Domů » Bleskovky » Google se podílí na vývoji brýlí, které pomáhají nevidomým vidět

Google se podílí na vývoji brýlí, které pomáhají nevidomým vidět

Nizozemský startup Envision ve spolupráci s Googlem vyvinul AI brýle s názvem Envision Glasses, které pomáhají nevidomým a lidem s horším zrakem vidět pro jejich život důležité věci.

Envision Glasses
Zdroj fotografie: Envision

Zařízení dokáže extrahovat informace z obrazů lidí, předmětů a veřejné dopravy a poté je nositeli předat ve formě slov. Umí číst texty v knihách (např. v kuchařkách), pamatovat si obličeje nositelových přátel a jejich jména a popisovat okolní prostředí, např. železniční nebo výstražné značky.

Podle tvůrců brýle používají v současnosti nejrychlejší a nejpřesnější software na optické rozpoznávání znaků a jsou schopné přečíst jakýkoli text ve více než šedesáti jazycích z jakéhokoli druhu povrchu, od nápisů u jídla po ručně psané písmo.

Společnost Envision s Googlem již předtím spolupracovala – vyvinula software pro jeho chytré brýle Google Glass. Ty sice u spotřebitelů propadly, ale žijí dál v podnikové sféře jako hands-free asistent pro výpočty v továrnách nebo ve skladech.

Novinku je možné si přeobjednat na oficiální produktové stránce. Na výběr jsou dvě verze, které stojí 1 499, respektive 1 699 eur (v přepočtu asi 39 400, resp. 44 600 Kč). Až v srpnu dorazí do obchodů, oficiální prodejní cena bude činit 1 899 eur (zhruba 49 890 korun).

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na