- Honor 200 Pro má krásný displej, který nabízí i něco navíc
- Kromě vynikajícího rozlišení a svítivosti umí i dobře filtrovat modré světlo
- Honor pro tyto účely využívá vlastní technologii Eye Comfort Display
Displej nového Honoru 200 Pro umí dokonale mást pohledem. Totiž: z hlediska specifikací jde o velmi podobný, ne-li rovnou stejný panel jako u předchůdce v podobě modelu Honor 90. To víceméně znamená, že jde o špičkový zobrazovač, na který je radost se dívat v jakoukoliv denní dobu. Kromě vyššího rozlišení nebo obnovovací frekvence však ukrývá i několik unikátních funkcí, o kterých se v tabulce specifikací nedočtete.
Displej Honoru 200 Pro
Předně k tomu, co je sice evidentní, ale v základu to vytváří hlavní důvody, proč je obrazovka Honoru 200 Pro tak příjemná na pohled. Jedná se o OLED panel s širokým spektrem 1 milionu barev. Zobrazovače tohoto typu jsou známé tím, že umí zobrazovat velmi sympatické odstíny barev, ale zároveň i věrnou černou.
Mě osobně u displeje zaujalo také jeho rozlišení, které je mírně vyšší než Full HD+. Konkrétně jde o 1224 × 2700 pixelů, tedy 2K+, s úžasnou jemností 437 pixelů na palec. Obraz je skutečně velice ostrý, všimnete si toho při čtení textů, ale i při běžném průchodu systémem. Jak ikony, tak jejich popisky jsou absolutně jemné a bez „okousaných hran“. Jedinou kaňkou na tom celém je, že vyšší rozlišení musíte aktivovat manuálně, a to vypnutím funkce „Chytré rozlišení“ v nastavení.
Kromě již řečeného displeji nechybí zvýšená obnovovací frekvence, telefon umí dynamicky přepínat mezi 60 a 120 Hz, anebo vysoká svítivost až 4000 nitů při zobrazování HDR obsahu. Při klasickém používání svítivost vyšplhá přinejlepším na 1100 nitů, což je při používání venku v terénu více než dostačující a displej Honoru 200 Pro je i za slunného dne perfektně čitelný.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 163,3 × 75,2 × 8,2 mm, hmotnost: 199 g, zvýšená odolnost: IP55
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Ani tím benefity nekončí. Sluší se ještě připomenout, že krycí sklo displeje je po stranách mírně zahnuté, takže se skvěle používá třeba při hraní, anebo pokud se po systému rádi pohybujete pomocí androidových gest. O základní odolnost proti poškrábání se stará jak již zmíněné krycí sklo, tak ochranná fólie, která je na telefonu rovnou z výroby předinstalovaná.
Ochrana očí Oasis
Honor se od konkurence odlišuje zejména propracovaným nastavením zobrazení. Klasiku v podobě dynamického přepínání nočního režimu, režim eBook nebo zlepšení přehrávaného videa, to nabízí kdejaký výrobce. Unikátní vychytávku představuje ochrana očí Oasis.
Model 200 Pro je opatřen speciální technologií Honor Eye Comfort Display, který nad rámec běžných (výše vyjmenovaných) funkcí nabízí ještě speciální ochranu proti modrému světlu, které po určitou část dne působí pro lidské oči agresivně, a vystavení velkému množství modrých odstínů může negativně ovlivnit například spánek.
V rámci speciální ochrany si můžete zapnout cirkadiánní noční displej, který automaticky upravuje teplotu barev na základě rytmu vašeho těla. Řídí se přitom nejen časem a předpokládaným západem slunce v lokalitě, kde se nacházíte, ale i tím, jak často telefon berete do ruky, kdy uléháte do postele a kdy dle budíku vstáváte.
Zároveň si můžete manuálně aktivovat (popřípadě naplánovat začátek i konec na minutu přesně) ještě režim komfortního čtení, který umí maximálně omezit modré světlo. Displej jako takový potom hodně zežloutne a obsah na něm není tak pohodlné konzumovat, avšak vaše oči vám později večer či v noci poděkují.
Vliv modrého světla
S tím, jak dnes mnoho lidí pracuje s počítačem a takřka každý má vlastní smartphone nebo tablet, o sledování televize ani nemluvě, stává se modré světlo, které vyzařují displejové panely, velkým problémem pro prakticky celou populaci.
Nadměrná konzumace modrého světla 2–3 hodiny před spánkem totiž může vést k vážným zdravotním obtížím. První, co tyto obrazové signály v lidském těle dělají, je, že potlačují tvorbu melatoninu, hormonu zodpovědného za regulaci spánkového cyklu. To může vést k potížím s usínáním, zkrácení REM fáze a celkově horší kvalitě spánku.
Nehledě na to špatný spánek znamená horší výkonnost příští den v práci či ve škole. Kromě toho přispívá k tzv. digitální únavě očí. Lidské oči vystavované modrému světlu ve velké míře se rychleji unavují, častěji se vysušují a dochází k rychlejší degradaci zrakového orgánu. To může vést k problémům s viděním v pozdějším věku a nutnost nosit brýle.
Osvědčeným řešením výše vypsaných problémů je omezení používání displejů na jednu, dvě nebo i tři hodiny před ulehnutím. Pokud to ve vašem případě není možné, doporučujeme alespoň na počítači, mobilu či tabletu nastavit filtr modrého světla, který vám uleví od té nejsilnější dávky studených paprsků, a bude se vám o poznání lépe usínat.