Google začal vyplácet miliony dolarů jako odškodné za neautorizované nákupy v aplikacích

V září letošního roku se Google dohodl s americkou obchodní komisí na tom, že zaplatí odškodné ve výši minimálně 19 milionů dolarů majitelům zařízení s Androidem, ze kterých došlo k neautorizovanému nákupu aplikací. Přesněji se jedná o rodiče, jejichž děti na Google Play skrze nákupy v aplikacích a hrách utratily poměrně vysoké finanční částky, které negativně zatížily finanční rozpočet celé rodiny.


Nákupy v aplikacích se v minulosti staly snadnou pastí na děti, které nevědomky utratily nemalé finanční částky

Google přitom není první, kdo se k takovému kroku uchýlil. Už v minulosti platil také Apple, a částka dokonce přesáhla hranici 32 milionů dolarů. Google nyní začal poškozeným uživatelům rozesílat e-mail, ve kterém informuje o tom, že jim v souladu s ustanovením americké obchodní komise bude částka navrácena. Společnost v textu také zdůrazňuje, že Obchod Play již nabízí podstatně vyšší míru zabezpečení proti neoprávněným nákupům. Uživatelé v USA se mohou s žádostí o získání kompenzace za neoprávněné nákupy na Google obracet až do 2. prosince roku 2015. Pro jiné země tato nabídka neplatí.

V některých případech nebyl viníkem ani přímo Google (či Apple), ale samotní vývojáři, kteří v dětských hrách a aplikacích cíleně nutili uživatele k nákupům. Na druhou stranu, ani jeden z gigantů toto nijak neměl ošetřené v podmínkách pro nákup, takže následky za to musel nést právě Google a Apple.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *