Domů » Bleskovky » Facebook má další problém. Aplikace pro Android roky sbírala informace o hovorech a SMS

Facebook má další problém. Aplikace pro Android roky sbírala informace o hovorech a SMS

Na tento týden rozhodně nebude Mark Zuckerberg vzpomínat v dobrém. Nejprve prosáklo, že byl Facebook zneužit firmou Cambridge Analytica k ovlivnění amerických prezidentských voleb (více informací), nyní bylo zjištěno, že aplikace modré sociální sítě pro Android po léta sbírala záznamy o volání a SMS.

Zjistilo to několik uživatelů, kteří si ve světle posledních událostí smazali facebookový účet a rozhodli se stáhnout si ZIP archivy veškerých svých aktivit. K překvapení zjistili, že Facebook má nejen informace o aktivitě na sociální síti, ale i informace o každodenních telefonátech, textových zprávách, apod. Facebook si před instalací aplikace pro Android k těmto službám žádá speciální oprávnění, avšak záznamy o telefonátech a SMS našli i ti uživatelé, kteří Facebooku tento přístup vědomě neudělili. Aplikace totiž údajně využívala starší způsoby, jimiž byla dříve zpracovávána oprávnění API, přičemž Google toto staré rozhraní zrušil teprve loni v říjnu.

Facebook využívá záznamy o hovorech k analýze „důležitosti“ kontaktů uživatele, přístup k SMS zase využívá v případě, že uživatel využívá aplikace Facebook k jejich přijímaní a odesílání. Aplikace pro iOS žádná data nesbírala, neboť princip přidělování oprávnění byl u jablečného systému od počátku více důsledný než u Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Používat Android = svléknout se donaha před celým světem.

  • Tajtrlik Nula

   Když čtu kolik zase bylo ukradeno soukromých dat s i Cloud a pod… tak myslím ze je to jedno co je to za OS.

  • Tak to sis pekne nabehl na vidle:
   [odkaz]

  • To asi jen žertujete, Petře. Ty úniky nijak se zabezpečením iCloudu nesouvisí. To souvisí s tím, jak celebrity vyzrazují svá data v útoku, který se samotnou službou nesouvisí. Proti tomu, co tu řešíme, je to naprosto jinde.

  • Tento únik otevřel širokou diskusi na téma do jaké míry by měl poskytovatel chránit uživatele před jejich vlastní hloupostí a naivitou, aby své účty nezabezpečovali hesly ze seznamu „Top 10000 most common passwords used on the Internet“. To, že se Apple spolehnul na uživatele byla jistě chyba, lidé jsou hloupí a jako reakci přinesl 2FA.

   Jde o zcela jiné kauzy s různou podstatou problematiky.

  • MrViki: A co je smutné, furt to vysvětlujeme, furt to vysvětlujeme a furt se objevují ňoumové…

  • JP23: Což bohužel není řešení, viz statistika Google, 7%? nebo kolik má aktivovaný 2FA… Je to stále ta samá písnička, uživatelé, uživatelé, uživatelé:)

 2. A proto „my modří“ ne náhodou stále tvrdíme, sr*t na miliardu aplikaci a užívat webovou verzi, protože si člověk zkrátka hlídá jedny API přístupy, podmínky užívání, apod.????

  • Souhlas, aplikace FB je ta prvni, ktera z noveho telefonu putuje do pryc, prip. je zakazan jeji beh. Stejne je to nenazrany moloch.

 3. Jako kdyby na tom záleželo. ????

 4. To snad dělají všichni, ne?

 5. degenum aOS je to jedno. ti jsou vesmes rozumu mdleho

  • Psat o degenech kdyz ani nezvladnes spravne napsat svuj nick a pletes si „O“ s „L“. Tak ti nevim…

   To o tom „hovoriti stribro, mlceti…“ jiste znas.

  • haha samane, bob je palindrom a teda urcite zpravne i pozpatku. velikymi pismeny se obtezuji jen sekretarky, spravny nerd na ne kasle. a nepochopeni aOS jako appleOS jen asi podtrhuje, co napsal :D

  • To spis vypada, ze ty jsi nepochopil, jak to saman myslel:
   bob => blb
   aOS = Android OS, to je o bobovi celkem znamo ze v kazdem prispevku kope do Androidu a take ho jako aOS oznacuje, najdi si jeho starsi prispevky.

   Ale krasne jsi tady ze sebe udelal naprosteho pitomce. Bravo…

  • Petr2, no, pitomce jsi ze sebe udelal ty, kdyz nerozeznas ironii :D

 6. Zajímalo by mě jak je to s Facebookovou aplikací v mobilních Windows. V nastavení soukromí je mnohem méně položek než bývalo u starších verzí a navíc je nastavení přesměrováno do webové aplikace.

  • Mobilni Windows, mobilni Windows, sahra, to mi neco rika. Vim ze jsem to kdysi davno nekde slysel, ale nemohu si vybavit, v jake souvislosti. Muzes me navest?

  • A závodníci jedou třetí kolo.
   Dnes komentuje Petr2 3v1.

  • mposvar: jako já bych řekl, že to je možná víc než 5v1 ???????? ale on furt že ne. ????

  • Mobilních Windows se to týká taky. Obou dvou uživatelů.

 7. Hrají si s námi, studují nás a teď zaplní polovinu chatu jejich cílené reklamy vycházejících z jejich studií aneb “dají vám to, co se vám líbí, ale vy byste měli hledat, co POTŘEBUJETE.” K tomu fšak jejich studie neslouží a modrý matriX vás postupňe…

  … trocha poezie:
  UFO nad námi již nelítá, gdyš má každý androida.
  Byla by to práce marnivá, když jim telefon fšechno o vás zasílá.
  Spokojíte-li se s málem, udělaj z vás otroka,
  Zvolíte-li nejlépe, můžete ďelat proroka.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).