Domů » Bleskovky » Facebook má další problém. Aplikace pro Android roky sbírala informace o hovorech a SMS

Facebook má další problém. Aplikace pro Android roky sbírala informace o hovorech a SMS

Na tento týden rozhodně nebude Mark Zuckerberg vzpomínat v dobrém. Nejprve prosáklo, že byl Facebook zneužit firmou Cambridge Analytica k ovlivnění amerických prezidentských voleb (více informací), nyní bylo zjištěno, že aplikace modré sociální sítě pro Android po léta sbírala záznamy o volání a SMS.

Zjistilo to několik uživatelů, kteří si ve světle posledních událostí smazali facebookový účet a rozhodli se stáhnout si ZIP archivy veškerých svých aktivit. K překvapení zjistili, že Facebook má nejen informace o aktivitě na sociální síti, ale i informace o každodenních telefonátech, textových zprávách, apod. Facebook si před instalací aplikace pro Android k těmto službám žádá speciální oprávnění, avšak záznamy o telefonátech a SMS našli i ti uživatelé, kteří Facebooku tento přístup vědomě neudělili. Aplikace totiž údajně využívala starší způsoby, jimiž byla dříve zpracovávána oprávnění API, přičemž Google toto staré rozhraní zrušil teprve loni v říjnu.

Facebook využívá záznamy o hovorech k analýze „důležitosti“ kontaktů uživatele, přístup k SMS zase využívá v případě, že uživatel využívá aplikace Facebook k jejich přijímaní a odesílání. Aplikace pro iOS žádná data nesbírala, neboť princip přidělování oprávnění byl u jablečného systému od počátku více důsledný než u Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments