TOPlist

Honor 200 Pro se chlubí 100W nabíjením: jak rychle to zvládne z 0 na 100?

Honor 200 Pro a 100W nabíjení
  • Vlajkový Honor 200 Pro slibuje v oblasti výdrže a nabíjení velmi zajímavé hodnoty
  • Díky vlastnímu typu křemíkovo-uhlíkové baterie má slušnou výdrž
  • Co do nabíjení zase slibuje výkon 100 W, který doplní celou baterii za méně než 42 minut

Nový Honor 200 Pro je takový Ferda Mravenec mezi telefony. S jeho cenou kolem 20 tisíc korun potěší širokou škálou funkcí a schopností, ať už jde o slušný výkon, slibný fotoaparát, nebo parádní displej. Kdybychom však měli vybrat jeden aspekt, ve kterém se jeho kvalita zrcadlí zcela nepochybně, zmínili bychom výdrž a hlavně pak nabíjení. Pojďme se zaměřit primárně na jeho až 100W dobíjení.

Honor má vlastní baterii a svižné nabíjení

Je otázkou, co je zajímavější. Jestli baterie dle návrhu přímo od inženýrů z Honoru, anebo rychlé dobíjení s výkonem až 100 W. Pojďme pěkně popořadě. Honor již nějakou dobu používá vlastní křemíkovo-uhlíkový typ baterie. Její výhoda je zřejmá: díky novým materiálům má zvýšit energetickou výtěžnost akumulátoru o cca desetinu oproti klasickým bateriím založeným výhradně na lithiu, a to při zachování stejných rozměrů.

V tomto konkrétním případě čínský výrobce použil první generaci své křemíkovo-uhlíkové baterie s kapacitou 5200 mAh, kterou jsme poprvé mohli vidět u modelu Magic 5 Pro v Číně. Nástupce Magic 6 Pro už nabízí druhou generaci tohoto akumulátoru, a to i na globálních trzích, tedy i v Česku.



Honor 200 Pro v redakčním testu



Nepřehlédněte

Recenze Honor 200 Pro: telefon s nečekaným trumfem proti konkurenci

Baterii a výdrž pak ve výbavě doplňuje dvojí rychlé nabíjení: 100W kabelem, ke kterému potřebujete originální 100W adaptér (či alespoň odpovídající příslušenství třetí strany), a také 66W bezdrátové nabíjení, ke kterému potřebujete pouze originální bezdrátovou dobíječku Honor s výkonem až 100 W a odpovídajícím kabelem přenášejícím výkon až 135 W. Bez něj se na inzerovanou rychlost bezdrátového nabíjení jednoduše nedostanete.

Výrobce přímo na svých stránkách uvádí, že v „v laboratorních podmínkách“ stačí telefonu 15 minut k dobití na 50 %; v případě bezdrátového nabíjení pak slibuje 64 % za prvních 30 minut. To je vskutku ambiciózní hodnota, kterou rádi ověříme!

Pro potřeby hlubšího testu jsme rozšířili naši běžnou tabulku rychlosti nabíjení, kterou znáte z recenzí. Nabíjeli jsme z 1 % (tzv. těsně před smrtí) a s originálním příslušenstvím, které je však prodáváno separátně.

Naměřená rychlost nabíjení 100W adaptérem
Úroveň 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 % 90 % 100 %
Čas 3:06 6:55 10:46 15:05 19:31 22:35 28:00 31:20 35:18 41:15

Kompletní dobití zabralo zhruba 41 minut, nabíjení probíhalo při teplotě od 33–40 °C. Nejrychlejší bylo klasicky nabíjení od 10 do 30 %, pak se výkon mírně snížil na 40–45 W a zhruba od 60 % probíhalo nabíjení výkonem zhruba 20–25 W. Bezdrátové nabíjení jsme testovali s výkonnou nabíječkou, Honor s ní však odmítal kooperovat, a proto nabíjení probíhalo výkonem běžným pro většinu Qi nabíječek, a sice 15 watty. Originální bezdrátový stojánek Honor Supercharge Wireless Charger Stand jsme k dispozici neměli. Celková doba nabíjení je zhruba 3 hodiny.

 K čemu je takto rychlé dobíjení?

Současné mobilní telefony disponují impozantní schopností rychlého nabíjení, což umožňuje doplnit energii v baterii za neuvěřitelně krátkou dobu. Před pár lety by si málokdo představil, že plné nabití telefonu může trvat pouhých 20 minut. Někteří lidé by mohli zpochybňovat užitečnost této funkce, argumentujíce tím, že většina uživatelů nechává své přístroje nabíjet přes noc, kdy doba nabíjení nehraje roli. Takový pohled je však poněkud omezený.

Rychlé nabíjení dnes efektivně kompenzuje omezenou výdrž moderních chytrých telefonů, která zdaleka nedosahuje úrovně starších strojů s fyzickou klávesnicí. Průměrná doba provozu současného smartphonu se pohybuje okolo 36–48 hodin.

Honor 200 Pro a obsah balení
100W nabíječka v prodejním balení bohužel chybí

Díky technologii rychlého nabíjení už uživatelé nemusí pečlivě plánovat, kdy přesně připojí telefon k nabíječce (ať už večer, nebo během pracovního dne), aby jim vydržel po celou dobu potřeby. Pro lepší ilustraci výhod rychlého nabíjení uvedu konkrétní příklad: představte si, že máte náročný den a večer se chystáte na důležitou pracovní večeři. Těsně před odchodem z kanceláře zjistíte, že vám v telefonu zbývá posledních 15 % baterie.

Tato situace není ideální – potřebujete mít telefon k dispozici pro případné pracovní hovory, navigaci na místo setkání a možná i pro sdílení prezentace s kolegy. Nosit s sebou těžkou powerbanku není praktické řešení. V takovém případě je rychlé nabíjení nedocenitelné. Zatímco si připravíte dokumenty a upravíte svůj vzhled, telefon se mezitím stihne nabít na dostatečnou úroveň pro celý večer.

Od července u vybraných prodejců, kupříkladu u Mobil Pohotovosti, získáte k nákupu telefonu také dárek v podobě tabletu Honor Pad X9. Cena telefonu je 19 990 korun včetně DPH, tablet je v hodnotě 4 500 korun.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku