Fotografové mají oči pro pláč: nový trend na TikToku vybízí k ničení objektivů

fotoaparát Canon

Nemusíte být ani profesionální fotograf, abyste věděli, že objektivy jsou křehká a nepříliš levná záležitost. I ty nejlevnější zpravidla vychází na několik tisíc, přičemž profesionální teleobjektivy se mohou vyšplhat na částky atakující stovky tisíc korun. Nejen z tohoto důvodu je potřeba dávat na objektivy zvlášť pozor, aby nedošlo k jejich poškození. Z nového trendu na TikToku, který vyzkoušela také fotografka s přezdívkou Illumitati, se tak jistě mnohým zastaví srdce.

Žena vzala svůj objektiv Canon 50mm f/1.8 a zcela úmyslně poškrábala jeho přední člen pomocí kamene. Ačkoli se nejedná zrovna o nejdražší sklo, stále jde o nevratné poškození, u kterého se oprava finančně nevyplatí. Nového trendu se chytil také uživatel s přezdívkou Andres Videography, který pro změnu poničil 85mm objektiv od Sony. Na rozdíl od Illumitati na to šel ale chytře – namísto předního členu udělal rýhy pouze na UV filtru, jehož primární účel je právě chránit čočky objektivu před poškrábáním.

Ačkoli celý proces Illumitati nedoporučuje zkoušet na vlastních objektivech, zároveň přiznala, že výsledek ji příjemně překvapil. „Byla jsem zvědavá, jakou fotografii poškozený objektiv pořídí. K mému překvapení dostaly výsledné snímky zajímavou záři. I když to nikomu nedoporučuji zkoušet, musím přiznat, že výsledek je celkem cool,“ uvedla. Pokud nicméně chcete dosáhnout zajímavého vzhledu fotografií, doporučuje spíše aplikovat na výsledné snímky nějaký softwarový filtr, než nevratně poškodit objektiv.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku