Sledujte nás na YouTube

Facebook má další problém. Aplikace pro Android roky sbírala informace o hovorech a SMS

Na tento týden rozhodně nebude Mark Zuckerberg vzpomínat v dobrém. Nejprve prosáklo, že byl Facebook zneužit firmou Cambridge Analytica k ovlivnění amerických prezidentských voleb (více informací), nyní bylo zjištěno, že aplikace modré sociální sítě pro Android po léta sbírala záznamy o volání a SMS.

Zjistilo to několik uživatelů, kteří si ve světle posledních událostí smazali facebookový účet a rozhodli se stáhnout si ZIP archivy veškerých svých aktivit. K překvapení zjistili, že Facebook má nejen informace o aktivitě na sociální síti, ale i informace o každodenních telefonátech, textových zprávách, apod. Facebook si před instalací aplikace pro Android k těmto službám žádá speciální oprávnění, avšak záznamy o telefonátech a SMS našli i ti uživatelé, kteří Facebooku tento přístup vědomě neudělili. Aplikace totiž údajně využívala starší způsoby, jimiž byla dříve zpracovávána oprávnění API, přičemž Google toto staré rozhraní zrušil teprve loni v říjnu.

Facebook využívá záznamy o hovorech k analýze „důležitosti“ kontaktů uživatele, přístup k SMS zase využívá v případě, že uživatel využívá aplikace Facebook k jejich přijímaní a odesílání. Aplikace pro iOS žádná data nesbírala, neboť princip přidělování oprávnění byl u jablečného systému od počátku více důsledný než u Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Používat Android = svléknout se donaha před celým světem.

  • Tajtrlik Nula (neregistrovaný)

   Když čtu kolik zase bylo ukradeno soukromých dat s i Cloud a pod… tak myslím ze je to jedno co je to za OS.

  • Petr2 (neregistrovaný)

   Tak to sis pekne nabehl na vidle:
   https://en.wikipedia.org/wiki/ICloud_leaks_of_celebrity_photos

   • To asi jen žertujete, Petře. Ty úniky nijak se zabezpečením iCloudu nesouvisí. To souvisí s tím, jak celebrity vyzrazují svá data v útoku, který se samotnou službou nesouvisí. Proti tomu, co tu řešíme, je to naprosto jinde.

   • Tento únik otevřel širokou diskusi na téma do jaké míry by měl poskytovatel chránit uživatele před jejich vlastní hloupostí a naivitou, aby své účty nezabezpečovali hesly ze seznamu “Top 10000 most common passwords used on the Internet”. To, že se Apple spolehnul na uživatele byla jistě chyba, lidé jsou hloupí a jako reakci přinesl 2FA.

    Jde o zcela jiné kauzy s různou podstatou problematiky.

   • MrViki: A co je smutné, furt to vysvětlujeme, furt to vysvětlujeme a furt se objevují ňoumové…

   • JP23: Což bohužel není řešení, viz statistika Google, 7%? nebo kolik má aktivovaný 2FA… Je to stále ta samá písnička, uživatelé, uživatelé, uživatelé:)

 2. A proto “my modří” ne náhodou stále tvrdíme, sr*t na miliardu aplikaci a užívat webovou verzi, protože si člověk zkrátka hlídá jedny API přístupy, podmínky užívání, apod.😂

  • Petr2 (neregistrovaný)

   Souhlas, aplikace FB je ta prvni, ktera z noveho telefonu putuje do pryc, prip. je zakazan jeji beh. Stejne je to nenazrany moloch.

 3. Kamil (neregistrovaný)

  Jako kdyby na tom záleželo. 😉

 4. Adam (neregistrovaný)

  To snad dělají všichni, ne?

 5. bob (neregistrovaný)

  degenum aOS je to jedno. ti jsou vesmes rozumu mdleho

  • Saman (neregistrovaný)

   Psat o degenech kdyz ani nezvladnes spravne napsat svuj nick a pletes si “O” s “L”. Tak ti nevim…

   To o tom “hovoriti stribro, mlceti…” jiste znas.

   • tora (neregistrovaný)

    haha samane, bob je palindrom a teda urcite zpravne i pozpatku. velikymi pismeny se obtezuji jen sekretarky, spravny nerd na ne kasle. a nepochopeni aOS jako appleOS jen asi podtrhuje, co napsal :D

   • Petr2 (neregistrovaný)

    To spis vypada, ze ty jsi nepochopil, jak to saman myslel:
    bob => blb
    aOS = Android OS, to je o bobovi celkem znamo ze v kazdem prispevku kope do Androidu a take ho jako aOS oznacuje, najdi si jeho starsi prispevky.

    Ale krasne jsi tady ze sebe udelal naprosteho pitomce. Bravo…

   • tora (neregistrovaný)

    Petr2, no, pitomce jsi ze sebe udelal ty, kdyz nerozeznas ironii :D

 6. RadekLaz

  Zajímalo by mě jak je to s Facebookovou aplikací v mobilních Windows. V nastavení soukromí je mnohem méně položek než bývalo u starších verzí a navíc je nastavení přesměrováno do webové aplikace.

  • Petr2 (neregistrovaný)

   Mobilni Windows, mobilni Windows, sahra, to mi neco rika. Vim ze jsem to kdysi davno nekde slysel, ale nemohu si vybavit, v jake souvislosti. Muzes me navest?

   • A závodníci jedou třetí kolo.
    Dnes komentuje Petr2 3v1.

   • mposvar: jako já bych řekl, že to je možná víc než 5v1 😀😁 ale on furt že ne. 😁

  • čéé (neregistrovaný)

   Mobilních Windows se to týká taky. Obou dvou uživatelů.

 7. Tom (neregistrovaný)

  Hrají si s námi, studují nás a teď zaplní polovinu chatu jejich cílené reklamy vycházejících z jejich studií aneb “dají vám to, co se vám líbí, ale vy byste měli hledat, co POTŘEBUJETE.” K tomu fšak jejich studie neslouží a modrý matriX vás postupňe…

  … trocha poezie:
  UFO nad námi již nelítá, gdyš má každý androida.
  Byla by to práce marnivá, když jim telefon fšechno o vás zasílá.
  Spokojíte-li se s málem, udělaj z vás otroka,
  Zvolíte-li nejlépe, můžete ďelat proroka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *