Domů » Články » Souboj kalendářů: je lepší Google nebo Apple?

Souboj kalendářů: je lepší Google nebo Apple?

Pokud nemáte dobře trénovanou paměť, patrně pro záznamy všech schůzek a událostí používáte nějaký kalendář. Ačkoli jsou papírové diáře dobrým pomocníkem, často naráží na limity toho, jak často se do něj díváte. Nejen proto jsou oblíbené digitální kalendáře, které můžeme nosit vždy v našem chytrém telefonu, aniž by zabíraly místo.

Aplikací spravujících kalendář a události je nepřeberné množství, proto jsme si na paškál vzali dvě nejpopulárnější, které jsou součástí mobilních operačních systémů – konkrétně Google Kalendář z Androidu 8.0 a výchozí systémový kalendář systému iOS 12. V našem článku se pokusíme zodpovědět otázku zcela zásadní – který z kalendářů je lepší?

Dostupnost

Jedním z důležitých faktorů pro použitelnost digitálního kalendáře je dostupnost na různých zařízeních. V tomto ohledu jsou na tom oba kalendáře podobně. Oba jsou dostupné pro uživatele zdarma a jsou přístupné také z webového prohlížeče. Pokud jde o aplikace, zde je situace podle očekávání – kalendář od Applu je dostupný pouze pro zařízení s iOS a MacOS, Google Kalendář je dostupný pro Android, ChromeOS a také pro iOS.

Použitelnost

Klíčovou vlastností každého kalendáře je jednoduchost v používání. Kdo by se kromě svých schůzek chtěl prát také se samotnou aplikací. Tady záleží čistě na preferenci. Webová verze kalendář od Googlu vše organizuje přehledně, používá hodně barev a jiných prvků, například snímků z map, fotek či výchozích obrázků. Samozřejmostí je organizace podle dnů, týdnů, měsíců či agendy, kterou disponuje také konkurent.

Google Kalendář – v jednoduchosti je síla. Vše potřebné ale máte při ruce.

Aplikace od Applu zvolila jiný přístup pro zobrazení kalendáře. Vše působí sterilně, což je typické pro styl společnosti z Cupertina. Minimalismus sice vypadá na první pohled dobře, nicméně pro každodenní použití není příliš vhodný. Snadno se totiž stane, že něco důležitého přehlédnete. Je škoda, že webová verze kalendáře od Applu poskytuje pouze denní, týdenní a měsíční náhled, ocenili bychom také zobrazení všech schůzek za sebou, jako to umí Google Kalendář v náhledu Program.

Takhle vypadá webová verze kalendáře Applu, do které se přihlásíte se svým iCloud účtem
Takhle vypadá webová verze kalendáře Applu, do které se přihlásíte se svým iCloud účtem

Integrace

Tak nějak automaticky očekáváme, že kalendáře v mobilních zařízeních nejsou solitéry, ale že spolupracují také s ostatními aplikacemi v mobilním telefonu, čímž zjednodušují a urychlují práci. Zde Google Kalendář exceluje – integrace s ostatními službami od Googlu je na jedničku, což znamená, že z Gmailu nebo Hangouts snadno vytvoříte novou událost. Kalendář si dobře rozumí také s aplikacemi třetích stran, jako je Slack nebo Trello.

V případě Applu sice můžete taktéž využít skenování iMessage a e-mailů pro snadnější zadávání událostí, nicméně neděje se tak automaticky a pouze potenciální události zvýrazní. Obdobně je na tom také integrace s aplikacemi třetích stran, která sice existuje, nicméně počet aplikací, se kterými Apple Kalendář spolupracuje, je mnohem menší. Kromě kalendáře z iCloudu zde samozřejmě můžete synchronizovat i položky z Google kalendáře.

Sdílení událostí a kalendářů

Velikou výhodou digitálních kalendářů je, že v jedné aplikaci jich můžete mít několik, přičemž k nim můžete dát přístup také jiným osobám. To se hodí nejen v rámci rodiny, ale také v práci. Zde Google kraluje – sdílení událostí či celých kalendářů je velmi jednoduché. Stačí při vytváření zadat e-mailovou adresu osoby, které se má zaslat pozvánka. Udělování práv jednotlivým osobám ke kalendářům či událostem je také triviální a samozřejmé.

Každý svůj kalendář si můžete detailně upravit podle potřeb

V případě kalendáře Applu jsou věci trochu složitější. Sdílet událost či kalendář je možné pouze osobám, které máte uložené ve svých kontaktech s e-mailovou adresou. Pokud rádi oddělujete svůj osobní život od svého pracovního, nejedná se o příliš elegantní řešení.

Denní náhled ve webové verzi Apple Kalendáře
Denní náhled ve webové verzi Apple Kalendáře

Notifikace

Papírový kalendář vás na nadcházející událost neupozorní, což je jeho hlavní nedostatek. Digitální kalendáře tímto problémem netrpí. V případě aplikace Google Kalendář můžete nastavit nejen upozornění v podobě notifikace na zařízení či e-mailu, ale také výchozí notifikace pro všechny kalendáře zvlášť. Pokud se notifikace pro celý kalendář rozhodnete změnit, automaticky se změní také pro nadcházející události. V tomto ohledu kalendáři od Googlu nic nechybí.

V případě Apple Kalendář není nastavení notifikací o nic chudší, nicméně v některých případech je nutné nastavovat upozornění pro každou událost zvlášť, což není příliš pohodlné. Výhodou kalendáře od Applu je upozornění ve chvíli, kdy je třeba na schůzku odejít, což dobře slouží především těm, kteří nechtějí plánovat dostatečně dopředu. Upozornění na hustotu a komplikace v dopravě se hodí především pro řidiče, pokud cestujete pěšky či MHD, tak vám příliš k užitku nebude.

Přizpůsobení

Google je vyhlášený tím, že možnosti přizpůsobit si každý aspekt softwaru, jsou základním kamenem jeho filozofie. Úprava barev, časové zóny či zabezpečení jsou plně v rukou uživatelů a jsou dostupné přímo z aplikace.

Při vytvoření nové události máte spoustu možností přizpůsobení

To samé platí také pro Apple, i když mobilní verze Google Kalendáře nabízí podstatně více možností konfigurace než v případě Applu. U webové verze díky pestrosti nastavení opět vyhrává Google.

Nastavení webové verze Apple Kalendáře
Nastavení webové verze Apple Kalendáře

Na bezpečnost svých dat jsou lidé citliví, především pokud jde o jejich události či e-maily. U Googlu se o svá data rozhodně nemusíte obávat, vše je v návaznosti na váš Google účet šifrováno a skvěle zabezpečeno.

Kalendář Google
Kalendář Google
Autor: Google LLC
Cena: zdarma

Pro Apple je bezpečnost také na prvním místě, takže se ani v tomto případě o svá data nemusíte bát. Jak Google účet, tak Apple ID nabízí dvoufázové ověření, které rozhodně doporučujeme zapnout, abyste měli jistotu, že se k vašim datům nikdo nedostane.

Výhodou mobilní aplikace Google Kalendář je, že si ji můžete stáhnout jak na Androidu, tak také na iOS, zatímco nativní kalendáře Applu na Androidu nenajdete (ne že by to nějak vadilo).

Verdikt: Google vyhrává na plné čáře

Když sečtete všechny klady a zápory jednotlivých kalendářů a postavíte je vedle sebe, Google Kalendář nad svého konkurenta jasně vyčnívá. Oba kalendáře jsou skvěle použitelné, nicméně v detailech, které jak známo dělají velký rozdíl, se prokázal kalendář od Googlu jako schopnější a uživatelsky přívětivější, a to především v případě webové verze, která je skutečně propracovaná.

Nativní aplikace Kalendář pro macOS
Nativní aplikace Kalendář pro macOS

Apple Kalendář nicméně ztrácí především v oblastech, které jsou podřízené filosofii iOS a celého Applu, takže pokud jste spokojeným uživatelem ekosystému firmy z Cupertina, snadno nedostatky odpustíte. Webová verze Apple kalendáře je přehledná a sází na minimalistický dojem, ale právě kvůli tomu v ní najdete podstatně méně možností konfigurace než v případě Googlu. Apple rovněž nabízí nativní aplikaci kalendáře pro macOS.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

19 komentářů

 1. Dobrý článek. Škoda, že úplně pomíjí úkoly (či připomínky), což je pro mě zásadní (nemám je rád v oddělené databázi/aplikací), kde jistě Google vede, ale dost drhne (kompatibilita s aplikacemi třetích stran).

 2. Najlepší je win kalendár ????

 3. Nejlepší je od Googlu. A taky má lepší design

 4. Nejlepsi je samozrejme od Applu.

 5. Nemůžu posoudit Apple, nikdy jsem neměl, ale Google se dost zlepšil. Dřív jsem ho vždy měnil za koupený DIGIcal, ale teď už to nedělám. Widgety má Google stále tragický. Propojení události a (jednoduché)připomenutí mi naprosto vyhovuje. Ještě by se mi líbilo, když odskrtnu připomenutí jako „hotovo“, aby se k tomu připojil datum a čas splnění.

 6. Najlepsi je outlook.

  • Uznávám, že je outlook super. Dlouho jsem nechápal, proč lidi používají raději Gmail, který vypadal hodně jak nějaká beta z roku 2003 a oproti tomu nadhernej čistej outlook.

   Dnes je i Gmail hodně v pohodě a celkově Googlí služby, ale nechápu, absolutně nechápu, proč není outlook více populární. Je tak příjemný na používání, že možná bych řekl, že pro něj kokurence není. Ani iCloud.

  • mluvím samozřejmě o webové verzi. Aplikace na Androidu mě také překvapila. Je dokonce přehlednější, než0 byla ta na mobilních Windows.

 7. Uz se konecne Google kalendar naucil kopirovat udalosti? Umi je upravit, umi je presunout ale funkce kopie a to jeste bez zaokrouhleni casu udalosti je pro nej asi zbytecna funkce v mobilu. Na www to umi tak sakra proc ne v Android? Dokud to nebudde umet tak budu muset pouzivat kalendare tretich stran. Smutne.

  • To už umí dávno, na mobilu samozřejmě – duplikovat událost, nebo kopírovat její obsah do nové. Stačí si vybrat.

 8. Proč chybí outlook?

  • Opravdu rád bych viděl porovnání i s Outlook kalendářem. N2jaký závěr, kdo co má lepší. Porovnání s Applím a podobně

  • Taky mě to zajímalo, není to objetivní.

 9. Nie je najpoužívanejší Outlook? Ešte som nepracoval v spoločnosti ktorá by používala niečo iné ako Outlook (ok jedna išla na oldschool Louts Notes ale aj tam to chceli zmeniť)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).