V dalším díle našeho seriálu FotoDuel jsme podrobně srovnali dva zástupce střední třídy letošního podzimu. Proti sobě jsme tentokrát postavili Nokii 6 (recenze) a Xiaomi Mi A1 (recenze), kteří zaujmou kvalitními displeji, výborným dílenským zpracováním a cenovkou kolem šesti tisíc korun. My se dnes zaměříme na fotoaparáty a jejich schopnosti v různých situacích.
Specifikace fotoaparátů
Nokia 6 disponuje jednočočkovým fotoaparátem s rozlišením 16 Mpx, světelností objektivu f/2.0, duální diodou pro lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek a režimem HDR. Fotoaparát je bohužel bez optické stabilizace obrazu, což se negativně projeví na kvalitě fotografií, obzvlášť při fotografování za tmy. V případě záznamu videa je maximem rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) a frekvence 30 snímků za sekundu. Přední kamerou můžete pořizovat snímky v rozlišení 8 Mpx.
Aplikace fotoaparátu je sice jednoduchá a snadná na používání, zároveň je to ale negativum. Nastavení je značně omezené, přímo v aplikaci se dostanete pouze k použití blesku, funkci HDR a k přepínání zadního a předního fotoaparátu. Nenašel jsem volbu manuálního nastavení či snadno přístupné změny rozlišení fotografií stejně tak jako poměru stran. Kompletní parametry Nokia 6 naleznete v našem katalogu smartphonů.

Xiaomi zvolilo cestu implementovat do svého modelu Mi A1 duální fotoaparát s možností dvojnásobného optického zoomu, s čímž se můžeme potkávat spíše v telefonech s vyšší cenovkou. Primární čočka nabízí 12Mpx fotoaparát, 28 mm senzor s 1.25 µm velkými pixely a světelnost f/2.2, druhý snímač je teleobjektiv a nabízí shodné rozlišení 12 Mpx, snímač o velikosti 50 mm, pixely o rozměrech 1 µm a světelnost f/2.6. Stejně jako Nokia, i Xiaomi bohužel nedisponuje OIS. Fotoaparátu dělá společnost dvoubarevná dioda pro fotky za zhoršených světelných podmínek. Video můžete nahrávat v rozlišení 4k při 30 fps. Přední fotoaparát umožňuje pořizovat selfies v rozlišení 5 Mpx. Všechny specifikace Xiaomi Mi A1 naleznete v našem katalogu smartphonů.

Tip: srovnání hardwarových parametrů obou telefonů z tohoto FotoDuelu naleznete zde.
Testovací snímky
Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. V pravém spodním rohu fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byla fotografie pořízena.

Dobré světelné podmínky
Je vcelku zřejmé, že focení za dobrého osvětlení nedělá těmto smartphonům větší problémy, snímky jsou ostré, mají barvy blízko realitě a celkově se jim nedá moc co vytknout. První scéna s borovicí vypadá téměř totožně, úroveň detailů i celková kresba fotky jsou na dobré úrovni. Nebe na druhé fotografii lépe vyhodnotilo Xiaomi Mi A1, Nokia oblohu totiž uměle dobarvila.
U fotografie stezky si lépe vedlo Xiaomi, které má barvy i detaily v pořádku. Snímek, který pořídila Nokia 6, je vybledlý a barvy neodpovídají realitě, ale díky většímu rozlišení nabízí o trochu více detailů než jeho soupeř.
Můžete si zde všimnout, že Nokia předvedla lepší práci s HDR a dřevo i strom u kostela vykreslila mnohem lépe než Xiaomi.
HDR a protisvětlo
V této kategorii, troufám si říci, vítězí Nokia 6, která u všech fotografií nabídla lepší detaily na méně osvětlených částech fotografie. Tento rozdíl je patrný hned u první scény s větvičkou, Nokia nastavila expozici velmi vhodně a poskytuje též vynikající barvy a více detailů. U snímku se stromem je situace stejná, byť rozdíl není již tak výrazný.
Makro
Na fotografii listu se sněhem není na pohled mnoho rozdílů, drobná odchylka je v barvě, kdy Xiaomi opět předvedlo výsledek bližší realitě. Detaily jsou u obou zařízení na dobré úrovni a neurazí, nutno však podotknout, že Nokia měla problém se zaostřením listu a vyfotit jej bylo zdlouhavé, Xiaomi s tímto neduhem v průběhu testování nemělo problém.
U scén květiny a listu byly výsledky vyrovnané, barvy jsou téměř identické, detaily jsou také na dobré úrovni. Bohužel se zde negativně projevila absence optické stabilizace obrazu a vyfotit snímek bylo, hlavně s Nokií 6, občas problémové, třes rukou se přenášel do fotoaparátu a výsledky nebyly vždy stoprocentní.
Stéblo trávy, přesněji sníh na něm, se nepodařilo zachytit podle představ ani jednomu z testovaných telefonů. Nokia nezaostřila úplně správně a sníh postrádá detaily, ty jsou slité dohromady a snímek nenabízí pěknou podívanou. Xiaomi je na tom sice lépe, zaostření proběhlo v pořádku a barvy jsou vcelku přesné, ale perfektní to také není.
Dvojnásobný (optický) zoom
Jak již závorka v nadpisu kategorie naznačuje, pojem dvojnásobný optický zoom není platný pro oba testované smartphony. Ve střední třídě je Xiaomi s duálním optickým zoomem velice ojedinělým úkazem a není mnoho zařízení, které by se touto vlastností mohlo chlubit. Nokia 6 nabízí pouze digitální zoom, to je však ve střední třídě běžné a není to bráno jako chyba nebo nedostatek. V aplikaci fotoaparátu však při přiblížení nebylo nikde uvedeno, jak moc je scéna přiblížená, zkrátka zde není žádná stupnice, která by uživatele informovala o míře přiblížení. Fotografie byly pořízeny tak, aby bylo přiblížení shodné s Xiaomi.
Fotografii za dobrého světla zvládly oba telefony s podobným výsledkem, Xiaomi lépe vykreslilo slunce v pozadí a celkovou barvu oblohy, Nokia opět scénu dobarvila. Přiblíženou scénu zvládl podle očekávání lépe model Mi A1, úrovní detailů i věrností barev svého konkurenta převyšuje.
Fotografování ve tmě bylo pro oba testované zatím nejtěžší zkouškou, ve které ani jeden neexceloval. Nokia má bohužel velké množství digitálního šumu, snímky jsou rozmazané a o detailech se nedá ani mluvit. Aplikace fotoaparátu měla velmi pomalou odezvu, konkrétně u tohoto snímku s bazilikou to vypadalo, že trvalo více jak tři vteřiny jej pořídit. Celkově bylo focení s Nokií zdlouhavé a nebylo výjimkou, že výsledkem byl rozmazaný, nepoužitelný snímek, to by ale mohla opravit softwarová aktualizace.
Xiaomi poskytuje ve srovnání s Nokií 6 mnohem lepší výsledek, večerní obloha neobsahuje digitální šum, barvy odpovídají realitě a celkový dojem je lepší. Snímek je i tak poměrně rozmazaný a rozhodně se nevyrovná dražším telefonům a vlajkovým lodím, které disponují optickou stabilizací obrazu, ta za horších světelných podmínek podporuje stabilitu snímače a pomáhá vytvořit použitelné fotografie.
Fotíme v noci
Právě tma a noc jsou kategorie, ve kterých se ukáží slabé stránky fotoaparátů, začíná se objevovat šum, snímky nejsou ostré, je problém zaostřit a mnohdy je také potřeba se vypořádat s umělým osvětlením. Telefony dnešního FotoDuelu se snaží s těmito podmínkami bojovat, bohužel ne úplně úspěšně.
Snímky, které vyprodukovaly oba telefony, jsou poměrně neostré a mají velké množství digitálního šumu. Nokia si u prvního snímku vedla o trochu lépe, docela dobře si poradila dokonce i s protisvětlem mířícím z lamp veřejného osvětlení.
Situace se obrátila u scény s kládou, kdy Xiaomi předvedlo naprosto přesné barvy a perfektní detaily, Nokia skutečnost opět trošku přikreslila a snímek nenabízí věrnost barev, detaily jsou též na nižší úrovni.
U borovice nemá cenu srovnávat detaily, ty jsou u obou konkurentů srovnatelné. Již na první pohled si však všimnete rozdílné barvy, tentokrát se ale trefila Nokia 6, snímek od Xiaomi je zbytečně chladný a v tomto případě nereálný.
Pokud se použije blesk, nemá Nokia 6 problém, jakmile se ale před čočku fotoaparátu postaví objekt, u kterého blesk nepomůže, začíná tento model tápat a kvalita jde rapidně dolů. Barvy má Nokia stále věrnější, snímek celkově je ale lepší u Xiaomi, které má větší míru detailů a poskytlo uspokojující výsledek.
Závěrečné hodnocení
Porovnávat kvality fotoaparátu telefonů střední třídy s vlajkovými loděmi je zbytečné. Telefony s cenovkou šesti tisíc se i přes reklamní kampaně na kvalitní fotoaparát nemohou vyrovnat svým dražším konkurentům. Nokia 6 i Xiaomi Mi A1 bude většině běžných uživatelů stačit, snímky za dobrých světelných podmínek jsou vzhledem k ceně velmi kvalitní a nepostrádají nic důležitého. Na zachycení momentek s rodinou tyto telefony bohatě postačí.
Nokia 6 je z dnešního dílu seriálu FotoDuel ten dražší zástupce, přesto si nedokázal se svým sokem poradit. Nokia nabídla po celou dobu testování slušné výsledky, které neurazí, ale zároveň nenadchnou. Hlavní nevýhodu vidím v optimalizaci a v aplikaci fotoaparátu. Krátce po zachycení fotografie se na většině telefonů na okamžik objeví výsledný snímek, který uživateli dává vědět, jestli byl jeho počin úspěšný. Nokia však toto nabízela jen někdy a celkově bylo focení s ní něco jako sázka do loterie, nikdy jsem si nebyl jistý, jestli se snímek povedl, či nikoli. Fotografie v noci nejsou její silnou stránkou a právě zde Nokia získala nejvíce záporných bodů.
Xiaomi jednoznačně přemohlo svou konkurenci ze stáje Nokie a předvedlo vyrovnané a lepší výsledky téměř ve všech kategoriích. Nedá se říci, že model Mi A1 nabízí naprosto skvělý fotoaparát, ale ve své cenové kategorii produkuje solidní fotografie. Bonusem navíc je i teleobjektiv, který se sice nemůže rovnat těm ve vlajkových modelech jiných výrobců, svoji službu ale odvede a rozhodně se nemusíte bát jej použít. Potěšit může také možnost portrétního režimu. Xiaomi vyhrálo i díky aplikaci fotoaparátu, která vždy fungovala tak, jak má a nikdy mi práci s telefonem neztěžovala.
Snímky z FotoDuelu v plném rozlišení
Fotografie z dnešního FotoDuelu si můžete prohlédnout i stáhnout zde:
Budeme také rádi, když nám do diskuze dáte tipy na telefony, které byste chtěli vidět v dalším díle našeho seriálu FotoDuel.
Předchozí FotoDuely
- Apple iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro
- Apple iPhone 8 Plus vs. Samsung Galaxy Note 8
- Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11