Domů » Bleskovky » Google spustil YouTube Newswire: Videozpravodajství z ověřených zdrojů

Google spustil YouTube Newswire: Videozpravodajství z ověřených zdrojů

V dnešním internetem propojeném světě, kdy se události z celé zeměkoule šíří rychlostí blesku, bylo ověřování informací poněkud upozaděno a nahrazeno co nejrychlejším vydáním zprávy. Zda se jednalo o pravdivou, nebo smyšlenou informaci, jak celá událost vlastně vznikla, a kdo je ten zodpovědný, se často řeší až poté, co zpráva oběhne celý svět a rozvíří vášnivé debaty. Jedním ze zdrojů, který nabral v posledních letech na síle, jsou uživatelská videa nahrávaná na YouTube. Ta často zachycují událost z bezprostřední blízkosti, s minimálním zpožděním a z různých pohledů.

 

Google, jeden z nejpovolanějších v oblasti práce s informacemi, přichází ve spolupráci se společností News Corp, jež provozuje portál Storyful, a dalšími experty z organizací jako Reported.ly, či Verification Junkie, s odnoží YouTube, zvanou YouTube Newswire. Uveřejněná videa na tomto kanále by měla být ověřená a věrohodná, a pomáhat novinářům při informování veřejnosti.

  

Podle Googlu je denně na YouTube sledováno více než 5 milionů hodin videí se zpravodajskou tématikou, a tak je prý důležité vybrat pouze relevantní a spolehlivé zdroje. Služba bude dostupná i přes Twitter a email, kam si můžete nechávat posílat shrnutí za celý den.

Co si o podobné iniciativě myslíte vy? Věříte Googlu a spolupracujícím společnostem? Zlepší se podle vás kvalita informací, nebo se zde otevírá další prostor pro případné manipulace a dezinformace?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. НКВД (neregistrovaný)

  Hahahahahaha, takze „spolehlive a overene“ zdroje z jedne strany ( hadejte ktere )… to se zase predvedli

  • Koholik Al (neregistrovaný)

   НКВД: no a co? Majitel soukromého serveru si sám může určovat podmínky. Dokud se nejedná o médium vlastněné státem, tak tam není ani setinová povinnost zachovávat jakoukoliv objektivitu, atp. . Takže „to se zase predvedli“ si nech od cesty. Pochopitelně, není zájmem jedné strany, aby prezentovala zprávy ze strany druhé, znepřátelené. Tak to vždy bylo a tak to vždy bude. Nechápu co se ti na tom nezdá.

   Člověk je tvor obdařený vlastním úsudkem, kritickým pohledem a především schopností konfrontace. Osoba toto postrádající potom má „strach z informací“.

   Ty nemáš nárok určovat co kdo bude a jaké informace bude šířit na vlastním, soukromém plácku. Já také nemám nárok si určovat co ty můžeš doma dělat a co ne. A je mi to po pravdě úplně jedno.

  • НКВД (neregistrovaný)

   Samozrejme, ze maji plne pravo si na svy zahradce hrabat jak je libo. Ja mam zase plny pravo na to remcat :D Me jenom pobavilo to oznaceni „spolehlive a overene“. A to jak ses vyjadril o cloveku je sice hezky, ale pokud se podivas na tu „elitu“ co leze ze soucasneho skolstvi, o vlastnim usudku, kritickem pohledu a dalsich vlastnostech mam silne pochyby. Czesc

  • google se snaží na youtube přitáhnout další lidi…prý mu ta služba moc nesype, někde o tom byl článek a nějak jsem ho nepobral…téměř u každého videa je reklama tak co?

  • Koholik Al (neregistrovaný)

   НКВД: „elita“ co leze ze současného školství nemá nic společného s úsudkem, kritickém pohledu a jiných vlastnostech. To se ve škole neučí a ani učit nemůže – nedá. Kritický pohled na věc nikoho nemůžeš naučit, jelikož bys ho učil tvůj vlastní.

   Nezlob se na mě, ale zatím mi tvé příspěvky přijdou jako obyčejné nesmysly. První mluvíš o něčem, pak skočíš na něco úplně jiného, s věcí nesouvisejícího a na té nesouvisející věci poukazuješ na to, že to je nesmysl. Ad ignorantiam

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).