Domů » Bleskovky » Hospodářské výsledky Tesly předčily očekávání, cena akcií skokově vzrostla

Hospodářské výsledky Tesly předčily očekávání, cena akcií skokově vzrostla

Automobilka známého vizionáře Elona Muska zaznamenala v druhém čtvrtletí tohoto fiskálního roku překvapivě dobré výsledky, které předčily i očekávání Wall Street. Ta totiž odhadovala, že Tesla ohlásí příjem 2,5 miliardy USD se ztrátou na akcii okolo 1,88 dolaru. Výrobce chytrých elektromobilů ale vykázal příjem 2,79 miliard USD a ztrátu na akcii pouhých 1,33 dolaru. V důsledku pozitivních výsledků následně skokově stoupla o 4% hodnota akcií Tesly, která navíc za posledních 12 měsíců rostla o velmi slušných 40%.

Tesla dosáhla neočekávaně dobrých výsledků…

Za úspěchem stojí nejen dobré prodeje Modelu S a Modelu X, ale také zahájení produkce „dostupného“ Modelu 3, jehož výrobu chce velmi prudce navyšovat ze současných 100 kusů za měsíc až na velmi ambiciózních 20 000 kusů měsíčně v prosinci. Společnost by koncem roku 2018 chtěla vyrábět 500 000 aut ročně, což je zároveň doba, kdy začne být schopna distribuovat Modely 3 více než 400 000 zákazníků s předobjednávkou. Následující účetní období by tak mohla být pro Teslu velmi zajímavá a vyústit v další nárůst hodnoty jejích akcií.

Tesla Model 3 oficiálně přijíždí. A s ní i nová éra automobilového průmyslu

Kalifornská automobilka se také pochlubila počty prodaných vozidel – za toto čtvrtletí prodala 22 026 kusů a za poslední půlrok dokonce Teslu zakoupilo 47 077 zákazníků. Tesla tak zároveň splnila vlastní odhad prodejů, který hovořil právě o počtu 47–50 tisíc vozidel.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. Dovolím si článek vysvětlit. Zase prodělali, ale né tolik kolik se myslelo… Jak koukám i ztráta může být pro někoho obrovským úspěchem.

  • Pokud je ztráta kvůli tomu, že investují do vývoje, kupují firmy, rozšiřují výrobu, atp… tak to může být úspěch – když se pak stabilizuje výroba na určitý počet kusů, technologie bude tak nějak vyvinutá, tak příjmy budou v pořádku…

  • Amazon taky dlouhá léta prodělával. Ale tohle se těžko vysvětluje lidem bez dlouhodobého strategického uvažování

 2. Jo a 392 000 není více než 400 000.

  • Tomáš Krompolc

   Pokud mluvíte o počtu předobjednávek, tak ty se podle Elona Muska pohybují okolo 455 000 kusů aktuálně.

   • To byl celkový počet, ale 60 000 objednávek bylo zrušeno.

   • Tomáš Krompolc

    Celkový počet byl 518 000, po zrušení 63 000 objednávek se dostáváme právě na číslo 455 000. :-) Řekl to Elon Musk v komentáři k výsledkům Tesly za Q2.

 3. Tesla prodělala za druhé čtvrtletí asi 7,5 miliardy Kč, nestíhá pokrývat objednávky a výmluva, že je nedostatek baterií je jenom její problém a tady se to prezentuje jako úspěch ?? Úspěch by byl, kdyby se jí nevracelo s nějakou závadou na servis asi 60% automobilů, ale to se zatím nestalo.

  • Tomáš Krompolc

   Článek se vůbec nevyjadřuje ke spolehlivosti Tesly ani problémům s bateriemi. V článku se píše o tom, že Tesla překonala očekávání finančních analytiků a rostla cena jejích akcií. Dostála také svému výrobnímu plánu. To podle mě za (byť dílčí) úspěch označit jde. Teď si stanovila dost ambiciózní cíl vyrábět 500 000 aut ročně. Pokud tomu nedostojí, tak to určitě bude neúspěch a napíšeme o tom :-).

  • No a kolko uspesnych firiem si zalozil ty??? A ako vela mas reklamaci?? Zeby velka 0!! Pred prychodom tesly nikto neveril ze elektromobili maju buducnost alebo sa daju realne vyrabat a fungovat ale tesla dokazala ze to nieje len sen ale realne mozne. Ak ti tak vadi uspech dakaho ineho nechaj si to pre seba.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).