Cena:

Recenze stylového hrdiny HTC Hero s Androidem

Velká recenze komunikátoru HTC Hero se systémem Android a prostředím Sense

HTC HeroPředevším díky společnosti HTC slyšíme o operačním systému Android stále častěji. Příkladem toho je i komunikátor HTC Hero, který se rozhodně nemusí za nic stydět. V současné době je Hero vůbec nejlepším Android komunikátorem na trhu. Pochlubit se může 528 MHz procesorem, kapacitním displejem s multidotekovým ovládáním, 288 MB RAM a uživatelským prostředím Sense, které uživateli dává nezvyklou volnost. Ač je Android mladý systém, Hero dokazuje, že se z něj pomalu začíná stávat zajímavá konkurence pro ostatní platformy, několik nedostatků zde ale stále zůstává.

Za zapůjčení zařízení děkuji společnosti Sunnysoft, u které si HTC Hero můžete zakoupit.

Testovaný kousek obsahoval operační systém Android verze 1.5 (verze software 1.0.0.A6288), jehož součástí je i nativní česká lokalizace, která je až na několik drobných detailů bezchybná. Hero jsem synchronizoval s počítačem vybaveným 64bit Windows 7 RC1 (sestavení 7100).

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
videopohled
Operační systém a hardware
paměť
displej
softwarová klávesnice
GPS modul
telefonovaní a přenosy
Wi-Fi, Bluetooth, synchronizace
baterie a výdrž
pohybový senzor a digitální kompas
fotoaparát
Bonusové aplikace
Závěrečné hodnocení

Klady (+)
optimalizace systému
design a dílenské zpracování
multidotekové ovládání
HTC Sense
napojení na sociální sítě
bonusový software
Zápory (-)
chování trackballu
občasná lenost prostředí Sense
fotoaparát

Obsah balení
V nenápadné malé krabičce se kromě komunikátoru samotného nachází cestovní nabíječka s odnímatelným USB kabelem, který lze použít pro synchronizaci s PC nebo přenos dat na paměťovou kartu. Dále je k dispozici stereo headset s peckovými sluchátky, klipsem na opasek a přídavnými molitanovými polštářky. Sluchátka mají klasický 3,5 mm konektor a pro standardní poslech hudby postačí, nicméně do Hera si můžete připojit třeba Koss Porta Pro nebo libovolná jiná sluchátka. Na kabelu se nachází malý ovládací prvek se třemi tlačítky a mikrofonem. Krajní slouží k listování mezi skladbami (dlouhý stisk k posouvání) a prostředí pak k přehrávání/pozastavení. Pecky sluchátek do uší padnou dobře a v případě potřeby na ně můžete navléci zmíněné molitanové polštářky.

- -
Žádné nadstandardní příslušenství v balení nečekejte

K dispozici je ještě 2 GB microSD karta, na které naleznete český a slovenský manuál v PDF, synchronizační aplikaci HTC Sync, několik obrázků a ukázkové video od výrobce, který právě díky kartě chytře ušetřil za tištěný manuál a CD s dalšími nástroji, nic takového v balení zkrátka nenajdete. Poměrně stručný seznam položek uzavírá několik tištěných brožur (rychlý průvodce v češtině, letáček s příslušenstvím a záruční karta). Ocenil bych ještě ochrannou fólii na displej, tu si ale uživatel bude muset dokoupit za své.

- -
Sluchátka se připojují do 3,5 mm výstupu; nabíječka do miniUSB konektoru

Vzhled a zpracování
Bílá verze HTC Hero je vyrobena z plastu s teflonovou úpravou. Díky tomu je kryt mnohem méně náchylný na poškrábání a bojovat nebudete muset ani s otisky prstů. S takto upraveným krytem se telefon velmi příjemně drží v ruce. Kryt telefonu je až na stříbrný a černý rámeček okolo displeje celý bílý a na okolí působí elegantním dojmem. HTC má i tmavou variantu, která se ale zatím v ČR oficiálně neprodává a je rovněž ochuzena o teflonovou úpravu. Zadní kryt telefonu je odnímatelný, což na první pohled nepoznáte. Všechny díly jsou do sebe ukázkově zasazeny a nikde nic nevrže ani nepraská. Celkové rozměry přístroje jsou 112 x 56.2 x 14.35 mm, hmotnost včetně baterie je 135 gramů; jde tedy o průměrně velký telefon.

- - -

Zajímavé je zakřivené telefonu v oblasti pod displejem. Něco podobného nabízel už T-Mobile G1, ale v případě Hera je tento prvek mnohem výraznější. Telefon se díky tomu mnohem lépe drží v ruce; palcem bezpečně mačkáte ovládací tlačítka a zbývajícími prsty jej podepíráte na zadní straně. Kapacitní displej má úhlopříčku 3,2“ a HVGA rozlišení 320×480 px a samozřejmě je umístěný v jedné rovině s horním krytem. Nad ním je malé logo výrobce a telefonní reproduktor zamaskovaný malou mřížkou. Na jeho okrajích naleznete stavovou diodu a čočku světelného senzoru, který upravuje podsvícení displeje podle okolních světelných podmínek (lze vypnout v nastavení). Dioda je aktivní během nabíjení nebo při upozornění na zmeškané události, při aktivním Wi-Fi nebo Bluetooth ale nijak nebliká.

- - -

Signalizace nových zpráv, e-mailů a hovorů je řešena přes blikání trackballu (bílá kulička pod displejem). S trackballem se můžete dobře pohybovat v nabídkách systému či textových polích a poslouží vám také jako potvrzovací tlačítko. Na tento způsob navigace jsem si zvykl už u modelu G1, nicméně u Hera se trackball v některých aplikacích chová trochu neposedně. Tak například v twitter klientovi Peep, který je standardní součástí systému, docházelo k samovolnému přepínání mezi záložkami (jako kdybych otáčel trackballem), a občas se tento jev objevil i na základní obrazovce Sense rozhraní.

- -

Napravo od kolečka je klávesa pro rychlé vyhledávání na Google (nikoliv vyhledávání v datech telefonu) a tlačítko Zpět, které vás vždy navrátí na předchozí obrazovku. Nad nimi je další kvarteto tlačítek. Na okrajích jsou to klávesy pro příjem a ukončení hovoru, ale pokud vám nikdo zrovna nevolá, slouží levá klávesa pro přístup do historie volání a pravá pak vypíná displej. Dlouhým stiskem můžete telefon úplně vypnout nebo nastavit tichý, vibrační a letadlový režim. Klávesa s domečkem (Home) navrací na základní obrazovku, dlouhým stiskem zobrazíte seznam naposledy spuštěných aplikací. Klávesa Menu zobrazuje v různých aplikacích další možnosti a volby. Pokud je telefon uzamčený, můžete jej dvojstiskem odemknout (lze to ale udělat i přes dotykový displej).

- - -

Zadní strana telefonu je osazena 5 MPx fotoaparátem s automatickým ostřením, přisvětlovací dioda ale chybí. Rovněž se zde nachází hlavní systémový reproduktor, který využijete při sledování filmů, poslechu hudby nebo hlasitém handsfree. Ve spodní části je ještě malý otvor pro uchycení poutka nebo šňůrky na krk. Pod krytem narazíme na Li-Ion baterii s kapacitou 1350 mAh, pod kterou je schovaný ještě slot na SIM kartu. Paměťové karty microSDHC se vkládají z boku, vždy je ale nutné sundat kryt. Android telefony nemají tlačítko pro softwarový restart a vzhledem ke kapacitnímu displeji by zde byl zbytečný i jakýkoliv otvor pro stylus.

- - -

- - -
Srovnání s T-Mobile G1 (Android), Apple iPhone 3G a E-TEN M700

Na spodní straně se nachází USB konektor (nabíjení, synchronizace) a telefonní mikrofon. USB konektor je otevřený a není chráněn žádnou záslepkou. Na pravé hraně bych uvítal alespoň spoušť fotoaparátu, bohužel se zde vůbec nic nenachází. Horní hrana potěší 3,5 mm výstupem na sluchátka a levý okraj schovává dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti.

Videopohled na HTC Hero

Operační systém a hardware
Jak jsem již zmínil v úvodu, HTC Hero se prodává se systémem Android ve verzi 1.5 “Cupcake“. Jádro operačního systému je obohaceno o prostředí Sense. HTC se sice snaží Sense propagovat jako filosofii ovládání, ale z hlediska srozumitelnosti bude myslím lepší, když jej v recenzi budeme považovat za nadstavbu operačního systému – uživatelské prostředí. Samotný systém pohání 528 MHz procesor od Qualcommu (MSM7200A), který známe i z Windows Mobile zařízení. Výrobce jej však kvůli vyšší výdrži zařízení podtaktoval na 384 MHz; se stejným krokem jsme se setkali už u modelu T-Mobile G1. Reakce jsou přesto svižné a pohyb v nabídkách rychlý, ale pokud si na pozadí pustíte třeba přehrávání hudby, pocítíte zejména v prostředí Sense mírné zpomalení, které rozhodně není příjemné. Samotné spuštění telefonu trvá okolo 85 vteřin.

- - - -
Hlavní nabídka; notifikační oblast; programy; nastavení

Prostředí operačního systému a rozhraní Sense si nejlépe prohlédnete z přiloženého videa. V hlavní nabídce si můžete ikony zobrazit buď v matici nebo jako seznam (lze přepínat přes volbu pod tlačítkem Menu). Asi není třeba zdůrazňovat, že v celém systému funguje inteligentní kinetické posouvání obrazu, které oceníte třeba při listování programy nebo telefonním seznamem.

- - - -
Dálší záložky prostředí Sense na hlavní obrazovce

U Androidu mě velice zaujala nabídka s notifikacemi (oznámení). Do té se dostanete velice elegantním způsobem, z horní části displeje (stavová lišta) si tuto nabídku pohybem prstu “vytáhnete“. V notifikační nabídce se zobrazují například nové textové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, příspěvky z twitteru, zprávy z IM klienta a všechny další systémové události. Pokud na danou notifikaci kliknete, dostanete se vždy do dané aplikace/textové zprávy/e-mailu atd. Tento styl upozornění se mi na Androidu vážně líbí, a pokud budete chtít všechny notifikace hromadně vymazat, jednoduše kliknete na vyčleněné tlačítko.

Paměť
Telefon má k dispozici 288 MB operační paměti RAM, přičemž po startu systému je volných zhruba 98 MB, pokud ve správci programů “odstřelím“ také prostředí Sense z hlavní obrazovky, dostanu se na 105 MB. Ve vnitřní paměti je volných zhruba 190 MB a paměť si samozřejmě můžete rozšířit přes microSD(HC) karty.

Displej
Kapacitní displej reaguje pouze na dotyk prstu, případně je nutné používat speciálně upravený stylus. Ne že by to nějak vadilo, systém byl pro bezstylusové ovládání navržen, nicméně jedno místo, kde bych raději než prsty používal stylus, by se přece jenom našlo. Vzhledem k úhlopříčce displeje 3,2 palce jsem narážel především při psaní na softwarové klávesnici (SMS, e-maily, adresy v prohlížeči…).Klávesnice je sice dobře optimalizovaná, ale ať chcete nebo ne, zejména ze začátku si budete muset zvykat a úklikům se nevyhnete. Nemám nijak výrazně velké prsty, ale přesto jsem s tím musel bojovat. Na větší úhlopříčce by to patrně bylo bez komplikací (na iPhonu s 3,5“ displejem takto píšu jedna radost). Čitelnost displeje na přímém sluníčku by mohla být lepší, v tomhle směru Hero tak jako iPhone prostě nevyniká. Rozlišení displeje je HVGA, tedy 320×480 px a maximálně dokáže zobrazit 65k barev (tento údaje se na webu HTC z neznámého důvodu neuvádí), věrohodnost barev je však velmi dobrá.

- -
Displej je dobře čitelný a podsvícení zcela dostačující

Softwarová klávesnice
K softwarové klávesnici se ještě vrátím. Už v základu je dostupný český slovník (s diakritikou), který vám během psaní napovídá slova. Zejména při psaní SMS si na to dejte pozor, protože vám bude diktovat slova s diakritikou a počet SMS zpráv, ve kterých text odešlete, se výrazně navýší. Naštěstí v editoru vždy vidíte, kolik znaků vám do další SMS zbývá a na kolik SMS bude text případně rozdělen. V případě potřeby můžete napovídání slov vypnout nebo slovník naučit slova vlastní (+ případně i ta bez diakritiky); druhou možnost jsem zvolil i já a po 3 týdnech používání už mi slovník automaticky nabízel jen mnou nejčastěji používaná slova.

- -
Softwarová klávesnice a kalendář

GPS zatím naplno nevyužijete
Součástí čipové sady je 20 kanálový GPS modul. Jeho citlivost jsem mohl otestovat pouze s programem Google Maps, protože placené aplikace (GPS navigace) není zatím z Marketu možné normální cestou pořizovat (jde to pouze s rootem zařízení). V Google Maps byla orientace a fixace pozice bezproblémová, proto lze očekávat, že ani později v nějakém opravdovém navigačním programu nenastanou žádné komplikace a HTC Hero tedy dobře poslouží i jako navigace. Počkat si ale budeme muset do té doby, než Android Market začne akceptovat české platební systémy.

-

Velmi dobře zapracované je využití digitálního kompasu ve Street view na Google mapách, o tom ale až níže v kapitole věnované kompasu.

Telefonování, kontakty a datové přenosy
Hero je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také UMTS/HSDPA, kde můžete data stahovat teoretickou rychlostí až 7.2 Mbps. Telefonování je bezproblémové a hlasitost dostatečná. V hlučném prostředí lze přes nabídku Menu aktivovat hlasitý režim. Telefonní aplikace je velmi přehledná a kontakty v ní můžete vybírat buď přímo ze seznamu, nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ty klávesy, jejíchž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení. Jedinou vadou na kráse je nemožnost vyhledávat písmena s diakritikou.

- - - -
Aplikace lidé a telefonní klávesnice

Rozšířenou práci s kontakty nabízí aplikace Lidé, ve které vidíte jak položky z paměti telefonu, tak i ze SIM karty. V aplikaci naleznete několik záložek, kromě kompletního výpisu adresáře to jsou oblíbené kontakty, skupiny, aktualizace a události a historie hovorů. Většinu položek představovat nemusím, logicky si asi domyslíte, co má která na starosti. Zastavím se ale u možnosti “aktualizace a události“. V nastavení systému můžete Hero napojit na váš účet na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. A přesně to je případ možnosti “aktualizace a události“, která vám do karty Lidé načítá informace právě z Facebooku. Třešničkou na dortu je automatické doplnění fotografie a data narození ke kontaktům spárovaným z databáze přátel na Facebooku.

Wi-Fi, Bluetooth a synchronizace dat (Outlook, Google, Exchange)
Přes modul Wi-Fi se velice snadno připojíte do bezdrátových sítí a následně můžete začít pohodlně surfovat na internetu. Přímo v prostředí Sense je dostupný přepínač pro aktivaci/vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Při nalezení nové bezdrátové sítě se objeví informace o možnosti připojení. Pokud je síť zabezpečena, budete vyzvání k zadání přístupového klíče. S HTC Hero jsem se bezpečně připojil do své domácí sítě i na různé AP v obchodních centrech, nastavení bylo vždy otázkou několika málo vteřin a vše tedy fungovalo jak má.

Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje jak stereo profil A2DP, tak i EDR pro rychlejší přenos dat. Přes vestavěného průvodce je spárování opět otázkou několika málo vteřin. Aktivní Wi-Fi a Bluetooth je signalizováno malými ikonkami v horní liště.

-

U komunikátorů se systémem Android se primárně počítalo s napojením na váš Google účet, se kterým se zařízení synchronizuje (k tomu je zapotřebí datových přenosů). V HTC si ale byly vědomi toho, že ne všichni zákazníci by tento způsob preferovali a někoho by to dokonce mohlo odradit, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync, která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále zvládne instalaci aplikací, avšak na synchronizaci poznámek a e-mailů ale zatím nepomýšlejte (detailní popis naleznete v tomto článku). Aplikace HTC Sync zatím není úplně ideálně odladěna, alespoň na Windows 7 (sestavení 7100) mi synchronizace občas padala nebo se nedokončila, v některých případech software vůbec nedokázal rozpoznat telefon. Nevím, zda šlo jen o nekompatibilitu s Windows 7, snad se ale brzy dočkáme opravy.

- - -
Obrázky ze synchronizačního nástroje HTC Sync

Pokud budete synchronizovat s Google účtem, pak můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Přes USB kabel můžete rovněž do počítače sdílet internetové připojení, což je funkce, kterou znáte nejen z Windows Mobile, ale nově i z iPhonu s firmware 3.0. Při připojení telefonu přes USB kabel se v oznamovací nabídce objeví možnost synchronizace nebo použití paměťové karty jako Flash disk.

Baterie a výdrž
O přísun energie se stará 1350 mAh Li-Ion baterie, která mi telefon při běžné užívání udržela při životě zhruba jeden a půl dne. Při vyšší zátěži ale není problém telefon vybít i za 12 hodin, a to zejména v případě, pokud si v nastavení telefonu nevypnete některé funkce. Řeč je zejména o datových přenosech. Pokud si nastavíte napojení na Twitter či Facebook, bude telefon v různých intervalech kontrolovat nové aktualizace. Takových položek je v systému několik, a pokud do nastavení nezasáhnete, bude se telefon v průběhu dne velice často připojovat na internet, což se samozřejmě na celkové výdrži negativně podepíše. Na seznamu jsou dále různé lokalizační služby (GPS, zaměření přes bezdrátové sítě).

Pokud tyto funkce omezíte (například nastavíte aktualizaci na manuální nebo prodloužíte interval automatického stahování) + vypnete lokalizační funkce, výrazně tím zařízení ulevíte a prodloužíte jeho výdrž. Vše se dá provést přímo z nastavení. Energii může ušetřit i vypnutí některých síťových widgetů na hlavní obrazovce. Nepochybuji o tom, že kdyby byl v zařízení akumulátor s kapacitou 1500 mAh, že by se výdrž dostala klidně i přes dva dny, takhle je to ale spíše průměr až podprůměr. Při aktivním Wi-Fi bude telefon žádat dobíjení už po několika hodinách (cca 5 – 6 hod.).

Pohybový senzor, multidotekové ovládání a digitální kompas
Přítomnost pohybového senzoru v zařízení poznáte v několika systémových aplikacích, jako je editor zpráv/e-mailů, internetový prohlížeč, Google mapy nebo správce obrázků. Ještě před rokem byl tento senzor považován za novinku, ale dnes už je jím vybavena většina moderních zařízení. Ve vybraných programech jednoduše přizpůsobuje zobrazení obsahu na displeji aktuálnímu natočení telefonu.

Pro demonstraci multidotekového ovládání doporučuji shlédnout přiložený videopohled na HTC Hero. Je dobré vědět, že ovládání více prsty funguje jen v několika málo aplikacích, jako je internetový prohlížeč, správce obrázků či e-mailový klient. Je škoda, že Google mapy na Androidu toto ovládání zatím ignorují. Pokud položíte dva prsty na displej, docílíte jejich tahem od sebe přiblížení obsahu a tahem k sobě oddálení. Snadno se na to zvyká a rozhodně jde o příjemné zpestření, snad toho jednou budou využívat i další aplikace (z Marketu).

Digitální kompas perfektně využijete třeba při zmíněném Street view náhledu v Google mapách. Pokud kompas aktivujete, bude se obraz na displeji (náhled na ulici ve 3D) otáčet podle toho, jak se budete pohybovat vy. Pokud se otočíte s telefonem doprava, obraz se také otočí, zkrátka jako kdybyste se rozhlíželi. Velmi pěknou reálnou ukázku využití naleznete v tomto videu v čase 5:55.

Fotoaparát a záznam videa
I když je Hero vybavený 5 MPx fotoaparátem s automatickým ostřením, kvalita fotek mě příliš nenadchla. Jde spíše o průměr a snímky by si určitě zasloužily lepší ostrost a barevné zpracování. Barvy se dají částečně regulovat přes nastavení vyvážení bílé barvy a z nastavení lze samozřejmě ovlivnit i další prvky, jako je jas, kvalita a rozlišení. Fotografie můžete opatřit informací o datu a času (časové razítko) nebo údajem s GPS souřadnicemi. Obrázky lze pořizovat v maximálním rozlišení 2560×1920 px nebo 2560×1712 px při zapnutém širokoúhlém režimu. Makro optika zvládá relativně dobře, ale je škoda, že v HTC zapomněli na přisvětlovací diodu, která by přišla vhod v horších světelných podmínkách.

- -

Hero umí také natáčet video ve formátu 3GP v maximálním rozlišení 352×288 px. O kvalitě si můžete udělat obrázek sami z přiložených ukázek: video 1 (venkovní prostředí), video 2 (záznam blízkého objektu).

- - -

- - -
Všechny fotografie pořízené 5 Mpx fotoaparátem HTC Hero naleznete v naší galerii.

Bonusové aplikace
Kromě základních systémových aplikací je k dispozici i několik bonusových programů od HTC, než se na ně ale podíváme, popíšeme si nejprve prostředí Sense.

Sense – hlavní obrazovka
Základní obrazovka není tvořena klasickou obrazovkou systému Android, ale vlastním prostředím Sense od HTC (pokud ale Sense v běžících procesech ukončíte, dostanete se na běžnou nabídku Androidu). Sense se skládá z celkem sedmi záložek, mezi kterými se můžete přesouvat pomocí trackballu nebo horizontálních tahů prstem. Výchozí je prostřední obrazovka s velkými hodinami a několika zástupci vespod, i když tato podoba vůbec nemusí být konečná, díky obrovské volnosti si nabídky můžete přeskládat a upravit přesně podle vlastních potřeb. Je tedy jen na vás jaké widgety, zástupce a aplikace si do sedmi záložek umístíte, a vybírat je opravdu z čeho.

- - - -
Další styly pro prostředí Sense

- - -

K dispozici je widget počasí, twitteru, výpis e-mailů, záložky s náhledem webových stránek, panely kontaktů atd. Sense vám zkrátka na plochu umožní dát přesně ty položky, které budete potřebovat. A aby toho nebylo málo, naleznete v nabídce nastavení – scény, několik různých grafických kabátků pro Sense s různě uspořádanými widgety + si zde můžete uložit svoje vlastní rozložení (HTC, Sociální, Zaměstnaní, Hra, Cestování, Čistý štít). S trochou nadsázky se dá napsat, že s upraveným Sense nebudete muset vůbec navštěvovat hlavní menu, protože veškeré potřebné položky si umístíte na plochu.

Internetový prohlížeč
Konečně i Android zvládá zobrazování Flash objektů na webových stránkách a celkově považuji prohlížeč za velmi zdařilý. Otevřených můžete mít hned několik stránek najednou, potěší rovněž automatické zalamování textu a dobrá rychlost vykreslování. Pro přibližování a oddalování opět přijde vhod multitouch, dvojklikem na displej se vám text rovnou přiblíží pro pohodlné čtení. Oblíbené stránky lze ukládat do záložek, k dispozici je také historie, ale s RSS kanály si neporadí.

- - -

Zprávy a e-maily
Textové zprávy se zobrazují v chat režimu, ve výchozí obrazovce tedy vidíte seznam kontaktů, se kterými jste komunikovali, a po rozkliknutí se vám objeví celá historie. Zprávy můžete psát jak v portrait, tak i landscape (naležato) režimu, aplikace displej sama překlápí podle natočení telefonu. Obdobná je situace i u e-mailového klienta, který bohužel neumí zobrazovat HTML zprávy. V nastavení lze upravit interval pro automatické stahování pošty a samozřejmě zde můžete spravovat hned několik e-mailových účtu najednou.

Alba
Výborně zpracovaný nástroj pro prohlížení fotek a videí (MP4, 3GP). Náhledy fotografií se zobrazují v posuvném pásu a pro přibližování můžete využít multidotekového ovládání. V programu jsem zkoušel přehrávat i videa v HVGA rozlišení (400×320 px) s datovým tokem okolo 1500 Kbps, a program si s nimi bez potíží poradil. Občas se stalo, že se v úvodu video zhruba 2 vteřiny sekalo, ale pak již bylo vše plynulé. Video ve vyšším rozlišení jsem vzhledem k displeji už nezkoušel.

- - -

Další zajímavostí Alb je napojení na Facebook a Flickr. Přes speciální záložku tak přímo z aplikace můžete prohlížet všechna alba vašich přátel na Facebooku, samozřejmě za předpokladu neomezeného datového připojení, jinak by se vám tahle legrace pěkně prodražila.

Footprints
V případě, že rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

-

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

Teeter
Zábavná hra využívající pohybového senzoru. Cílem je pomocí naklánění telefonu provést kovovou kuličku bludištěm do jamky.

- - - -

Další programy
Market – aplikace pro stahování dalších nových aplikací a her do telefonu. V ČR zatím nelze využívat nákupu placených aplikací, zobrazí se vám tedy jen freeware programy.
Hlasový záznamník – pro ukládání hlasových poznámek, jejichž délka je omezena volnou paměti na paměťové kartě, můžete využít právě tento program.
Gmail a Google Talk – poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.
Hudba – jednoduchý přehrávač hudby s pěkným uživatelským prostředním.
Kalkulačka – jednoduchá kalkulačka pro provádění základních početních operací.
PDF Viewer – nástroj pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF.
Peep – Twitter klient, ve kterém můžete sledovat příspěvky vašich přátel a publikovat vlastní události.
QuickOffice – jednoduchý prohlížeč Wordu a Excelu (soubory musejí být na paměťové kartě nebo jako příloha e-mailu).
YouTube – prohlížeč videí ze serveru YouTube.
Akcie – pro sledování trhu s akciemi je k dispozici jednoduchá aplikace spolupracující se službou Finance od Yahoo.

Hodnocení a závěr
Ještě před hodnocením samotného zařízení si dovolím napsat pár svých postřehů k Androidu všeobecně. Už poměrně dávno jsem se dostal k modelu T-Mobile G1 se systémem Android 1.0, nicméně po pár týdnech zkoušení jsem mu stále nemohl přijít na chuť a telefon na několik měsíců zmizel do šuplíku. Teprve když jsem se dozvěděl o aktualizaci na novou verzi 1.5, říkal jsem si, že mu dám druhou šanci, a skutečně se povedlo. Android má před sebou stále ještě velký kus cesty, nicméně verze 1.5 už je velmi stabilní, rychlá a uživatelsky přívětivá, z Androidu se nám tedy pomalu začíná klubat kvalitní a dobrý operační systémem.

U HTC Hero to výrobce dotáhnul téměř k dokonalosti, i když míst pro zlepšení je tu stále dost, ale na to, že jde o poměrně mladý systém, už toho zvládá skutečně mnoho a rychle se učí. S prostředím Sense je ovládání a práce ještě mnohem propracovanější a líbí se mi i napojení na sociální služby. Hero vám už v základu nabízí poměrně dobrou multimediální i komunikační výbavu.

Aktuální ceny komunikátoru HTC Hero naleznete na serveru Heureka.cz

Je škoda, že při vyšším zatížení (poslech hudby na pozadí), už systém přestává stíhat a objevuje se znatelné zpomalení, tady je určitě ještě dost prostoru pro optimalizaci. Mezeru rovněž vidím v Android Marketu, ze kterého zatím nelze nakupovat aplikace v České republice, to ale není problém Hera ani HTC, ale spíše výrobce systému. Po třech týdnech fungování jsem se s telefonem dokázal dobře sžít. HTC Hero je dobrou vstupenkou do světa Androidu. V době psaní recenze se cena telefonu pohybovala okolo částky 11 700,- Kč včetně DPH (srpen 2009).

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde. Pokud máte nějaké dotazy k zařízení, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Všeobecné dotazy o systému Android můžete směřovat do našeho fóra, kde rovněž naleznete různá vylepšení a návody pro tuto platformu.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.