Domů » Bleskovky » Facebook našel další zdroj příjmů, chystá předplatné pro články

Facebook našel další zdroj příjmů, chystá předplatné pro články

Modrá sociální síť Facebook dnes slouží mnohým uživatelům kromě prostoru, kde se mohou spojit s přáteli a sdílet s nimi zážitky, i k čerpání informací z celého světa od mnohých mediálních agentur. Ty se již mnohokrát dožadovaly možnosti takzvaného Paywallu, tedy nástroje, který odepře přístup neplatícím uživatelům poté, co zkonzumují předem dané množství obsahu.

V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že si uživatel bude moci bezplatně přečíst 10 článků, které jej zaujmou, pokud však bude chtít číst dále, bude již muset poskytovateli obsahu zaplatit. Jak bude celá nástavba fungovat ještě není jasné, zástupci sociální sítě prozatím jednají s poskytovateli obsahu a pracují na finální podobě. S velkou pravděpodobností se bude jednat o podobný model, který se hojně používá již dnes na mnoha zpravodajských webech – možnost přečíst si několik článků, než vyskočí nabídka předplatného.

Iniciativa vzešla i kvůli velkému přesunu konzumace informací do online světa, přičemž tiskoviny výrazně ztratily na předplatitelích a tím i na příjmech z reklamy. První testování předplatného by mělo začít ještě tento rok, pokud vše půjde dobře a obě strany budou spokojené, mohl by se finální produkt dostat k zájemcům v příštím roce. Testování bude probíhat na Instant Articles, tedy článcích, které se otevírají přímo v aplikaci modré sítě, a které na Facebooku již nyní využívají zpravodajské servery.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Facebook by si mal uvedomiť že nie je nesmrteľný a teda ak niekto vytvorí podobnú službu stačí v lepšej kvalite s menej reklamami môže to pre FB skončiť zle. Nakoľko v posledom čase Facebook miesto toho aby svoje služby vylepšoval sa zameral na to ako svojim užívateľom znepríjemniť život a to viacej reklamami.
  Ak by bola schopná alternatíva k Facebooku myslím že by veľa ľudí bolo viac než ochotných prejsť.

  • Kto ti kaze byt na facebooku? A nemas az tak pravdu, aby si dokazal vytvorit schopnu alternativu potrebujes obrovsky balik penazi. To nie je len o webstranke s reklamami, alebo bez reklam. Ak si myslis, ze ti staci zaplatit webhosting a urobis dieru do sveta tak sa chod prefa.ckat a zobud sa z toho sna.

 2. Facebook by měli zrušit, je to shit pro mladistvé vymývač mozku… Hlavně že to vynáší, že jo.

 3. len tak dalej a nebude nikto nič n a facebooku čítať pozerať a nakoniec ho zapínať
  vylezieme z domov a zistíme že vonku su ludia zelená tráva a baby maju akurať minisukne

  sice to sa týka zatial tej ostblock zkaženej rasistickej xenofobnej východnej europy
  zbytok EU može tukať na kamaratov na fejsbuku aj nadalej , lebo vonku sa stmieva aj ked je slnko vysoko

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).