o mobil.přístup na INTERNET /rychlost,komfort,vel.displaye/.Cena nerozhoduje.Poraďte někdo co by bylo nejvhodnější.Děkuji a zdravím! PN

 85. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny diskutující. Jsem uživatel z ulice, který potřebuje část funkcí pro prácí, tzn. mail a Office, komunikace a GPS a pak samozřejmě zábavnou část k provozování hobby, kam se přidává k mailu i foťák a kamera. Na podzim jsem měl 2 Kaisry na vyzkoušení, u prvního chyběl český návod, šel zpátky do obchodu a u druhého jsem zjistil, že mi je výsuvná klávesnice na nic, když je v aparátu dobrá softwarová. Taky vráceno. A čekal jsem na Cruise. Takže můj osobní dojem. Rychlost dostatečná až vynikající, žádný hlemýžď, jak tu kdosi napsal, to asi neměl Kaisra a Cruise vůbec v ruce. GPS přesná a plně funkční, dá se použít dodávaný TOM TOM, já tam budu mít Garmina, protože tam budu mít i leteckou navigaci a samozřejmě silniční, už City navigator Europe 2008, všechno i s Garmin XT mobile na 2GB micro SD. Na rozdíl od Kaisra tam je skvělé rádio, což často používám. Výčet funkcí je obrovský, časem se dá naučit to, co všechno skrývá, je však třeba si uvědomit, že je to miniaturní PC, takže například telefonování není až tak bleskové, jako na obyč. mobilu, kde jsem intuitivně vytáčel čísla. Potvrzuji, že fotoaparát má s šerem problém, vykresluje trhaně a dá se zkazit fotka pohybem prstu při zamáčknutí spouště, chce to cvik a pak se dá. Video je na tak malou škatulku exelentní, není to samozřejmě konkurence proti klasické kameře, ale kvalita je vysoká. S patřičným příslušenstvím, tzn. držák do auta, nabíječka do auta a rozdvojka na nabíječku to je skutečně cestovní všeuměl. U mne je využito toto : mobil, sms, mms, mail, Office, foťák, video, rádio, přehrávač MP3, kalendář, úkoly, poznámky, GPS na cestu, GPS do ultralightu. Nenosím už s sebou foťák, MPtrojku, nepotřebuji notebook, prodávám leteckou GPS a nemusím kupovat silniční GPS. V jedné kapse mám to, co potřebuji. Musím se o to starat, musím si hlídat šťávu, nesmím to ztratit. Ale je to jedna kapsa a navíc necítím váhu. A když jdu chlastat, beru starý, ošoupaný mobil za pár háků. Stačí ? Pro mne ano.

 86. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím a prosím o pár uživatelských odpovědí.Má tahle úžasná věcička zámek (kód)?Dá se detailně upravit zvolený profil?(např.hovory zvoní,sms ticho) A pří příchozí zprávě-objeví se na displ.jméno nebo jen obecná informace? Díky

 87. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj všichni,mám velkou chuť si tuhle mašinku koupit ,zajímá mne ,ale jak je to s těmi mapami??co konkrétně je v něm nahráno?je tam vůbec nějaká mapa ,nebo pouze software od Tom Tomu, do kterého si musím mapy dokoupit??Díky předem za odpověď.

 88. Anonymous (neregistrovaný)

  Pane Hrno, chtěl bych využívat HTC Touch Cruise, jak k navigování v autě (pouze ČR a střední a jižní Evropa), tak i pro turistiku – tu převážně. Uvažuji o nákupu map SMARTMAPS. Myslíte, že je to dobrá volba? Budou mapy od Smartmaps kompatibilní s HTC? V HTC je nainstalovan Tom Tom navigator 6. Nebude se tento navigator nejak vzajemne rusit s mapami od Smartmaps? Nebo existuje nějaké lepší navigace pro moje využítí?
  Děkuji za odpověď.
  Michal

 89. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím o radu, jak zcela zablokovat připojení k EDGE. Zrušil jsem aktualizaci počasí, není tam žádný program, co by měl něco aut. stahovat, tak proč se to stále snaží připojit. Musím během měsíce dořešit s zaměstnavatelem platbu paušálu za dat služby a teť už mě to stálo 400 za nic…
  Dá se to třeba vypnout přes registry. Změnil jsem provozovatele z TM na O2, ale jako kdybych nic neudělal. Mazat veškerý nastavený připokení se mi nechce.
  Moc díky za radu

 90. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim vsechny. HTC TC ma cca 14 dnu a zatim nemam zadny zasadni problem. Je to hlavne o zvyku, vzdy jsem mel Nokii a samozrejme prostredi a ovladani je trosku jine, ale po nekolika dnesch jsem si na to zvykl (PDAcko jsem nikdy nepouzival), takze to bylo uplne neco noveho. Nicmene po tech cca 14 dnes je to v pohode a nemenil bych. Co se navigace tyce, neni s ni zadny problem. V baleni je TomTom 6 + stazeni mapy jednoho mesta zdarma. Pak si musite mapy dokoupit, nebo si pomoci nejak jinak… Co se tyka „profilu“ a uzivatelskeho prostredi, myslim si, ze je to dostacujici, nicmene pouzivam jeste Spb Phone Suite a je to opravdu skvely soft. Lze zde nastavit „black listy“ pro volani a dalsi spousta uzitecnych veci. Jediny problem je, ze v soucasne dobe neni mnoho prislusenstvi.

 91. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny, mám Cruise 10 dní a žádný problém, jako pisatel přede mnou jsem měl samé Nokie, chvilku jsem si zvykal na ovládání ale čím déle ho mám tím jsem víc nadšený. Navigace bezproblémů i uprostřed domu trvalo zaměření satelitů cca 40s venku asi 20s, některé video se malinko kouše, ale nekupoval jsem to kvůli pouštění filmů, mp3 po upravení ekvalizérem je dobré, foťák v místnosti pomalu nepoužitelný venku v poho. Jediný problém jsem měl po nahrání java her kdy se celý telefon kousl a následoval soft reset. Měl jsem obavy, ale jsem nadšen.

 92. Anonymous (neregistrovaný)

  no pokud jde o gps tak bych na silniční dopravu doporučil spíše iGO – zdá se mi o třídu lepší než tomtom.

 93. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám takovou trapnou otázku:
  Dokážu napsat SMS případně někomu zavolat použitím jen jedné ruky?
  Díky moc za odpověď jestli to „jde“.

 94. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ano jde, volani je bez problemu, psani SMS pres nekterou z bonusovych klavesnic je take velice snadne (pripadne muzes pouzit Resco Keyboard 5, ktera je s iPhone skinem pro psani pomoci prstu idealni).

 95. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den pane Hrmo,chci se zeptat,zda existuje nějaká redukce z micro USB konektoru, použitého v přístroji, na 3,5 mm jack pro sluchátka?(konkrétně jej potřebuji pro připojení telefonu do interkomu v motocyklu)Děkuji.

 96. Anonymous (neregistrovaný)

  Nekdo se ptal na tomtoma a dodavane mapy. V baleni je aplikace tomtom s moznosti stazeni jednoho mesta. Kdyz jsem pak ale chtel pouzit mapy, ktere jsem pouzival driv, tak nefungovaly. Tudiz mam namisto dodaneho Tomtoma „jinou“ verzi a vse funguje jak ma.

 97. Anonymous (neregistrovaný)

  Cruise mám již měsíc a jediný problém, který se mi vskytl je ten, že v případě, kdy se telefon při používání, či nabíjení zahřeje tak displej v horní části v šiři cca 0,5 – 1 cm (na aktivní ploše), vykazuje učitou vůli příliš nedoléhá. Toto je znát při dotykem prstu či stylusu. Jeli přístroj nezahřátý tento probkém není. Důvod??????????

 98. Anonymous (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě jakým způsobem dostanu vyfocené fotografie do albumu fotoaparátu a užíváte někdo antireflexní fólii?

 99. Anonymous (neregistrovaný)

  Zajímalo by mne jak je to s češtinou? Brzdí telefon natolik, že je nutné jí vypnout? Je někdo kdo používá telefon v češtině?

 100. Anonymous (neregistrovaný)

  Po vyfocení zmáčknout lupu a fotka bude v albumu a já češtinu používám a pomalý se mi cruise nezdá a ani nemíním češtinu vypínat ale asi to je na zvyku.

 101. Anonymous (neregistrovaný)

  Bohužel s tou lupou ti to dude fungovat do
  prvního vypnutí
  Tady je návod až do HR
  Celýž problém je v registrech – HKLM\HTC\Camera\Image, kde je klíč (string) SaveFolder_0409. Tento klíč ukazuje základní nastavení cesty pro ukádání fotek a pro hledání prohlížečem na kostce. jenže – přípona _409 je pro angličtinu. Je třeba přidat daný klíč a přejmenovat ho na SaveFolder_0405 a je po problémech. Ev. pouze přejmenovat, ale pak patrně nepůjde album v angl.
  lokalizaci
  Může někdo pomoci s problémem stále ktivace EDGE, už mě to stálo 400 stovky, protože nemám aktivované dat služby a ještě to bude chvíli trvat, než to na služeb. founu vyřešim Počasí jsem vypnul a jiný program, který potřebuje aktualizace není nainstalovaný
  díky a ať nám šlape

 102. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak už jsem so poradil modaco nodata

 103. Anonymous (neregistrovaný)

  Omylem jsme si odinstaloval takou tu aplikaci na plose s hodinkami a rychlymi pristupy vsude mozne. 2 dotazy: nevite jak se to jmenuje? bylo to neco jako htc HTC … blue a pak je to nekde na Cd? potreboval bych to tam znova dostat.
  piste na email ondral9(at)gmail.com nebo sem at podbne pripad je pro jine jiz resitelny. nevim ani podle ceho to hledat na netu nebo CDcku

  Dekuji predem, Ondra

 104. Anonymous (neregistrovaný)

  tak jsem na to prisel, jedna se o plugin HTC Home jsou ruzne verze. CAB instalacku jde stahnout treba zde: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=327646 a je to totez. moc jsme nepochopil licence, takze snad to bude i na prilozenem CD k mobilu.

  Ondra

 105. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, zpozoroval jste již někdo při zahřátí problém z vůlí v horní části displeje (pouze při zahřátem telefonu, např.delší doba na nabíječce a u toho hraní hry atd.)

 106. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny,dost vážně uvažuju že si tuhle mašinku koupím ,ale pořád si nejsem zcela jistý.Zvlášť když po přečtení téhle diskuse vidím ,že se veřejnost rozdělila na dva tábory -jední říkají že je to šit a druzí že je to skvělý stroj.Řěkněme že kdyby byla pravda to že je pomalej atd.atd ,existuje vůbec nějaký konkurent??Poraďte mi co si mám koupit (potřebuji fotoaparát,telefonování ,sms ,mms , GPS ,FM radio ,Wifi,Mp3 přehrávač )taky mne zajímá jestli se teda dá ,nebo nedá, úplně vypnout to aktualizování počasí ,jak už se tu někdo asi dvakrát ptal ,ale zatím to nebylo zodpovězeno.

 107. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, ja mam tento teleon uz asi tyden a prvni co mi vadi a neverim ze nikdo jiny stejny problem nema je WM 6.0. Popravde cekal jsme vetsi zazitek. Nekdy situace dojde tak dalaleko ze je potreba pouzit mekky restart. Dalsi co mi vadi je nesikovna „klavesnice“ jedine na cem se da slusne psat je rozpoznavaci klavesnice, ostani je aspon pro mne naprosto k nicemu. GPS je super, pouzivam. odezvy systemu/telefonu jsou pomale, kolega ma iPhona a rozdil je zanatelny. Foceni, celkem ujde, pokud je svetlo tak je to fajn, ale cekat nejake zazraky u horsiho osvetleni je spatne. WiFi,EGPRS, 3G, HSCDS nebo jak to jenuje je prima vybaveni, ale vse chce svoji dan, zde to je baterka, je potreba nabijet a nabijet a nabijet. Navigace do vozu, je sice pekne ze TomTom nabizi jednu mapu, ale jako navigacni soft si na nej dejte pozor, naviguje i tam kde neni povolen vjezd, nebo nezna nektere silnice. samozrejme displej, zrout baterky se zde projevi, uvazujte tedy rovnou i o autonabijecce. Popora javy je taky dost podivna, nechapu proc si explicitne nemohu nastavit VZDY internet a VZDY pristup do sytemu. Ve finale to vypada tak ze kdyz mate GMail Java klienta tak se telefon porad taze, zda muze to ci ono. Hezka je hlaska, neco ve smyslu: bud pro ted ano a priste se zeptat a druha moznost pro ted ano a priste se zeptat stejne tak jako hlaska pri stahovani souboru pres explorer, kde misto aby to reklo co vlstne stahuji tak mi opaci Internal error ale ulozit to jde to ano Dlouho jsem premyslel jak udelam v roamingu vypnuti pocasi. az uplnou nahodou jsem se dostal v nastaveni na prvni karte na prvni plozce do veci ktera se snad jmenuje prave dnes nebo tak nejak a tam je moznost cely ten HTC Today nebo Home plugin ridit a mimo jine tam vypnout pocasi. Dalsi vec se skerou jsem se trapil je pocitadlo dat. Silne doporucuji naistalovat plugin z CD kde je TomTom jmenuje se to nejak GPRSmeter blablabla… ukazuje vydrz baterky v hodinach, coz je pekna blbost, protoze v osm vecer jsem mej dojezd 5 minut a ted je telefon poraz zivy (aha tak uz neni, ale v jedenact jeste na mne vesele blikala cervena led) je to tim ze pokud se kratce zmackne horni tlacitko tak se dostane to jakehosi hibernacniho stavu kdy zije a nezije. Hovor prijemte, BT taky bezi, ale displej je vypnuty vlasne tim zakmnete cely ten kram. toto lze nastavit taky v moznostech napajeni. SIM toolkit dela trosku problemy a zatim jsem neprisel na to zda mi prijde smska z banky pokud je telefon prave v tomto stavu. Inu… zkuste to, podle mne nieprijde. nebo se to aspon neprojevi nejakym rozsvicenim displeje. navic je u prijmu techto zprav telefon tichy jako smrad takze pokud eBankujete pres mobilku tak na ni musite intezivne koukat kdy co prijde. minus je taky ze pocas hovoru a vystavene numericke klavesnici se telefon porad vypina, takze aby jste mohli neco napsat tak musite zapnout hornim tlacikem, prijde mi do dost legracni. si zkuste nekdy vyridit treba stav faktury na bezplane lince telefonicy, hihi, je to zrale na hlasity odposlech aby jste mohli pracovat obema rukama a cumet na mobil. tak to je par veci co mne napadlo. jo a vlasne jeste jedna… kdyz odesilam SMSku, vyberu cislo ze seznamu a ono mi to rekne ze cislo neni v spravnem formatu. odeslat to jde, ale at uz cislo napisete primo nebo vyberem ulozeneho je porad tam hlaska… u mmsek neni. U vodadonu taky v profilu pro mms je nastavany blby port, je tam 80 misto a ted nevim 9102 nebo 9201. Displej mi nevrze, kdyz tefonuji tak si kolik krat uchem spustim nabidku start. ocenil bych ji dole a kdyz zapocnete hovor a do toho vam prijde SMSka coz je u Vodafonu docela bezne tak se muze taky stat ze si vytocite jeste jednou pac prvni pokus se nepodari, jako dneska kdyz jsem volal sve kadernici. vlasne az na pomale odezvy jsem ale docela spokojeny. Snad prijdou s novym ROMem nebo jak tomu tady autor odborne rika. Jo a grafika se nekouse.
  Ondra

 108. Anonymous (neregistrovaný)

  Jirka: Recenze je super, nenašel jsem mimo jedné věci,nic co by chybělo! Ta jedna věc je, že se objevila drobná nepřesnost ohledně paměťové karty. V originálu návodu jsem se dočetl, že jsou podporovány karty SD 2.0 a v recenzi že i SDHC. Takže kde je pravda? Protože nejsem odborníkem, zajímalo by mne, zda HTC TC bude komunikovat s (bude schopen použít) 16 – 32 GB SDHC kartu clas 6. HTC TC mám totiž teprve objednaný od Vodafonu (dorazí koncem týdne). Předem díky za odpověď!

 109. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám dotaz,jak se s tim hraji hry?SMSky bych bez hw klaves prezil,ale zajimaji me hry.DIK

 110. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj chtel bych se zeptat na dve nejasnosti ta prvni jdocetl jsem se ze na prichozi sms no a ted todle (uživatelský zvuk pro SMS) chapu to dobre ze v telefonu jsou prednastavene zvuky a ja si tam nemuzu dat treba svoji mp3??a ze pri prehravani videa nemuzu posouvat dopredu a dozadu jako pretacet to me neni jasne windows media plaier to musi zvladnout ne??diky za odpoved

 111. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Díky za pochvalu recenze. Touch Cruise opravdu podporuje standard SDHC. Na xda-developers uživatelé běžně používají 8GB SDHC karty a chodí bez problémů. Až budou na trhu 16GB a 32GB verze, myslím, že by měly také fungovat bez problémů.

 112. Anonymous (neregistrovaný)

  Jako majitele smartu mi stale neni poradne jasny rozdil mezi Smart/PDA/PDA Touch? Teda krome systemu. Jde mi hlavne o ovladani, svuj MPx220 uz mam nejak vyladeny, zkratkove klavesy na/v programy/ech,ruzne aplikace od navigace po multimedia.Vetsina programu je i ve verzi pro PDA,tak bych je nemusel menit,ale to ovladani.Vsichni tady popisuji dodane aplikace vyrobcem,ale jak je to s ostatnima? K Touch je mozne pouzit soft klavesnici,ale jak to funguje? Displej se rozdeli,na cast pro program a cast pro klavesnici? Nejradeji bych zustal u nejake vylepsene MP220,vetsi displej(staci rozsirit o nevyuzity ramecek),zdvojnasobit procesor a pamet,pridat wifi,mozna GPS(neni nutne,mam externi),upgrade na WM6. Poradite nejake WM6 vecko ci vysouvaci (TyTN uz pro mne moc velky a drahy) s cisel klavesnici?

 113. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevyskytl se vam nikomu problem s „klavesnici“? tad pisi na InterWrite Recognizer ale nekdy se proste musim prepnout na neco jineho. Stava se mi, ze pri prepnuti se klavesnice prepne na typ Keyboard a nelze uz se do InterWriteru zpatky dostat. Vlasne zadne se uz neprepnu krome Block recognizer a Transcriber.
  nekdo nejake poznatky? deje se vam to taky? resito to jako ja vyp/zap zarineni?
  diky O.

 114. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  potřeboval bych vědět jestli HTC Touch Cruise podporuje bluetooth profil AVRCP, který slouží při poslechu mp3 k posouvání skladeb nebo regulaci hlasitosti.

  Chci si totiž objednat Jabra BT3030 a nevím jestli to TC podporuje

  recenze: http://www.mobilmania.cz/Titulni-strana/Jabra-BT3030-hrajici-kov-na-krk/sc-21-sr-1-a-1118193/default.aspx

 115. Anonymous (neregistrovaný)

  nechapu proc nedavaji na ty telefony mikrofon a reprak na zadni stranu, ze by se volalo s diplayem v ruce a ne na uchu, aby se to nepatlalo a clovek si uchem nezapinal aplikace

 116. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj,tak by mi měl přijít už v pondělí.Škoda jen že já blbec chci mít všechno co nejdřív a tak jsem si objednal i 8 GB kartu ,která mi přišla už v pátek -bohužel jsem nějak nevychytal ,že musí být micro SD obyčejnou SDHC tam asi nenatlačím ,že jo?? Tak od pondělka prosím o hodně trpělivosti ,protože sem asi budu psát dost často jak co kde nastavit ,opravit atd. Petr

 117. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  v technických parametrech na mobilmanii jsem se dočetl, že přehrávané video nelze přetáčet. Zajímalo by mě, zda je to pravda. Mám o toto HTC zájem a uznávám, že přehrávání videa není u těchto zařízení prioritou, ale nemožnost přetáčení videa by mě dost mrzela. Dalo by se toto nějakým způsobem obejít? Kupříkladu instalací nějakého přehrávače?

 118. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Video pretacet lze jak ve vestavenem Windows Media playeru, tak i v jinem – externim prehravaci, ktery si muzete doinstalovat. Doporucuji napriklad TCPMPlayer nebo jeho placenou verzi CorePlayer. Prehraje temer vse a funguje vyborne.

 119. Anonymous (neregistrovaný)

  Já mam take 8GB transflash a fachci sqele. Nastavovat se tam nic nemusi a dle me vse funguje jak ma. Akorat se mi ani zaboha nepodarilo nic odeslat pres Bluetooth. Zkousel jsem fotky, ruzne jsem nastavoval pripojeni bluetooth a asi jsem na neco zapomnel. Podarilo se to uz nekomu??? Diky moc za radu. PS: Vubec nelituji ze jsem si HTC TC koupil, sice mi malinko trva napsat sms ale to chce jeste natrenovat

 120. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, rád bych se optal na nejjednodušší převod dat (t. seznam. JAVA hry etc.)ze S SX1 Do HTC Cruise, Touch Dual. Děkuji
  P. S. Jak je to s češtinou na ROMce? Smaže se po hard resetu (Dual)?

 121. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je možné u TC zapnout funkci odezvy na stisk tlačítek formou vibrace (jako má např. iphone), nebo jestli existuje nějaký freeware, který by tuto funkci umožnil?

 122. Anonymous (neregistrovaný)

  A je to tady,dneska mi přišel ,jenže se ne a nemohu dostat k češtině.Objednal jsem si ho od Sunnysoftu ,tak by tam snad někde čeština měla být ??nebo ne??prosím pomozte mi.Jsem opravdu v koncích.Petr

 123. Anonymous (neregistrovaný)

  no tak to se může stát jenom mě ,kde kdo ho prodává s lokalizací zadarmo a já blbec si vyberu telefon bez ní (alespoň už si to myslím)MOC VÁS PROSÍM o pomoc. PETR

 124. Anonymous (neregistrovaný)

  A máš to opravdu bez češtiny? zkoušel jsi Hard reset?
  Pak by tam měla být volba na ČJ/AJ

 125. Anonymous (neregistrovaný)

  Nejak jsem nepochopil, proc je styrus ulozen vpravo dole. Pokud mam Cruise ve stojanku nebo v drzaku v aute, tak se k nemu nedostanu !!!

 126. Anonymous (neregistrovaný)

  Hart reset jsem zkoušel už třikrát a víc to nemá smysl -systém mi okamžitě naběhne v angličtině bez jajékoliv možnosti vybrání jazyka.Opětovně volám o pomoc.Prosím Petr

 127. Anonymous (neregistrovaný)

  Je mi ale dost divný ,že je na krabici napsáno: určeno pro český trh a pak dále je tam taky : česká verze obsahuje 1GB SD.Tak by tam snad čeština měla být ne?Petr

 128. Anonymous (neregistrovaný)

  jo ,je dobrý občas nechat člověka trochu vycukat ,alespoň se naučí něco novýho .UŽ MI TO KECÁ ČESKY

 129. Anonymous (neregistrovaný)

  nevíte někdo jak mám nastavit vlastní MP3 jako vyzváněcí tón ,nebo pro oznámení nové SMS?Taky nevím jak nastavit navigační krychli ,tak aby mi ukazovala fotografie které mám uložené na kartě.Poraďte prosím.

