Domů » Bleskovky » Havaj probudil raketový útok, někdo zmáčkl špatné tlačítko

Havaj probudil raketový útok, někdo zmáčkl špatné tlačítko

Obyvatelé amerického státu Havaj zažili nepříjemné probuzení – na jejich mobilní zařízení dorazila výstražná zpráva, která je varovala před raketovým útokem. S doplňující informací, že se nejedná o cvičení. Vzhledem k tomu, že Severní Korea nedávno prohlásila, že je schopna svými raketami zasáhnout kterékoli místo USA, vzali obyvatelé varovnou zprávu vážně.

Nicméně se jednalo o falešný poplach. Obrovskou chybu má na svědomí jeden ze zaměstnanců, který při výměně směn omylem zmáčkl špatné tlačítko. „Chceme informovat veřejnost co nejdříve, nicméně musíme zlepšit postupy, abychom mohli v případě chyby okamžitě reagovat,“ řekl havajský guvernér David Ige. V poplašné zprávě doslova stálo: „K Havaji se blíží hrozba balistických střel. Okamžitě vyhledejte úkryt. Toto není cvičení.“ Zpráva, ve které byl útok dementován, přišla o téměř 40 minut později.

Podle oficiálního vyjádření kanceláře prezidenta šlo o „čistě vnitrostátní cvičení“. Spojené státy neustále vylepšují svůj systém veřejného hlášení v případě, že by nastal skutečný poplach. Podle The Washington Post v listopadu loňského roku byly vyměněny sirény ohlašující raketový útok, přičemž je pravděpodobné, že to s tímto cvičením souvisí. Od prvního prosince pak probíhá každý měsíc na Havaji zkouška sirén.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).