TOPlist

FotoDuel: Honor 9 Lite vs. Xiaomi Redmi 5 Plus

V dalším díle našeho seriálu FotoDuel jsme podrobně srovnali dvě horké novinky tohoto roku. Proti sobě se tentokrát postavili  Honor 9 Lite (recenze) a Xiaomi Redmi 5 Plus (recenze). Oba tyto telefony jsou s cenovkou pod šest tisíc zástupci střední třídy a tomu odpovídají i výkony fotoaparátů. Už teď je zřejmé, že rozhodující bude, jak si telefony poradí s ubývajícím světlem.

Specifikace fotoparátů

Honor 9 Lite disponuje na zadní straně primárním snímačem o rozlišení 13 Mpx, světelnosti f/2.2, kterému dělá společnost pomocný, monochromatický 2Mpx fotoaparát, který snímá hloubku ostrosti. Stejné schéma je na přední straně s tím rozdílem, že selfie kamera má o trochu lepší světelnost f/2.0.

Jak je ve střední třídě zvykem, nedostalo se na optickou stabilizaci obrazu, která by výrazně pomohla s kvalitou výsledných fotografií. V případě záznamu videa je maximem rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) a frekvence 30 snímků za sekundu. Stačí jen dodat, že aplikace fotoaparátu je velmi rychlá spolehlivá, nabízí široké možnosti manuálního nastavení a samotné pořízení fotografií je svižné. Kompletní specifikace si můžete prohlédnout v našem katalogu.

Honor 9 Lite

Xiaomi Redmi 5 Plus vsadilo na jednočočkový fotoaparát na zadní straně, který disponuje rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.2, pixely o velikosti 1.25 μm a k přisvícení poslouží duální dioda. Přední fotoaparát nabízí rozlišení 5 Mpx a společnost mu dělá dioda sloužící k lepším selfies při horších světelných podmínkách. Stejně jako rival, ani Xiaomi nedisponuje optickou stabilizací obrazu, nabízí však nahrávání videa ve 4k při 30 snímcích za vteřinu.

Aplikace fotoaparátu je poměrně přehledná a jednoduchá, ale svižností neoplývá. Občas se stane, že zpoždění mezi stiskem spoušti a pořízením snímku je tak dlouhá, že výsledek je značně rozmazaný. Snímek je pak nutno fotit vícekrát. Pokud máte pevné ruce a trpělivost, nebude to problém, snad se podaří to vylepšit softwarovou aktualizací. Manuální režim téměř neexistuje, nastavit si můžete pouze hodnotu ISO a vyvážení bílé. Kompletní parametry si můžete prohlédnout zde.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. V pravém spodním rohu fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byla fotografie pořízena. Fotografie jsou seřazeny v pořadí: Honor 9 Lite, Xiaomi Redmi 5 Plus.

Xiaomi Redmi 5 Plus vs. Honor 9 Lite

Dobré světelné podmínky

Není potřeba zmiňovat, že při dobrém světle nedělají snímky těmto telefonům větší problémy. Snímky jsou ostré, mají dobrou úroveň detailů i dynamický rozsah. U prvního snímku však nedokázal správně zachytit barvy ani jeden zástupce, reálná barva byla více do žluta, tady jsme se setkali s vybledlými odstíny. U druhé fotografie se situace opakuje, detaily i dynamický rozsah jsou v pořádku, barvy jsou opět u obou mírně chladnější než byly ve skutečnosti.

Druhou sérii snímku opanovalo Xiaomi, které si lépe dokázalo poradit s celkovou kompozicí snímku a podalo věrnější barvy a i detaily jsou na lepší úrovni než soupeř. Honor obě fotografie přesvětlil více, než by bylo potřeba a proto pomyslný bod putuje k Xiaomi.

HDR a protisvětlo

První fotografie břízy je na první pohled u obou konkurentů podobná, při přiblížení však lze zjistit, že lépe scénu vyhodnotilo Xiaomi. Má lepší úroveň detailů, vhodně také zvolilo barvu oblohy, která je skutečně modrá a kousek budovy v levé části snímku má také přesnou barvu. Honor se drží v těsném závěsu, protože jeho výsledek je také na velmi dobré úrovni, pouze obloha má světlejší nádech.

U snímku s kostelem se karta obrátila a již na první pohled jde poznat, že tady si vede lépe Honor. Obloha na snímku od Xiaomi má velmi zvláštní nádech, vypadá jako trochu do žluté či zelené, což rozhodně nejsou přirozené barvy. Honor si lépe poradil jak s protisvětlem, tak s věrností barev.

Makro

U makro fotografií mírně vítězí zástupce Xiaomi, který si dokázal poradit s většinou scén lépe než jeho rival. Hned u prvního snímku si můžete všimnout, že Honor má fotografii přeexponovanou a hlavně se mu nepodařilo správně zaostřit. Xiaomi oproti tomu předvedlo vynikající práci, nabídne přesnější expozici, barvy jsou absolutně přesné a ostrost je výborná.

U druhého snímku je možno si na první pohled všimnout, že Xiaomi nesprávně vyhodnotilo oblohu v pozadí a ta je tak přeexponovaná. Na druhou stranu však nabídne lepší výsledky detailu lojové koule, která má mírně lepší detaily a barvy. Honor však nemá o moc horší detail koule pro ptactvo a oblohu vykreslil jednoznačně lépe.

U dalšího snímku byl použit LED blesk a je poznat, že to telefonům nesvědčilo. Honor si nedokázal poradit s odrazem světla na vršku nádoby a nápis na něm je tak nečitelný. Xiaomi si vedlo o poznání lépe a vyprodukovalo příjemnější snímek, na pochvalu to ale také není. Reálnou barvu nepodal ani jeden z telefonů, blíže se však přiblížilo Xiaomi, Honor má fotografii až moc chladnou.

Fotíme v noci

Horší světelné podmínky jsou první disciplínou, ve které se u telefonů objevily větší problémy. Již na fotografii stromu lze snadno zpozorovat, že ani jeden smartphone si neporadil nijak moc dobře. Honor má přesvícený snímek, za který může vysoká hodnota ISO a celkový dojem z fotografie je velmi daleko od reality a na publikování, kromě tohoto FotoDuelu, to není. Xiaomi šlo jinou cestou a snažilo se ponechat hodnotu ISO na co nejmenší hodnotě, což ale nutně způsobilo prodloužení času závěrky a následné rozmazání fotografie.

I u další série fotografií si lze všimnout podobného přístupu jako v předchozí fotografii. Honor se snaží odvrátit třes rukou zvýšením hodnoty ISO a výsledkem je světlejší fotografie s velkým množstvím šumu. Toho si lze všimnout na nebi na první fotografii a na kříži na druhé fotografii. Xiaomi má sice menší množství šumu, ale rozmazání je velmi zřejmé. Oblastí, ve které Redmi 5 Plus při nočních fotografiích exceluje, je podání barev, ke kterému nelze mít výhrady, všechno je tak, jak má být.

Závěrečné hodnocení

Je nutné počítat s tím, že telefony jsou zástupci střední třídy a nelze tedy očekávat výsledky na úrovni jak nových vlajkových lodí, ani těch starších. I přes cenovku jsou však oba telefony schopné a jediný problém přichází až za tmy, což je ale běžné pro většinu telefonů.

Oba dnes testované smartphony si byly velmi blízko co se týče výsledných fotografií a rozhodující může být i osobní preference a podání barev. Na automatický režim fotí o něco lépe Xiaomi, ale sám sobě podráží nohy absencí manuálního režimu a portrétních režimů, které Honor nabízí vepředu i vzadu.

Je velmi složité rozhodnout, kdo nabízí lepší fotoaparát, protože výsledky byly opravdu velmi vyrovnané a noční fotografie na telefonu Honor 9 Lite by s použitím manuálního režimu a stativu byly mnohem lepší. O velmi malý kousek by však právě Honor 9 Lite v mých očích vyhrál s tím, že pokud by model Redmi 5 Plus dostal v softwarové aktualizaci manuální režim a jiné rozšiřující možnosti fotoaparátu, vítězství by rozhodně Xiaomi strhlo na svoji stranu.

Snímky v plném rozlišení

Fotografie z dnešního FotoDuelu si můžete prohlédnout i stáhnout zde:

Budeme také rádi, když nám do diskuze dáte tipy na telefony, které byste chtěli vidět v dalším díle našeho seriálu FotoDuel.

Předchozí FotoDuely

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku