Domů » Bleskovky » Google ohebným telefonům věří. Funkce Flipu budou dostupné i pro další výrobce

Google ohebným telefonům věří. Funkce Flipu budou dostupné i pro další výrobce

Samsung před pár dny představil kromě vlajkové řady Galaxy S20 také novinku na poli ohebných telefonů. Model Galaxy Z Flip je jedinečný použitými technologiemi a ruku v ruce s tím jde i softwarové vybavení telefonu, na kterém jihokorejský gigant pracoval společně s Googlem. Jedná se o nový způsob ovládání smartphonu, které se po ohnutí displeje do 90° automaticky aktivuje a nabídne možnosti, které naplno využijí rozdělený prostor displeje. Google tuto technologii společně se Samsungem vyvíjí pod názvem Flex.

Samsung Galaxy Z Flip 35
Ohebný displej modelu Galaxy Z Flip působí atraktivně a software se mu automaticky přizpůsobí na základě ohnutí. Takové řešení uvolní Google i jiným výrobcům.

Samotné prostředí One UI 2.0 zůstane i s jeho vzhledem zůstane pod křídly Samsungu. Možnosti využití rozdělení displeje na základě jeho ohnutí však Google zpřístupní i dalším výrobcům. Je tedy pravděpodobné, že se v brzké době dočkáme dalších ohebných telefonů s podobnou konstrukcí jako Galaxy Z Flip. Možnosti tohoto režimu, který Google nazývá „Flex Mode“, nejsou zatím moc široké, ale jistě budou přibývat se stoupající oblibou a poměrem ohebných telefonů na trhu.

Samsung Galaxy Z Flip 09
Flex Mode najde využití například při vlogování, videohovorech či focení autoportrétů. V horní části displeje máte hledáček, ve spodní ovládací prvky.

V hlavní roli sociální sítě a videohovory

Jednou z předních možností jsou videohovory nebo vytváření vlogů, při kterých nemusíte telefon držet ani pro něj hledat stojánek. Horní strana bude ukazovat obraz a spodní část může zobrazovat nastavení nebo různé režimy. Při streamování na sociálních sítí by se zde mohly zobrazit i komentáře nebo reakce na obsah, který pouštíte do světa. Rozdělení obrazovky je podporováno i v jiných aplikacích a například v Galerii můžete využít spodní část k informacím o snímcích, které se zobrazí o kousek výše.

samsung galaxy z flip 2
Rozdělení obrazovky zatím podporují pouze některé aplikace. Možnosti budou přibývat s rostoucí popularitou ohebných telefonů

Zatím jsou však možnosti omezené a Google jde jejich rozšíření naproti uvolněním režimu Flex mezi ostatní výrobce. Není zatím jasné, kdy se podpory tohoto prostředí dočká Motorola RAZR, ale je jasné, že se trh s telefony podobné konstrukce bude vyvíjet a dočkáme se dalších zástupců v tomto segmentu. Google s dobou ohebnou počítá a dá se předpokládat, že v dalších verzích operačního systému Android bude přizpůsobení ohebným displejům ještě širší.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).