Domů » Bleskovky » Galaxy S20 umí nahrávat video v 8K rozlišení. Kolik místa zabere minuta záznamu?

Galaxy S20 umí nahrávat video v 8K rozlišení. Kolik místa zabere minuta záznamu?

Video v rozlišení 8K. Pro mnohé zbytečnost, pro zbytek příprava na budoucnost s velkým množstvím pixelů. Samsungu se však v tomto nedá upřít prvenství, které mu už nikdo nevezme. Model Nubia Red Magic 3 sice dokázal nahrávat video v rozlišení 8K, ale jen při 15 fps. Řada Galaxy S20 stejné rozlišení zvládá při filmových 24 fps (7680 × 4320 px). K takovému rozlišení je potřeba zhruba 33 milionu pixelů a kvůli tomu stoupá také datová náročnost. Zas tak velký rozdíl oproti 4K to ale není.

Samsung Galaxy S20 cam
Řada Galaxy S20 dokáže nahrávat video v rozlišení až 8K. Úložiště to pocítí, ale ne tak výrazně, jak se čekalo.

Nepřehlédněte8K rozlišení: telefony se ho naučí už letos, na filmy si ale ještě počkáme

Oficiální čísla Samsungu hovoří tak, že minuta natáčení v 8K (v HEVC kodeku) vás bude stát zhruba 600 MB z úložiště. Video v rozlišení 4K na modelu Galaxy S10 zabere zhruba 350 MB. V porovnání je tedy 8K logicky náročnější, ale rozdíl oproti 4K videu není tak výrazný, jak se mohlo na první pohled zdát. Nahrávání videa na maximální rozlišení bude u modelů řady Galaxy S20 limitováno na 5-ti minutové záběry. Čistě teoreticky byste na vnitřní, 128GB, úložiště mohli nahrát zhruba 3,5 hodiny 8K videa, u 4K rozlišení byste skončili u hranice 6 hodin.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

7 komentářů

 1. Některé zkušebny již vydaly prohlášení co přinese 8K na mobilu, výsledek je jasný “ nic „. Dokonce ani na 8K televizi nebyl prokázán rozdíl mezi 4K a 8K. Něco jiného je přesně vyladěný obraz z filmových studií a obraz z mobilu. Tudíž v současné době je to jen marketing, pokrok tu nicméně je a v budoucnosti to může být zajímavé, pokud nepřijde něco ještě lepšího. Co je na pováženou, je pravdivé seznámení uživatele se skutečnými parametry výrobků, ono totiž natočit 8K na mobilu, má jistá omezení a o nich není nikde ani zmínka.

  • Samozrejme ze to nema zadny prakticky vyznam … jde o prestiz. Reklama, ze ‚my to umime‘. Nic vic.

  • Že by tam nebylo „nic víc“ s tím nesouhlasím. Asi takhle, pokud produkujete video v FHD, tak je dobré jej natáčet ve vyšším rozlišení, protože získáte větší volnost v postprodukci. Ořez, stabilizace atd.
   Pokud produkujete video v 4K, tak je dobré jej natáčet ve vyšším rozlišení, protože…
   A dnes jsou to často mobily, které jako první (v konzumní elektronice) mají dostatečný hrubý výkon aby 8K video utáhly.

   A nakonec, pokud prodáváte televize s 8K, tak je dobré mít alespoň teoretickou možnost pro ně tvořit obsah. Za pár let vám to přijde úplně normální. Pamatujete ještě jak se říkalo, že 4K je zbytečné protože to na 40″ TV nikdo od FHD nerozezná?

  • Ano to ma smysl, ale ne v mobilu … uplne chapu kdyz profesionalni technika s celkym cipem a kvalitni optikou bude tocit v 8K … tam je to logicke, ale ne mobil.

  • To dlouho ani nebude, dnes i kina jako Imax casto maji leda 2K promitani :D Rezije, kamery a natacnei probiha casto spis ve 2,8k :D Tudiz ze by kazdy uz reziser bezne natacel dokonce v 8K je dlouho nesmysl, nemaj techniku, netocej :) Tudiz upsacling… ale kdo to pozna doma na 55 palcu TV :D Vsak to zkuste, at vam nejaky znami pusti doma slepe test blu-ray 1080p vs 4K a zalze vam a vy urcite ktery je ktery :)

  • Je to snad jasny ne? Vetsina starych filmu 35mm negativ tj lze tam udelat z kotouce jeste realne 4000x, vse dalsi je upscaling. Nove filmy jsou masterovany a delany bezne ve 2K, takze uz dnes se to dopocitava a ten rozdil neni moc velky. Nikdo ze zdejsich lidi to z dalky nepozna :D Rozdil mezi blu-ray a 4K ze 2 metru :) 8K nikdo doma neuzije, protoze uhlopricka TV jeste vetsi nebude mit pro hodne lidi uz smysl. Je to marketing, stejne ve vysledku se vse tvrde komprimuje. Normalne film 4K ma 70- 80GB, realne lidi stahnou tento film kdy ma velikost 5GB, tudiz je poradne orezan :)
   Potom v 8K prijde film co bude mit 130GB, kolik lidi to pouzije? Stahnou rip encode 7GB :D

 2. 8K to bude, se z toho udelam pak 8x :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).