Cena:

Recenze smartphonu Gigabyte GSmart S1200

Recenze komunikátoru s WVGA displejem, 288 MB RAM a systémem Windows Mobile 6.5

Společně s uvedením operačního systému Windows Mobile 6.5 se v prodeji objevil nenápadně malý komunikátor Gigabyte GSmart S1200 s poměrně zajímavými hardwarovými parametry. Pochlubit se může rezistivním displejem s WVGA rozlišením, 288 MB RAM, integrovaným GPS čipem a 3 MPx fotoaparátem. Na papíře vypadá specifikace celkem přijatelně, nás ale zajímalo, jak si telefon bude vést v praxi, a už v perexu naznačím, že to až tak ideální není a zejména po softwarové stránce by si zasloužil lépe optimalizovat.

-

Za zapůjčení komunikátoru děkuji společnosti Elko Trading, s.r.o., která produkty Gigabyte v České republice distribuuje. Telefon obsahoval finální verzi ROM 2.0 a českou lokalizaci InterWrite (balíček ve verzi 2.04), veškeré dojmy a poznatky se proto vztahují pouze k tomuto sestavení a u jiných/novějších se mohou lišit.

Klady (+)
WVGA displej, 288 MB RAM
česká lokalizace
bonusový software
kompaktní rozměry a malá hmotnost
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
horší fotoaparát
chyby v systému (optimalizace)
průměrná výdrž

Obsah balení
V černé krabici se stříbrným logem GSmart najdete kromě telefonu tyto položky:
– dva teleskopické stylusy
– sluchátka s molitanovými polštářky
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– 2 CD-ROM disky se software a manuály
– Li-Pol baterie
– česká příručka pro rychlý start

- - -

Přiložená stereo sluchátka (headset) se připojují přes miniUSB konektor, takže pokud si budete chtít připojit sluchátka se standardním 3,5 mm výstupem, budete muset sáhnout po nějaké redukci. Mají peckovitý tvar a v uších sedí dobře, a kdyby vás náhodou tlačila, stačí na ně navléci přiložené molitanové polštářky. Na dostatečně dlouhém kabelu najdeme malé plastové tlačítko s mikrofonem, které slouží pro příjem hovoru; posuvník pro regulaci hlasitosti chybí. Kvalita reprodukce zvuku patří k průměru a pro běžný poslech hudby méně náročného uživatele postačí. Cestovní nabíječka je zcela standardní (s odnímatelným konektorem) a synchronizační USB kabel je společný i pro nabíječku.

- - -

Stylusy jsou v balení pro jistotu dva. Mají teleskopickou konstrukci a v roztaženém stavu je délka rovných 10 centimetrů. Na přiložených CD-ROM discích najdete anglický manuál a synchronizační aplikaci pro systémy Windows XP a Windows Vista (u Windows 7 je centrum synchronizace standardní součástí).

Vzhled a zpracování
GSmart S1200 by se dal charakterizovat dvěma výrazy – malý a lehký. Rozměrově jde o velmi příjemné zařízení (106 × 52 × 11,4 mm), které v kapse téměř neucítíte (102,5 gramů včetně baterie). Přední strana a okolní hrany jsou (nejen díky displeji) lesklé, takže si dokonale zapamatují každý otisk prstu, záda telefonu jsou naopak vyrobena z matného plastu. Jak je zmíněno v přiloženém videopohledu, přední i zadní část telefonu je velmi dobře slícována a komunikátor tedy ani při silnějším promačkání nijak nevrže a neskřípe.

- - -

Přední straně vévodí rezistivní WVGA displej (480×800 px) s úhlopříčkou 3,1“, který dokáže zobrazit maximálně 65 536 barev. Nad ním je objektiv 0.3 MPx kamerky pro videohovory, telefonní reproduktor, čidlo světelného senzoru a signalizační dioda. Ta zeleným blikáním signalizuje aktivní telefonní modul, červeným světlem nabíjení nebo zmeškanou událost (blikání), modře Bluetooth, oranžově Wi-Fi a fialově GPS. Pod displejem jsou umístěna pouze tři tlačítka – středová klávesa pro potvrzování dialogů, která bohužel nemá žádnou jinou funkci a tak je tam téměř zbytečně (podobně jako třeba u mivvy one), a dvě tlačítka pro práci s telefonními hovory.

- -

Levá hrana přístroje nabízí dvojklávesu pro regulaci hlasitosti, která zároveň funguje jako kurzorové tlačítko pro pohyb nahoru a dolů. Asi jde opět o nějakou chybu v systému, protože v manuálu jsou tato tlačítka popsána pouze jako regulátory hlasitosti + zoom v aplikaci fotoaparátu. Na obrazovce Dnes se s nimi ale můžete pohybovat mezi položkami a stejně to funguje třeba v nabídce Start.

- -

- -

Na horní straně sídlí tlačítko Power pro aktivaci/vypnutí displeje nebo vypnutí/zapnutí celého telefonu (delší stisk). Své místo zde trochu netradičně má hlavní systémový reproduktor. Pravý bok je vybavený slotem na microSDHC karty, který není chráněný žádnou záslepkou a nechybí tu také spoušť fotoaparátu. Vespod najdeme miniUSB konektor pro připojení nabíječky, synchronizačního kabelu a sluchátek. Dále je zde mikrofon, otvor na poutko a zdířka pro stylus. Objektiv hlavního fotoaparátu s rozlišením rovné 3 MPx je umístěný na zadní straně. Pod odnímatelným krytem se nachází baterie a slot na SIM kartu.

- -

Videopohled s komentářem

Technická specifikace
Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional
Displej: rezistivní WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,1 palce
Procesor: Qualcomm MSM 7200A, 528 MHz
Rozměry: 106 × 52 × 11,4 mm
Hmotnost: 102,5 gramů včetně baterie
Paměť: 512 MB ROM, 288 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: UMTS/HSPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, miniUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 3 MPx, autofocus, přední 0,3 MPx kamerka pro videohovory
Senzory: světelný senzor
Baterie: Li-Ion 1 010 mAh
Pohotovostní režim: 150 hodin
Max. doba hovoru: 4 hodiny
Další informace: FM rádio, tematické balíčky na obrazovku Dnes

- - -

- -

Hardware a funkce
Srdcem tohoto pohledného drobečka je čipová sada od Qualcommu v čele se starým známým procesorem MSM 7200A, který pracuje na 528 MHz. Při práci v operačním systému není občas odezva úplně nejlepší a několikrát se mi stalo, že zařízení najednou začalo „samovolně“ pracovat (rotující ukazatel) a já musel třeba pět vteřin počkat, než se „tajemný“ proces dokončí. V nastavení systému je sice utilita Power control, která umožňuje přepínat mezi dvěma režimy výkonu (normální a rychlý), nicméně při reálném používání jsem si žádného významného rozdílu nevšiml, ale „normální“ režim by měl být více šetrný k baterii, takže celková výdrž by měla být nepatrně vyšší. Sem tam přístroj nestíhal včasně překreslovat obsah na displeji a projevovalo se to zejména při používání internetového prohlížeče (vzhledem k tomu, že na jiných komunikátorech se stejným procesorem to bylo bez potíží, tak bych tento jev opět přisuzoval horší optimalizaci ROM).

-
Orientační výsledky z programu SPB Benchmark 1.6

Displej nabízí velmi jemné WVGA rozlišení, slušela by mu ale větší úhlopříčka; Gigabyte je známý tím, že do svých komunikátorů integruje displeje s vyšším rozlišením při menší úhlopříčce, než je běžně používáno u jiných výrobců. Mám takový pocit, že právě Gigabyte měl na trhu jako první PDA s VGA displejem o úhlopříčce 2,8“ a v případě S1200 a WVGA/3,1“ je to také prvenství; někoho to potěší, někomu to bude vadit, protože ikonky a popisky jsou docela titěrné, i když písmo lze v nastavení samozřejmě zvětšit. Barevné schopnosti jsou dobré, počítejte však s horší čitelností na přímém slunečním světle. Podsvícení lze regulovat v 11 krocích nezávisle pro napájení z akumulátoru a ze sítě, zcela vypnout jej nelze. Využít můžete také jediný senzor, který telefon má, a sice ten světelný; v případě jeho aktivace bude podsvícení nastavováno automaticky podle okolních světelných podmínek.

-
Podsvícení displeje je dostatečné

K telefonním funkcím nemám žádné výhrady. Hlasitost byla dostatečná a kvalita dobrá, ani při aktivním hlasitém odposlechu nedocházelo k žádnému nepříjemnému chrčení v repráčku. Telefon po vytočení telefonního čísla automaticky vypíná displej; tento jev ale nemá na svědomí proximity senzor, kterým je vybavený třeba Apple iPhone nebo HTC HD2, jde o čistě softwarovou funkci, kterou můžete ve správě telefonu vypnout. Při spojení hovoru telefon zavibruje, ale i tuto vlastnost lze deaktivovat. Telefonní aplikace se nese ve vlastním kabátku výrobce a zvládne samozřejmě i videohovory, zobrazení historie volání a kontaktů. Pro připojení na internet můžete kromě sítí třetí generace využít i GPRS nebo EDGE třídy 12. Při vložení SIM karty vám systém nabídne automatickou konfiguraci datového profilu, takže se dalším laděním nemusíte zabývat.

- - - - -

Pro připojení na internet se také nabízí bezdrátový Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g. S integrovaným průvodcem se snadno zvládnete připojit do zabezpečených sítí. Trochu mě zklamala citlivost modulu, ve srovnání s HTC Touch Pro2 je o něco nižší. Tam, kde mi Touch Pro2 ukazuje plný signál, S1200 signalizuje o jednu čárku méně a několikrát jsem se setkal s tím, že se telefon po vypnutí displeje (při zapnutém Wi-Fi připojení) odmítal znovu připojit. Pomohlo až opětovné vypnutí/zapnutí bezdrátového modulu. Bluetooth 2.0 využijete třeba při komunikaci s jinými telefony nebo při připojení bezdrátového handsfree/A2DP sluchátek. Funkčnost jsem v tomto případě otestoval na stereo Bluetooth reproduktoru JustMobile Bluetune a žádné komplikace se neobjevily.

- -

Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 512 MB, ale nějakou část si z ní ukousne samotný operační systém a aplikace výrobce, pro vaše data zůstane volných zhruba 230 MB, ale díky slotu na microSDHC karty není problém kapacitu navýšit až na 16 GB. Dále je připraveno 288 MB operační paměti RAM, ze které zůstane po prvním spuštění volných 125 MB pro běh dalších aplikací a procesů na pozadí; to je celkem dostačující a nemusíte se tedy bát, že by vás během používání otravovaly hlášky o nedostatku paměti; tahle doba už je díky výbavě současných telefonů konečně pryč.

- - -

Li-Polymerová má kapacitu 1 010 mAh a podle mého názoru by si telefon zasloužil kapacitu o několik stovek mAh vyšší. Při intenzivním používání se připravte na každodenní dobíjení, při nižší zátěži vydrží maximálně dva dny, takže nabíječku je dobré mít raději vždy po ruce. Vše se samozřejmě odvíjí také od toho, jak často používáte GPS nebo Wi-Fi, kteří jsou rychlými konzumenty energie (při GPS navigaci počítejte s výdrží v řádech jednotek hodin).

Gigabyte GSmart S1200 je vybavený navigačním čipem GPS (Qualcomm, 20 kanálů, podpora AGPS). Z počátku se mnou navigační modul nechtěl příliš kamarádit a fixace pozice se mi v navigačním programu nedařilo dosáhnout (testoval jsem iGo8 a kvalitní český produkt SmartMaps), nicméně když jsem použil integrovanou utilitu, která stahuje informace o pozicích satelitů z internetu, rázem vše fungovalo jako po másle a fixace trvala maximálně 20 vteřin, a to i v městské zástavbě. Aktualizaci dat stačí provést jednou za týden, a pokud nemáte u operátora aktivovaný neomezený datový balíček, můžete data klidně aktualizovat při synchronizaci s počítačem (ručně, program je vždy potřeba spustit).

- - -

Od výrobce jsou v systému dostupné ještě další dvě utility pro práci s GPS. Ta první slouží k odesílání vaší GPS pozice a místa na dané telefonní číslo formou SMS v nastavených časových intervalech. Druhý program zase dokáže ukládat log vaší cesty (vybrat si můžete profil pro pěší, cyklistu nebo automobil). Kromě toho se v okně programu zobrazují informace o aktuální rychlosti, vzdálenosti a počtu dostupných/zaměřených satelitů.

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

3 MPx fotoaparát s autofocusem a makro režimem bohužel patří mezi další slabiny přístroje. Snímky jsou velmi málo ostré a i za dobrých světelných podmínek jsou barvy dost zkreslené; takhle fotily telefony tak před dvěma lety a dnes už bych opravdu očekával něco lepšího. Reputaci nezlepší ani makro režim a fotografování textu, který je sice čitelný, ale opět by neškodila vyšší ostrost. Fotografie lze ukládat v maximálním rozlišení 2048×1536 px. V nastavení lze upravovat vyvážení bílé barvy, barevný nádech, expozici a citlivost ISO. Telefon nahrává také video ve formátu 3gp a mp4 v maximálním rozlišení 640×480 px (platí pro formát mp4). Kvalita je v tomto případě o poznání lepší než u fotek a obraz je celkem plynulý (stáhnout ukázkové video).

Bonusový software

Smart balíček – vlastní témata od výrobce
Kromě standardního vzhledu systému Windows Mobile si můžete v nastavení systému aktivovat jedno z šesti vlastních témat od Gigabyte. Nazývat je uživatelským prostředím by bylo příliš odvážné, jde spíše o zajímavě pojatou obrazovku, která může nahradit standardní vzhled. Každé téma je něčím unikátní a některá nabízejí i další informační obrazovky, ve kterých najdete například zástupce aplikací, vlastní oblíbené položky a další užitečné funkce. Mezi jednotlivými plochami se přepínáte pouhým tahem prstu, jednotlivá témata se pak vybírají přes speciální nabídku.

- - - -

Čínská malba – na hlavní obrazovce vidíte informace o baterii, signálu a dostupných datových přenosech. Nechybí ani zmínka o datu a čase a informace o počasí. Toto téma je animované, na pozadí například přeletávají dva ptáci a občas se dá do pohybu voda u vodopádu.

Živá příroda – toto téma zobrazuje zcela stejné informace jako předchozí, jen je převlečené do jiného kabátku. Na pozadí se zobrazuje buď noční nebo denní tapeta (podle času), vše je doplněno jednoduchým efektem počasí (když je deštivo, na displeji prší, když svítí sluníčko, vidíte jeho paprsky). Tahem prstu odshora dolů se dostanete do rychlé nabídky se zástupci.

- - - -

Smart Zóna – o něco jednodušší téma s dominantními ručičkovými hodinami přes 2/3 obrazovky. Toto téma je nejméně náročné na výkon procesoru a práce s ním je tedy nejsvižnější.

Meng témata – trojice témat se zajímavou, pro někoho možná kýčovitou, tapetou na pozadí. Společně s ní se zobrazuje několik základních informací (datum, čas, signál, zámek telefonu).

Na první pohled vypadají témata velmi pěkně a použitelně, je tu však jedno velké ALE, kterým je rychlost. Přepínání mezi jednotlivými styly několik vteřin trvá, což bych ještě toleroval, ale samotný pohyb v nabídkách daného stylu není téměř vůbec plynulý a práce v dalších nabídkách systému se po jeho aktivaci také celkem výrazně zpomalí. Nebýt té pomalosti, mohlo by jít o zajímavou alternativu ke standardní obrazovce Dnes ve Windows Mobile.

V systému nechybí celá řada dalších programů, které vám usnadní činnost a používání. Ty standardní, které jsou integrovány přímo v systému už od Microsoftu, zmiňovat nebudu (vyjma Marketplace a My Phone klienta), podíváme se pouze na ty bonusové od výrobce.

Sunnysoft InterWrite 10 – tato aplikace se nestará jen o lokalizaci operačního systému do češtiny, ale nabízí v sobě také řešení multifunkční softwarové klávesnice (recenzi klávesnice InterWrite 10 si můžete přečíst zde). Co se týče české lokalizace, tak v systému občas narazíte na nějaký nepřeložený výraz.

- -

SPB Backup – nejvíce mě potěšila přítomnost zálohovacího programu SPB Backup ve verzi 2.0.2, který dokáže vytvořit kompletní zálohu telefonu v předem nastavených intervalech. Archivovat si můžete nejen zprávy, e-maily, kalendář nebo kontakty, ale i nainstalované programy, fotografie nebo hudbu. To se hodí zejména při provedení hardwarového restartu, kdy po spuštění systému jen načtete předchozí zálohu a o nic víc se nestaráte. Ze strany Gigabyte byla integrace tohoto software výbornou volbou.

-

FM rádio – jednoduchá aplikace pro poslech rádia. Rádio je možné poslouchat pouze tehdy, máte-li k telefonu připojena dodávaná sluchátka; ta totiž slouží jako anténa. V aplikaci si můžete uložit několik oblíbených stanic. Už při prvním spuštění se načte seznam zhruba dvacítky českých rádií, i když ta nejznámější chybějí. Zvuk je možné přesměrovat do systémového reproduktoru a podporováno je i zobrazení RDS informací (neplést s TMC). Při poslechu rádia před spaním oceníte časovač automatického vypnutí rádia.

Quick Menu – užitečná nabídka, která je přístupná pouze z hlavní obrazovky Dnes (ikonka v pravém horním rohu). Z této rychlé nabídky můžete měnit intenzitu podsvícení displeje, přepínat mezi čtveřicí telefonních profilů, změnit tapetu na pozadí nebo vyzváněcí tón, otočit obraz a případně spustit správce běžících programů.

- - - -
Vlastní pluginy na obrazovce Dnes, nabídka Start a Nastavení, nabídka Quick Menu

Prohlížeč fotografií – celkem obyčejný správce obrázků, který vám dovolí prohlížet nejen obrázky v telefonu, ale také pořízené fotografie. Kromě listování pomocí tahu prstem toho ale více nenabízí.

JAVA – jednoduché prostředí pro spouštění JAVA aplikací (jedná se o program IBM J9 2.3 původně vytvořený pro Windows CE). Operu Mini 5 v něm spustíte bez potíží, ale na náročnější aplikace nebo 3D hry si nechte zajít chuť. Java je bohužel na Windows Mobile trochu nedořešená.

Recorder – záznamník hlasových poznámek, který ukládá do formátů AAC a AMR. V nastavení lze vybrat maximální délku záznamu, ve výchozí konfiguraci jste omezeni pouze volnou pamětí v telefonu nebo na paměťové kartě.

Kalkulačka – v systému najdete hned dva typy kalkulaček. Ta první je zcela obyčejná, druhá už umí pracovat s některými matematickými funkcemi.

-

Stopky – jak už název napovídá, jde o utilitu pro měření času, která navíc zastane i funkci minutky (odpočet). V hlavním okně vidíte případné mezičasy, uprostřed displeje se velkými čísly zobrazuje aktuální měřený čas.

My Phone – nová aplikace od Microsoftu sloužící pro online synchronizaci a zálohu dat (kontakty, zprávy, kalendář, obrázky…). Detailní popis a možnosti této služby najdete v tomto článku.

Windows Mobile Marketplace – databáze aplikací a her, které si můžete stáhnout do zařízení. V USA již Marketplace funguje v placené verzi, ze které můžete nakupovat nejrůznější zajímavé tituly. V České republice běží zatím omezená verze, ve které najdete jen několik desítek freeware programů. Změnit by se to mělo příští rok, kdy by se i v českém Marketplace měly objevit placené programy a možnost nákupu. Další informace naleznete v tomto testu.

Hodnocení a závěr
Gigabyte GSmart na mě působí trochu rozporuplným dojmem; na jednu stranu je o celkem dobře vybavené zařízení se spoustou nadstandardních funkcí, nicméně špatně optimalizovaná ROM jej degraduje mezi komunikátory, jejichž koupi byste raději měli několikrát zvážit, minimálně do doby, než výrobce vydá nějakou novější verzi systému. U každého zařízení se najdou drobné nedostatky, u GSmartu S1200 už je těch chybiček trochu více a všechny vycházejí z jednoho jediného bodu. U zařízení, jehož cena se v době psaní recenze pohybovala okolo hranice 10 000,- Kč (prosinec 2009) bych rozhodně očekával, že si výrobce dá s vyladěním větší práci. V této cenové hladině totiž existuje celá řada schopných konkurentů, takže to GSmart S1200 bude mít docela těžké.

Aktuální ceny komunikátoru Gigabyte GSmart S1200 naleznete na serveru Heureka.cz

Pochvalu si určitě zaslouží za kvalitní konstrukci, příjemné rozměry, WVGA displej a celkem přesný GPS čip a věřím, že se inženýři v Gigabyte budou dalšími verzemi ROM zabývat a alespoň některé chyby vyřeší. Na mysli mám zejména rychlejší odezvu systému, citlivost Wi-Fi a optimalizaci fotoaparátu. Jestliže máte k přístroji nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích. A mrkněte se také do naší galerie, kde najdete kompletní sadu fotografií zařízení a snímků z fotoaparátu.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.