 130. Anonymous (neregistrovaný)

  Chci se zeptat,jestli někdo nevíte co přesně a kam nastavit do registrů ,aby mi přes navigační kostku fungovalo video uložené na kartě ve složce video.A také hudba uložená rovněž na kartě ve složce hudba.Fotografie jsem už pořešil ,ale s tímhle si nevím rady.Taky bych se chtěl zeptat,jestli nevíte kde jsou uloženy zvuky pro hodiny a připomenutí (nemohu to najít a přidat si tam svůj vlastní zvuk)

 131. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, bylo by fajn si alespoň prohlídnout tuhle stránku ze spoda, ale budiž mám dobrou náladu
  Celýž problém je v registrech – HKLM\HTC\Camera\Image, kde je klíč (string) SaveFolder_0409. Tento klíč ukazuje základní nastavení cesty pro ukádání fotek a pro hledání prohlížečem na kostce. jenže – přípona _409 je pro angličtinu. Je třeba přidat daný klíč a přejmenovat ho na SaveFolder_0405 a je po problémech. Ev. pouze přejmenovat, ale pak patrně nepůjde album v angl.
  lokalizaci

 132. Anonymous (neregistrovaný)

  Sorry mám něják moc dobrou náladu a nevšim jse si, že se ptáš na video, ale mně běhá video potom, co jsem upravil foto, naprosto OK

 133. Anonymous (neregistrovaný)

  prosím kdo víte -poraďte Proč mi vždy při pokusu přehrát film (v upraveném rozlišení 352 X 288)windows media player napíše ZAVŘENO Cannot play the file.?????pokud je to přehrávačem,můžete mi prosím poslat nějaký alternativní -lepší ,na petrvotipka@seznam.cz ??prosím v nějakém snadném formátu pro instalaci (se zip nejsem moc kamarád)

 134. Anonymous (neregistrovaný)

  ..tak sem si to taj čet všechno pekne..a babo rad : Experia X1 x ASUS P750 x HTC Touch Cruise!! …je mi jasný,musim sám vedet k čemu to potřebuju(rad bych WM,wifi,office,kancelářské a organizační aplikace,využití videa i foto,SMS,MMS samozřejmě,akorát furt nevim jestli s klavesnicí bo ne)

  dotaz na pana Hrmu : jak je to s lokolizací do češtiny???v článcích bylo tedy pře při spuštení dá vybrat mezi CZ/AJ,může nasatt i jiný případ??
  předem dekuji za odpoved PS:recenze mi hodně pomohla

 135. Anonymous (neregistrovaný)

  jo a ešte dá se vypnout aktualizace počasí??myslím ž esem to již někde četl ale nejsem si jist jestli jde či ne.díky za odpověd VP

 136. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Češtinu/Angličtinu je možné nastavit po každém Hard resetu zařízení. Obrazovka s výběrem se automaticky objeví po naběhnutí OS. Psalo se to tady v diskuzi o několik příspěvků níže.

 137. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj vespolek,rád bych zopakoval dotaz,na který mi nikdo neodpověděl.Týká se tří detailů,které jsem nikde nevyčetl a bohužel pro mne mají ve všech těch genialitách Cruise rozhodující verdikt (bystřejší se dovtípí proč ).Tedy,kdo ho máte,prosím vás : Má tahle úžasná věcička zámek (kód)?Dá se detailně upravit zvolený profil?(např.hovory zvoní,sms ticho) A pří příchozí zprávě-objeví se na displ.jméno nebo jen obecná informace? Díky

 138. Anonymous (neregistrovaný)

  moc prosím (prosím kdo víte -poraďte Proč mi vždy při pokusu přehrát film (v upraveném rozlišení 352 X 288)windows media player napíše ZAVŘENO Cannot play the file.?????pokud je to přehrávačem,můžete mi prosím poslat nějaký alternativní -lepší ,na petrvotipka@seznam.cz ??prosím v nějakém snadném formátu pro instalaci (se zip nejsem moc kamarád)

  )a ještě,nechá se nějak zcela vypnout placené připojení GPRS ,aniž bych jej omylem zapnul ťápnutím na nějakou ikonu??chtěl bych například počasí a GPS ,stahovat pouze přes Wifi.

 139. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevíte někdo jak odstranit problém se synchronizací úkolů a kalendáře s PC se mi objeví hláška Program Active Sync zjistil problém v zařízení (Plocha) Support Code : 85010014 a synchronizace se neprovede. Taky mi rádio nic nenaladilo ??

 140. Anonymous (neregistrovaný)

  Opakovaně se v diskuzích psalo, že čeština zpomaluje chod Cruise. Jsou všechny tyto přístroje (HTC Cruise) vybavovány češtinou od jedné firmy nebo se můžeme setkat i s lokalizací od jiné firmy? Dík.

 141. Anonymous (neregistrovaný)

  Mě by zase pro změnu zajímalo, kde seženu všechny programy v mobilu nainstalované včetně systému. Dodávají se na k telefonu na CD? A co aktualizace? Jde mi o to že na HTC stránkách není žádný odkaz „download“ ani žádný jiný odkaz na podporu produktů takže nevím jak a kde mobil např. aktulizovat a třeba za rok bude systém zastaralý tak kde seženu nový, třeba ovladače ke grafickému čipu. Díky za info

 142. Anonymous (neregistrovaný)

  rád bych se zeptal kde,jak a za kolik se dají sehnat mapy k navigaci?

 143. Anonymous (neregistrovaný)

  napiš mi -něco s těmi mapami uděláme petrvotipka@seznam.cz

 144. Anonymous (neregistrovaný)

  zdar
  může zde nekdo posoudit citlivost GPS?. Také na nekterých serverech píšou že má GPS sirfstarIII?

 145. Anonymous (neregistrovaný)

  Citlivost anteny je podle mne dostatecna, nemohu srovnat s jinym zarizenim GPS, ale v aute funguje bezvadne, v kapse taky. obecne citlivost telefonu je velice dobra, aspon podle mne. O.

 146. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj lidisky, prosim vas poradite mi? Ja se moc v pda nevyznam ale TOUCH se mi libi a potreboval bych vedet jedno, je mozne do nej nejak pripojit standartni sluchatka s jackem 3.5?? Prosim poradte mi, jen toto mne deli od koupe…

 147. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny, 8.března jsem kladl opakovaný dotaz (začíná Ahoj vespolek…)ohledně věcí,které v žádné recenzi Cruise nebyly řečeny. Jsou to maličkosti a stále neznám odpověď. A přitom pro uživatele je odpovéď jen otázkou ochoty. Asi to problém bude,škoda

 148. TALI (neregistrovaný)

  Tak k mé velké lítosti, asi budu muset Criuse pouze po měsíčním mazlení dát do reklamace . Nejdříve se mi začalo samovolně vypínat bluetooth. Ale tak, že pak nešlo vůbec zapnout, SF nepomáhal jedině HR, ale vždy tak na 2 dny. A teď mě přestala úplně fungovat možnost vypnutí telefonu v „manažeru komunikace“ a přestalo reagovat tlačítko pro SR. Podotíkám, že do Cruise jsem kromě CorePlayeru nedohrával, žádný software třetích stran, takže by to nemělo být „rozházením“ telefonu instalacemi….

 149. Anonymous (neregistrovaný)

  nevím jestli jsem bystřejší,ale to všechno na co se ptáš Cruise umí.- spokojen s odpovědí??

 150. Anonymous (neregistrovaný)

  Po pripojení k PC (win xp) cez USB, počítač nerozpozná zariadenie. Nepradí niekto čím by to mohlo byť?

 151. Anonymous (neregistrovaný)

  Me se todle stavalo taky a zatracene dlouho trvalo nez sem prisel na reseni, u me to bylo firewallem (pouzivam eset). Jakmile sem ho vypnul tak se vse pripojilo normalne. Nevim jestli ti to pomuze, jinak netusim. Mozna nainstalovat nejake ovladace z dodavaneho CD, ale to uz si asi udelal.

 152. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuju bystřejším za odpověď. Ale na poslední otázku -jestli se při příchozí zprávě objeví konkr. jméno nebo jen obecná info o zprávě – nejde odpovědět ano (ani ne) Tak,prosím ještě tohle. Díky moc

 153. Anonymous (neregistrovaný)

  bystřejší asi nejsem ,ba naopak dost tupej ,protože tak docela nechápu na co se ptáš??Když ti někdo napíše SMS ,tak ti při zamčeným telefonu naskočí na obrazovce zpráva o nové zprávě.Tu pak,po odemčení klávesnice, jedním kliknutím otevřeš a už tam máš napsanej čas,datum odeslání ,která ti to poslala a možná i jestli je panna nebo ne.Fakt netuším co můžeš čekat víc??

 154. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat na počasí v HTC Home. Normalně se mi aktualizuje přes GPSR nebo Wifi, ale první obrázek zůstává stejný podle toho dne kdy jsem aktualizoval a přitom je už dávno den jiný.. poradíte?

 155. Anonymous (neregistrovaný)

  poradím – aktualizuj každý den!!! jinak to asi ani nepůjde

 156. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuju bystřejším-tohle mne zajímalo. Některé fony přece rovnou k ikoně příchozí sms napíšou i od koho je a dokonce i kus textu -a o to přece každý nestojí. Takže bystřejší jsi a díky za info. …jo a panna není

 157. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravím,

  jak řešíte uchycení zařízení v autě na skle abyste mohli využívat gps navigaci?

  2/.. lze zařízení uchytit v autě našířku?

  3/ lze zařízení v autě za jízdy nabíjet s mít v držáku?

  4/ doporučujete do auta použít hlasitý odposlech nebo raději doporučujete připojit HF přes bluetooth??

  diky diky diky

  info@web-systemy.net

 158. Anonymous (neregistrovaný)

  Je nejaký velký rozdíl mezi Touch Flo a TyTN II?

 159. Anonymous (neregistrovaný)

  K tomu držiaku do auta.Škoda že nie je súčasťou balenia ale len tak zo srandy som skúsil držiak na MIO701 (ten sa pokazil a vrátili zaň peniaze)a sedel perfektne.Dúfam že táto rada niekomu pomôže.

 160. Anonymous (neregistrovaný)

  a lze to v tom držáku dát i našířku na sklo nebo jen na výšku ?? a ten držák asi moc kvalitní nebude když jsi jej reklamoval … ??

 161. Anonymous (neregistrovaný)

  Čus ,koupil jsem držák ani nevím jakého výrobce.Telefon v něm drží skvěle a dá se v něm uchytit i na šířku ,protože je držák dost roztažitelnej.Stál mi 350 Kč.

 162. Anonymous (neregistrovaný)

  Čau lidičky, chci si koupit HTC Touch Cruise ale nevím jestli umí překládat text při psaní perem.U P910i jsem na to byl zvyklí a uměl to i tragický E-Ten x500+.Poradí mi někdo?

 163. Anonymous (neregistrovaný)

  chvíli mi trval co myslíš tím překladem. Ano, umí to

 164. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, netušíte kdy bude v nabídce u T-Mobile (určitě zas pod nějakou šifrou MDA Vario IV nebo co si na nás vymyslí )
  Dík za odpověď, Zdeněk

 165. Anonymous (neregistrovaný)

  HTC TOUCH CRUISE A LUDĚK VOKÁČ

  Pan Luděk Vokáč hodnotí lživě mobilní komunikátor HTC Touch Cruise v dubnovém Světě Mobilů a v JOP!. Jeho test má dost zásadních háčků…
  Za prvé – cituji „Fotoaparát nás zklamal… třímegapixelové rozlišení a příbuznost s TyTNem II dávají falešnou naději na výbornou kvalitu fotografií. Touch Cruise má ale přes fotografii jakousi podivnou mřížku“.
  Žádnou podivnou mřížku a ani mřížkovanou mapu na ilustračních fotografiích v testech neshledávám. Že by šotek? Neshledávám ji ani na fotografiích pořízených mým přístrojem. Musím dodat, že mé snímky mají věrné podání a minimální kompresi. Fotoaparát svým rozlišením 3,0 Mpx patří mezi ty nejlepší a je klidně srovnatelný i s 5 Mpx mobilními fotoaparáty. V menu nabídka/upřesnit lze nastavit on/of mřížky/grid, dále lze nastavit šest úrovní kvality snímků od S -160 x 120 až po 3M – 2048 x 1536. A kromě dalších lze stejně tak nastavit i vyvážení bílé v pěti úrovních od Automatika přes Slunce, Noc, Žárovka, Zářivka. Vámi uvedené rozlišení 3,2 Mpx a údaj o 150 MB (!) vnitřní paměti vytištěné v tiráži základních parametrů v JOP! je chybné. Chybí i údaje o procesoru. Považuji to jen za další tiskovou chybu. A to jsem na Vás ještě hodný, pane Vokáč.
  Za druhé – cituji „Mobilní Opera vystřídala Mobile Internet Explorer“.
  Není to pravda. Ve skutečnosti můžu používat jak Internet Explorer tak i nainstalovanou Operu Mobile 8,65 případně si můžu nainstalovat i jakýkoliv jiný prohlížeč.
  Za třetí – „v balení s testovaným telefonem jsme nenalezli žádné mapové podklady a software“.
  Zajímalo by mě, kde jste přišli k testované sadě. Na rozdíl od Vás, pane Vokáč, jsem 9.února v balení u O2 nalezl na přiloženém aplikačním cd navigační program TomTom NAVIGATOR 6, Spb GPRS Monitor a Sprite Backup. K tomu možnost zdarma stáhnout jednu mapu města dle své volby anebo mapy přikoupit. Nemluvě o možnosti nainstalovat si fantastické Google satelitní mapy free anebo i jiné.
  Za čtvrté – „Svou výbavou se velmi podobá královskému TyTN II, chybí mu jen klávesnice.“
  Dovolím si jemnou korekci – výbavu má na chlup stejnou, v některých případech kosmeticky vylepšenou (Communication Manager). Absence hardwarové klávesnice je jasná.
  Za páté – „…Jen krytka slotu pro paměťové karty sedí na svém místě možná až moc pevně a jde poměrně obtížně zacvaknout zpět na své místo.“
  Pane Vokáč, krytka slotu pro jednu paměťovou kartu sedí na svém místě jak má. Jde otevřít lehce nehtem, má pojistku proti ztrátě, zpět se dá zacvaknout úplně normálně adekvátní silou, nemá žádnou vůli a své funkci dostojí dokonale.
  Za šesté – „…reakce zadávané skrze dotykový displej jsou doslova šnečí….zadávání textu je doslova noční můrou…na 2,8 palcovém displeji se do jednotlivých znaků trefuje poměrně těžko…telefon vám nenabídne žádnou zpětnou vazbu a napsaný znak se na displeji objeví až po výrazné prodlevě….aby uživatel třeba pro zadání písmene c stiskl klávesu 2 třikrát velmi rychle za sebou. Pak se nic neděje a náhle se na displeji objeví ten znak. Zhruba v 50 % případů ale místo c na displeji svítí b, protože trojitý stisk nebyl dostatečně bleskurychlý.“- konec citací.
  A tady se pane Vokáč odhalilo, jak jste neskutečně pooomaaalýýý. Vaše reflexy jsou proti Cruisu docela šnečí. Když už Vám nestačí 2,8 palcový displej pro psaní dotykem a do poměrně velkých znaků se vám trefuje těžko – patrně asi máte místo prstů buřty – zajímalo by mě, jak velký displej by Vám byl dost dobrý. U mně je odezva okamžitá, telefon reaguje stejně nekompromisně, jako kdybych psal na hardwarové klávesnici. Rychlost odezvy na vícenásobný stisk si můžu nadefinovat v menu settings / personal / imput / delay before first repeat – 10 poloh od slow po fast, anebo v buttons – záložka up/down control – feedback on letters – čas odezvy v milisekundách.
  Pane Vokáč, jste diletant. Váš test je matoucí, povrchní, zavádějící a neprofesionální. Opravdu jste si mně nezískal. Jako recenzent jste nepoužitelný! Ale díky Vám aspoň nebude mít tento skvělý mobil každý blbec, stejně tak jako Vy. Nezasloužíte si jej. A tak je to správně.
  Jan Kučera, zues.bugou@seznam.cz

 166. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den.Ctu tady ze jste na telefon nainstaloval Vdafone SMS Gratis.Mohl byste mi s tim pomoct a poradit jak to nainstalovat?Mi to porad nejde.Na minulem telefonu jsem to pouzival porad ale tady se s tim nemuzu domluvit

 167. Anonymous (neregistrovaný)

  … já se nemůžu rozhodnout mezi HTC Touch Cruise, Asus P535 a Nokii N95 8GB.
  přístroj budu potřebovat zejména na telefonování, sms, mp3 a GPS.
  každá rada dobrá.
  díky

 168. Anonymous (neregistrovaný)

  Buďte zdrávi, neb jsem nenašel diskusi k HTC DUALu, optám se zde: Přehrávané MP3 občas “ zakopnou“, prsknou jak stará LP… Je to datovým tokem(mám 128 245 kB/s.), nebo je to v něčem jiném?
  Druhá věc: v novinkách zmíněná nová ROMka s W 6.1 – jak a kde to dostanu?
  Děkuji p.

 169. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, moc prosím o radu chtel bych si to Cruise koupit kartu na internetu jsem našel laciou 8GB Patriot micro Secure Digital SDHC class 6, bude mi v Cruisovi fungovat? děkuji

 170. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, jasně bude.
  Když už jsme u toho – já mám v Dualu 4 GB, a po vložení do adaptéru a poté do čtečky (2 r. stará) se to SDHC v kompu prostě nenačte („klasiku, dodanou k tel. v klidu))? Kde je problém? Ď. p.

 171. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den.Jelikož mám vážný zájem o koupi tohoto zařízení,chtěl bych se zeptat, zda lze na něm provozovat Skype nebo ještě lépe iternetové volání přes VOIP-nastavení SIP. Zda lze nahrát nejaký program pro internetové volání?

 172. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ano, Skype funguje bez problémů, a to jak přes Wi-Fi, tak i přes sítě třetí generace.

 173. Anonymous (neregistrovaný)

  Ta recenze je opravdu skvělá!
  Někde jsem se dočetl, že nelze jednoduše vypnout xT9. To by mě asi dost vadilo.Jak to s tím je?

 174. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, pravda, trvale to nejde; je to však záležitost několika kliknutí…

 175. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mám vážný zájem o toto zařízení. Nevíte, kde bych si ho mohl „oťukat“, abych věděl, jak mi „padne“? Asi nemůžu jen tak přijít do obchodu s mobilama, nechat ho vybalit a trochu si s ním pohrát, že?

 176. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den pane Hrmo, chtěl jsem se s Vámi poradit. Před týdnem jsem koupil HTC Touch Cruise, nainstaloval Tom Tom a mapy východní evropy a k plné spokojenosti využíval. V sobotu však během navigování přes Prahu došlo k úplnému vybití přístroje, po domácí resuscitaci a opětovného nahození mi Tom Tom hlásí že mapy nebyly nalezeny. Neprováděl jsem žádné úpravy, ani přesuny souborů či adresářů, cesta k mapám je správná a mapy jsou v rootu na kartě, netušíte v čem je zakopaný pes? Zkoušel jsem i přeinstalování software i k mé nelibosti hard reset ale nic nepomohlo. Jsem přesvědčen že jde o softwarovou botu, kterou nedokážu rozluštit . Předem děkuji

 177. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Dobrý den, s něčím takovým jsem se ještě nesetkal, a je divné, že nepomohl ani hard reset a opětovná instalace TomTomu. Zkoušel jste naformátovat paměťovou kartu a překopírovat na ni mapové podklady znovu? Nemyslím si, že to bude problém samotného Cruise, spíše bych to viděl na nějakou chybu TomTomu, a pokud nepomůže ani formát karty a opětovná instalace, obrátil bych se s tím na support HTC, respektive TomTomu.

 178. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny příznivce tohoto krasavce.Prosím poraďte mi někdo jakým programem zakázat připojování k GPRS. nechce se mi to blokovat u operátora.Díky předem.

 179. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám dotaz ohledně procesoru, jsou informace, že je dvoujádrové a to 400 a 274MHz. Četl jsem, že 274MHz jádro je využivané pouze pro GPS a hovory. Tak bych chtěl zjistit pravdu.
  Přístroj mám a měl jsem možnost vyzkoušet tři přístroje a opravdu u jednoho se vše sekalo: video, gps i focení venku, ale další dva naprostá spokojenost.

 180. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ano, informace o dvou procesorech je skutečně pravdivá, píšu o tom v recenzi, tak si to najdi.

 181. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, potřeboval bych pomoci. koupil jsem si tento telefon a ted momentálně řeším budík. zvuky v mobilu mě neprobudí, tak jsem si stáhl aplikaci Mp3 Alarm.NET. můj problém spočívá v tom, že pokud nastavím na určitý čas budík a mobil uspím, tak mi nezazvoní ve stnovený čas ale až při probuzení mobilu. ještě bych měl jeden dotaz, nevíte jak se dají změnit zvuky v připomenutí? moc děkuji za rady míra

 182. Anonymous (neregistrovaný)

  Vidím, že mýtus o „dvoujádrovém“ procesoru nás jen tak strašit nepřestane.

  V tomto zařízení je procesor (ARM11) s integrovaným koprocesorem (ARM9), což je něco poněkud odlišného
  (a než tu zase někdo začne trousit perly typu „jsou tam dvě jádra“, tak bych doporučil, aby si nastudoval něco o architektuře ARM CPU a WinCE a hlavně, termín „dvoujádro“ je vyhrazen procesorům s dvojicí funkčně stejných jader na stejném taktu, což opravdu není tento případ).

 183. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  jaké hry se na něm dají hrát a jak běží? Mohl bys někdo uvést odkaz na stránky, kde by se daly stáhnout?

  Děkuju

 184. Anonymous (neregistrovaný)

  Vlastním HTC Touch Cruise s českou lokalizací OS a asi jsem narazil na nepříjemnou chybu. Po spuštění Audioboosteru v knihovně médií a uložení vlastního nastavení korekcí ekvalizéru pomocí volby ULOŽIT JAKO PŘEDNASTAVENÍ a použití vlastního názvu pro toto nastavení, ukončení audioboosteru a jeho opětovném spuštění zmizí kompletně všechna předdefinovaná nastavení ekvalizéru (Rock,Pop,Klasika atd). Kromě hard resetu zařízení není cesty zpět a audiobooster se už nedá nijak nastavit.Má s tím někdo zkušenost, popř. jak to řešit?

 185. Anonymous (neregistrovaný)

  Může mi někdo poradit jak nastavit cestu ukládání fotek tak, aby se objevovaly hned v albumu?Všechny fotky , i přes několikeré nastavení cesty, se mi ukládají do My documents a odtud je musím ručně vkládat do my dokument-my pictures(a teprve pak se zobrazují v albu).Už jsem zkoušel i velký restart a beze změny. Díky.

 186. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím o radu výběru kvalitních map pro toto zařízení(Západní Evropa a ČR)za příznivou cenu…..odkaz stačí. Díky.

 187. Anonymous (neregistrovaný)

  *** HTC TOUCH CRUISE CRAP ***

  – FM RADIO nefunguje od zacatku

  – Bluetooth, nefunguje po 2tydnech, (BT HARDWARE FAILURE)

  – DISPLAY praskly po 4tydnech, zadne stopy nasili

  HTC ZAMITA reklamaci

  za display chteji 500.- USD!!!

  muj prvni a posledni HTC

  zeptejte se p. Perry-ho, cele jmeno odmitl prozradit

  0044 845 89 000 79

  HTC Service Center UK

  HTC Touch Cruise CRAP !

  ale vazne nejpomalsi telefon co jsem mel !!!

  vsechny recenze nekdo plati,,,

 188. Anonymous (neregistrovaný)

  http://www.htcclassaction.org

  HTC SHIT, SHIT, SHIT

  HijackerTrashCompany

 189. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  lze přehodit orientaci displaye na šířku pro lepší/pohodlnější prohlížení webových stránek a dokumentů???

 190. Anonymous (neregistrovaný)

  Čauky , chci se vás všech ,kteří tuhle mašinku máte , zeptat,jak vám frčí rádio??Já nemohu skoro nic naladit?. jde mi český rozhlas- mizerně a ještě možná někde na velkým kopci impuls a taky mizerně.Ptám se proto , abych věděl jestli je to chyba pouze mého broučka , nebo všech.Tak díky za odpovědi.Petr

 191. Anonymous (neregistrovaný)

  teď jsem se ptal na to rádio a zapomněl jsem se ještě přeptat na to ,kde si nastavím , do které složky se mi budou ukládat soubory, které mi bude někdo posílat z jiného telefonu přes blutůta. standartně se ukládají do my document , ale já bych je chtěl cpát hned na paměťovou kartu.

 192. Anonymous (neregistrovaný)

  někdo se tu ptal na mapy , mohu poradit. petrvotipka@seznam.cz

 193. Anonymous (neregistrovaný)

  chci znat vas nazor: ma smysl prejit z HTC artemis p3300 na tento htc touch cruise?
  vidim ze lepsi procesor vetsi pamet. ale jinak? v podstate jedina vec na p3300 co mi vadi je rychlost :(

 194. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Rychlost je u Cruise velice dobrá, já osobně bych z Artemise přešel, těch 128 MB RAM je přece jenom znát. A nebo počkat na Diamonda

 195. Anonymous (neregistrovaný)

  cruise mam 5 tydnu a spokojeny moc nejsem, pred 14nacti dny mi prestalo fungovat bluetooth o tri dny pozdeji vypovedelo sluzbu radio, navic baterie mi prijde ze ma hodne slabou vydrz (telefonuji denne max 30min. + cca 10sms a 30 min na netu) kdyz kazdy den musim dobijet… hold pujde na reklamaci coz me moc netesi jelikoz s nimi mam jen spatne zkusenosti … kdyby byla nabidka vraceni penez nevahal bych !

 196. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj,koupil jsem si a byl jsem s nim velice spokojeny… avsak nyni mi prestal fungovat mikrofon… proste kdyz nekomu volam,neni to temer slyset,… jen slaby pazvuky se ozyvaji pokud dam pusu az k mikrofonu… takze pujde na reklamaci… jsem docela zklamany… uzivani bylo vyborne…

 197. Anonymous (neregistrovaný)

  jak je pouzitelna ta softwarova klavesnice? da se psat jednou rukou (palcem ruky ve ktere je drzen)?
  je to srovnatelne s klasickym mobilem nebo daleko horsi?
  dekuji

 198. Anonymous (neregistrovaný)

  reakce na HTC TOUCH CRUISE A LUDĚK VOKÁČ.
  Musím dát tak trochu za pravdu oběma. Pokud se budu podivovat tomu, že dotyková klávesnice nemá žádnou odezvu, netrefim se do „tlačítek“, které jsou mimochodem mnohem větší, než na jakémkoliv dnešním mobilním přístroji, pak pro mě opravdu Touch Cruise není. Pravdou je, že se na psaní musí zvyknout a na psaní SMS během chuze, nebo dokonce řízení auta to nebude. Ale tohle by opravdu dělali jen ty druhy lidí, kteří by takovýhle telefon FAKT mít neměli (idioti). Já jsem s tímto HTC naprosto spokojený a to jsem rozmazlený z SE W810. Všechno nastavení je intuitivní, jen mě trošku zlobí česká klávesnice, ale to je problím Sunnysoftu (prý se na tom pracuje).Takže pokud zvažujete koupi, netrváte na velkém psaní za pohybu, s chutí do něj. Kdyby Vás napadla nějaká otázka ohledně užívání, pište, zkusím to vypátrat.

 199. Anonymous (neregistrovaný)

  dobrý den kde by se dala stáhnou mapa evropy do htc touch cruise?

 200. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdar věem ve spolek jestli tu někdo je. Mám 1 dotaz. Je nějaká možnost si ho vyzkoušet někde před tím něž bych šel do obchodu a koupil si ho? Děkuji za odpověď. Marek

 201. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahojte všichni co máte,nebo budete mít něco společného s HTC!Můj HTC Touch Cruise byl ze začátku dobrý,ale po nahrátí videozáznamu jsem hodně zapochyboval o jeho kvalitě,hruza-kvalita tak pro mobil za 2000,-!!!A po třech týdnech další prušvih-nefunkční bluetooth,který se prý opraví výměnou základní desky!!!Koupený soft tudíž nelze o5 instalovat.Je to předražený zgarb,který žere nervy.Zlatá E51!!!!!!!!!

 202. Anonymous (neregistrovaný)

  anonym 6. dubna

  a jak jsi se nakonec rozhodl? mám stejné požadavky a kupodivu mi v konečném výběru zbyla úplně stejná trojice

 203. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj všem, patřím mezi ty šťastné kteří vlastní HTC Cruise Zrovna mi HTC vrátili z opravny kde mi vyměnili celou základní desku. Porucha se mi projevovala tak, že telefon mi fungoval pouze v místě silného signálu, pokud jsem vešel do budovy, supermarketu nebo byl mimo město tak mobil byl nedostupný. Také mi vyměnili v O2 SIM kartu za novou. Starší SIM karty mají s HTC Cruise problém! Celkově hodnotím HTC Touch Cruise jako pokus který se hodně nepodařil. Grafika a video jsou nepředstavitelně pomalé a pohyb trhaný, dokonce také u prohlížení internetových stránek. Můj starý MDA2 má grafiku 100x rychlejší!!! No prostě hrůza! Nedoporučuji nikomu tento křáp kupovat!

 204. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak jsem si ho dneska zakoupil. A hned mám dotaz:Nainstaloval jsem Toma a stáhl zdarma jedno z našich měst. Zkusil jsem naplánovat trasu, ale už asi půl hodiny čekám na platný signál GPS a pořád nic!!! Dělám chybu já, nebo někde je potřeba ještě něco přednastavit. Taky bych se nemusel dočkat!!!! Díky za rady….

 205. Anonymous (neregistrovaný)

  Dá se někde stáhnout novější verze ROM? A pak ji nainstalovat? Já mám verzi z listopadu 2007, vím že je daleko novější…

 206. Anonymous (neregistrovaný)

  Anonym 10 Srp 2008: musíš vylézt ven z budovy…

 207. Anonymous (neregistrovaný)

  Něco k té verzi ROM. Můj bratr má to stejný PDA a má v něm novější verzi než já, přitom ho kupoval asi před 2 měsíci. Zkoušel jsem podporu na stránkách výrobce jestli nemají aktualizaci ROM – není. Abych to upřesnil Windows mobile máme verzi shodnou….Pak mě mrzí jedna věc, a to ta, že se nedá přiřadit jiná melodie nebo tón při příchozí SMS. Je jasný, že telefon až tak preferovanej není, ale hledal jsem ve všech nastaveních v celém PDA, ale bohužel. Jestli jste na něco někdo přišel, poraďte. Jinak mám ho opravdu krátkou dobu a jak se tu píše, že se videa přehrávají trhaně, tak mě se zatím nic podobnýho nestalo.Možná u 3hodinovýho filmu se to projeví častěji, ale já přehrávám šoty kolem 4 min – plynule…Tolik zatím poznatků….

 208. Anonymous (neregistrovaný)

  Můžete mi někdo poradit, jak dostat do seznamu zvuků budíku vlastní alarm. S vyzváněním není problém, ale vlastní budík si prostě nenastavím. Další věc, která mi vadí, je to, že se mi samo zapíná datové připojení a to bez jakéhokoliv důvodu. Bluetooth funguje jenom s některými zařízeními, nebo vůbec, takže moje staré a osvědčené handsfree Flamingo ted leží ladem. Z telefonu mám smíšené pocity a uvažuju o reklamaci. Připojuji se taky k otázce ohledně map Evropy. Ten pán, co prý může pomoci, chce za svou „pomoc“ 500,- Kč. Děkuji nechci.

 209. Anonymous (neregistrovaný)

  Tomtom navigator mapy verze 6 jsou k sehnani a zdarma včetně keygenu…

 210. Anonymous (neregistrovaný)

  Co se týká toho bluetooth, tak já měl stejný problém. Nenašlo to téméř ani jeden přístroj v okolí, ale až po důkladném zkoumání jsem zjistil, že nebylo zaškrtnuto „Zviditelnit toto zařízení pro ostatní“ na kartě REŽIM. Teď už to nachází v pohodě, i naopak. Pokud se ti samo zapíná dat. připojení, možná máš v nastavení pošty zvolenou hodnotu na intervalové stahování e-mailů. Měl jsem to taky, nějak jsem tomu nevěnoval pozornost…pár mailů s přílohama…pak mě to odečetlo veliký penízky z kreditu…Já nevím, ale jinak to zatím není opravdu špatný PDA. ZDAREC!

 211. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu.Chtěla bych si koupit HTC Touch telefon jen nevím který. Koukám po recenzích a jsem z toho úplně jelen. Můžete mi prosím někdo poradit jestli Crouse nebo Diamont? Nemáte náhodou někdo zkušenosti s oběma? Momentálně mám Nokii N80 a jsem z její pomalostí už pološílená a taky se pořád seká.Ráda bych jí vyměnila, za….. Děkuji moc.

 212. Anonymous (neregistrovaný)

  Poradit který, lehký to rozhodně není! Cruise je starší model než Diamond. První má slot na paměťovou kartu u Diamonda tato možnost není, má jen interní (4GB), což je podle mě dostačující. Prostě je novější: rychlejší procesor(528 MHz), WM 6.1, ROM:256MB
  RAM:192MB DDR RAM. Ale má zase menší výdrž baterie. Já mám osobně Cruise, zatím jsem spokojenej. POužíval jsem Nokii N73….

 213. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den mám mobil NOKIA 5110 už 8 roků. Funguje skvěle a nemám žádné problémy. Nechápu o čem to tu pořád tlacháte.

 214. Anonymous (neregistrovaný)

  Prodám 4 měsíce starý v záruce s nadstandardním příslušenstvím. Kontakt: RadekHolyPublic (zavináč) gmail (tečka) com

 215. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám záujem o kúpu tejt „mašinky“, len ma zaujíma, ak sa dá zablokovať klávesnica (alebo obrazovka), ak má niekto skúsenosť- ako funguje iGO 8, a či sa dá písať SMSka aj písaním znakov na obrazovke. Mám MIO A701 a na ňom píšem jednoducho po obrazovke.
  Ďakujem.

 216. Anonymous (neregistrovaný)

  Pánové,mám Cruise půl roku a jsem s ním max.spokojený. Při přehrávání videa měl trochu problémy,ale po doladění přehrávače TCPMP jede naprosto plynule.Ve většině problémů je to otázka softu a jeho nastavení.

 217. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevím, jakou verzi TCPMP máš( moje verze: 0.81RC1 beta),ale mě to nepřehraje obyčejný formát WMV – na displeji se objeví v okně chyba – Audio kodek(Windows media audio) není podporován přehrávačem. Někdy naskočí jen obraz, který se dál přehrává bez zvuku. Jinak opravdu mohu potvrdit, videa, která se mě trhala a sem tam i na chvilku pozastovala se díky tomuto přehrávači přehrávají PLYNULE!!! Jestli máš vyšší verzi a nemáš problémy s WMV napiš, kde jsi ji stáhl.

 218. Anonymous (neregistrovaný)

  Nikto sa nenájde s informáciou, či sa dajú písať SMS-ky aj písaním znakov po obrazovke? Ako je to s ručným zamykaním prístroja?
  Ďakujem.

 219. Anonymous (neregistrovaný)

  Poradte ako zazalohovat alebo kde stiahnut original Cruise
  ROM version: 1.25.405.1 WWE,
  ROM date: 12/11/07,
  Radio version: 1.58.21.23,
  Protocol version: 25.65.30.04H
  Dakujem

 220. Anonymous (neregistrovaný)

  To zamykanie som zistil, ale čo písanie SMS stylusom po obrazovke (rozpoznávanie písaných znakov)-funguje?

 221. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravim.mam htc cruise uz 5 mesiacou a este som s nim nemal ziadny problem.je to pda ktore musis stale spoznavat a ucit sa s nim.ma vela moznosti a to co tu pisete ze vam nefunguje tak tiez som vela veci nevedel ako sa s nimi robi ale neustalim skusanim sa to naucite.ja som s nim velmi spokojny a nemenil by som ho.ked vam nejde video tak si nainstalujte core player a pojde vam.chcete drziak do auta?zohnal som ho za 145 korun a je super.ak budete mat nejake dotazy tak vam rad poradim na indianhawk@seznam.cz

 222. Anonymous (neregistrovaný)

  Prodám OT Cruise – funglovku s TT7 atd…za 7000. Kontakt info@znalci-posudky.cz

 223. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím Vás, zaujímalo by ma ako mám nainštalovať Toma a na ktorom CD má byť? Na jednom mám GPRS monitor, Backup Tool, Sprite BackupEnglisPersonalSetup a na druhom CD je Windows a Micr. Office Outlook. Nechýba mi tam náhodou niečo, alebo robím niekde chybu??? V balení mám kartičku od Toma Free City Map ale na cd nič. Pomôže mi niekto? Ďakujem Lubo

 224. Anonymous (neregistrovaný)

  Veľmi by som chcel vedieť, či sa dajú klávesy na navigáciu a internet explorer (pod klávesami na hovory) dajú preprogramovať. V návode som to nenašiel.
  Ďakujem.

 225. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosimvas, jak zjistim objem prenesenych dat u WM6? Hovory jdou zjistit ale ty data mi nejak nejdou. Dekuji moc za odpoved a kdyby byl odkazek na nejake programky pro tuto verzi wm. Dekuji za pomoc

 226. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Pro měření přenesených dat použij SPB Wireless Monitor (psal jsem o něm v Bleskovkách, tak hledej).

 227. palco (neregistrovaný)

  Veľmi by som chcel vedieť, či sa dajú klávesy na navigáciu a internet explorer (pod klávesami na hovory) dajú preprogramovať. V návode som to nenašiel.
  Ďakujem.
  Napíše niekto?

 228. groovox (neregistrovaný)

  Ano, daju sa preprogramovat.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *