- Vytváření portrétů skrze aplikaci Lensa AI se stalo velmi populární
- Podle některých se ale umělá inteligence nechová stejně k ženám jako k mužům
- Feministka Brandee Barkerová obvinila aplikaci z misogynie
S uměleckými díly vytvořenými pomocí umělé inteligence se na internetu v poslední době roztrhl pytel. Ostatně i my v redakci příležitostně využíváme pro náhledové snímky skvělou službu Midjourney. Oblíbenou mezi běžnou populací je také aplikace Lensa AI, která umí vytvořit až magické obrazy nejen na základě fotografií, ale také v případě celebrit. Co se ovšem zdá jako neškodná zábava, se pro některé stalo zdrojem popuzení. Nikoliv však z uměleckých důvodů, ale rovnou těch společenských, genderových.
Is it just me or are these AI selfie generator apps perpetuating misogyny? Here’s a few I got just based on my photos of my face. pic.twitter.com/rUtRVRtRvG
— Brandee Barker (@brandee) December 3, 2022
Do boje proti obrazům vytvořeným AI vyrazila feministka Brandee Barkerová, které se nelíbí, jak jsou na nich vyobrazovány ženy. Sama zveřejnila několik pokusů o umělecké ztvárnění sebe samé, přičemž aplikace ji v některých případech namalovala například v odvážném kočičím kostýmu či pouze v podprsence. Jedna z uživatelek také poznamenala, že umělá inteligence jí nápadně zvětšila poprsí.

Barkerová vidí problém především v přesexualizovaných výsledcích u žen, zatímco v případě mužů je Lensa AI o poznání konzervativnější, což je podle ní misogynní (v obecném slova smyslu nenávist k ženám, čehož součástí je i sexismus) a poškozuje to dlouholeté snahy o inkluzivitu a budování pozitivního přístupu k lidskému tělu.
Umělá inteligence občas umí překvapit i své tvůrce, a to nejen pozitivně, ale mnohdy také negativně. Své by o tom mohl vyprávět Microsoft, který před lety v dobré víře vypustil na sociální síť Twitter umělou inteligenci, která se měla učit od lidí na síti. Neuběhlo však moc vody a z hodného chatbota se stal jeden z největších rasistů široko daleko.