Domů » Bleskovky » Fitko pro mozek? Vyšla česká logická hra pro Numerus2

Fitko pro mozek? Vyšla česká logická hra pro Numerus2

České vývojářské studio 1st Cloud Republic a.s. tento týden vydalo abstraktní logickou hru Numerus2 pro platformu iOS. Autoři se inspirovali pravidly šachů, go nebo piškvorek a vydestilovali hru s vlastním herním mechanismem. Ta přitom ve své prvotní verzi vznikla v podobě stolní deskové hry a posbírala kladné ohlasy v Česku i v zahraničí. Proto ji vydali také jako mobilní aplikaci. Mozek svým hráčům potrápí nutností zapojit představivost a schopnost promýšlet své tahy dopředu.

hra Numerous 2 pro iOS
Fitko pro mozek? Právě vyšla česká logická hra pro Numerus2

Obecně jsou logické hry výborné fitko pro mozek. Numerus2 má navíc díky jednoduchým pravidlům výraznou dynamiku. Hra je to rychlá a všechny elementy – postupně vzrůstající obtížnost a s ní související zdokonalování se, prvky strategické i rébusové – jsou v ní provázané do sebe. Významným způsobem zlepšuje představivost,“ přibližuje benefity duchovní otec hry Martin Illek ve videu na oficiálním webu hry, ve kterém popisuje její vznik.

Logická hra, která vás bude bavit

Ve hře pro jednoho je úkolem hráčů pokládat předem připravené skupiny kamenů do pole tak, aby vytvořili předem daný počet ať už vertikálních, horizontálních či diagonálních čtveřic, podobně jako v piškvorkách, ovšem v náročnějším podání. Dokončení jednotlivých kol tak může být otázkou pár vteřin či dlouhých minut, především u náročnějších úrovní.

Startovací sada obsahuje v základu více než sto jednoduchých kol, která mají postupně připravit hráče na náročnější a složitější úrovně. Obtížnost přitom určuje váha kamenů (jak autoři označují jejich vzájemnou vzdálenost), počet tahů anebo například to, že některé z připravených kamenů jsou v daném kole nadbytečné. Výskyt těchto prvků se zvyšuje postupně spolu s rostoucí náročností.

Autorům hry šlo ale především o srozumitelnost a jednoduchost pravidel, díky kterým se během několika málo okamžiků mohou hráči pustit do hraní, bez zbytečného vysvětlování či studování zdlouhavých tutoriálů. V čemž má obrovskou výhodu vůči šachům, s jejichž pravidly se hráči musí nejdříve seznámit a sžít.

Numerus2 kromě vlastního herního mechanismu a pravidel zaujme i svou historií. Ve své prapůvodní verzi totiž vznikl jako strategická stolní hra, se kterou její tvůrce Martin Illek v roce 2012 postoupil do finále soutěže Czech Board Games. Aktuální verze Numerus2 pro platformu iOS vznikla tak, že některé herní prvky této původně stolní hry byly zjednodušeny a celkově hra dostala minimalistický vizuál.

Deskovou hru jsem prezentoval na Mind Sports Olympiad v Londýně, kde ji hráli ti nejlepší hráči z celého světa a velmi pozitivně se o ní vyjádřili. Podobně tomu bylo na festivalu šachových a logických her Czech Open v Pardubicích nebo na Czech Board Games,“ pochvaluje si Numerus2 Martin Illek.

Numerus2 je momentálně k dispozici ve verzi pro jednoho hráče, do budoucna se počítá s jejím rozšířením pro hraní ve dvou, a to jak ve verzi člověk proti počítači, tak i člověk vs. člověk. Tehdy se začne více podobat šachům či go a naplno rozvine svůj strategický potenciál.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

4 komentáře

 1. Filip (neregistrovaný)

  Skopirovane z web stranky vyvojara (aj s preklepom):

  DATUM VYDÁNÍ
  2. prodince 2018

  • Mrkos (neregistrovaný)

   To byla ale první verze, chytrolíne – tohle je dvojka, tak tady nešiř bludy.

   • Filip (neregistrovaný)

    Numerus2 z odkazu z tohoto clanku bolo vydane v 2018. Podla historie aktualizacii bola verzia 2.0 vydana pred 7 mesiacmi. Chytroline.

 2. vyhoukano

  :-) No a není to jedno? Raději si to zkuste zahrát… jsem ten vývojář, co udělal ten překlep. Tak jsem zvědav na reakce. Díky za info.
  jirin

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *