Domů » Bleskovky » Google je zase chytřejší. Naučil se vyhledávat konkrétní úseky videí

Google je zase chytřejší. Naučil se vyhledávat konkrétní úseky videí

Pokud chcete najít nějakou konkrétní informaci, v případě textu a obrázků vám to zpravidla zabere jen několik vteřin ve vyhledávači. Horší však je, když chcete například v nějakém návodu nebo recenzi ve formě videa najít tu část, co vás zajímá.

Dosud vám tak většinou nezbývalo nic jiného, než začít po malých kouskách video přetáčet a doufat, že na hledanou informaci dříve či později narazíte. Pomoci vám mohl maximálně tak někdo v komentářích, kdo uvedl časovou značku pro dané téma. Google však nyní své vyhledávání obohatil o novou funkci, která má potenciál tento proces velmi usnadnit.

Bez ochoty autorů to nepůjde

Google umožňuje autorům YouTube videí zahrnout časové značky přímo do informací k videu, což umožní ho rozčlenit na logické celky, mezi nimiž pak divák může snadno přeskakovat jedním kliknutím. Právě z této funkce pak vychází nová schopnost vyhledávání.

google search videa 1
Pod videem můžete vidět menší náhledy fungující jako tlačítka pro přeskočení na konkrétní úsek

Vyhledávač Google se totiž naučil zahrnovat tyto značky do svých výsledků. Pokud tedy budete vyhledávat napříkladkvalita fotoaparátu u iPhonu 11, ve výsledcích nově můžete vidět videorecenzi doplněnou o tlačítko, které vás přesune rovnou na část videa, kde se o tomto tématu mluví.

Ačkoliv jde nepochybně o zajímavou funkci, její úspěch není tak docela v rukou Googlu. Aby vyhledávání fungovalo, musí totiž autoři do svých videí zodpovědně tyto značky přidávat. K tomu je Google nemá jak donutit. Je nicméně v jejich zájmu značky obsáhnout, dá se předpokládat, že pak bude takové video častěji ve výsledcích vyhledávání.

Novinka v současné době funguje pouze při vyhledávání v angličtině. Rozšíření pro další jazyky zatím nebylo oznámeno, nicméně z technického hlediska by mu nemělo nic bránit.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).