Domů » Bleskovky » FBI zatkla zaměstnance Applu: chtěl předat plány autonomního vozu Číně

FBI zatkla zaměstnance Applu: chtěl předat plány autonomního vozu Číně

Kuriózní případ budou v nejbližší době muset řešit americké soudy. Jeden z bývalých zaměstnanců Applu byl totiž těsně před odletem zatčen na letišti při snaze předat do Číny klíčovou dokumentaci k autonomnímu vozu Applu.

Auto od Applu? Tim Cook potvrdil, že Apple pracuje na systému pro autonomní vozidla

Xiaolang Zhang byl původem čínský pracovník Applu, jenž v USA pracoval na vývoji autonomních systémů pro řízení vozů. Na projektu pracoval již od roku 2015, koncem dubna však oznámil svůj konec. Nadřízenému řekl, že se vrací do Číny, protože chce být blíže své matce. V průběhu rozhovoru však prý byl velmi vyhýbavý a choval se podezřele. Jeho šéf tak nařídil bezpečnostnímu oddělení Applu prověřit jeho činnost v poslední době, což nakonec vedlo ke zmiňovanému zatčení FBI.

Průmyslová špionáž na čínský způsob

Pan Zhang totiž ve dnech před svou výpovědí podezřele intenzivně využíval interní počítačovou síť Applu. Bližší vyšetřování ukázalo, že do notebooku své ženy přenesl množství citlivých dokumentů, včetně konkrétních výkresů, schemat obvodů a další klíčové specifikace autonomních systémů, na nichž Apple pracuje.

Zhang se později dokonce přiznal i k fyzickým krádežím. Ze svého bývalého pracoviště odcizil jakýsi obvod a údajně si dokonce odnesl i linuxový server. Jak se mu tento kousek povedl se už ale FBI nezmiňuje. Jisté nicméně je, že se nyní musí zodpovídat ze svých činů v Kalifornii před federálním soudem a za zamýšlenou špionáž pro jakýsi čínský startup dost možná skončí ve vězení.

Na samořídícím autě pracují tisíce lidí

Vyšetřování však odhalilo ještě jednu poměrně zajímavou informaci. V Applu má 5 000 zaměstnanců potřebnou bezpečnostní prověrku pro přístup k informacím týkajícím se autonomních vozů, což ukazuje, že na projektu pracuje poměrně značné množství zaměstnanců. Samozřejmě ne všichni držitelé oprávnění musí pracovat na projektu takzvaně full time, ale nějaké spojení s ním mít musí. Apple má totiž vnitřní politiku, na základě níž svým zaměstnancům poskytuje jen takové informace, které bezpodmínečně potřebují ke své práci.

Dočkáme se tedy již brzy jablečného systémů autonomních vozů?

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).