TOPlist

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus: větší, lepší a stále levný

V kategorii levných smartphonů se v posledních letech prosazují především čínští výrobci. Jednou z nejznámějších čínských značek je společnost Xiaomi. Kromě nedávno testovaného smartphonu Xiaomi Redmi 5 (recenze) nám dorazil do redakce i lehce větší a lépe vybavený model nesoucí přídomek Plus. Tato novinka by se měla na českém trhu prodávat kolem 4 500 korun. V dnešní recenzi se podíváme, jaké funkce a výhody dostanete navíc za přibližně 500korunový příplatek.

Videorecenze

Konstrukce a design: kov vystřídal plast

Pokud vedle sebe dáte Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus, zjistíte, že po designové stránce jsou oba dva smartphony v podstatě totožné. Verze Plus je jen o něco větší a těžší. Celkové rozměry dosahují hodnot 158,5 × 75,5 × 8,1 mm, hmotnost je 180 gramů.

I v případě většího modelu vsadil výrobce na kombinaci plastu, skla a kovu. V tomto případě však v lepším poměru. Boční rámeček je tentokrát vyrobený z kovu a plynule na něj navazují i kovová záda. Sklo kryje tradičně čelní stranu a plastová je pouze horní a spodní část zad, kde se ukrývají antény.

Rozložení jednotlivých prvků je shodné. I v tomto případě slouží pro přenos dat a nabíjení konektor microUSB. I když se jedná o levný smartphone, rád bych uvítal novější konektor USB-C. Kovová záda obsahují kromě čočky hlavního fotoaparátu ještě přisvětlující diodu, a především rychlou a přesnou čtečku otisků prstů.

Po konstrukční stránce nemohu Xiaomi Redmi 5 Plus nic vytknout. Zpracování je opravdu prvotřídní a snese srovnání i s high-endovými kousky jiných výrobců. Proti menšímu sourozenci rozhodně oceňuji kovový boční rámeček, který působí přeci jen bytelnějším dojmem než plast. Posouzení celkového vzhledu nechám na každém z vás. Kromě testovaná černé verze bude k dostání také modrá, zlatá a růžová varianta.

Displej: větší a jemnější

Redmi 5 Plus dostal do výbavy 5,99 palcový displej s poměrem stran 18 ku 9. Jedná se o panel typu IPS a jeho rozlišení činí 1080 × 2160 pixelů. Výsledná jemnost je tak 403 bodů na palec. Právě hrubší rastr byl jednou z nevýhod menšího Redmi 5, ale v tomto případě je jemnost již dostatečná.

Panel nabízí velmi dobré barevní podání, pozorovací úhly a líbila se mi i dobrá čitelnost. Celý předek kryje odolné sklo Gorilla Glass. U displeje jsem však měl problémy s citlivostí dotykové vrstvy. Při ovládání jsem musel vyvinout prstem větší přítlak, aby displej reagoval. Velmi pravděpodobně se však jednalo pouze o chybu našeho kusu a produkční verze tímto problémem trpět nebudou.

Výkon: starší čipset stále poslouží

Výpočetní výkon má na starosti čipset Qualcomm Snapdragon 625. Tento „výběhový“ čip představený začátkem roku 2016 nabízí osm jader Cortex-A53 s maximálním taktem 2 GHz. Čip Adreno 506 obstará grafické operace.

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

Výkon čipsetu sice na lámání rekordů nestačí, při běžných operacích však nebude omezovat. To samé se dá říci i o 3 GB operační paměti. Pro uživatelská data je v tomto případě připraveno 32GB vnitřní úložiště rozšiřitelné prostřednictvím paměťových karet microSD. Na trhu bude k dostání verze se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Cena by měla být vyšší jen nepatrně.

Hardwarové parametry Xiaomi Redmi 5 Plus

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 7.1.2, čipset: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core, 8× 2 GHz, GPU: Adreno 506, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,5 × 75,5 × 8,1 mm, hmotnost: 180 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,99", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/2.2, 1.25 μm, PDAF, selfie kamera: 5 Mpx, Full HD video

Dříve obávaná problematická podpora českých LTE pásem u smartphonů Xiaomi je naštěstí minulostí. Globální verze telefonů totiž podporují všechna česká LTE pásma. Samozřejmostí je podpora Wi-Fi (2,4GHz) a Bluetooth (verze 4.2), NFC bohužel chybí. Potěší alespoň přítomnost infraportu, který můžete využít pro dálkové ovládání spotřebičů.

Operační systém

Pro smartphony Xiaomi je typický operační systém Android doplněný o nadstavbu MIUI. V tomto konkrétním případě se jedná o Android 7.1.2 Nougat a nadstavbu MIUI deváté generace. Vzhled celého systému prošel proti „čistému“ Androidu značnou úpravou. Vzhled si můžete dále přizpůsobit prostřednictvím grafických témat.

Systém obsahuje ve výchozím stavu jen systémové nástroje a žádné zbytečné předinstalované aplikace. Spokojený jsem byl i s českým překladem, který v dřívějších letech pokulhával. Co se mi už tolik nelíbilo, je horší optimalizace. Občas zkrátka docházelo k pomalejším reakcím nebo zásekům. V tomto ohledu by potřeboval telefon ještě trochu péče.

Baterie a výdrž

Xiaomi Redmi 5 Plus je vybaven akumulátorem s úctyhodnou kapacitou 4000 mAh. Těšit se tak můžete na opravdu slušnou dobu výdrže. Při běžném používání stačilo nabíjet akumulátor jednou za dna dny. Při nižším vytížení vydrží novinka v provozu ještě o něco déle.

Podobně jako u Redmi 5, i varianta s přídomkem Plus dorazila bez balení. Pro nabíjení jsem tak použil napájecí adaptér s výstupním proudem 2 A. Z prázdného stavu do plna trvalo nabíjení lehce přes 2 hodiny.

Fotoaparát a záznam videa: 12 megapixelů a 4k

Fotoaparát je shodný jako u menšího sourozence. Čip s maximálním rozlišením 12 megapixelů doplňuje objektiv se světelností f/2,2. Pro přisvícení tmavých scén poslouží duální dioda. Čelní kamera pro pořizování selfies je 5megapixelová.

Shodná je pochopitelně i aplikace pro obsluhu fotoaparátu. Ta sice nabízí několik scénických režimů včetně manuálního módu, ale příliš nadšený jsem nebyl. V manuálním režimu si totiž můžete uživatelsky upravit pouze hodnotu citlivosti ISO a vyvážení bílé. Vůbec největším nedostatkem je však to, že aplikace po ukončení a opětovném spuštění nastavila rozlišení záznamu videa na HD. Bohužel s touto chybou jsem se setkal i u jiných smartphonů značky Xiaomi.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Kvalita fotografií se řadí k průměru. Během dne není problém pořídit povedené snímky, jejichž barevní podání, vykreslení detailů a nízká hladina šumu potěší. S ubývajícím světlem bohužel kvalita klesá. Přibývá šum a telefon má problém se zaostřováním.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu. Jen pro připomenutí – Redmi 5 nabízel rozlišení pouze FullHD. Tento rozdíl je způsobený zvoleným čipsetem. Zatímco Snapdragon 450, který pohání Redmi 5, podporuje pouze záznam FullHD videa, Snapdragon 625 si poradí i se 4k.







Nepřehlédněte

FotoDuel: Honor 9 Lite vs. Xiaomi Redmi 5 Plus

Samotná kvalita videa odpovídá kvalita fotografií. Bohužel i v tomto případě musíte počítat se snížením snímkovací frekvence při natáčení ve tmě.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Redmi 5 Plus je výborný a především cenově dobře dostupný smartphone. Proti menšímu sourozenci nabídne displej s vyšším rozlišením a kovový boční rámeček. Na druhou stranu se budete muset smířit s lehce většími rozměry. Výkon sice rekordy netrhá, ale většině uživatelů bude stačit. Fotoaparát se řadí k průměru. Pokud však zohledníme cenu telefonu, některé jeho nedostatky lze prominout.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Za cenu kolem 4 500 korun budete jen těžko hledat lépe vybavený a lépe zpracovaný smartphone. V tomto segmentu zkrátka Xiaomi umí a konkurence se chytá jen velmi těžko.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Xiaomi Redmi 5 Plus

Xiaomi Redmi 5 Plus
7.8

design a zpracování

8.2/10

výkon a optimalizace

7.4/10

hardwarová výbava

7.5/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • slušná hardwarová výbava
  • povedený displej
  • výborná výdrž
  • nízká cenaplná podpora českých LTE pásem
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů

Zápory

  • horší optimalizace systému
  • pouze průměrný fotoaparát
  • konektor microUSB
  • starší čipset
  • nepovedená aplikace pro obsluhu fotoaparátu
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku