Domů » Bleskovky » Foxconn je připraven přesunout výrobu iPhonů z Číny, bude-li to nutné

Foxconn je připraven přesunout výrobu iPhonů z Číny, bude-li to nutné

Obchodní válka mezi USA a Čínou vyústila ve výrazném omezení podnikání společnosti Huawei. Logicky je nyní očekávaná reakce Číny, která by mohla recipročně rozhodnout například o zákazu výroby iPhonů na svém území, Tento krok je však považován za méně pravděpodobný, Čína by se připravila o velké zisky a ztratila by spoustu pracovních míst. Pokud by však k podobnému rozhodnutí došlo, dvorní montovna jablečných zařízení Foxconn je tuto situaci byla připravena.

Foxconn je připraven přesunout výrobu iPhonů z Číny, bude-li to nutné
Foxconn je připraven přesunout výrobu iPhonů z Číny, bude-li to nutné

Čtvrtina produkce Foxconnu již nyní pochází zpoza čínských hranic, firma je navíc připravena v případě potřeby zajistit přesun výroby zařízení pro americký trh do jiných zemí, např. Indie. Foxconn zatím vyčkává na vývoj obchodní války, v případě její eskalace může přesun mimo Čínu proběhnout takřka okamžitě. Rozhodnutí může padnout přímo z centrály Apple, pokud např. dojde k výraznému zvýšení dovozních cel z Číny, což by mělo za následek zdražení iPhonů na americkém trhu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. stalkerpetr

  Aneb jak i ten největší šmejd co nejdráž prodat

 2. ljuba (neregistrovaný)

  Přesně tak, napálej cenu a ještě to ovečkám zdůvodněj zvýšením cel z číny xD Nevadí že to foxconn bude vyrábět v indii, ovečky to rádi spapaj a zaplatěj

  • ljuba (neregistrovaný)

   Tedy – trpíš halucinacema? Ne opravdu HTCjirka nejsem a ne opravdu tu nejsem ani registrovaný.
   Upřímě? Tobě bych dal okamžitě ban za nevhodné chování + tvůj komentář není ani k článku.

   – Laskavě se uklidni a začni se chovat trochu normálně ty internetový hero. V reálu bych ti dál pár facek za takový chování.

  • Pak je to tak promin,styl psani odpovidal dotycnemu a s realem nemam problem ti rici cokoliv treba i tohle primo do oci a tech facek si me pobavil hrdino.

  • Já (neregistrovaný)

   Co by za to jiné firmy daly. A že se snaží…

 3. Jak může čínská firma obejít nějaké stanovisko vlastní vlády tím, že přestěhuje výrobu jinam? Pokud vláda vydá nějaké sankce, tak je především bude mířit proti Applu a pochybuju, že nechá vlastní firmu (Foxconn) aby to obcházela přesunem výroby do Indie.

  • lukass71

   Foxconn je Taiwanska spolecnost..

   • Chtěl jsem to také napsat pegatron tuším taktéž, ale není to tak podstatné

   • Ouu, tak teď jste mě dostali. Já měl vždycky za to, že Foxconn je na území ČLR. On ale Taiwan je dost spektakulární záležitost a člověk nikdy neví, jak to skutečně je s těmi vztahy vůči Číně.

   • David (neregistrovaný)

    Myslím, že Pegatron už je čistě čínský, ale nejsem si jistý.

   • lukass71

    „Taiwan je dost spektakulární záležitost a člověk nikdy neví, jak to skutečně je s těmi vztahy vůči Číně.“

    Asi jako Palestina vne Izraele jen to neni tak horky. U toho Taiwanu je navic fakt zlvastni, ze je povedome tak nejak uznavan jako vlastni stat, ma svou vladu, silnou infrastrukturu, ale presto oficialne OSN je uznan asi jen 10 zememi.

   • lukass71

    David: Podle wiki to taky spis vypada na Taiwan. S tim, ze podobne jako Foxconn pak ma fabriky tak nejak vsude, vetsinu v mainland Cine.

   • No vlastnici jsou na TW ale casto a mylne se o foxconnu, hovori jako o cinskem vyrobce, souvislost tw china, to je zase na jinou debatu :-)
    Tento smluvni vyrobce mnoha znacek pc,smart a jine elektroniky, je nejvetsi,nebo jeden z nejvetsich na svete.
    Mimo ciny,tw,vietnamu?,indonesie,ma take dve tovarny v CR a sice pardubice a kutna hora-karlov.
    Hala je tam tak deset let, v těsné blízkosti ČKD KH které je snad stále ještě bv krachu, vyrábějí tam železniční podvozky a velká část směřuje do USA.
    Na obě firmy jsem kdysi párkrát závazel zboží, takže něco málo o poměrech tam vím, i to,že tam v F jeden čas kompletovali nejakou dobu jeden model iPhone,patrně vykryvali .

   • _qam_: Nj, stal ses obětí neustálého omýlání plebsu zde, co je vyrobeno v Číně, je čínské ?

   • lukass71

    uni: No dobre, kdyz i tohle pominu, tak to nema co delat s jeho komentarem, kde pise, ze Foxconn je cinsky, coz neni i kdyz ma fabriky v Cine. Z tve logiky je pak H&M bangladesky, Apple cinsky a IKEA indicka?

 4. readytogo (neregistrovaný)

  K tej fotke:

  Tim sa pyta cinanky: „Kolko zarabas?“

  Cinanka: „5 dollarov na den.“

 5. Janek (neregistrovaný)

  Jen z pohledu ekonomie: v ČLR zaměstnává Foxconn cca 340 tis. občanů, pokud přesune výrobu do Indie, z hlediska zaměstnanosti jde pouze o zanedbatelné množství. Trochu výhodné je to z pohledu průměrné mzdy, kde v Indii je nižší, ale ne podstatně. Otazkou bude kvalita a efektivita výroby. Z hlediska celkových hospodářských výsledků Číny, představuje výroba pro Apple pouze malé procento, rozhodující bude přístup na kapitálové trhy. Foxconn je znám taky porušováním pracovně – právních předpisů a dětskou prací ( nízké mzdy, neplacené přesčasy, sebevraždy zaměstnaců) .
  Pokud obchodní válka přeroste do studené, pak nás čekají velmi zlé časy.

  • Janek
   Opravdu jen 340tis?
   To mě překvapuje,měl jsem za to že jich má daleko víc, tak 1-2mil na to že jde o Čínu

 6. shepii (neregistrovaný)

  Pracovnice Foxconn:
  A tohle jako opravdu prodáváte za 1449$?

  Cook:
  viz obrázek

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *