TOPlist

FBI vyřešila největší krádež kryptoměn v historii. Neuvěříte, kdo za ní stojí

quantitatives ethereum cryptocurrencies kryptoměny bitcoin unsplash

Jedna z největších krádeží kryptoměn historie se odehrála 23. března letošního roku. Hackeři odcizili přibližně 625 milionů dolarů v kryptoměnách (cca 14 miliard korun) z blockchainu Ronin. Až donedávna se nevědělo, kdo za touto operací stojí. Nyní však přišel americký Úřad pro vyšetřování, známý pod zkratkou FBI, s překvapivým odhalením: za krádeží stojí skupiny Lazarus Group a APT38, které jsou spojovány se severokorejským režimem.

Podle FBI využily tyto skupiny krádeže ve prospěch severokorejského diktátora Kim Čong-Una, který skrze ně pere peníze. „FBI pokračuje v boji proti nelegálním kybernetickým aktivitám, a to včetně hrozeb ze strany Korejské lidově demokratické republiky namířené proti Spojeným státům a jejich partnerům v soukromém sektoru. Naše vyšetřování potvrdilo, že skupiny Lazarus Group a APT38, které jsou spojovány s KLDR, jsou zodpovědné za krádež 620 milionů dolarů v kryptoměně Ethereum,“ stojí v prohlášení FBI.

severokorejský diktátor Kim Čong Un
Za největší krádeží kryptoměn v historii stojí pravděpodobně Kim Čong-Un

Hackeři odcizili přibližně 173 600 etherů a 25,5 milionů USDC (kryptoměna navázaná na americký dolar), alespoň podle tvrzení Ronin Network. Záškodníci z Lazarus Group přitom nejsou v krádežích kryptoměn žádní nováčci – podle dostupných zdrojů už svou nelegální aktivitou získali přes 1 miliardu dolarů (cca 23 miliard korun), díky čemuž mohou velmi efektivně financovat severokorejský režim, který je dlouhodobě vystaven sankcím mezinárodního společenství.bitcoinNepřehlédněte

Hackeři napadli Crypto.com. Přes mobilní aplikaci odcizili 30 milionů dolarů

Dle amerického ministerstva financí jsou aktuálně peníze legalizovány skrze službu Tornado Cash, která umožňuje jejím držitelům zamlžit skutečný původ kryptoměn. Největší krádež v historii se odehrála kvůli bezpečnostní chybě v Ronin Network, která provozuje populární NFT hru Axie Infinity. Ta zapříčinila také to, že se na zločin nepřišlo okamžitě, ale s až šestidenním zpožděním.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku