Domů » Bleskovky » Festival všech kutilů Maker Faire láká na největší vzduchové dělo na světě a postapokalyptické kulisy

Festival všech kutilů Maker Faire láká na největší vzduchové dělo na světě a postapokalyptické kulisy

Rádi rozebíráte elektroniku a zkoumáte, jak věci fungují? Pak vás jistě potěší čtvrtý ročník celorepublikového festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague 2021, který se na rozdíl od loňského ročníku odehraje naživo. Zábavná akce pro celou rodinu, která se koná na Výstavišti v Praze-Holešovicích o víkendu 11. a 12. září, letos návštěvníky láká na inspirativní mix tradičních řemesel, nových technologií a designu. Veletrh je určený všem věkovým kategoriím a zájmům, ať už se jedná o dlouholeté kutily, tvůrčí nováčky nebo rodiny s dětmi.

Maker Faire Prague2021
Členy Raketové základny Bratronice si v davu rozhodně nespletete

„Ačkoliv se často setkáváme s představou, že Maker Faire je hlavně pro fanoušky elektroniky a techniky, letošní ročník nabídne řadu tvůrců, kteří pro své výrobky využívají především ruční práci. K nejzajímavějším však patří právě kombinace osvědčených letitých výrobních postupů s moderními technologiemi. K vidění tak bude například tkalcovský stav řízený Arduinem nebo propracované svítící šperky s dálkovým ovládáním. Někteří makeři dávají průchod své tvořivosti při výrobě efektních kapalných svítidel pro designovou domácnost, další své výrobky skládají z papíru nebo z uzlíků na prádelní šňůře,“ vysvětlují Jiří Zemánek a Jan Kužník, programoví šéfové festivalu z pořádajícího spolku Žádná věda.

Do Prahy se na Maker Faire sjedou vystavovatelé z Česka, Slovenska i celé Evropy. Představí se navíc i celá řada škol, zájmových kroužků a otevřených dílen. Střelbu z největšího vzduchového děla na světě si budou moci návštěvníci veletrhu sami vyzkoušet a kutilové z Laborek si nachystali ještě další unikátní výzvu – chůzi po ploše s nízkým třením.

Maker Faire Prague20215
Maker Faire láká děti i dospělé

Před Průmyslovým palácem se budou moci návštěvníci potkat se členy Raketové základny Bratronice, kteří doslova žijí ve vlastnoručně vyrobených kulisách z postapokalyptického filmu. Uvidí tak například auta šlehající oheň a osazenstvo jako vystřižené z filmu Mad Max. Vedle nich se budou prohánět dálkově řízené drony, supět parní stroj, podomácku vyrobené formule nebo hráči ryze české hry Jugger s mottem Sportem k trvalé kreativitě.

Festival láká na největší vzduchové dělo na světě či chůzi po ploše s nízkým třením

„Poprvé jsem byl na Maker Fairu v roce 2019 a strávil jsem tam se svými syny celé odpoledne. Byli jsme naprosto ohromeni rozmanitostí vystavovatelů a hlavně tím, co všechno dokáže člověk vymyslet. Proto jsme vstoupili do projektu, věříme v jeho potenciál a chceme z Maker Faire udělat celoměstský festival, jak je tomu v Římě a dalších městech, kde festival navštěvuje až sto tisíc návštěvníků za víkend,“ doplňuje Daniel Netušil, programový ředitel Výstaviště Praha.

Vstupenky na čtvrtý ročník Maker Faire lze koupit online. Základní vstupné stojí 250 Kč, děti do 130 cm mohou s rodiči přijít zdarma. Slevy mají také studenti, senioři, ZTP a rodiny.

Dominik Vlasák

3 komentářů

  1. Pokud vím má to být v Českých Budějovicích, jak to tedy je?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).