Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (2. část)

Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (2. část)

Systém Windows Phone si postupně upevňuje své místo na trhu, ale jeho celosvětový podíl se stále pohybuje pod pěti procenty. V druhé díle se podíváme na novinky ve verzi 8 a nahlédneme také do budoucnosti.

Začalo to tlustou čárou. Tlustou čárou, kterou Microsoft na začátku roku 2010 utnul vývoj operačního systému Windows Mobile a představil světu zbrusu nový systém Windows Phone 7. Ten, i když se bouřlivého přijetí nedočkal a konkurence v čele s Androidem mu v počtu prodaných zařízení ujela rozdílem třídy, si kolem sebe vytvořil komunitu uživatelů, kteří na něj nedají dopustit. Ale ani toto jádro fanoušků nemohlo tušit, že Microsoft ještě černý fix nezahodil a necelé dva roky po uvedení prvních telefonů s Windows Phone 7 udělal další tlustou čáru.

Windows Phone 8

Představení nového systému s pořadovým číslem 8 se odehrálo 20. 6. 2012 v San Franciscu. Největší změny oproti Windows Phone 7 se odehrály především pod kapotou, i když běžný uživatel, kterého neviditelné novinky nezajímají, si také přišel na své. Předně byl systém postaven zcela od píky na novém jádře, ve větší míře shodném s počítačovou / tabletovou verzí systému Windows 8. Toto jádro nově podporovalo nativní C++ kód, díky čemuž se rozšířily možnosti pro vývojáře aplikací a zjednodušila se portace her a aplikací z konkurenčních platforem.

 

Na rozdíl od přechodu Windows Mobile – Windows Phone 7 zůstala zachována kompatibilita aplikací, napsaných pro starší verzi systému. S novým jádrem také přišla podpora pro nový hardware – vícejádrové procesory (Microsoft údajně tuto platformu otestoval na procesoru se 64 jádry), větší množství operační paměti, podpora paměťových karet, vyšší rozlišení displeje a NFC. Microsoft tímto rozhodnutím opustil koleje, které dříve nastolil Apple a rozhodl se roztříštit svoji platformu na širší spektrum hardwaru.

 

Taktéž vítanou novinkou byla podpora MTP protokolu, který umožňuje zařízením s Windows Phone 8 kopírovat soubory do a z telefonu skrze prohlížeč souborů namísto dříve používaného proprietálního softwaru Zune. Žádný software navíc nebyl potřeba ani k instalování aktualizací systému, veškeré aktualizace od verze 8 probíhají bezdrátově neboli OTA (over the air). Nové jádro také dostal internetový prohlížeč Internet Explorer.

 

Tolik k úpravám, které na první pohled viditelné nebyly. Co naopak upoutalo na první pohled, byla zcela nová úvodní obrazovka, která umožňovala změnu velikosti jednotlivých dlaždic a přišla s jejich novým uspořádáním. Byl odstraněn černý pruh v pravé části domovské obrazovky, který měl jako celek s dlaždicemi evokovat zlatý řez a namísto toho dlaždice využívaly celé plochy displeje. Kromě úvodní obrazovky doznala změn i obrazovka zamykací, na kterou šlo od verze 8 umisťovat zástupce aplikací, kteří číslem notifikovali zmeškané události. Další novinkou se stal dětský koutek, což je zvláštní prostředí, ve kterém jsou dostupné pouze ty funkce, které si sami zvolíte.

 

To se může hodit, pokud půjčujete telefon druhé osobě a nemáte zájem, aby vám prolustrovala vaše osobní data. Vylepšena byla také správa SMS a obrázků s možností hromadného označování a mazání a také přidána možnost zálohování dat z telefonu do cloudu. Systém dostal nové mapové podklady přímo od Nokie, které nahradily v našich končinách nepoužitelné mapy Bing od Microsoftu. V seznamu kontaktů šlo nově vytvářet prostory pro určité skupiny lidí pro snadnější hromadné sdílení, v aplikaci peněženka zase šlo sdružovat veškeré používané platební metody.

   
Prvními modely s Windows Phone 8 byly Windows Phone 8S a 8X by HTC a Nokia Lumia 820 a 920

Dílčích změn bylo samozřejmě mnohem více a podobně se o nich můžete dočíst v našem dřívějším článku. Tu nejviditelnější z nich, novou domovskou obrazovku, si mohli užít i majitelé telefonů se starší verzí Windows Phone 7, více novinek ale již nedostali. Aby Microsoft zabránil odlivu zákazníků a naopak přilákal nové, slíbil nadstandardní 36 měsíční podporu pro všechna nová zařízení s Windows Phone 8. Nové updaty na sebe nenechaly dlouho čekat.

Windows Phone 8 Update 1

První update, též zvaný Portico, se objevil v prosinci roku 2012. Množství změn nebylo nijak závratné, ale uživatel mohl být spokojen, že na něj výrobce nezapomněl. Od této verze systému šly ukládat koncepty rozepsaných SMS zpráv, textově odpovídat na příchozí hovory, mazat jednotlivé weby v historii internetového prohlížeče a systém nově inteligentně využíval připojení k Wi-Fi sítím podle historie. 

Windows Phone 8 Update 2

Druhý update z července 2013 přinesl mnohem více změn, které navíc umocnila Nokia vlastním přídavným balíčkem Amber pro modely Lumia. Všechny přístroje s Windows Phone 8 dostaly podporu protokolů CardDAV a CalDAV, aplikaci pro ovládání rádia a aplikaci Data Sense pro správu datových přenosů. Byla vylepšena stabilita aplikace Skype, její integrace do seznamu kontaktů a také možnost změnit výchozí aplikaci fotoaparátu za jinou.

  

Majitelé telefonů Nokia Lumia navíc získali řadu unikátních aplikací zejména pro focení, možnost lépe spravovat data v zařízení pomocí funkce Storage Check, možnost aktualizovat dílčí změny mapových podkladů namísto celých map, možnost probudit telefon dvojitým poklepáním a asi nejoblíbenější funkce Glance Screen se schopností zobrazovat čas, indikaci nabíjení a vibrací na jinak zhasnutém a zamknutém displeji zařízení. V tomto měsíci byla rovněž představena aktuální vlajková loď Nokie, královna fotomobilů Lumia 1020

 

Windows Phone 8 Update 3

Prozatím poslední a poměrně nedávná aktualizace přinesla zejména podporu nového hardwaru jako je Full HD displej nebo čtyřjádrový procesor, čehož využila Nokia k uvedení tabletofonu Lumia 1520. Pro zařízení s úhlopříčkou vyšší, než je 5 palců, byl přidán třetí sloupec středně velkých dlaždic. Konečně byla přidána možnost zámku rotace displeje, byla vylepšená správa datového úložiště a práce s bezdrátovou konektivitou Wi-Fi a Bluetooth.

 

Po čtyřech letech od prvního představení Windows Phone je konečně možné zvolit si vlastní vyzvánění pro SMS nebo přikládat do mailu jiné přílohy než obrázky. Dále lze zavírat aplikace křížkem v režimu multitaskingu nebo využívat speciálního režimu v autě, který omezuje oznámení příchozích hovorů a SMS při řízení vozidla. Majitelé telefonů Nokia Lumia se dočkali v rámci přidružené aktualizace Lumia Black vylepšené funkce Glance Screen, která umí nově notifikovat o zmeškaných událostech a také několika nových aplikací. Modely Lumia 1020 a 1520 dostaly možnost ukládat pořízené fotografie ve formátu RAW. 

Windows Phone 8.1

Čtvrtý update systému Windows Phone 8 na všechny aktuálně dostupné telefony dorazí alespoň podle posledních informací v měsíci dubnu. Má přinést celou významnou řadu novinek, díky čemuž si zaslouží přečíslování na verzi 8.1. Podle úniků z vypuštěného SDK několika vývojářům se máme opravdu na co těšit, přijde spousta vylepšení, po kterých uživatelé volali dlouhé roky. 

   

Proč to stále nejde?

Ačkoliv jsou čtyři roky poměrně krátká doba, ve světě mobilních technologií se jedná o věčnost. I když je z tohoto dvoudílného článku patrné, že Microsoft po ta léta nezahálel a poměrně pravidelně svůj dlaždicový systém aktualizoval, stále se mu nepodařilo dohnat konkurenci, která okupuje většinu trhu s chytrými telefony. Ačkoliv prodeje telefonů s Windows Phone mají vzestupnou tendenci, stále se pohybují v desítkách milionů ročně, zatímco konkurence je o jeden řád výše.

Důvody jsou různé, jedním z nich je bezpochyby ono tolikrát proklínané i zbožňované prostředí s živými dlaždicemi. Strohý, jednobarevný vzhled za ta léta nedokázal přitáhnout zarputilé milovníky barevných ikon a to i přes jeho nesporné výhody, spočívající ve snadné ovladatelnosti prstem díky vhodné velikosti dlaždic a také v přidané informační hodnotě, kterou poskytují. Mnohé také odrazuje násilnost, kterou se snaží Microsoft toto prostředí vnutit uživatelům a to zejména na stolních Windows 8, respektive 8.1.

 

Dalším mínusem pro mnohé může být zpožděná připravenost systému na aktuální hardware. Co na tom, že Windows Phone běžel svižně i na 1 GHz procesoru s 512 MB RAM, když dnešní doba nabízí osmijádrové procesory, gigabajty RAM a displeje s jemností přesahující rozlišovací schopnost lidského oka. Čísla prodávají, a i když Microsoft ve spolupráci s Nokií na tuto hru přistoupil, zařízení s nejvýkonnějším hardwarem a Windows Phone na palubě se dají spočítat na prstech jedné ruky zasloužilého dřevorubce.

 

Samozřejmě s nízkou penetrací systému na trhu je spojen ruku v ruce nezájem vývojářů aplikací a jejich množství na Windows Phone Store. Proslýchá se, že Microsoft musí výrobcům nejúspěšnějších aplikací na konkurenčních platformách platit, aby se dostal do jejich zorného pole. Ať je pravda kdekoliv, v loňském roce přišla na tuto platformu celá řada úspěšných programů a ztráta na konkurenci se alespoň na tomto poli ztenčila. Spekuluje se dokonce i o vpuštění aplikací, napsaných pro Android, do Windows Phone Store. 

Co v budoucnu zlepšit?

Windows Phone je velice specifický systém, který se od ostatních liší rychlostí a konzistentností prostředí, stabilitou a integrací mnoha služeb a sociálních sítí. Bohužel ani po oslavení čtvrtých narozenin se stále nenaučil některé základní funkce, které by člověk od chytrého telefonu očekával. Toto ilustruje fakt, že možnost změny melodie příchozí SMS nebo zamknutí rotace displeje byla přidána až v nedávném posledním updatu. 

 

Přitom Microsoft měl nakročeno dobře, zřídil stránku uservoice, na kterou uživatelé zasílají své tipy pro zlepšení a dávají Microsoftu zpětnou vazbu, bohužel se nedá říct, že by redmondský gigant svým věrným fanouškům naslouchal. Podíváme-li se na nejžádanější tipy uživatelů na těchto stránkách, najdeme zde položky jako souborový manažer, možnost měnit odděleně hlasitost, umožnit instalaci aplikací na paměťovou karty, umožnit připínání nabídek nastavení na domovskou obrazovku a velká spousta dalších nápadů, po jejichž implementaci by se Windows Phone stal bezkonkurenčním systémem. Jistě, některé prosby fanoušků z této stránky vyslyšeny byly, otázkou je, zdali se tak stalo díky naslouchání fanoušků nebo to bylo dlouhodobým plánem Microsoftu. 

 

Windows Phone se stále učí být dospělejším systémem, bohužel nedostatky, které nebyl Microsoft schopen přidat za čtyři roky jeho života, jej stahují ke dnu. Některé části systému nebyly upraveny od jeho počátku, ačkoliv některé by to potřebovaly jako sůl, jiné by si update přinejmenším zasloužily. Jmenujme kupříkladu kalendář, ten sice nabízí integraci událostí z Facebooku, ale od počátku neumí zobrazit týdenní náhled, v měsíčním pohledu pak nelze jednotlivé položky přečíst a živá dlaždice, která umí zobrazit pouze jedinou nadcházející událost, je spíše výsměchem.

   

Také příkladná integrace sociálních sítí by si zasloužila upgrade – například přímé zobrazení obrázků z Twitteru, možnost lajkovat fotografie a komentáře na Facebooku, možnost zasílat a přijímat offline zprávy, přímá integrace nových služeb, jako jsou Viber, WhatsApp nebo Microsoft Skype, které jsou dostupné pouze prostřednictvím separátních aplikací. To jsou jen příklady funkcí, které se od samotného představení Windows Phone nedočkaly změn. 

 

Nedostatků by se našlo samozřejmě mnohem víc, některé samozřejmě mohou být pouze subjektivní, ale snad mohu mluvit za všechny, když si troufnu tvrdit, že Microsoftu by nejvíce pomohlo, kdyby naslouchal přáním uživatelů a fanoušků svého systému. Většina z nich má své opodstatnění a i kdyby jejich implementace přinesla minimální vylepšení, zavřela by ústa škarohlídům z konkurenčních platforem.

Tip na článek – Novinky z Windows Phone 8.1 SDK pod lupou: Odstraní Microsoft integraci sociálních sítí?

Doufejme, že pohlcení dvorního výrobce Windows Phone telefonů Nokia Microsoftem zrychlí frekvenci vydávání aktualizací a že následující updaty nebudou jen o nabalování nových funkcí na stávající systém, ale i o vylepšení jeho v současnosti zastarávajících součástí. Některé vymodlené novinky přinese již brzy jarní aktualizace Windows Phone 8.1. A co bude po ní? To ví jenom Microsoft. Doufejme, že po dvou letech opět nesejme víčko z černého fixu a nenakreslí před příchodem Windows Phone 9 další tlustou čáru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

51 komentářů

 1. MTA (neregistrovaný)

  WP mám a jsem relativně spokojený uživatel, ale pravda se musí říct a uznat.

  Microsoft nedokázal ani za 4 dlouhé roky vytěžit z tak perspektivního konceptu ani polovinu a to je prostě žalostné.

  Proč firma zaměstnávající tisíce geeků, programátorů, designérů není schopná přinést něco jako toto [odkaz] co splácal nějaký fanoušek věřím ve velice krátké době?

  • steelspace (neregistrovaný)

   Splácal je na ten „koncept“ výstižné slovo.

   Zadělat systém spoustou neintuitivních prasáren, na to už je Samsung.

  • kidal5 (neregistrovaný)

   Něco už přehání. Moc gest, jedno zprava seshora, další zleva zdola… Ale ten quicklaunch přejetím přes klávesu Windows je super.

 2. Dano (neregistrovaný)

  Skvelý článok (obe časti). WP nemám ale už tretí rok si hovorím že tieto Vianoce by snáď stál zato.Telefóny čo sa týka HW stránky tu sú už dobré,aj dostupné (taká Lumia 820 by stačila),len ten OS…Sledujem vývoj WP od jeho vzniku tak dúfam že tentoraz (po aktualizácii na 8.1) to už bude to čo od telefónu s OS očakávam.Rád by som si konečne kúpil telefón ktorý hneď poriadne funguje a nemusím ho ladiť (ako voľakedy WM) a rootovať a upravovať (ako Android) ale jednoducho musí aj niečo vedieť.

  • WhiteR (neregistrovaný)

   BlackBerry 10???

  • Dano (neregistrovaný)

   WHITER – aj nad tým som rozmýšľal,aj ten už má dobré ceny za telefóny a rozhodne funguje zaujímavo (Android aplikácie napr. pre banku sa tiež zídu),ale WP má (snáď)lepšie šance do budúcnosti.

 3. František Šafr (neregistrovaný)

  Skvělé počtečníčko! Dobrá práce, Jakube. :)

  • smisekCZ (neregistrovaný)

   Přidávám se! Pěkný a objektivní článek, díky za něj! Plánujete něco podobného např. o BlackBerry, Applu či Androidu? Díky :)

  • steelspace (neregistrovaný)

   Jakmile se tady pustí do analýzy, proč to nejde, tak to je opravdu cucání z prstu. Poslední průzkumy jasně ukazují, čím se kupující řídí a nějaké notifikační centrum počet jader a RAM tam rozhodně nepatří. Rozhoduje reklamní masírka.

  • supertouch (neregistrovaný)

   Já teď slyšel debatu dvou lidí. Jeden chtěl telefon ale jen s osmijádrem. Když mu ten druhý řekl, že se čtyřjádrem je levnější, tak to nechtěl. Jen s osmijádrem.

   Co vlastně v mobilu využívá tolik jader procesoru?

  • l0lz (neregistrovaný)

   SUPERTOUCH, až nato že stale nieje žiadne 8-jadro ktore by bolo rýchlejšie ako S800 či tegra 4 :D

  • steelspace (neregistrovaný)

   Vyšší počet jader je výhodný, pokud běží více aplikací najednou. U OS, kde není běh aplikací na pozadí dobře spravován (Android), to může zajistit plynulejší dojem pro aplikace, které vidí uživatel.

  • Tony (neregistrovaný)

   Tak reklama? Tak potom nechápem prečo Nokie nie sú 3.najpredávanejšie mobily po Samsungu a Applu. Ono stále ľudia majú odpor k dlaždicám, človek sa im snaží poradiť mobil do 200€, poradí im WP8 a oni aj tak zoberú v tej cene zalagovaný Android(a zo zahraničia Moto G nechcú), čím to je? Tak hlavný argument je, že to nemá aplikácie, čo je veľmi zlá reklama WP8 a chcú proste Android, nezaujíma ich, že v tej cene dostanú HW aj SW lepší mobil s WP8.

  • smisekCZ (neregistrovaný)

   OK, koncem minulého týdne jsem si vybíral telefon, důvody proč jsem nevzal nějaký s WP jsou tyto:

   1) Totálně se mi nelíbí vzhled prostředí

   2) Nedokázal bych existovat bez aplikací jako Google+, YouTube (lze pořešit neoficiální aplikací, ale nevím, zda by mi něco nechybělo), Opera nebo Chrome – klasický vendor lock u určité firmy, co nedělá aplikace pro WP

   3) Chyběli by mi některé hry, které nejsou pro WP – The SImpsons: Tapped out, Dune 2, Angry Birds Go(zde si nejsem jist, zda jsou i pro WP), Dead trigger, a podobně

   4)Opravdu veliké restrikce ze strany MS (bezpečnost si umím zajistit jak v klasických Windows, tak v mobilním Androidu a ty uživatele nijak neomezují)

   5)Pozdní nebo žádné vydání her a aplikací pro WP

   6)Špatná image jak značkou Microsoft, tak zdejším vystupováním některých zanícených uživatelů tohoto OS

   Dokonce jsem uvažoval nad BlackBerry 10, resp. nad modelem Z10, zde mi vadily v podstatě dvě věci:

   – málo aplikací, viz bod 2 v předchozím seznamu.

   – nejasná budoucnost

   Reklama u mne nehraje roli, Samsung bych si nikdy nekoupil nehledě na počet reklam, díky velmi zprzněnému Androidu.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   smisekcz: ano, máme to v plánu :-) Jinak o BlackBerry už kolega Ruslan něco podobného psal zde [odkaz]

  • chmeldas (neregistrovaný)

   SMISEKCZ: Bod 6 zní hodně alibisticky. Bandu zanícených uživatelů/ magorů najdeš u všech platforem a pokud jde o povest firmy… Google už dávno není tou „Don’t be evil“ spolecností.n

  • Tony (neregistrovaný)

   Problém je, že u Androidu bola tak pred 2 rokmi. Nj slabší sa vždy doťahuje na silnejšieho, môžme to vidieť aj v diskusiách o PC, Linux užívatelia s ich zasekaným systémom nadávajú na rýchly a stabilný Windows 8. U mobiloch je to presne naopak, jediné čo majú tieto 2 veci spoločné je, že slabší(neúspešní) útočia na silnejších(úspešnejších) a podobne to bolo aj s Androidistami keď Apple sa ešte ako tak podielom na trhu rovnal Androidu.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Zasekanej Linux? Prosím tě nehul tolik.

  • Tony (neregistrovaný)

   Používam Ubuntu 13.10, takže viem, že to je zasekanejšie a pomalšie ako Windows 7 zasratý blbosťami po roku. A s Windows 8 sa to už vôbec nedá porovnávať.

  • Royce (neregistrovaný)

   Linux běží plynule v command lajně ;-)

  • Tom (neregistrovaný)

   Ubuntu 13.10? Predpokladam ze s Unity. Pouzivam Win7 aj Debian, ale na debian sa w7 nechyta ani nahodou, casto pri prepinani okien sa na niekolko sekund uplne sekne. Toto sa mi v ziadnom linuxe nestalo. Takze tiez sa musim len smiat ked citam zasekany linux :D

 4. l0lz (neregistrovaný)

  „(Microsoft údajně tuto platformu otestoval na procesoru se 64 jádry)“

  Niekto sa zase v Microsofte musel nudit :D

  inak super článok

 5. Nyny (neregistrovaný)

  Bohužel je pravda, že WP se moc neprodává, ale já si myslím, že za to může sám MS. Systém je to dobrý, ale stále mám pocit, že je to nedodělek a jestli sposty těch nedodělků a nedomyšleností MS neodstraní ve WP 8.1, půjde WP ke dnu. Znám sposty lidí, kteří mají WP, ale uvažují k odchodu jinam, protože je některé věci štvou, já sám jsem jeden z nich.

 6. janKacel (neregistrovaný)

  Velice pekne napsaný clanek. Prostredi WP je sice casto kritizovane, ale take si musime uvědomit, ze v posledni dobe iOS a Androidem casto kopirovane. Microsoft prinesl opravdu revoluci do stojatych vod. Ja osobne mam Lumia 820 a jsem maximalne spokojeny. Podotykam, ze jsem presel z iPhone. Takze Microsoftu drzim palce a tesim se na dalsi zarizeni a vylepseni. Navic myslenka jednoho systemu (desktop/tablet/mobil) se mi velice libi. Sice to vsichni kritizuji, ale zanedlouho zacnou kopirovat. Jsem presvedcen ze zejmena Apple tento krok udela.

  • Jan (neregistrovaný)

   Zalezi ako sa na to divate. Ak ide len o spolocne jadro, tak je to v poriadku, ale to uzasne zjednotenie desktopoveho OS so Surface PRO je vyslovene hovadina. To GUI proste musia prepracovat a prisposobit jednotlivym platformam.

  • uni (neregistrovaný)

   Abych řekl pravdu, např. v iOS si opravdu neumím vybavit „inspiraci“ z WP.

   Ano, jeden systém jak hovoříte je zajímavý (otázka je, zda reálný, přeci jen je zaměření a výkon desktop vs mobil zcela jiné), ale rozhodně je třeba mít oddělené GUI, což MS jaksi moc nepochopil…

 7. FantomasMan (neregistrovaný)

  Ja som na „naskočil“ na WPH s L800 a „vydržal“ som až dodnes s L920. Po nie príliš pozitívnych skúsenostiach s Androidom to bola príjemná skúsenosť. Až na tie aplikácie…. To bolo trápenie v počiatkoch. A každému kto sa ma spýta na radu o mobiloch WPH doporučím. A tvrdím, že na lacných mobiloch je WPH jasne lepšia voľba ako Android.

  PS.: Momentálne ale mám nového kráľa cena vs kvalita. A je to Blacberry Z10. A tvrdím, že je to IPhone za cca 200 euro… Plná spokojnosť ! Kto nie je aplikačný šialenec je to perfektná voľba.

 8. pepan6680 (neregistrovaný)

  Též jsem vlastníkem WP8 telefonu a jsem docela spokojený. Zatímco na Symbianu a pak hlavně Androidu mě bavilo všechno možné upravovat a uzavřenosti WP8 jsem se bál, tak nakonec nemám problém a jsem velice spokojený. Ano, některé věci chybí, ale pokud bude ve WP8.1 to, co se všude píše, tak pak to bude 99% spokojenost :-) Nejvíce mě asi vadí absence lokálních aplikací, spousta českých firem svou aplikaci vydá jen na Android a iOS a o WP8 (nebo i Windows 8) si můžeme nechat jen zdát. Mnohdy jsou to sice takové aplikace, které zastane mobilní verze jejich webu, ale i tak by se hodily…

  Pokud by náhodou šel WP do kytek, tak pak bych asi šel do iOS, protože jsem si zvykl na rychlost…

  • Aloha (neregistrovaný)

   Přesně tak něco chybí, ale jinak to funguje na 99% nebudu tvrdit, že sem tam se něco pokazí, ale rozhodně to funguje mnohem stabilněji než Android. Jinak doufám, že 8.1 bude takový skok jaký od něj očekávám. Co se týče lokálních aplikací na WP tak vzhledem k jeho rostoucímu zastoupení u nás očekávám, že se to taky změní. A souhlas s tím, že pokud bych měnil tak asi za jabko

 9. jech (neregistrovaný)

  Článek je perfektně napsaný. Akorát se mi nelíbí, jak bez jakýchkoliv důkazů tvrdí, že je WP rychlejší než ostatní platformy. HW nejpomalejší telefon se WP je Lumia 520 s dvoujádrem Krait, což neni vůbec žádný ořezávátko.

  Udělal někdo srovnávací testy HW náročných aplikací, jak rychle fungují na WP a ostatních platformách se stejným HW? Zatím jsem nikdy nic nenašel a to jsem hledal dost. Byl by to krásný námět pro redakci. Porovnat třeba rychlost renderingu HTML a zahrnout na Androidu i alternativní prohlížeče (Operu, Operu Classic, Firefox), potom třeba rychlost vykreslování vektorových map (chce to stejnou aplikaci, například Mapy.cz, a stejný rozlišení displeje). Fakt by mě to zajímalo.

  Zatím když jsem se pídil po tom, co je na WP tak rychlého, tak jsem se nakonec vždycky jenom dozvěděl, že animace. To mě teda absolutně netankuje, zajímá mě rychlost v aplikacích.

  • uni (neregistrovaný)

   +1

   Jinak přesně jak píšeš, furt se chovává výkon WP defakto za plynulost OS animací, o výkonu se nedozvídáme nic.

   Např. i jak má detailní grafiku stejná hra (Asphalt 8) pro dané rozlišení (nejblíže asi HD u WP, Androidu a 4″ iPhone (iPod Touch by asi mohl mít podobný HW)).

  • Kewl (neregistrovaný)

   Mně třeba nezáleží tolik na rychlostech závislých na grafickém výkonu, neboť hry moc nehraji a jestli se mi prohlížeč stránku vyrenderuje o půl vteřiny dříve nebo později nehraje takovou roli.

   Když se řekne rychlost, tak si pod tím představím, jak rychle se dostanu k požadované funkci. Nevím, o kolik je L925 výkonnější, než můj bývalý Desire X, ale otevírání defaultní aplikace pro SMS trvalo klidně 10-15 vteřin (nějaký čas trvalo přeskupení vláken, nějaký čas trvalo přiřazení kontaktů k telefonním číslům). Teprve pak jsem mohl otevírat vlákna a odpovídat. U Lumie trvá otevření zpráv je tolik, co trvá animace. Podobně to bylo u prohlížeče (default android několik vteřin, Opera Mobile klidně 10 vteřin vs IE se otevře okamžitě a hned je připraven k použití).

   Druhá věc logická uspořádanost systému. Například – i když je seznam aplikací jedna dlouhá nudle, tak prakticky na každou aplikaci se dostanu na dva kliky prakticky bez scrollování, stačí znát počáteční písmeno a nepotřebuji otevírat klávesnici. Podobně je to s vyhledáváním interpretů, alb v hudebním přehrávači, a jiné aplikace tuhle logiku přebírají. Ale to je jen jeden z příkladů.

 10. Refael (neregistrovaný)

  Nevíte náhodou, jestli u IE 11 na WP8.1 půjdou při srolování na intern.stránkách zrušit horní i dolní lištu?

  Dost to překáží a zbytečně ubírá velikost displeje. Jednoduše zda-li konečně bude IE11 používat celoobrazový režim jako to umí např.Chrome.

 11. pppmobil (neregistrovaný)

  Můj základní požadavek na mobil je SWYPE. Když ho Nokia s WP přestala podporovat, přestal jsem podporovat Nokii.

 12. dagondrive (neregistrovaný)

  Kazdej vi ze WP je proste tragedie ktery nemnela vubec vzniknout je to propadak a ma mizerny podil na trhu kolem 3% :D to je proste smesny Android uz ma pres 80% podil, to je drtiva porazka :D

  • Cableguy (neregistrovaný)

   Už to tu píšeš po několikáté.

   A pak se diví, proč jsou tu lidi kteří se nějak snaží víc hájit WP, když tu pořád jsou někteří, kteří musí mít takovéhle řeči. Co je účelem tohoto komentáře?

   [odkaz]

  • lojzik (neregistrovaný)

   Cableguy: to je jen hrani s cisly, protoze ta rychlost rustu se meri proti puvodnimu zakladu. kdyz prodam jeden rohlik a druhy den 4, taky budu mit narust prodeje mnohem vyssi, nez pekarna, co jeden den proda 1000 rohliku a druhy den 1500…

   Rust androidu byl 57%, coz je 74,8 milionu. rust WP byl 187%, což je ale 6,5 milionu mobilu…

 13. fo-ol (neregistrovaný)

  s cim naprosto nesouhlasim je zaver, tedy ze by MS mel do systemu integrovat kdejake napady uzivatelu. vzdyt si prectete co vsechno lide vyzaduji: na mobilech zcela nesmyslny multitasking, instalaci aplikaci stazenych buhviodkud a tak dale a tak dale.

  Vsechno co na tom systemu mame radi by bylo fuc a zbyl by jen dalsi Android. Jen at si dal kraci svou vlastni cestou a trefuji se mezi uzivatelskou pritulnost iOS a otevrenost A…

  • jech (neregistrovaný)

   Ale jestli se spíš netrefují mezi uzavřenost iOS a špatnou podporu HW výrobců Android telefonů. Co umí WP víc oproti iOS? V čem je otevřenější?

  • smisekCZ (neregistrovaný)

   Klidně ať si kráčí, ale je to cesta do pekel a záhuby tohoto systému.

   MS nechce minoritní systém donekonečna, i MS jednou dojdou nervy a do roka, dvou ukončí tento projekt, pokud konečně nezačne pořádně vydělávat MS.

   Alespoň tedy tolik co nyní vydělává Microsoftu Android na patentech.

  • smisekCZ (neregistrovaný)

   Je tedy dobré, že MS se snaží reagovat na poptávku od uživatelů, jiná cesta pro něj pravděpodobně končí neúspěchem. Jsem zvědavý, kam jeho snaha o začleňování dříve zakázaných funkcí povede.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   samozrejme ze urcite veci uzivateli navrhovane jsou k dobru, ale troufam si tvrdit ze vetsina jsou vykriky do tmy ktere 99% uzivatelu v lepsim pripade nezajimaji, v horsim jejich user experience zhorsi…

  • fo-ol (neregistrovaný)

   jeste k tomu „Co umí WP víc oproti iOS?“. pominu-li vetsi moznosti prizpusobeni tak bych hlavne vypichnul ten siroky rozptyl modelu, od low-endu pres stredni tridu az k top modelum. Pritom i na tech low-endech jako je moje L520 je uzivatelsky zazitek velice prijemny, je s tim zkratka radost pracovat. Nevyhodim za mobil 15 litru, k cemu? Hry nehraju, vyuzivam v prvni rade MP3, GPS a net a na to mi to bohate staci. Nikdy sem za mobil nedal vic jak 5 litru, toto je muj treti, dokud se to nenaucilo fotit a prehravat hudbu tak sem o to nestal. Me prvni 2 mobily byly SE K700i a SE C702. Zaryty Ericssonak, Nokii sem nikdy v lasce nemel, predevsim mi nesedela struktura menu – na rozdil od vsech kteri hlasaji jak milovali Nokii a kvuli WP ji opustili, ja sem k ni naopak presel prave kvuli WP. Osahal sem si v praci ruzny mobily co tu mame na testovani a WP byly, malo platne, laska na prvni pohled :) Prizemz zcela chapu ze kolik lidi, tolik ruznych vkusu a potreb. Kdo se rad hrabe v systemu, rad hraje hry, pripadne jen ma rad filosofii open source, nebo treba nema rad MS a ma rad Google, nebo se mu nelibi strohost a unikatnost dlazdickoveho rozhrani, tomu dozajista Android poslouzi lip

 14. milennium (neregistrovaný)

  Musím pochválit hezky napsaný a dobře pojatý článek. Samozřejmě chválím obě části… Super, více takových článků…

  • Matthias (neregistrovaný)

   Já sem byl taky zarytej sonyericssoňák ale po tom co SE začalo produkovat ty sračky s androidem sem se toho bál jak čert křížě a koupil si ležák W880i. Pak ovšem nastal čas na novej telefon, a i když sem nokii od jakživa nenáviděl – nejdřív jsem fandil siemensu, pak SE, právě kvůlu WP jsem si koupil L820. Netvrdím že se obča nechová trochu divně, ale proti androidu – zkušenost mám s prehistorickou Xperii X8 a HTC ONE V, je to neskutečně svižný a spolehlivý telefon. Aplikace mi nechybí možná proto že je to můj první smartphone. Ale čím dál častěji slýchám od lidí že si chtějí WP vyzkoušet,jestli jim půjčím telefon. V rodině se taky rozšiřuje počet WP telefonů po mé positivní zkušenosti. Ale osobně nechápu kroky MS potažmo Nokie. Oddělené nastavení hlasitosti po kterém uživatelé volají od začátku – ostuda že to nedokázali vyřešit. Doručenky – další nesmysl. A tak bych mohl pokračovat. Co je naopak úžasný je Glancce screen a doubble tap. Jinak sem spokojený jak želva, rozhodně více než androidisti okolo mě – neznám jedinýho člověka který by s tím neměl problémy. Iphone sem si nekoupil protože mi bylo líto těch peněz.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   -Glancce screen a doubble tap je jen u některých WP smartphonů to není obecná vlastnost WP

   -představte si že třeba Limina 6xx nemá kompas, takže navigace nic moc.

   -doručenky berete jako mínus? A to jak to je s přílohami v mailu jste už sjistil?

  • mceza (neregistrovaný)

   Double Tap je u všech WP8 Lumií (některé ho dostali až s GDR3)

   Glance Screen je u všech WP8 Lumií s Clear Black displejem

   Kompas moc nevadí. Problém je jen při zapnutí navigace. Jakmile se člověk pohybuje, navigace si směr dopočítá. S kompasem je to určitě lepší, ale není to nijak zásadní.

   Styl, jakým jsou řešeny doručenky je opravdu nešťastný. Přitom by stačilo tak málo…

  • fo-ol (neregistrovaný)

   zrovna 620 kompas ma :) nema ho 520 a prestoze ja jako turista/tramp bych ho celkem uvital, ta vase navigace je na kompasu zcela nezavisla, tu to nijak neovlivni. Ovlivni to tu rozsirenou realitu (Lens)… Vic mi vadi ze nema prisvetlovaci diodu, coz mi vic nez v realu vadi na ideove rovine – je to uspora nekolika haliru, ze… Cimz nicmene za me vytky konci, jednotna hlasitost mi nevadi, dorucenky nepouzivam

  • Martin P. (neregistrovaný)

   to Fo-ol: Ne opravdu Lumina 62x nemá digitální kompas , zkuste si nainstalovat aplikaci City Lens… Světoví směr vypočítává z GPS

 15. Martin (neregistrovaný)

  …už jen týden, ne? To je jak týden před Vánocema :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel