Facebook našel další zdroj příjmů, chystá předplatné pro články

Modrá sociální síť Facebook dnes slouží mnohým uživatelům kromě prostoru, kde se mohou spojit s přáteli a sdílet s nimi zážitky, i k čerpání informací z celého světa od mnohých mediálních agentur. Ty se již mnohokrát dožadovaly možnosti takzvaného Paywallu, tedy nástroje, který odepře přístup neplatícím uživatelům poté, co zkonzumují předem dané množství obsahu.

V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že si uživatel bude moci bezplatně přečíst 10 článků, které jej zaujmou, pokud však bude chtít číst dále, bude již muset poskytovateli obsahu zaplatit. Jak bude celá nástavba fungovat ještě není jasné, zástupci sociální sítě prozatím jednají s poskytovateli obsahu a pracují na finální podobě. S velkou pravděpodobností se bude jednat o podobný model, který se hojně používá již dnes na mnoha zpravodajských webech – možnost přečíst si několik článků, než vyskočí nabídka předplatného.

Iniciativa vzešla i kvůli velkému přesunu konzumace informací do online světa, přičemž tiskoviny výrazně ztratily na předplatitelích a tím i na příjmech z reklamy. První testování předplatného by mělo začít ještě tento rok, pokud vše půjde dobře a obě strany budou spokojené, mohl by se finální produkt dostat k zájemcům v příštím roce. Testování bude probíhat na Instant Articles, tedy článcích, které se otevírají přímo v aplikaci modré sítě, a které na Facebooku již nyní využívají zpravodajské servery.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku