Domů » Bleskovky » Google Nexus Player: Set-top-box, multimediální centrum a herní konzole v jednom

Google Nexus Player: Set-top-box, multimediální centrum a herní konzole v jednom

Google včera nepředstavil pouze telefon a tablet řady Nexus, ale přidal do rodiny ještě jeden zajímavý kus hardwaru – multimediální centrum Nexus Player. Tento elegantní černý puk v sobě ukrývá hardware schopný přehrávat lokální nebo streamovaný obsah, pracuje jako set-top-box, případně dokáže posloužit i jako herní konzole. Vše běží na v červnu představené platformě Android TV.

  

Nexus Player se tak má stát prvním referenčním zařízením pro tuto platformu, za jeho výrobou stojí společnost Asus. V útrobách zařízení se ukrývá čtyřjádrový procesor Intel Atom s taktem 1,8 GHz pro každé jádro, 1 GB RAM, 8 GB úložného prostoru a bezdrátová konektivita tvořená Bluetooth 4.0 a dvoukanálovou Wi-Fi. Nexus Player se k televizoru připojuje standardně přes rozhraní HDMI, ovládá se skrze dálkové ovládání, které je vybaveno mikrofonem pro udílení hlasových příkazů.

Na multimediálním centru lze přehrávat streamovaný obsah ze zařízení se systémy Android, Chrome OS, Windows, iOS či OS X. Samotný přehrávač je vybaven vlastním obchodem Google Play a proto je možné jej vybavit vlastními audio a video aplikacemi, například Netflix, YouTube, Vevo a dalšími.

     

Z obchodu aplikací bude možné stahovat a instalovat hry, přičemž pro hráče připravil Google speciální příslušenství v podobě gamepadu. Nexus Player se tak rázem promění v herní konzoli, přičemž bude možné hrát i ve více lidech na jednom zařízení. Ten však nebude dodáván přímo v balení a bude nutné jej dokoupit zvlášť.

  

Cena základního setu multimediálního centra Nexus Player, který tvoří samotný přehrávač a dálkové ovládání, činí 99 dolarů (2 150 Kč bez DPH), gamepad stojí dalších 39 dolarů (850 Kč bez DPH). Předprodej začne již zítra, 3. listopadu dorazí na pulty obchodů. Podobně jako u Chromecastu však oficiální dostupnost na našem trhu neočekáváme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. … lze přehrávat streamovaný obsah ze zařízení … iOS či Mac OS X.

    Cili ma to AirPlay? Ma to samostatny audio vystup (digi, analog)?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).