Domů » Bleskovky » Google odpovídá na dlouholetou kritiku, jeho aplikace pro iOS čeká proměna

Google odpovídá na dlouholetou kritiku, jeho aplikace pro iOS čeká proměna

Ačkoli se Apple snaží nabídnout vlastní softwarové řešení, kde je to jen možné, popularity alternativ od Googlu ani zdaleka nedosahují. Gigant z Mountain View nicméně upřednostňuje svou platformu, alespoň pokud jde o designový jazyk jeho aplikací. Z toho důvodu byl Google často terčem kritiky, že jeho aplikace příliš nezapadají do vzhledu a systému fungování iOS.

google apple ios iphone unsplash
Google přizpůsobí vzhled svých aplikací, aby více odpovídaly designovému jazyku iOS

Podle hlavního inženýra v otázce implementace Google designu na iOS Jeffa Verkoeyena Apple konečně „zaplnil díry v UIKitu“, což prý usnadňuje snazší sladění designového přístupu Googlu s podobou iOS. Podle Verkoeyena tomu pomohla také postupná proměna platformy Applu a částečné opouštění některých principů.

Google iOS apps native 1
Vzhled bude více zapadat do iOS, aniž by přišel o svou ikonickou podobu

Díky vylepšenému UIKitu, který poskytuje Apple vývojářům třetích stran, bude moci Google upravit své aplikace ve stylu iOS, aniž by se přitom musel vzdát svých zavedených postupů, na které jsou uživatelé zvyklí z ostatních platforem. Na podobě a funkčnosti aplikací pro iOS Googlu velmi záleží – například widget pro Fotky Google se prvně objevil na platformě Applu, než si v srpnu našel cestu také na Android.

Dominik Vlasák

11 komentářů

 1. Nechápu, proč se tou minoritou v Googlu vůbec zabývají…

  • Asi narozdíl od tebe umí počítat…

  • iOS uživatelé jim vydělají víc, než ta Androiďácká chamraď🤣

  • Přesně tak, ovce se musí holit 😀.

  • Pavel: A jak konkrétně? Google vydělává na reklamě. Více uživatelů = více zobrazené reklamy. Vzhledem k tomu, kolik je uživatelů Androidu oproti uživatelům iOS, není možné, aby jim uživatelé iOS vydělali víc.

  • Když už si google platí exkluzivitu v iOS na vyhledávání, dá se předpokládat, že iOS je pro ně dost prioritní, nehledě na to, že většina zaměstnanců google by si android nikdy nekoupila. Služby od google fungují na iOS fajn (líp jak na androidu) :-)

  • shepii: Je to spíš o tom, že dobrý a kvalitní vývojář, pokud se rozhodne pro něco vydávat aplikace, tak ctí i dané prostředí, způsoby ovládání apod. Asi tak jako si člověk nevezme tepláky do divadla (nebo možná ty jo, proto se tomu podivuješ). A ostatně kdo na koho kašle a kdo se kým zabývá – stačí se podívat, kolik aplikací má Google v App Store (kolik toho vydali na ten minoritní systém, kterým by se neměli ani zabývat údajně) – a kolik toho má Apple v Google Play. To asi nepotřebuje další komentář, kdo by se měl čím zabývat.

  • Menty: Google služby jsou v dnešním světě prakticky nepostradatelné. Jak je psáno v článku, i uživatelé Apple využívají více služeb Googlu, než těch od Applu. Takže bych se nebál toho, že je uživatelé Applu přestanou využívat, když v Googlu nesladí jejich UI s iOS. No logicky Apple kašle na Android, protože z uživatelů Android nic nemá. Zato Google má z každého uživatele výdělek. Proto je logicky více Google aplikací v obchodě Applu, než těch od Applu v Google Play. A kde jsi vzal, že by se Google neměl zabývat vývojem aplikací na iOS?

  • Steve Jobs: No to je otázka. Přijde mi to od Googlu jako zbytečné vyhazování peněz, protože každý si hned po zapnutí stejně nastaví Google jako výchozí vyhledavač.

  • shepii: No vidíš. A přesně z toho samého důvodu, jako Google jednou ty aplikace pro tu minoritu udělal, je teď předělá. A sorry, ale máš ty vůbec nějaké aspoň základy podnikové ekonomie a toho, jak firmy vůbec fungují? Protože si opravdu nepamatuju, že bychom někdy ve firmě rozhodovali o změně či investici na základě „Přijde mi to od Googlu jako zbytečné vyhazování peněz“, případně „Nechápu, proč se tou minoritou v Googlu vůbec zabývají“. To nechápe člověk, který nemá absolutně šajn. Na tohle všechno jsou čísla. A Google to chápe, a čísly se řídí. Ostatně proto je to tak úspěšná firma, a dělají to tak všechny úspěšné firmy. Rozhoduje se o každé „vyhozené“ koruně. Takže tě můžu naprosto ujistit a přinést ti klid do duše, že pokud se takto Google rozhodl, tak mu to dává smysl, a není absolutně potřeba něco takového zpochybňovat.

   Už jen když se zamyslim, tak první věc, co mě hned napadne – Google má zřejmě data, že pokud budou aplikace víc sedět do systému, tak se mu to ekonomicky vyplatí. Třeba pokud bude YouTube Music pasovat, někteří lidé můžou opustit Apple Music, který sice pasuje, ale nabízí toho pro lidi třeba méně. Protože vzhled prostředí je pro spousta lidí velice důležitý, protože je to to první, co vidí. Třeba. A takhle dál a dál bys nad tím měl uvažovat, pak bys nikdy nenapsal, že to nechápeš.

  • Presne jak pise Menty, z vlastni zkusenosti mohu potvrdit ze uzivatele ios vybiraji aplikace spise podle toho, jak vypadaji a jak pasuji do systemu, a rozhodne ne podle toho, co nabizeji. Jsou to chytri lidi, tohle androidak jako shepii nemuze nepochopit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).